جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
سه شنبه ٠٧ بهمن ١٣٩٩


 تاریخ: جمعه ٢٩ شهريور ١٣٩٨      ساعت: ١٧:٢٣        شماره خبر: ١٠٤٠٨٦         نسخه چاپی 

 

رئیس جامعة المصطفی العالمیه خراسان:

نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان می تواند به عنوان یک قطب قرآنی در جهان اسلام مطرح شود

 

حجت الاسلام و المسلمین صالح در اختتامیه یازدهمین جشنواره قرآنی و حدیثی خانواده‌های طلاب المصطفی خراسان: می توانیم در آینده نزدیک به یک مرکز قرآنی کاربردی برای همه گروه های سنی اعم از زنان، مردان، دختران، پسران و کودکان تبدیل شویم.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی العالمیه خراسان مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره قرآنی و حدیثی خانواده‌های طلاب المصطفی خراسان، صبح روز پنج شنبه با حضور اساتید کارکنان، طلاب و خانواده های آنان برگزار شد.

بهره گیری از فضای مهر و محبت همراه با آموزش قرآن از تکنیک های موثر در جذب جوانان و نوجوانان است

 حجت الاسلام والمسلمین صالح در این مراسم با اشاره به بحث تربیت از منظر پیامبر اکرم سلام الله علیه بیان کرد: از واجباتی که پیامبر اکرم سلام الله علیه در خصوص تربیت فرزندان به خانواده ها توصیه فرمودند این بود که به فرزندان خود قرآن را تعلیم دهید. تربیت، از حقوقی است که فرزندان بر گردن پدر و مادر دارند و پدر و مادر باید مانند سایر نیاز های فرزندان به آن عمل کنند.

 وی ادامه داد: پدر و مادر برای تربیت صحیح فرزندان خود نیاز به آشنایی با شیوه های صحیح تربیت فرزند دارند این شیوه ها نیاز به منبع و کتاب دارند وچه منبعی بهتر از قران که سرشار از نکات آموزنده و دقیق است.

حجت الاسلام صالح در ادامه با اشاره به مسئله تعلیم قرآن بعد از تربیت فرزند، اظهار کرد: بعد از تربیت فرزند، تعلیم قرآن به فرزندان در اولویت است و در نزدیک بودن این دو صفت به هم، همین نکته کافی است که قرآن کریم می فرماید: "الرحمن علم القرآن" یعنی خداوند از بین تمام صفات و ویژگی هایش پیش از تعلیم قرآن به" الرحمن"  اشاره می کند. لذا باید آموزش قرآن را با محبت و عاطفه همراه کنیم

وی در تکمیل بیانات خود در خصوص این آیه و صفت "رحمن" در علم آموزی گفت: استاد قرآن باید بداند که شأن او شأن آموزش کتاب خداست لذا باید با محبت و رحمت، کودکان را جذب کرد بعد به آموزش پرداخت. ایشان تاکید کرد: از تکنیک های بسیار موثر و مناسب در جذب جوانان و نوجوانان بهره گیری از فضای مهر و محبت همراه با آموزش قرآن است و براساس آیه شریفه الرحمن علم القران شأن آموزش قرآن شان خداوند تبارک و تعالی است و شأن خداوند همراه با ویژگی مهربانی است که این ویژگی می تواند در امر تربیت و آموزش جوانان و نوجوانان تاثیر مثبت و جذابیت ایجاد کند.

رئیس جامعةالمصطفی خراسان، با اشاره به زبان بین المللی قرآن برای بهره گیری تمامی انسان ها گفت: جامعةالمصطفی به دلیل هویت حوزوی که دارد اقتضایش این است که در همه عرصه ها آموزش تربیتی قرآن را به عنوان اصلی ترین هدف، مورد توجه و اهتمام جدی قرار دهد چرا که قرآن مخصوص یک بخش یا یک حوزه نیست.

نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان می تواند به عنوان یک قطب قرآنی در جهان اسلام مطرح شود

حجت الاسلام و المسلمین صالح با اشاره به ظرفیت های معنوی مشهد بویژه امام رئوف علی بن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء و سرمایه های عظیم طلاب غیرایرانی المصطفی خراسان ابراز داشت: نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان می تواند به عنوان یک قطب قرآنی در جهان اسلام مطرح شود یعنی در معرفت قرآنی و معارف و تعالیم قرآنی به سطحی برسیم که در جهان اسلام به عنوان یک نماد شناخته شده مورد توجه قرار بگیرد و وقتی نام نمایندگی می آید انسان های مبرز و شاخص در زمینه های قرآنی به ذهن خطور کند.

وی در ادامه، به بیان نکات راهبردی در ایجاد این قطب قرآنی پرداخت و گفت: نمایندگی جامعه المصطفی در خراسان می تواند در آینده نزدیک به یک مرکز قرآنی کاربردی برای زنان، دختران، کودکان و مردان در گروه های سنی مختلف تبدیل شود و تفسیر نوجوانان، جوانان و بانوان داشته باشد و پژوهشکده بین المللی می تواند این نیاز امروز ما را پاسخ دهد.

رئیس المصطفی خراسان با بیان اینکه ما نیاز داریم در سازمان، محققان ما برای مخاطبان مختلف تفسیر کاربردی طراحی و تولید کنند، گفت: "الحمدلله رب العالمین" یعنی خداوند نعمت هایی به ما داده که از اوست و باید سپاس گوییم و از غیر او تشکر نمی کنیم این یک مرحله توحید است. در رکوع و سجود و تشهد هم خدای بلند مرتبه را حمد می کنیم حالا این را می شود برای نوجوان به زبان خودش گفت؛ یعنی خدا خیلی ممنون که به من نعمت گوش و چشم و... دادی.

وی با ذکرنمونه هایی دیگردر بیان یک تفسیر کاربردی قرآن گفت: "بسم الله" یعنی به نام خدا و برای خدا یعنی ای جوان: باید بدانی هرجا قرآن در خطر هست من باید جانم را بدهم تا قرآن حفظ شود و مانند امام حسین علیه السلام برای خدا و احیای دینش جان دهم. و همینطور در باب راستگویی، احترام به والدین، همکاری و تعاون و ... قرآن می فرماید تعاونوا علی البر و التقوی پس باید همکاری و روحیه جمع گرایی را به فرزند یاد بدهیم لکن به زبان خودش

 وی در ادامه با اشاره به نقش ادبیات عرب در تفسیر کاربردی ابراز کرد: اهل بیت علیهم السلام ابرار بودند ابرار کسانی هستند که کار خوب را دوست دارند و برای خوبی نفس کار، آن را انجام می دهند نه اجر و مزد. انما نطعمکم لوجه الله، لانرید منکم جزائا و لا شکورا یعنی حتی در اراده و قلبشان هم اجر و پاداشی طلب نمی کنند. این زیبایی های قرآن است که باید به فرزندان آموزش داده شود.

حجت الاسلام و المسلمین صالح در بخش پایانی صحبت های خود با اشاره به روز شهادت امام سجاد علیه السلام و تسلیت این روز گفت: امروز شهادت مردی است که آنقدر قرآن را با صوت زیبا می خواند که وقتی سقاها از کنار خانه امام عبور می کردند صبر می کردند و به نوای دلنشین قرآن گوش می دادند تا آب کوزه هایشان خشک می شد.

گفتنی است اختتامیه جشنواره بین المللی قرآن در دو رشته شفاهی و معارف (کتبی) برگزار شد، که در مجموع از میان ۳۷۸ نفر شرکت کننده تعداد ۵۵ نفراز خانواده های طلاب (۵ نفرازهمسران، ۲۷ نفر از فرزندان دختر و۲۳ نفر از فرزندان پسر) برگزیده این جشنواره شدند.

این مراسم با تلاوت قرآن کریم و همچنین قرائت زیارت عاشورا آغاز و پس از سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا صالح رئیس المصطفی خراسان از نفرات برتر جشنواره تقدیر و تشکر به عمل آمد. 

 


خروج


نشست معاونین آموزش المصطفی با رئیس سازمان علمی فرهنگی آستان قدس رضوی برگزار شد

شنبه 4 بهمن 1399
مشاهده
مدیرکل بین المللی تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با رئیس جامعة المصطفی ص العالمیه نمایندگی خراسان دیدار کرد

شنبه 4 بهمن 1399
مشاهده
حضرت زهرا(س) رسالت پیامبر را زنده نگه داشت

چهارشنبه 1 بهمن 1399
مشاهده
گزارش تصویری نشست سیره تربیتی حضرت زهرا س

سه شنبه 30 دی 1399
مشاهده
امروزه با الگوگیری از انقلاب اسلامی، مراسم سوگواری ایام فاطمیه در سراسر جهان اسلام در حال برگزاری است

يکشنبه 28 دی 1399
مشاهده
جامعه المصطفی العالميه تنها نهاد متولی تعليم و تربيت طلاب غير ايرانی در كشور است

شنبه 27 دی 1399
مشاهده
جامعه المصطفی ص خراسان و آستان قدس رضوی تفاهم نامه همکاری امضا کردند

سه شنبه 16 دی 1399
مشاهده
اندیشه جهانی شهید سلیمانی یک الگوی کامل است

يکشنبه 14 دی 1399
مشاهده
«لوح تلاش و خدمت جهادی» به کارکنان جهادی المصطفی خراسان اهدا شد

يکشنبه 14 دی 1399
مشاهده
بازنشر درس اخلاق آیت الله مصباح یزدی در جمع طلاب المصطفی خراسان

يکشنبه 14 دی 1399
مشاهده
جامعةالمصطفی در واکنش با ساخت فیلم «بانوی بهشت» بیانیه‌ای صادر کرد

يکشنبه 14 دی 1399
مشاهده
وظیفه امروز ما، یاری رساندن به حضرت فاطمه زهرا(س) با قلم هایمان است

سه شنبه 9 دی 1399
مشاهده
مجلس تحریم جامعه المصطفی العالمیه را محکوم کرد

دوشنبه 8 دی 1399
مشاهده
تشکل های فرهنگی اتاق فکری برای المصطفی ص و دارای نقش موثر در تعالی این مجموعه هستند

چهارشنبه 3 دی 1399
مشاهده
تحریم جامعه المصطفی برگ ننگین دیگری از کارنامه طولانی تجاوزها و جنایات آمریکاست

سه شنبه 2 دی 1399
مشاهده
جامعة المصطفی
جامعة المصطفی

مشهد،خیابان امام خمینی،امام خمینی35 جامعه المصطفی العالمیه

شبکه سروش شبکه ایتا نرم افزار ارتباطی خراسان
2020 © کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به جامعة المصطفی العالمیه می باشد