پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > تمدید مهلت شرکت در همایش غرب، اسلام و چالش های فرهنگی تا 15 دی ماه


  چاپ        ارسال به دوست

معاون پژوهش المصطفی مشهد خبرداد

تمدید مهلت شرکت در همایش غرب، اسلام و چالش های فرهنگی تا 15 دی ماه

مدت فراخوان همایش غرب، اسلام و چالش های فرهنگی معاونت پژوهش جامعه المصطفی مشهد تا 15 دی ماه تمدید شد

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی مشهد حجت الاسلام دکتر حسنعلی اخلاقی امیری معاون پژوهش جامعه المصطفی مشهد گفت: فراخوان همایش غرب، اسلام و چالش های فرهنگی از چند ماه قبل در اختیار محققان اساتید و طلاب قرار گرفته است و تا 15 دی ماه ادامه دارد.

معاون پژوهش المصطفی مشهد اظهار داشت: عنوان همایش امسال عبارت از غرب، اسلام و چالش های فرهنگی است و دلیل انتخاب این موضوع توسط کمیته علمی همایش به این اعتبار بود که واقعیت این است که دنیای غرب سال هاست که با دنیای اسلام یک برخورد و تهاجم فرهنگی را داشته است که این برخورد گرچه سابقه طولانی دارد اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی با حرکت مردم در راستای پیاده کردن ارزش های دینی در منطقه خاورمیانه که یک منطقه استراتژیک برای استکبار بود این برخورد بسیار تسریع و تشدید شده است. از طرفی مردم اروپا و آمریکا نیز حساسیت بیشتری به ویژه در سال های اخیر به ارزش های دینی و مبانی اسلام نشان دادند لذا از این جهت ما باید بگوییم دنیای غرب یک سرزمین بکر برای گسترش ارزش های دینی و اسلامی است.

وی افزود: لذا کمیته علمی همایش پس از بررسی موضوعات مختلف به این نتیجه رسید که در سال جاری این موضوع می تواند با کارکرد المصطفی که یک موضوع بین المللی است و امروز المصطفی مرتبط به دنیای غرب در حوزه های آموزشی و پژوهشی است و از طرفی مرتبط با این هجوم دشمن به مباحث دینی و ارزشی ماست لذا بر این اساس، عنوان همایش انتخاب شد.

حجت الاسلام دکتر اخلاقی درباره اهداف برگزاری این همایش گفت: این همایش با دو محور رویکرد فرهنگی دنیای غرب به اسلام و فرصت حضور فرهنگی اسلام در دنیای غرب با هدف آگاه نمودن دانش پژوهان المصطفی با فرصت های فرهنگی فراروی آن ها در دنیای غرب، آمریکا و اروپا و عدم اطلاعات کافی طلاب و محققان ما از این فرصت ها، بررسی سوابق تاریخی روابط اسلام با غرب، علل برخورد فرهنگی دنیای غرب با اسلام که به تعبیر مقام معظم رهبری این تهاجم فرهنگی این روزها تبدیل به شبیخون فرهنگی شده است، بررسی تهدیدهای فراروی اسلام از ناحیه سلطه غرب و آشنا نمودن طلاب با شیوه های تبیین مبانی اسلام در تعامل با سایر کشورهای غیرمسلمان برگزار می شود.

وی عنوان کرد: مدت فراخوان همایش تا نیمه دی ماه تمدید شد و تا کنون تعداد 60 مقاله قطعی شده است.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: در دریافت مقاله برای آثار هیچ محدودیتی وجود ندارد اما در ارزیابی نهایی و انتخاب برترین ها معیارهایی مثل ملیت، جنسیت و ... قطعا لحاظ خواهند شد.

وی خاطر نشان کرد: پیش بینی ما برای زمان برگزاری همایش اواخر بهمن و اوایل اسفند سال جاری است و تعداد 8 نفر به عنوان نفرات برتر انتخاب می شوند.


١١:٣٣ - پنج شنبه ٢٨ آذر ١٣٩٢    /    شماره : ٤٢٦٦٣    /    تعداد نمایش : ٩٤٢خروج