پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > امکانات و چالش های جهان اسلام/ هفت پیشنهاد برای حل مشکلات مسلمانان


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس هیئت امنای جامعه المصطفی:

امکانات و چالش های جهان اسلام/ هفت پیشنهاد برای حل مشکلات مسلمانان


 

رئیس هیئت امنای جامعه المصطفی شب دوشنبه در دیدار با علمای اهل سنت و شخصیت های مطرح اهل سنت لاهور برای حل مشکلات مسلمانان جهان هفت پیشنهاد ارائه کردند.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی ص به نقل از سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»، آخرین برنامه آیت الله علیرضا اعرافی در شب دوشنبه دیدار با علمای اهل سنت و شخصیت های مطرح اهل سنت لاهور از دو طیف بریلوی و دیوبندی بود که جلسه ای باشکوه و وزین بود و با استقبال قابل توجه علمای اهل سنت تشکیل شد.

آیت الله اعرافی در سخنان خود در این نشست گفت: من از دوران جوانی با پاکستان آشنا بودم و کتاب های علمای پاکستان را مطالعه می کردم و با شخصیت علامه اقبال لاهور آشنا بودم اما در این سفر جلوه هایی از پاکستان را مشاهده کردم که باعث شد بر ارادت من نسبت به پاکستان افزوده شود، زیرا این مردم از ویژگی هایی مانند فرهنگ دوستی، میهمان نوازی، افکار بلند، صمیمیت و رویکرد تقریبی برخوردارند و مشاهده رویکرد تقریبی علمای پاکستان برای من جالب توجه بود و امیدوارم این سفر بتواند نقطه عطفی در تعاملات میان حوزه‌های علمیه شیعه و اهل سنت باشد.

ایشان در ادامه این پرسش را مطرح کرد که دغدغه امروز شخصیت ها و نخبگان دنیای اسلام این است که جهان اسلام با این همه امکاناتی که در اختیار دارد، چرا از آن جایگاه لازم و شایسته برخوردار نیست؟

امکانات جهان اسلام

آیت الله اعرافی در تبیین امکانات ویژه جهان اسلام گفت: مسلمانان جمعیتی یک و نیم میلیاردی دارند و در جهان بیش از 150 کشور با اکثریت مسلمان وجود دارد و اقلیت مسلمان هم در تمام کشورهای جهان حضور دارند و ویژگی دیگر مسلمانان، برخورداری آنها از سرزمین های پهناور و زمین های حاصل خیز و در اختیار داشتن بخش زیادی از مناطق استراتژیک و سوق الجیشی جهان است و مسلمانان علاوه بر این ذخایر عظیمی از انرژی و معادن به ویژه نفت و گاز را در اختیار دارند و از جامعه ای بزرگ و جوان و نیروهای عظیم انسانی و تحصیل کرده برخوردارند و بازار مصرف بسیار بزرگی دارند و از ضریب هوشی بالا و منابعی مانند قرآن و سنت و تاریخ با شکوه برخوردارند.

چالش های جهان اسلام

مدیر حوزه های علمیه ایران در کنار این ظرفیت ها به برخی چالش های جهان اسلام نیز اشاره کرد و گفت: برخی سرزمین های اسلامی توسط رژیم های ظالم مانند رژیم اشغالگر صهیونیستی اشغال شده و بسیاری از ذخایر و منابع جهان اسلام توسط دشمنان مورد سوء استفاده واقع شده و یا به بهای ناچیز از آنها خریداری می شود و آسیب دیگر پیش روی مسلمانان تحمیل جنگ ها به آنان است و به طور کلی در دنیای سیاسیت، مسلمانان نقشی تعیین کننده و تصمیم گیر ندارند و مرعوب سیاست های دیگران هستند.

ایشان افزود: دنیای اسلام از سطح پایین توسعه و عمران برخوردار است و تولید علمی و فناوری آنها پایین تر از حد انتظار است و اختلافات درون دنیای اسلام به ویژه اختلافات میان نخبگان و کمبود تبادل اطلاعات میان نخبگان از آسیب های جهان اسلام است.

آیت الله اعرافی ادامه داد: در مقایسه میان ظرفیت ها و چالش های جهان اسلام به این نتیجه می رسیم که حتما وظیفه علما و نخبگان بیش از سایر اقشار جامعه است تا چاره ای برای این مشکلات بیندیشند و پیش از سیاستمدران این وظیفه علما و مراکز علمی و فکری است که برای این مشکلات چاره ای بیندیشند.

پیشنهادهایی برای حل مشکلات جهان اسلام

ایشان در ادامه چند پیشنهاد برای حل بنیادین مشکلات جهان اسلام مطرح کرد و گفت: مذاهب اسلامی بدون اینکه دیگران را نفی کنند باید همدیگر را به رسمیت بشناسند و فضایی برای تعامل و تفاهم میان خود باز کنند و از تندروی و افراط گرایی مذهبی دست بردارند، زیرا علمای اسلامی با تحقیقاتی که صورت می‌گیرد و مطالعاتی که در مبانی اسلام انجام می دهیم اکر این اختلافات را از دنیای اسلام برچینیم، زمینه برای تعامل و تفاهم بهتر و حل مشکلات ایجاد خواهد شد و خوشبختانه منابع اسلامی اعم از قرآن و سنت و تاریخ اسلامی، سرشار از محورهایی است که می تواند این گونه تندروی ها را به حداقل برساند.

پیشنهاد دوم ایشان این بود که نظام های آموزشی و تعلیمی حوزوی بر اساس گفتگو و وحدت و مطالعات تطبیقی و ارتقای همکاری ها بازسازی کرد و زمینه‌هایی را فراهم کرد تا پیروان مذاهب مختلف به راحتی در مراکز علمی و دینی و حوزوی آموزش های لازم را ببینند و در این زمینه به تجربه "المصطفی" اشاره کرد که پیروان مذاهب اسلامی طبق مذهب خودشان در این دانشگاه آموزش می بینند.

پیشنهاد سوم آیت الله اعرافی این بود که ما علاوه بر تمرکز بر دوستی، باید بر دشمن شناسی نیز تاکید کنیم؛ زیرا علمای اسلام لازم است مخالفت با اشغالگران سرزمین های اسلامی و دشمنان مسلمانان را به صورت هماهنگ در دستور کار قرار دهند.

پیشنهاد چهارم آیت الله اعرافی ارتقای اجتهاد در اسلام و درک صحیح از اسلام و توسعه مطالعات عقلانی و فلسفی و منطقی بود و پنجمین پیشنهاد ایشان این بود که بر نقاط مشترک مانند فرهنگ و زبان وهویت اسلامی مشترک خود باید تاکید کنیم و در این زمینه چهار زبان اصلی دنیای اسلام یعنی زبان عربی، فارسی، اردو و ترگی که زبان تاریخ دنیای اسلام هستند باید این زبان ها توسعه یابد.

پیشنهاد ششم آیت الله اعرافی تقویت تولید علمی و افزایش نوآوری های علمی و تحقیق و دانش و ارتقای آنها در مراکز علمی بود. ایشان افزود: اگر در دنیای علم عقب بمانیم مشکلات ما هم باقی خواهد ماند و علاوه بر این ما نیازمند بازار مشترک اقتصادی هستیم.

آیت الله اعرافی به عنوان هفتمین پیشنهاد خود گفت: لازم است علمای اسلام برای شکل گیری بازار اقتصادی مشترک و تلاش برای اتحاد هرچه بیشتر سیاستمدران و نخبگان تلاش کنند تا بتوانیم قدرت متناسب با اسلام را  در دنیای امروز فراهم کنیم.

 


١٣:٣١ - چهارشنبه ٢٤ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٩٧١٨٣    /    تعداد نمایش : ٥٣


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
سال 1398، سال "رونق تولید" گرامی باد
نگه‌د‌‌‌اری از آثار تاریخی تنها به ابنیه منحصر نشود/ گردشگری اسلامی و حلال توسعه یابد
عربستان مساوی وهابیت نیست/ به جریان های دانشگاهی عربستان توجه نکرده ایم
"نمی دانم" ارث خوب یک استاد!
اجلاس سالانه اساتید جامعة المصطفي العالمیه مشهد مقدس
نخستین نشست علمی عربستان پژوهی نوین
اعزام شماری از طلاب پاکستانی المصطفی به مناطق سیل‌‌زده
ویژه برنامه جشن میلاد امام حسین (ع)، حضرت ابوالفضل (ع)، و امام سجاد (ع)
تجلیل از کارکنان جامعةالمصطفی ص مشهد
وظیفه مبلغان جامعه المصطفی، زدودن غبار تحریف و شبهه از ساحت مقدس عاشورا و عاشوراییان است
شرافت انسانی، یادگار شهدای مدافع حرم در دنیا
یکی از راههای موفقیت، تکرار و نوشتن است
پیش نشست همایش بین المللی فقه گردشگری
مشارکت چهارجانبه تنها راه نجات از جنگ و کشتار در افغانستان
حقوق همه مردان و زنان باید بر اساس برابری و عدالت باشد
همایش « استراتژی صلح پایدار از دیدگاه شهید وحدت ملی »
در پنجمین دهه انقلاب، با عمل به دستورات و رهنمود های مقام معظم رهبری،با توطئه های دشمن مقابله کنیم
نهضت ترویج فرهنگ اقتصاد مقاومتی باید شکل گیرد
زنده بودن انقلاب و قابلیت رشد و تعالی و تصحیح خطا در عین پایبندی، مبنای نظری بیانیه گام دوم انقلاب است
تجلیل از مدرسه عالی خواهران مشهد
بیست و یکمین جشنواره بین المللی پژوهشی شیخ طوسی(ره)
در دنیای مادی امروز توجه جدی به پایه ریزی یک جبهه مشترک بین ادیان ضرورت دارد
کارگاه نقد و بررسی فرق و عرفان های نوظهور برگزار شد
کارگاه چکیده نویسی برگزار شد
مراسم تکریم از مادران و همسران شهدا
الگو قرار دادن معصومین برای مخاطبین نباید محال و دست نیافتنی باشد
اردوی فرهنگی - تربیتی به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)
مدارس جامعه المصطفی العالمیه مشهد میزبان نماینده ویژه مدیر مرکز خدمات حوزه های علمیه کل کشور بودند
شماره پنجم نشریه دو فصل نامه "تأمل" منتشر شد
حضرت زهرا (س) الگویی برای زنان در تمامی عرصه ها
تسلط 300 هزار طلبه غیر ایرانی به زبان فارسی
نهضت امام رضا(ع) به تمدن جهانی اسلام تبدیل شد/ امام رضا(ع) در نهضت تمدن‌ساز نگاه به آخرت داشت
تمدن دینی امنیت و آبادانی جامعه را تضمین می‌کند
برگزاری کارگاه آشنایی با نرم افزارهای فقه و اصول
برگزاری همایش بین المللی امام علی بن موسی الرضا علیه السلام
دیدار رئیس جامعه المصطفی مشهد از خوابگاه انصارالحجه
جامعه المصطفی اکنون یکی از نهادهای پر افتخار و اثرگذار تشیّع در سطح بین‌المللی است
پیروزی انقلاب اسلامی نمایش عقلانیت تشیع در جهان است
برگزاری همایش علمی بین المللی « امام علی بن موسی الرضا علیه السلام و نهضت علمی تمدنی جهان اسلام » در مشهد
گزارش تصویری بازدید معاون فرهنگی جامعه المصطفی از مدرسه عالی برادران مشهد