پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > برگزاری کارگاه آشنایی با نرم افزارهای فقه و اصول


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کارگاه آشنایی با نرم افزارهای فقه و اصول


 

کارگاه آشنایی با نرم افزارهای فقه و اصول با هدف ارتقاء کیفی پژوهشهای طلاب رشته فقه و معارف اسلامی در مدرسه عالی خواهران برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی مشهد،  عصر دیروز توسط اداره پژوهش واحد خواهران و انجمن فقه، کارگاه تخصصی آشنایی با نرم افزارهای فقه و اصول، ویژه طلاب رشته" فقه و معارف" خواهران، با حضور مدیر مؤسسه فرهنگی نور رایانه، در مدرسه عالی خواهران برگزار شد.

 

مدیر مؤسسه فرهنگی نور رایانه در ابتدای کارگاه به بیان مزایا و معایب پژوهش های دستی و ماشینی و تبیین ویژگی های پژوهش مطلوب اشاره کرد.

 

وحید شریفی افزود: چهار عنصر: جامع بودن؛ عمیق بودن؛ معتبر و مدون بودن لازمه یک پژوهش مطلوب است.

 

وی افزود: در یک پژوهش مطلوب،  پژوهشگر باید دارای تعهد ( پایبندی به یک سلسله ارزش‌ها متناسب با موضوع تحقیق)، اخلاص (معنویت و تهذیب نفس)، پشتکار و استقامت، امانتداری، روش‌مندی و رعایت قواعد و اصول و بعلاوه ی دارا بودن بنیه علمی لازم (تخصص)، قدرت جسارت و ریسک علمی، خلاقیت، بصیرت (ابن الزمان بودن) و آمادگی جسمی و روحی (تغذیه صحیح + ورزش) باشد.

 

مدیر مؤسسه فرهنگی نور رایانه در ادامه به مراحل پژوهش اشاره کرد که شامل؛ تعیین موضوع تحقیق ( سئوال،‌ مشکل،‌ ابهام ) ، جمع آوری مطالب و نکات ( بازیابی محتوا ) و تحلیل و بررسی مطالب و نتیجه گیری و استنتاج است.

 

وی در ادامه به معرفی  نرم افزارهای "محتوایی" شیعی  نور، مکتبه اهل البیت و نرم افزارهای حوزه علمیه اصفهان  و نرم افزارهای" ابزاری" که شامل، نرم‌افزارهای فیش نگار (نور، معاونت تبلیغ ) ، نرم‌افزار و پایگاه تنافس، نرم‌افزار مدیریت استناد پژوهیار، نرم‌افزار مدیریت استناد پژوهیار، نرم افزار واژه پرداز Microsoft Word و نرم‌افزار Onenote اشاره کرد.

 

وحید شریفی در ادامه به معرفی اجمالی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی که  موسس آن مقام معظم رهبری است پرداخت و افزود: موضوع فعالیت این مرکز، استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای پژوهش، آموزش و تولید نرم افزارهای پژوهشی، آموزشی، فرهنگی و تبلیغی است که با هدف اشاعه فرهنگ غنی اسلام، تسهیل دستیابی به منابع و متون اصیل دینی، تسریع در امر کاوش و پژوهش در منابع و متون تولید برنامه‏های نرم‏ افزاری در زمینه‏های مختلف علوم اسلامی و فرهنگ دینی تاسیس گردیده است.

 

مدیر مؤسسه فرهنگی نور رایانه  در ادامه  ضمن معرفی و بیان روش کار با نرم افزارهای تخصصی فقه، به سوالات طلاب پاسخ داد.


١٦:٢٤ - سه شنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٩٧٤٩٥    /    تعداد نمایش : ٩٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج