پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > نهضت امام رضا(ع) به تمدن جهانی اسلام تبدیل شد/ امام رضا(ع) در نهضت تمدن‌ساز نگاه به آخرت داشت


  چاپ        ارسال به دوست

جانشین جامعةالمصطفی العالمیه:

نهضت امام رضا(ع) به تمدن جهانی اسلام تبدیل شد/ امام رضا(ع) در نهضت تمدن‌ساز نگاه به آخرت داشتجانشین جامعةالمصطفی العالمیه گفت: نهضت تمدنی امام رضا(ع) بومی و منطقه‌ای نبود، بلکه نهضتی بود که به تمدن جهانی اسلام تبدیل شد.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی ص به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، حجت‌الاسلام مجید خالق‌پور ظهر امروز در همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و تمدن علمی جهان اسلام که در تالار قدس حرم مطهر برگزار شد، گفت: اگر به شخصیت امام رضا(ع) چه از درون چه از بیرون دین بپردازیم، به این نتیجه می‌رسیم، این شخصیت از افتخارات اسلام است که می‌تواند به عنوان الگو برای جوامع بشری مطرح شود.

جانشین جامعةالمصطفی العالمیه افزود: حرکت امام رضا(ع) هویت نهضتی داشت و صرفا به تنهایی یک اقدام در لایه‌های مختلف نبود، حرکت امام یک نهضت بود که جریان‌آفرینی را به همراه داشت تا جامعه را به حرکت وادار می‌کند و این حرکت نهضتی امام رضا(ع) مبتنی بر اندیشه و فکر بود.

وی نهضت امام رضا(ع) را مبتنی بر دانش دانست و تصریح کرد: نهضت تمدنی ایشان بومی و منطقه‌ای نبود، بلکه نهضتی بود که به تمدن جهانی اسلام تبدیل شد و از محدوده منطقه‌ای به یک جهان سیطره خود را شیوع دادند که در این همایش نیز به همه ویژگی‌های تمدن اسلامی اشاره شده است.

خالق‌پور مبانی تمدن اسلامی را چهار اصل دانست و خاطرنشان کرد: اصل اول این است که امام رضا(ع) تکیه بر مردم داشتند، روش امام(ع) در این نهضت تکیه بر مردم بود و ارتباط ویژه‌ای با بدنه مردم داشتند.

جانشین جامعةالمصطفی العالمیه اصل دوم با اشاره به اینکه اصل دوم استفاده از ظرفیت‌های حاکمیت موجود توسط حضرت بود، تاکید کرد: امام حاکمیت را قبول کرد، اما در حالت اجبار این کار را انجام ندادند، بلکه امام این پیشنهاد را مدیریت کرد تا تمام ظرفیت حاکمیت را در اختیار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه توحید، ایمان و ارزش‌های الهی اصل سوم را تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: امام(ع) در رفتارهای خود برای یک لحظه خلاف توحید عمل نکرد و حتی رفتاری را نیز انجام ندادند که شائبه‌ای در این راه ایجاد کند.

 خالق‌پور افزود: اصل چهارم این است که امام رضا(ع) در نهضت تمدن‌ساز نگاه به آخرت داشتند و دنیا را محل گذر می‌دانستند، تمام برنامه‌های خود و مشی ارتباطی را با لایه‌های اجتماعی حفظ می‌کردند و جامعه دنیوی را با آخرت پیوند، می‌زدند.


١٣:٣٤ - شنبه ٤ اسفند ١٣٩٧    /    شماره : ٩٧٥٧٨    /    تعداد نمایش : ١١٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج