جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
سه شنبه ٠٧ بهمن ١٣٩٩


 تاریخ: يکشنبه ٣ دی ١٣٩١      ساعت: ٢٣:٠٤        شماره خبر: ٢٤٠٨١         نسخه چاپی 

 

در اولین روز از هفته سلامت؛

نشست ارتقاء سطح آگاهی طلاب با موضوع«ایدز» و راه های پیشگیری از آن در جامعه المصطفی(ص) مشهد برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی(ص) مشهد، این نشست که به همت اداره امداد و سلامت مدیریت امور طلاب و خانواده های جامعه المصطفی(ص) مشهد و با همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان رضوی برگزار شد دکتر رضا سعیدی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با توجه به آیات و روایات، زیر بنای لذت بردن از زندگی موضوع سلامت است و نعمتی بالاتر از آن نیست و ما برای سلامتی 4 بعد قائلیم که عبارتند از سلامت روحی، سلامت جسمی، سلامت اجتماعی و سلامت معنوی.

وی افزود: ارتقاء سلامت جامعه بیشتر به دست دو گروه از افراد جامعه است که آن دو گروه علما و حاکمان می باشند.

سعیدی ادامه داد: باید در برنامه ریزی های دولتی به صورت کلان و زیرساختی، مکان های بهداشتی و فوریت های پزشکی و پایگاه های خدمات رسانی مجهز پیش بینی شود.

وی خطاب به طلاب گفت: بحث های سلامتی جزء بحث های شرعی است که در حوزه فعالیت های شما طلاب علوم دینی است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم رضوی گفت: اچ آی وی ویروسی است که سیستم ایمنی بدن را تخریب می کند و از سال 1981 تاکنون هیچ درمان و داروی خاصی برای آن پیدا نشده است و بهترین راه برای مقابله با این ویروس، پیشگیری است.

وی خاطر نشان کرد: آلودگی از طریق فرآورده های خونی، استفاده از سرنگ مشترک و آلودگی از طریق ارتباط جنسی، موج های اول تا سوم آلودگی در کشور ما هستند و ما الان در موج سوم انتقال این بیماری قرار گرفته ایم.

سعیدی اظهار داشت: در حال حاضر 25 هزار نفر آلوده، در کشور ما شناسایی شده اند که به اعتقاد جامعه پزشکی، آمار واقعی حدود 4 برابر آمار در دسترس است و در خراسان نیز 584 نفر فرد آلوده شناسایی شده است که در این قسمت هم آمار غیر واقعی به نظر می رسد.

وی تصریح کرد: بازسازی روانی فرد آلوده، در کنترل این بیماری و یا حالت خطرناک وی بسیار مؤثر است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: یکی از نادرست ترین و غیر علمی ترین سبک های زندگی، همین سبکی است که الآن در کشور ما رایج است. به عنوان مثال ما سالانه بیش از 25 هزار نفر تلفات جاداه ای داریم و ترافیک و تلفات جاده ای در تصادفات بیشتر از تلفاتی است که در جنگ تحمیلی با آن مواجه شدیم.

وی افزود: در بحث سلامت جامعه خانم ها و سلامت آنها نباید فراموش شوند. حتما باید برای کنترل سلامت نصف جامعه که خانم ها هستند فضاهای مناسب با رعایت جنبه های شرعی پیش بینی شود.

سعیدی گفت: آلودگی هوا، تصادفات جاده ای، استفاده بیش از حد از دخانیات، آلودگی صوتی و کم تحرکی سایر موارد مخاطره آمیز سلامت بشر هستند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به درخواست اداره امور طلاب و خانواده ها مبنی بر احداث یک پایگاه بهداشتی در جامعه المصطفی(ص) مشهد، ما این درخواست ار به فال نیک می گیریم و باید چنین پایگاه هایی آن هم مجهز در تمام مکان هایی که دارای خلأ هستند ایجاد می شود.

در ادامه دکتر غلامحسین خدایی معاون فنی مرکز بهداشت استان خراسان رضوی گفت: در اسلام بر خودشناسی بسیار تأکید شده است، خودی که از 4 بخش جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی برخوردار است. اسلام دینی است که به هر 4 بعد با گستره فراوان پرداخته است، پس اگر می خواهیم از ایدز پیشگیری کنیم باید انسان را با 4 بعدش بشناسیم.

وی افزود: در عوامل مؤثر بر سلامت سهم سیستم ارائه خدمات سلامت 25 درصد، سهم عوامل ژنیتیکی و بیولوژیکی 15 درصد، سهم عوامل فیزیکی محیط زیست و ... 10 درصد و سهم عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت 50 درصد می باشد.

خدایی خاطر نشان کرد: خطرناکترین عاملی که در حال حاضر جامعه بشری را تهدید می کند دود حاصل از دخانیات است.

وی در رابطه با اینکه چه باید بکنیم تا مردم در این زمینه توانمند شوند، گفت: شرط این است که ما به جای انتقال اندیشه ها، چگونه اندیشیدن را به دیگران بیاموزیم و انسان به این فکر کند که چه مسئولیتی دارد. خودمراقبتی نتیجه این تفکر است و خودمراقبتی یعنی اصلاح سبک زندگی.

معاون فنی مرکز بهداشت استان خراسان رضوی گفت: در رابطه با ایدز، راه کنترل دو چیز است؛ ابتدا خود مراقبتی و دوم توسعه فرهنگ ازدواج و خانواده سالم.

در ادامه نیز دکتر علی غلامپور، رئیس گروه بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از سال 1981 تاکنون بالغ بر 63 میلیون نفربه ویروس ایدز آلوده شده اند و از این تعداد، بالغ بر 30 میلیون نفر نیز جان باختند.

وی افزود: اچ آی وی، یک بیماری رفتاری است و به سبک زندگی افراد باز می گردد.

غلامپور ادامه داد: اچ آی وی، ویرووسی است که نوع خاصی از گلبولهای سفید رامورد حمله قرار می دهد و در نهایت موجب نقص سیستم ایمنی انسان و مساعدت بدن برای ابتلا به سایر بیماری ها می شود.

وی گفت مراحل عفونت در این بیماری عبارتند از مرحله پنجره، مرحله آلودگی و مرحله بیماری و از زمان آلوده شدن حدود 10 سال طول می کشد تا بیماری ایدز در فرد آلوده بروز کند.

رئیس گروه بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در سازمان بهداشت جهانی پیش بینی شده است که یکصدم مردم دنیا آلوده هستند و در این میان سهم کشورهای آفریقایی  بیش از سایر مردم دنیاست، هرچند که این بیماری قایل به شخص و کشور خاصی نیست.

وی تصریح کرد: این ویروس از طریق دست دادن، روبوسی کردن، نیش حشرات، خوردن و آشامیدن از ظروف مشترک، استخر و حمام، استفاده از وسائل عمومی مثل تلفن و ... ، اشک و بزاق و مواردی از این قبیل، منتقل نمی شود.

در پایان دکتر علی حسین پور، کارشناس مسئول برنامه ایدز، در رابطه با مشکل اساسی در کنترل ایدز در سطح جهان گفت: بیماری ایدز از کشورهای غربی، به کشورهای در حال توسعه کشیده است و علت این امر، عدم کنترل این ویرس در کشورهایی است که دچار فقر فرهنگی هستند.

وی افزود: باید فضای جامعه به گونه ای شود که فرد آلوده مجبور نشود به علت احساس ناامنی بیماری اش را مخفی کند، زیرا جلوگیری از شیوع این بیماری در گرو فرهنگ سازی و شناسایی افراد آلوده است.

 


خروج


نشست معاونین آموزش المصطفی با رئیس سازمان علمی فرهنگی آستان قدس رضوی برگزار شد

شنبه 4 بهمن 1399
مشاهده
مدیرکل بین المللی تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با رئیس جامعة المصطفی ص العالمیه نمایندگی خراسان دیدار کرد

شنبه 4 بهمن 1399
مشاهده
حضرت زهرا(س) رسالت پیامبر را زنده نگه داشت

چهارشنبه 1 بهمن 1399
مشاهده
گزارش تصویری نشست سیره تربیتی حضرت زهرا س

سه شنبه 30 دی 1399
مشاهده
امروزه با الگوگیری از انقلاب اسلامی، مراسم سوگواری ایام فاطمیه در سراسر جهان اسلام در حال برگزاری است

يکشنبه 28 دی 1399
مشاهده
جامعه المصطفی العالميه تنها نهاد متولی تعليم و تربيت طلاب غير ايرانی در كشور است

شنبه 27 دی 1399
مشاهده
جامعه المصطفی ص خراسان و آستان قدس رضوی تفاهم نامه همکاری امضا کردند

سه شنبه 16 دی 1399
مشاهده
اندیشه جهانی شهید سلیمانی یک الگوی کامل است

يکشنبه 14 دی 1399
مشاهده
«لوح تلاش و خدمت جهادی» به کارکنان جهادی المصطفی خراسان اهدا شد

يکشنبه 14 دی 1399
مشاهده
بازنشر درس اخلاق آیت الله مصباح یزدی در جمع طلاب المصطفی خراسان

يکشنبه 14 دی 1399
مشاهده
جامعةالمصطفی در واکنش با ساخت فیلم «بانوی بهشت» بیانیه‌ای صادر کرد

يکشنبه 14 دی 1399
مشاهده
وظیفه امروز ما، یاری رساندن به حضرت فاطمه زهرا(س) با قلم هایمان است

سه شنبه 9 دی 1399
مشاهده
مجلس تحریم جامعه المصطفی العالمیه را محکوم کرد

دوشنبه 8 دی 1399
مشاهده
تشکل های فرهنگی اتاق فکری برای المصطفی ص و دارای نقش موثر در تعالی این مجموعه هستند

چهارشنبه 3 دی 1399
مشاهده
تحریم جامعه المصطفی برگ ننگین دیگری از کارنامه طولانی تجاوزها و جنایات آمریکاست

سه شنبه 2 دی 1399
مشاهده
جامعة المصطفی
جامعة المصطفی

مشهد،خیابان امام خمینی،امام خمینی35 جامعه المصطفی العالمیه

شبکه سروش شبکه ایتا نرم افزار ارتباطی خراسان
2020 © کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به جامعة المصطفی العالمیه می باشد