پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > اطلاع‌رسانی نمایشگاه قرآن در سطح شهر به خوبی صورت نگرفته است


  چاپ        ارسال به دوست

اطلاع‌رسانی نمایشگاه قرآن در سطح شهر به خوبی صورت نگرفته است

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی العالمیه مشهد به نقل از ایکنا، حجت‌الاسلام محمدحسین مهدوی‌مهر، در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان رضوی در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی قرآن مشهد مقدس در خصوص وضعیت نمایشگاه و فعالیت‌های جامعه المصطفی العالمیه مشهد، اظهار کرد: فکر می‌کنم نمایشگاه قرآن هر سال رو به رشد است. وضعیت نمایشگاه امسال در مقایسه با حدود ۱۴ سال گذشته تفاوت بسیار داشته، مردم با نمایشگاه و موضوعات آن آشنا و علاقه‌مند شدند.
 
رئیس جامعه المصطفی العالمیه مشهد: با توجه به زمان خاص برگزاری این نمایشگاه که بعد از افطار است، محدودیت‌هایی هم شامل بازدیدکنندگان می‌شود اما عموم بعد از صرف افطار به نمایشگاه آمده و به بازدید از آن می‌پردازند که این موضوع نشان‌دهنده علاقه‌مند بودن مردم است. هر چند نمایشگاه قبل از افطار هم دایر بوده و افراد در آن مشغول فعالیت هستند.
 
وی اطلاع‌رسانی مکان نمایشگاه را ضعیف دانست و یادآور شد: در مسیر که به نمایشگاه می‌آمدم، رانندگان از من آدرس نمایشگاه قرآن را می‌پرسیدند. فکر می‌کنم در اطلاع‌رسانی مکان نمایشگاه در سطح شهر خوب عمل نشده‌ است. در بعضی مسیرها تابلو و اطلاعیه برپایی نمایگشاه و آدرس آن نصب شده اما در تمام سطح شهر و اماکن اطلاع‌رسانی خوبی به عمل نیامده‌ بود. 
 
مهدوی‌مهر افزود: نمایشگاه وضعیت خوب و رو به رشدی داشته که بخشی از این رشد نتیجه حمایت‌هایی است که توسط ارگان‌های ذی‌ربط صورت گرفته است. امسال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی به طور جدی به این موضوع ورود کرده و علاوه بر گرفتاری‌های روزهای ملی عطار و فردوسی به نمایشگاه قرآن و اهمیت قرآن توجه بسیار کردند. مدیریت نمایشگاه بین‌المللی مشهد نیز بسیاری از موانع را برای غرفه‌داران حل کرده و شهرداری شهر مشهد هم حمایت‌های لازم را انجام داده ‌است. امیدواریم با وجود نهادها و اداراتی که حمایت همه‌‎جانبه‌ای را برای برگزار شدن این نمایشگاه داشته‌اند، دیدگاه‌هایشان را جهت هرچه بهتر شدن نمایشگاه داشته‌باشیم.
 
وی بیان کرد: امیدواریم در سال آینده نمایشگاه فعال‌تر، بهتر و با جذابیت بیشتر برگزار شود اما این جذبه نباید از موضوع قرآن منحرف شود چراکه می‌توان با اشاره و تکیه بر موضوعات قرآنی جذابیت نمایشگاه را بالا ببریم. در بخش بین‌الملل نمایشگاه امسال، جامعه المصطفی العالمیه سعی کرده تا جذابیت‌های لازم را داشته باشد به طوری که به علت ازدحام و استقبال زیاد، رفت‌وآمد در این بخش با اختلال همراه است.
 
رئیس جامعه المصطفی العالمیه مشهد با تشریح قسمت‌های مختلف بخش بین‌الملل نمایشگاه خاطرنشان کرد: امسال هم همانند سال‌های گذشته تمام تلاش خود را برای بخش بین‌الملل نمایشگاه بکار گرفتیم. یکی از مشکلات ما این است که اکثر فعالان قرآنی در ماه مبارک رمضان به کشور خود مهاجرت کرده تا در کشور خودشان فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی را انجام دهند. با این وجود با افرادی که در حال  حاضر در ایران هستند، ۲۰ غرفه فعال در بخش بین‌الملل وجود دارد که از ۱۵ کشور و با مدیریت خودشان دایر است که در این غرفه‌ها به معرفی آداب و رسوم ماه رمضان و حجاب وعفاف کشورشان می‌پردازند.
 
مهدوی‌‌مهر اضافه کرد: مراسمات، غذا، پذیرایی، برنامه‌های محتلف در کشورهای مسلمان مختلف، روش‌های آموزش قرآن و نویسندگان و مترجمان قرآن کریم چه شیعه و چه سنی در بخش بین‌الملل نمایشگاه بین‌المللی قرآن مشهد مقدس حضور فعال دارند و برنامه‌هایشان به نمایش گذاشته شده ‌است. در مجموع در جامعه المصطفی العالمیه در سراسر ایران نزدیک به ۱۴۰ کشور و در مشهد مقدس ۷۳ کشور حضور دارند. در حال حاضر در نمایشگاه نیز بیش از ۵۰ ملیت به شکل‌های مختلف حضور فعال دارند.
 
وی در خصوص برگزاری جشنواره غذای ملل در نمایشه قرآن توضیح داد: جشنواره غذای ملل هم دیروز در نمایشگاه بین‌المللی قرآن مشهد مقدس برگزار شد که عمدتا شامل غذاهایی بود که در ماه مبارک رمضان در وعده‌های افطار و سحری در کشورهای مختلف مصرف می‌شود و به نمایش عموم گذاشته‌ شد. غرفه مهد کودک ملل هم در بخش بین‌الملل نمایشگاه برپاست که کودکان طلاب جامعه‌ المصطفی العالمیه در آنجا حضور دارند که مهد کودک به مهد قرآن تبدیل شده‌ است.
 
رئیس جامعه المصطفی العالمیه مشهد ادامه داد: کلاس‌های ابتدایی این فرزندان هم در بخش بین‌‎الملل وجود دارد که در دو بخش پسران و دختران فعال است که برنامه‌هایی نظیر سرود و تئاتر مرتبط با شخصیت امام علی(ع) برای بازدیدکنندگان اجرا می‌کنند. بخش فعال دیگر بین‌الملل مرکز مشاوره بلال است در این مرکز روان‌شناسان و روان‌پزشکان حاذقی حضور دارند و خدمات روان‌شناختی به مردم ارائه می‌کنند که مردم می‌توانند با مراجعه به این غرفه از مشاوره‌های رایگان و شخصیت‌های علمی آن بهره‌مند شوند.
مهدوی‌‌مهر تصریح کرد: در بخش بین‌الملل سعی داریم تا مردم را با فرهنگ و ملل مختلف آشنا کنیم؛ همانطور که با ورود و بازدید از سالن بهار نمایشگاه می‌توان با حدود ۵۰ کشور دنیا ارتباط برقرار کرد و با آداب و رسوم این کشورها آشنا شد. روز به روز بر غنای این برنامه افزوده‌ایم. در بخش پژوهش پایان‌‎نامه‌ها، فعالیت‌های تحقیقی نشرها و ترجمه‌های قرآنی به ۴۰ زبان‌ مختلف دنیا عرضه شده که امیدواریم در سال‌های آینده با همت مسئولان به شکوفایی حداکثری برسانیم.
 
وی در خصوص برنامه‌های جامعه المصطفی العالمیه در ماه مبارک رمضان که در کشورهای مختلف و توسط مبلغان این اداره صورت می‌پذیرد، بیان کرد: طلاب جامعه المصطفی العالمیه زبان فارسی را آموخته و با فرهنگ ایران آشنا شده‌اند، آداب و رسوم ایران را به ملل مختلف منتقل می‌کنند. این دقیقا همان کاری است که غربی‌ها انجام داده‌اند که جوانان ایران را به غرب بردند و در آنجا آموزش دادند و در بازگشت،  فرهنگ غرب را به جامعه ایران تحمیل کردند.
 
رئیس جامعه المصطفی العالمیه مشهد ادامه داد: واقعیت این است که طلاب در بازگشت به کشورهای خود فرهنگ ایران را به وطن خود می‌برند. امروز مبلغانی داریم که در جای‌جای دنیا تبلیغ و رواج آداب و رسوم ایران را بدون هیچ هزینه‌ای انجام می‌دهند و معارف شیعی که در اسلام عقلانی، منطقی و در اجتناب از تعصب وجود دارد و از آن به اسلام ناب تعبیر می‌شود را تبلیغ می‌کنند. گرچه وظیفه ما شیعه‌سازی نیست اما وقتی مردم با معارف اهل بیت(ع) آشنا شوند، علاقه‌مند به این خاندان خواهند شد.
 
مهدوی‌مهر افزود: در ماه مبارک رمضان جلسات آشنایی با قرآن و معارف اسلامی، آموزش قرآن کریم در سطوح مختلف روانخوانی، تجوید و مفاهیم قرآن برگزار می‌شود. اعتکاف رمضانی یکی از برنامه‌های جامعه المصطفی العالمیه در ماه مبارک رمضان است. ۱۲ سال پیش که اعتکاف در مساجد را شروع کردیم، شاید اولین مرکزی بودیم که اعتکاف ماه رمضان را در مسجد گوهرشاد انجام دادیم. امروز بیش از ۲۰۰۰ نقطه در دنیا به برکت همین اعتکاف، اقدام به برگزاری اعتکاف رمضانی می‌کنند. هر سال در مشهد حدود ۱۵۰۰ نفر از کشورهای مختلف برای اعتکاف به ایران می‌آیند و بعد از اتمام آن به کشورهای خود بازمی‌گردند. این اتفاق در کشور خودشان هم برگزار می‌شود.
 
وی در خصوص روز قدس در کشورهای دیگر یادآور شد: روز قدس، مساله‌ای سیاسی‌جناحی نیست بلکه مربوط جهان انسانی و نه اسلامی است چراکه اقدامات رژیم صهیونیستی غیرانسانی است و باید انسانیت پاسخ‌گو باشد. راهپیمایی روز قدس در کشورهای دیگر هم برگزار می‌شود. 


١٢:٣٤ - يکشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ٩٩٦٠٩    /    تعداد نمایش : ٦٠


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
متن پیام حجةالاسلام و المسلمین محمد حسین مهدوی مهر به مناسبت انتصاب حجة الاسلام و المسلمین محمدرضا صالح به ریاست نمایندگی المصطفی در مشهد
انتصاب حجه الاسلام و المسلمین محمد حسین مهدوی مهر به سمت مدیر منطقه ای المصطفی در کشورهای لبنان، سوریه، فلسطین و اردن
انتصاب حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا صالح به ریاست جامعه المصطفی العالمیه مشهد
مراسم بزرگداشت ارتحال آیت الله العظمی محقق کابلی در مشهد مقدس برگزار می شود
" همایش مطالعات تربیتی و علوم اسلامی "
فراخوان مقاله " همایش بین المللی گفتگوهای فرهنگی در چشم انداز تمدنی ایران و جهان عرب "
فراخوان مقاله آرایه های ادبی قرآن
باید برای بازگشت به دارالخلود که «خانه جاودانگی» است اشتیاق داشته باشیم وآن را بشناسیم
مراسم معنوی اعتکاف رمضانیه جامعه المصطفی مشهد آغاز شد
مراسم معنوی اعتکاف رمضانیه
سال 1398، سال "رونق تولید" گرامی باد
واقعیت های جهانی را با تبلیغات عوض می کنند!
اگر مردم و جامعه جهانی به درستی با قرآن آشنا بشوند خودشان دنبال قرآن خواهند آمد
فعالیتهای قرآنی سریعترین و موثرترین راه برای ایجاد سلامت اجتماعی جامعه است
نشست علمی نقش زبان فارسی در گسترش معارف اسلامی
نمایشگاه قرآن ظرفیت خوبی برای آشنایی با معارف دینی است
حضور جامعه المصطفی در نمایشگاه قرآن هدفمند و با برنامه بوده است
وحدت مهم ترین پیام حضور ما در نمایشگاه قران است
جامعه المصطفی نگاه ویژه ای به وحدت میان ملل اسلامی دارد
ظرفیت های علمی طلاب المصطفی به خوبی به کار گرفته شده است
اطلاع‌رسانی نمایشگاه قرآن در سطح شهر به خوبی صورت نگرفته است
جشنواره غذا با طعم وحدت میان مسلمانان جهان
جامعه المصطفی حلقه گمشده اسلام در سطح بین الملل بود
ثمره فعالیت های شایسته جامعه المصطفی در سراسر جهان دیده می شود
فعالیت های جامعه المصطفی خنثی کننده نقشه های فرهنگی دشمنان است
نمایشگاه قرآن سند عزت و حضور انقلاب اسلامی است
تاکید مدرسه عالی خواهران بر تخصص گرایی طلاب
نشست تخصصی مستندات قرآنی پیام رهبری به جوانان غرب
اتحاد جوانان 5 قاره به برکت برگزاری نمایشگاه بین المللی قرآن
هدف مجمع خیرین ایجاد بزرگ ترین پردیس دانشگاهی برای طلاب است
حضور المصطفی در نمایشگاه بین المللی قرآن مشهد
عده‌ای می‌گویند مردم از دین فاصله گرفته‌اند، اما واقعیت چیز دیگری است/ با افزایش معرفت جامعه، گفتمان های انقلابی را تقویت کنید
به گسترش فرهنگ اقتصاد مقاومتی نیاز داریم
تعمم طلاب آفریقا و هندوستان
تلاش برای تقویت جامعةالمصطفی با هدف خدمت به جامعه انسانی
خروش المصطفائیان مشهد جهت امداد رسانی به مناطق سیل زده
امروز اسلام بیشتر از هر چیزی به وحدت نیاز دارد
همایش" مبلغان غیر ایرانی" اعزام ماه مبارک ۱۳۹۸
فاصله افتادن بین علما و مردم فاجعه است / برای موثر بودن در جامعه، باید خود عامل باشیم
نگه‌د‌‌‌اری از آثار تاریخی تنها به ابنیه منحصر نشود/ گردشگری اسلامی و حلال توسعه یابد