پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > نشست علمی مطالعات شیعه شناسی در فرانسه


  چاپ        ارسال به دوست

مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد برگزار کرد

نشست علمی مطالعات شیعه شناسی در فرانسه

به همت جامعةالمصطفی(ص) العالمیة مشهد و مرکز تخصصی آخوند خراسانی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی نشست علمی مطالعات شیعه شناسی در فرانسه با حضور دکتر کنستانس آرمینجُن، استاد مطالعات شیعی و تاریخ اسلام معاصر فرانسه و حجت‌الاسلام دکتر سعید جازاری، استاد شیعه‌شناسی از دانشگاه سوربن فرانسه 27 بهمن در مشهد برگزار شد.

در همین رابطه دکتر جعفر مروارید، رئیس مرکز پژوهشی جامعةالمصطفی(ص) العالمیة مشهد در رابطه با برگزاری این نشست گفت: تاکنون چنین برنامه‌هایی در مشهد برگزار نشده است اما با توجه به تعاملات علامه طباطبایی و هانری کربن در مطالعات شیعه‌شناسی، این نشست به منظور انتقال میراث شیعه تشکیل شد.

رئیس مرکز پژوهشی جامعه‌المصطفی(ص) العالمیة مشهد تصریح کرد: در این نشست تخصصی، با موضوع بررسی روش‌ها و رویکردهای مطالعات شیعه شناسی در آکادمی‌های فرانسه و با توجه به نظریات هانری کربن،‌ شیعه شناس فرانسوی و شاگردانش برگزار شد، گزارشی از رویکردهای عارفی باطن‌گرایانه و این رویکردها و روش‌شناسی مطالعات شیعی ارائه گردید.

وی با بیان اینکه روش‌شناسی مرسوم در فرانسه با توجه به احیای میراث شیعی در فرانسه و بیان اهداف و رویکردهای تطبیقی در آکادمی‌های فرانسه از محورهای این نشست بود، ادامه داد: در این نشست گزارشی از بررسی کتب خطی و عرفان اسلامی، با استفاده از تجربیات علامه طباطبایی، ملاصدرا و روش‌های امام خمینی(ره) نیز ارائه ‌شد، همچنین مقایسه ادبیات عرفانی در شرق و غرب، مقایسه روش‌های باطن‌ و تاثیرات مردم‌شناسانه که بر فرهنگ عمومی جامعه دارد نیز مورد بحث قرار گرفت.

دکتر مروارید به بررسی رویکردهای کلامی، فلسفی، عرفانی در حوزه‌های مشهد، قم و اصفهان در این نشست اشاره کرد و افزود: امیدواریم با برگزاری چنین نشست‌هایی، ضمن برقراری ارتباطات آکادمیک بین حوزه‌های داخل و آکادمی های خارج از ایران، تبادل فرهنگ و اندیشه بین دو قلمرو غرب و شرق انجام شود.

وی مخاطبان اصلی این نشست‌ها را دانشجویان و طلاب خارجی مطالعات اسلامی جامعةالمصطفی(ص) العالمیة بیان کرد و گفت: البته از محققان داخلی هم برای شرکت در این نشست دعوت به عمل آمده بود.

رئیس مرکز پژوهشی جامعه‌المصطفی(ص) العالمیة مشهد با بیان اینکه شیوه این نشست‌ها بومی نیست چرا که مخاطبان ما بین‌المللی هستند و این شیوه باید پاسخگوی فضای آکادمیک بین‌الملل باشد، اظهار کرد: در این شیوه‌، مخاطب با یک فضای تکثر فرهنگی بین‌المللی روبه رو است.

 


١١:٢١ - سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٢    /    شماره : ٤٥٧٢٥    /    تعداد نمایش : ١٣٩٦خروج