پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > غرب به دنبال استعمار اسلام است نه به دنبال نابودی آن


  چاپ        ارسال به دوست

رحیم پور ازغدی:

غرب به دنبال استعمار اسلام است نه به دنبال نابودی آن

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی مشهد، حسن رحیم‌پور ازغدی ظهر امروز در پانزدهمین جشنواره بین‌المللی پژوهشی شیخ طوسی با محوریت چیستی تمدن نوین اسلامی اظهار کرد: در سده‌های 13 و 14 میلادی متفکران و دانشمندان مسلمان نبض علم دنیا را به دست داشتند.

وی افزود: در مشهورترین مراکز علمی و دانشگاه‌های تخصصی غرب مانند سوربن فرانسه اساتید مسلمان با نام عالم و اندیشمند تدریس می‌کردند؛ همچنین تعداد بیشماری از دانشمندان غربی درس خوانده دانشگاه‌های اسلامی بودند.

* غرب به‌دنبال استعمار اسلام است نه نابودسازی اسلام

رحیم‌پور ازغدی با اشاره به توطئه‌های استکبار غرب مبتنی بر تقویت تحجر و تکفیر در جهان اسلام گفت: اقدامات مستکبرانه غرب با هدف نابودسازی اسلام نیست بلکه تلاش در راستای استعمار اسلام و دیکته‌کردن اسلامی مدرنیته در قالب تفکرات سکولاریسم با پوسته ظاهری اسلام و شرایع دین به مسلمانان دارد.

وی تصریح کرد: مهم‌ترین سئوال در عصر حاضر این است که می‌توان تمدن اسلامی را دوباره ساخت؟ و اگر ممکن است چگونه؟ امروز عصر بیداری اسلامی است، مسلمانان دنیا در شرق و غرب احساس هویت کرده و از تحقیر سلطه غرب نسبت به آنها منزجر و به تنگ آمده‌اند.

وی ادامه داد: از شمال آفریقا تا تونس، لیبی، بحرین و دیگر کشورهای عربی، اقلیت مسلمان در آمریکا و غرب در بوسنی و بالکان، لبنان در کرانه شرقی مدیترانه، همه مسلمانان جهان به پاخاسته و خواستار احیای دین و تمدن اسلامی هستند.

* غرب‌باوری و تنازعات درونی مانع تمدن‌سازی اسلامی می‌شود 

این استاد حوزه و دانشگاه از موانعی سخت بر سر راه گسترش تمدن اسلامی یاد کرد و گفت: موانع بر سر راه مسلمانان از دو جنبه موانع درونی و بیرونی قابل بررسی است.

وی در این راستا افزود: موانع درونی مهلک‌ترین ضربه را به اسلام و تمدن اسلامی می‌زند؛ امروزه پی‌ریزی برنامه‌های مستکبرانه غرب بر مبنای ایجاد اختلاف‌های دینی، مذهبی، قومی، فرهنگی و نژادی در میان مسلمانان است.

رحیم‌پور ازغدی خاطرنشان کرد: امروز شاهد آن هستیم که فرانسه با انتشار کاریکاتورهای پیامبر مکرم اسلام در پی ساخت فیلم اهانت‌آمیز به ایشان و همچنین تشکیل گروهی با نام اتحادیه اروپا، ملل غربی با وجود اختلافات شدید عقیدتی، مذهبی و نژادی متحد دنیای اسلام را نشانه گرفته‌اند.

وی افزود: غرب باوری و تنازعات درونی مانع تمدن‌سازی اسلامی می‌شود و استکبار در این راه از هیچ تلاشی در راستای تکفیر ولایت‌فقیه و ترویج تحجر دریغ نمی‌کند.

این استاد حوزه و دانشگاه با اظهار تاسف نسبت به مسلمانانی که دین را گزینشی و شخصی کرده و پیشرفتی در جهت تمدن دنیای اسلامی نمی‌کنند، گفت: تفکر مذهب شخصی سبب سلب عقلانیت دینی شده و این بدعت و مقدمه سکولاریسم برشمرده می‌شود.

* در عصر حاضر نیازمند توضیح‌المسائل تمدن‌سازی هستیم 

وی تاکید کرد: ما در عصر حاضر نیازمند توضیح المسائل تمدن‌سازی علاوه بر احکام دینی هستیم؛ بنا بر فرموده پیامبر مکرم اسلام دو گروه بیش از دیگران تعیین کننده صعود و یا سقوط جامعه هستند، علما و حاکمان، بر این اساس نقش خطیر علما دین برای احیا و اشاعه اسلام ناب محمدی قابل ذکر است.

رحیم‌پور ازغدی همچنین اظهار داشت: فسادهای اخلاقی، جنسی و خشونت در غرب بیداد می‌‌کند و شرم‌آورترین حرکت آنها نسبت دادن این رذایل اخلاقی به چهره‌های مقدس دین مبین اسلام است.

وی با بیان خاندان آل سعود با عنوان خائنین مسلم اسلام گفت: آل سعود از دستاوردهای غرب برای ضربه به اسلام است؛ آنها مکلف به ایجاد جنگ و تفرقه میان مسلمانان و ارائه اسلام آمریکایی در پوسته ندای «لااله الا الله» در مجاورت خانه خدا برای به تصویر کشیدن اسلام در قالب خشونت و عقب ماندگی هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به تاریخ اسلام گفت: زمانی عثمانی‌ها با عنوان قدرت اول در دنیا بودند و اسلام به شکل گسترده در تمام کشورها حضور داشت اما از قرن 19 به بعد استعمار گریبانگیر کشورهای اسلامی شد و تا نیمه قرن بیستم به شدت فعالیت داشتند.

وی ادامه داد: آتاترک در ترکیه، رضاخان در ایران و امان الله خان در افغانستان به ترویج فرهنگ اروپایی و بی بندوباری‌های غربی با نام تجدد و روشنفکری توسط استعمار روی کار آمدند.

وی افزود: اما رهبری امام خمینی (ره) با تفکر بنیادگرایی اسلام ریشه طاغوت را نابود کرد و اندیشه‌های ایشان در عصر حاضر مبنای بیداری اسلامی بوده است.

وی در پایان خطاب به محققان و طلاب افغانستان گفت: زمانی جوانان افغانستان با دست‌های خالی در مقابل قدرت کمونیستی شوروی ایستادند و کمر ارتش روسیه را شکستند اما به هوش باشید که جنگ‌ها و درگیری‌های داخل افغانستان امروز ناشی از نفوذ غرب در ملت افغان و ایجاد آتش اختلاف نژادی و دینی و..است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: جهان اسلام باید در تلاش برای رفع موانع داخلی و همبستگی برای مبارزه با موانع خارجی در جهت تمدن‌سازی اسلامی باشند. 


٠٦:٠٤ - پنج شنبه ٣٠ شهريور ١٣٩١    /    شماره : ٢١٤٩٤    /    تعداد نمایش : ١٤٠٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج