پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > اطلاع‌رسانی نمایشگاه قرآن در سطح شهر به خوبی صورت نگرفته است


  چاپ        ارسال به دوست

اطلاع‌رسانی نمایشگاه قرآن در سطح شهر به خوبی صورت نگرفته است

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی العالمیه مشهد به نقل از ایکنا، حجت‌الاسلام محمدحسین مهدوی‌مهر، در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان رضوی در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی قرآن مشهد مقدس در خصوص وضعیت نمایشگاه و فعالیت‌های جامعه المصطفی العالمیه مشهد، اظهار کرد: فکر می‌کنم نمایشگاه قرآن هر سال رو به رشد است. وضعیت نمایشگاه امسال در مقایسه با حدود ۱۴ سال گذشته تفاوت بسیار داشته، مردم با نمایشگاه و موضوعات آن آشنا و علاقه‌مند شدند.
 
رئیس جامعه المصطفی العالمیه مشهد: با توجه به زمان خاص برگزاری این نمایشگاه که بعد از افطار است، محدودیت‌هایی هم شامل بازدیدکنندگان می‌شود اما عموم بعد از صرف افطار به نمایشگاه آمده و به بازدید از آن می‌پردازند که این موضوع نشان‌دهنده علاقه‌مند بودن مردم است. هر چند نمایشگاه قبل از افطار هم دایر بوده و افراد در آن مشغول فعالیت هستند.
 
وی اطلاع‌رسانی مکان نمایشگاه را ضعیف دانست و یادآور شد: در مسیر که به نمایشگاه می‌آمدم، رانندگان از من آدرس نمایشگاه قرآن را می‌پرسیدند. فکر می‌کنم در اطلاع‌رسانی مکان نمایشگاه در سطح شهر خوب عمل نشده‌ است. در بعضی مسیرها تابلو و اطلاعیه برپایی نمایگشاه و آدرس آن نصب شده اما در تمام سطح شهر و اماکن اطلاع‌رسانی خوبی به عمل نیامده‌ بود. 
 
مهدوی‌مهر افزود: نمایشگاه وضعیت خوب و رو به رشدی داشته که بخشی از این رشد نتیجه حمایت‌هایی است که توسط ارگان‌های ذی‌ربط صورت گرفته است. امسال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی به طور جدی به این موضوع ورود کرده و علاوه بر گرفتاری‌های روزهای ملی عطار و فردوسی به نمایشگاه قرآن و اهمیت قرآن توجه بسیار کردند. مدیریت نمایشگاه بین‌المللی مشهد نیز بسیاری از موانع را برای غرفه‌داران حل کرده و شهرداری شهر مشهد هم حمایت‌های لازم را انجام داده ‌است. امیدواریم با وجود نهادها و اداراتی که حمایت همه‌‎جانبه‌ای را برای برگزار شدن این نمایشگاه داشته‌اند، دیدگاه‌هایشان را جهت هرچه بهتر شدن نمایشگاه داشته‌باشیم.
 
وی بیان کرد: امیدواریم در سال آینده نمایشگاه فعال‌تر، بهتر و با جذابیت بیشتر برگزار شود اما این جذبه نباید از موضوع قرآن منحرف شود چراکه می‌توان با اشاره و تکیه بر موضوعات قرآنی جذابیت نمایشگاه را بالا ببریم. در بخش بین‌الملل نمایشگاه امسال، جامعه المصطفی العالمیه سعی کرده تا جذابیت‌های لازم را داشته باشد به طوری که به علت ازدحام و استقبال زیاد، رفت‌وآمد در این بخش با اختلال همراه است.
 
رئیس جامعه المصطفی العالمیه مشهد با تشریح قسمت‌های مختلف بخش بین‌الملل نمایشگاه خاطرنشان کرد: امسال هم همانند سال‌های گذشته تمام تلاش خود را برای بخش بین‌الملل نمایشگاه بکار گرفتیم. یکی از مشکلات ما این است که اکثر فعالان قرآنی در ماه مبارک رمضان به کشور خود مهاجرت کرده تا در کشور خودشان فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی را انجام دهند. با این وجود با افرادی که در حال  حاضر در ایران هستند، ۲۰ غرفه فعال در بخش بین‌الملل وجود دارد که از ۱۵ کشور و با مدیریت خودشان دایر است که در این غرفه‌ها به معرفی آداب و رسوم ماه رمضان و حجاب وعفاف کشورشان می‌پردازند.
 
مهدوی‌‌مهر اضافه کرد: مراسمات، غذا، پذیرایی، برنامه‌های محتلف در کشورهای مسلمان مختلف، روش‌های آموزش قرآن و نویسندگان و مترجمان قرآن کریم چه شیعه و چه سنی در بخش بین‌الملل نمایشگاه بین‌المللی قرآن مشهد مقدس حضور فعال دارند و برنامه‌هایشان به نمایش گذاشته شده ‌است. در مجموع در جامعه المصطفی العالمیه در سراسر ایران نزدیک به ۱۴۰ کشور و در مشهد مقدس ۷۳ کشور حضور دارند. در حال حاضر در نمایشگاه نیز بیش از ۵۰ ملیت به شکل‌های مختلف حضور فعال دارند.
 
وی در خصوص برگزاری جشنواره غذای ملل در نمایشه قرآن توضیح داد: جشنواره غذای ملل هم دیروز در نمایشگاه بین‌المللی قرآن مشهد مقدس برگزار شد که عمدتا شامل غذاهایی بود که در ماه مبارک رمضان در وعده‌های افطار و سحری در کشورهای مختلف مصرف می‌شود و به نمایش عموم گذاشته‌ شد. غرفه مهد کودک ملل هم در بخش بین‌الملل نمایشگاه برپاست که کودکان طلاب جامعه‌ المصطفی العالمیه در آنجا حضور دارند که مهد کودک به مهد قرآن تبدیل شده‌ است.
 
رئیس جامعه المصطفی العالمیه مشهد ادامه داد: کلاس‌های ابتدایی این فرزندان هم در بخش بین‌‎الملل وجود دارد که در دو بخش پسران و دختران فعال است که برنامه‌هایی نظیر سرود و تئاتر مرتبط با شخصیت امام علی(ع) برای بازدیدکنندگان اجرا می‌کنند. بخش فعال دیگر بین‌الملل مرکز مشاوره بلال است در این مرکز روان‌شناسان و روان‌پزشکان حاذقی حضور دارند و خدمات روان‌شناختی به مردم ارائه می‌کنند که مردم می‌توانند با مراجعه به این غرفه از مشاوره‌های رایگان و شخصیت‌های علمی آن بهره‌مند شوند.
مهدوی‌‌مهر تصریح کرد: در بخش بین‌الملل سعی داریم تا مردم را با فرهنگ و ملل مختلف آشنا کنیم؛ همانطور که با ورود و بازدید از سالن بهار نمایشگاه می‌توان با حدود ۵۰ کشور دنیا ارتباط برقرار کرد و با آداب و رسوم این کشورها آشنا شد. روز به روز بر غنای این برنامه افزوده‌ایم. در بخش پژوهش پایان‌‎نامه‌ها، فعالیت‌های تحقیقی نشرها و ترجمه‌های قرآنی به ۴۰ زبان‌ مختلف دنیا عرضه شده که امیدواریم در سال‌های آینده با همت مسئولان به شکوفایی حداکثری برسانیم.
 
وی در خصوص برنامه‌های جامعه المصطفی العالمیه در ماه مبارک رمضان که در کشورهای مختلف و توسط مبلغان این اداره صورت می‌پذیرد، بیان کرد: طلاب جامعه المصطفی العالمیه زبان فارسی را آموخته و با فرهنگ ایران آشنا شده‌اند، آداب و رسوم ایران را به ملل مختلف منتقل می‌کنند. این دقیقا همان کاری است که غربی‌ها انجام داده‌اند که جوانان ایران را به غرب بردند و در آنجا آموزش دادند و در بازگشت،  فرهنگ غرب را به جامعه ایران تحمیل کردند.
 
رئیس جامعه المصطفی العالمیه مشهد ادامه داد: واقعیت این است که طلاب در بازگشت به کشورهای خود فرهنگ ایران را به وطن خود می‌برند. امروز مبلغانی داریم که در جای‌جای دنیا تبلیغ و رواج آداب و رسوم ایران را بدون هیچ هزینه‌ای انجام می‌دهند و معارف شیعی که در اسلام عقلانی، منطقی و در اجتناب از تعصب وجود دارد و از آن به اسلام ناب تعبیر می‌شود را تبلیغ می‌کنند. گرچه وظیفه ما شیعه‌سازی نیست اما وقتی مردم با معارف اهل بیت(ع) آشنا شوند، علاقه‌مند به این خاندان خواهند شد.
 
مهدوی‌مهر افزود: در ماه مبارک رمضان جلسات آشنایی با قرآن و معارف اسلامی، آموزش قرآن کریم در سطوح مختلف روانخوانی، تجوید و مفاهیم قرآن برگزار می‌شود. اعتکاف رمضانی یکی از برنامه‌های جامعه المصطفی العالمیه در ماه مبارک رمضان است. ۱۲ سال پیش که اعتکاف در مساجد را شروع کردیم، شاید اولین مرکزی بودیم که اعتکاف ماه رمضان را در مسجد گوهرشاد انجام دادیم. امروز بیش از ۲۰۰۰ نقطه در دنیا به برکت همین اعتکاف، اقدام به برگزاری اعتکاف رمضانی می‌کنند. هر سال در مشهد حدود ۱۵۰۰ نفر از کشورهای مختلف برای اعتکاف به ایران می‌آیند و بعد از اتمام آن به کشورهای خود بازمی‌گردند. این اتفاق در کشور خودشان هم برگزار می‌شود.
 
وی در خصوص روز قدس در کشورهای دیگر یادآور شد: روز قدس، مساله‌ای سیاسی‌جناحی نیست بلکه مربوط جهان انسانی و نه اسلامی است چراکه اقدامات رژیم صهیونیستی غیرانسانی است و باید انسانیت پاسخ‌گو باشد. راهپیمایی روز قدس در کشورهای دیگر هم برگزار می‌شود. 


١٢:٣٤ - يکشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ٩٩٦٠٩    /    تعداد نمایش : ١١٢


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
نواختن زنگ مهر حسینی در مدارس ابتدایی چند ملیتی شرق کشور / ویژه فرزندان طلاب جامعةالمصطفی خراسان
مراسم آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعة المصطفی خراسان برگزار شد
محفل انس با قرآن در دهه دوم محرم برگزار شد
بازدید حجت الاسلام و المسلمین صالح از مدرسه عالی برادران جامعةالمصطفی خراسان
تدبر در زیارت عاشورا وجدان انسان‌های خفته را بیدار می‌سازد
حضور جوانان عاشق معارف اهل بیت(ع) در جامعة‌المصطفی(ص) را می‌توان معجزه قرن دانست
نیازهای کشورتان را در نظر بگیرید و خودتان را وقف کنید
نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان می تواند به عنوان یک قطب قرآنی در جهان اسلام مطرح شود
اباعبدالله الحسین ریشه همه فضائل و توحید محوری هستند/ معنویت باید در مجموعه جامعه المصطفی موج بزند
توحید مداری اولین ویژگی شخصیتی امام حسین علیه السلام
فلسفه عاشورا و واقعه تاریخی کربلا، تحول‌سازی و احیای حق است / مجالس عزاداری سیدالشهداء علیه السلام محل تربیت و رشد انسان است
آیین آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعةالمصطفی(ص) خراسان
فراخوان مقاله کوتاه « اربعین حسینی »
افتتاحیه پنجمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی / حضور المصطفی خراسان به عنوان بخش بین الملل
آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعةالمصطفی(ص)العالمیه
پنجمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی
سوگواری ملل در عزای سید الشهداء علیه السلام / رنگ و بوی محرم در بین طلاب جامعة المصطفی
«کربلا» و واقعه «عاشورا»، نقطه مشترک همه شیعیان جهان
تشرف دسته عزای ملل به بارگاه ملکوتی ثامن الحجج علیه آلاف التحیةوالثناء
جلسه شورای مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی برادران با حضور حجت الاسلام و المسلمین صالح
آثار و برکات نهضت عاشورا برای جامعه بشری / همه مختصات زندگی الهی و مجتهدانه در سبک زندگی حسینی وجود دارد
اصلاح فرد و خانواده، بدون اصلاح حکومت و نظام‌های اجتماعی امکان پذیر نیست
تسلیت شهادت مظلومانه ابا عبدالله الحسین و یاران با وفای ایشان
استقامت، صبر و وفاداری از جمله صفات بارز سپهسالار لشگر امام حسین علیه السلام
پرچم عزای ابا عبدالله الحسین علیه السلام بر فراز قله دماوند برافراشته شد
ویژه برنامه‌های تاسوعا و عاشورای حسینی مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی خواهران
مسابقه کتابخوانی 72 سخن عاشورایی
همایش جهانی بزرگداشت مقام حضرت علی اصغر(ع) در حرم مطهر امام رضا(ع)
راه های موفقیت در مبارزه با نفس، بر اساس آموزه های قرآنی / بنیادی ترین اقدام در رسیدن به کمال معنوی و ایمان، تزکیه نفس است
انتشار نخستین شماره نشریه " سخن المصطفی (ص) " به زبان اردو
پیام رئیس جامعةالمصطفی در پی درگذشت «پروفسور یحیی بونو»
پروفسور یحیی علوی «کریستین بونو»، اندیشمند فرانسوی، مترجم، نویسنده و استاد فسلفه و عرفان شیعی دار فانی را وداع گفت
به مناسبت روز مباهله مراسمی با حضور رئیس جامعه المصطفی خراسان برگزار شد
دیدار رئیس جامعةالمصطفی و تولیت آستان قدس رضوی(ع)
مراسم بزرگداشت آیت‌الله آصف محسنی به همت جامعةالمصطفی العالمیه برگزار شد
آیت الله آصف محسنی کارنامه درخشانی از خود برجای گذاشت/ تقریب مذاهب اسلامی از گام‌های بزرگ ایشان بود
دیدار اعضای شورا، مدیران گروه های علمی تربیتی و اعضای هیئت علمی جامعةالمصطفی خراسان با حجةالاسلام و المسلمین عباسی
مراسم بزرگداشت فقیه عالیقدر حضرت آیةالله العظمی شیخ آصف محسنی(ره)
روز عرفه، روز رسیدن به غایت آمال عارفان و روز همجواری با عرش الهی است
عید قربان، عید رهایی از تعلقات است