پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > اولین روز از همایش «الهیات مسیحی از دیدگاه متألهان اسلامی»


  چاپ        ارسال به دوست

با همکاری مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد و دانشگاه ادیان و مذاهب قم برگزار شد

اولین روز از همایش «الهیات مسیحی از دیدگاه متألهان اسلامی»

به همت مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد و با همکاری دانشگاه ادیان و مذاهب قم اولین روز از همایش دو روزه «الهیات مسیحی از دیدگاه متألهان اسلامی» صبح امروز با حضور جمعی از اساتید، طلاب و مسئولان نهادهای مذکور در اتاق جلسات ساختمان ستاد مجتمع آموزش عالی مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی مشهد در ابتدای این همایش حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین مهدوی مهر رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد ضمن عرض خیرمقدم به حاضرین گفت: بعد از مسیحیت دومین دین مطرح در اروپا اسلام است.

وی افزود: به گفته خود متولیان غربی گرایش به ادیانی مثل مسیحیت و یهود و سایر اقلیت ها رو به کاهش است و حتی ترک دین نیز بسیار رواج پیدا کرده است و این نقطه امید و فرصتی برای جایگزینی دین اسلام در این جوامع از طریق تبلیغ و تبیین این دین مبین و مکتب غنی تشیع است.

حجت الاسلام مهدوی مهر اضافه کرد: اصل مسیحیت بعد از جنگ جهانی دوم از آن حالت تعصب خارج شدند و از اداعاهای خود مبنی بر رستگاری مطلق مسیحیت بعد از مرگ دست برداشتند. با برداشتن این گارد فضای گفتگو بین مسیحیت و ادیان دیگر باز شد و این همان چیزی بود که خود مسیحیان نیز به دنبال آن بودند و از طرفی با توجه به علقه محسوس میان مسیحیت و اسلام بویژه شیعیان فضای گفتگوها میان این دو طیف بیشتر از سایر ادیان و مذاهب باز شد.

وی متذکر شد: اما در این بین 4 آموزه نادرست و ناصحیح در ذهن عالمان مسیحی وجود دارد که باید اصلاح شوند و آن موارد عبارتند از : تصور آنها بر ایمان معقول مسیحیت و ایمان نامعقول مسلمانان، تکذیب اصل پیامبری رسول اکرم(ص)، عدم اعتقاد بر آسمانی بودن قرآن و تصور بر غیراخلاقی بودن زندگی مسلمانان که این تصور از جریان های سلفی صورت گرفته و نگاه آن ها را نسبت به اسلام مخدوش کرده است.

رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد یادآور شد: برای رفع شبهات و نزدیک کردن دیدگاه ها به یکدیگر در گفتگوها و تعاملات ما باید به یکسری مشترکات مثل بحث منجی باوری، مسئله صلح که بسیار پیش پا افتاده به نظر می رسد، بحث معنویت گرایی، نفی بنیادگرایی اسلام و مسیحیت، نفی عرفان های نوظهور، اعتدال در اسلام و مسیحیت و ... بپردازیم و روی آن ها تکیه کنیم.

وی از تجربه سفرهای اروپایی خود گفت: با توجه به آنچه که ما از نزدیک مشاهده کردیم به لطف الهی فرصت مناسبی برای این گفتگوها ایجاد شده است. در سفر اول به آلمان آن ها از شروع یکسری تعاملات خبر دادند و ما نیز اعلام آمادگی و دانشگاه ادیان را معرفی کردیم که با استقبال گرم دانشگاه ادیان و المصطفی این تعاملات استارت خورد.

حجت الاسلام مهدوی مهر اظهار داشت: این فرصت مناسبی که ایجاد شده است بسیار بهتر و مفیدتر از فضای ملتهب و داغ مناظره های سنتی است و در این تعامل طرفین می توانند تمام عقاید خود را به صورت پرسش و پاسخ بدون استرس و ناراحتی بیان کنند ولی باید مواظب باشیم که فریفته نشویم و اعتقادات خود را از دست ندهیم.

وی تصریح کرد: در فضای تعاملات دو راهکار وجود دارد؛ ابتدا اینکه از فرصت ایجاد شده نهایت بهره را ببریم و به مقصود مطلوب خود که همان تببین و نهادینه کردن دین اسلام و مکتب تشیع است دست یابیم و بعد اینکه فرصت ها باید بتوانند فرصت های دیگر ایجاد کنند و فرصتی خوب است که فرصت ساز باشد نه فرصت سوز.

رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد خاطر نشان کرد: برای حضور قدرتمند در چنین فضاهایی باید قبل از حضور ابتدا دیدگاه ها و عقاید خود را با یک نگاه نقادانه در معرض نقد و بررسی بگذاریم و با این عمل ضعف های خومان را برطرف کنیم.

وی عنوان کرد: هرچه ما مقیدتر و به اعتقادات خود پایبندتر باشیم آنها بیشتر به ما نزدیک می شوند و تزلزل در اعتقادات از سوی ما نتیجه ای جز دفع و تخریب ندارد.

در ادامه نیز حجت الاسلام دکتر صادق نیا و دکتر نعیمه پورمحمدی اعضاء هیأت علمی و استادیاران دانشگاه ادیان و مذاهب به ترتیب پیرامون موضوعات «تحلیل رسالت انبیا به روایت قرآن و مقایسه آن با کتاب مقدس» و «رنج مسیح و رستگاری(مقایسه ای بین شهادت امام حسین(ع) و مصلوب شدن حضرت مسیح(ع))» نیز مطالبی را بیان کردند.

گفتنی است این همایش امروز عصر و فردا نیز ادامه دارد.

 


١١:٠٠ - پنج شنبه ١٧ بهمن ١٣٩٢    /    شماره : ٤٥٢٠٥    /    تعداد نمایش : ١٣٦٨خروج