پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > امکانات و چالش های جهان اسلام/ هفت پیشنهاد برای حل مشکلات مسلمانان


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس هیئت امنای جامعه المصطفی:

امکانات و چالش های جهان اسلام/ هفت پیشنهاد برای حل مشکلات مسلمانان


 

رئیس هیئت امنای جامعه المصطفی شب دوشنبه در دیدار با علمای اهل سنت و شخصیت های مطرح اهل سنت لاهور برای حل مشکلات مسلمانان جهان هفت پیشنهاد ارائه کردند.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی ص به نقل از سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»، آخرین برنامه آیت الله علیرضا اعرافی در شب دوشنبه دیدار با علمای اهل سنت و شخصیت های مطرح اهل سنت لاهور از دو طیف بریلوی و دیوبندی بود که جلسه ای باشکوه و وزین بود و با استقبال قابل توجه علمای اهل سنت تشکیل شد.

آیت الله اعرافی در سخنان خود در این نشست گفت: من از دوران جوانی با پاکستان آشنا بودم و کتاب های علمای پاکستان را مطالعه می کردم و با شخصیت علامه اقبال لاهور آشنا بودم اما در این سفر جلوه هایی از پاکستان را مشاهده کردم که باعث شد بر ارادت من نسبت به پاکستان افزوده شود، زیرا این مردم از ویژگی هایی مانند فرهنگ دوستی، میهمان نوازی، افکار بلند، صمیمیت و رویکرد تقریبی برخوردارند و مشاهده رویکرد تقریبی علمای پاکستان برای من جالب توجه بود و امیدوارم این سفر بتواند نقطه عطفی در تعاملات میان حوزه‌های علمیه شیعه و اهل سنت باشد.

ایشان در ادامه این پرسش را مطرح کرد که دغدغه امروز شخصیت ها و نخبگان دنیای اسلام این است که جهان اسلام با این همه امکاناتی که در اختیار دارد، چرا از آن جایگاه لازم و شایسته برخوردار نیست؟

امکانات جهان اسلام

آیت الله اعرافی در تبیین امکانات ویژه جهان اسلام گفت: مسلمانان جمعیتی یک و نیم میلیاردی دارند و در جهان بیش از 150 کشور با اکثریت مسلمان وجود دارد و اقلیت مسلمان هم در تمام کشورهای جهان حضور دارند و ویژگی دیگر مسلمانان، برخورداری آنها از سرزمین های پهناور و زمین های حاصل خیز و در اختیار داشتن بخش زیادی از مناطق استراتژیک و سوق الجیشی جهان است و مسلمانان علاوه بر این ذخایر عظیمی از انرژی و معادن به ویژه نفت و گاز را در اختیار دارند و از جامعه ای بزرگ و جوان و نیروهای عظیم انسانی و تحصیل کرده برخوردارند و بازار مصرف بسیار بزرگی دارند و از ضریب هوشی بالا و منابعی مانند قرآن و سنت و تاریخ با شکوه برخوردارند.

چالش های جهان اسلام

مدیر حوزه های علمیه ایران در کنار این ظرفیت ها به برخی چالش های جهان اسلام نیز اشاره کرد و گفت: برخی سرزمین های اسلامی توسط رژیم های ظالم مانند رژیم اشغالگر صهیونیستی اشغال شده و بسیاری از ذخایر و منابع جهان اسلام توسط دشمنان مورد سوء استفاده واقع شده و یا به بهای ناچیز از آنها خریداری می شود و آسیب دیگر پیش روی مسلمانان تحمیل جنگ ها به آنان است و به طور کلی در دنیای سیاسیت، مسلمانان نقشی تعیین کننده و تصمیم گیر ندارند و مرعوب سیاست های دیگران هستند.

ایشان افزود: دنیای اسلام از سطح پایین توسعه و عمران برخوردار است و تولید علمی و فناوری آنها پایین تر از حد انتظار است و اختلافات درون دنیای اسلام به ویژه اختلافات میان نخبگان و کمبود تبادل اطلاعات میان نخبگان از آسیب های جهان اسلام است.

آیت الله اعرافی ادامه داد: در مقایسه میان ظرفیت ها و چالش های جهان اسلام به این نتیجه می رسیم که حتما وظیفه علما و نخبگان بیش از سایر اقشار جامعه است تا چاره ای برای این مشکلات بیندیشند و پیش از سیاستمدران این وظیفه علما و مراکز علمی و فکری است که برای این مشکلات چاره ای بیندیشند.

پیشنهادهایی برای حل مشکلات جهان اسلام

ایشان در ادامه چند پیشنهاد برای حل بنیادین مشکلات جهان اسلام مطرح کرد و گفت: مذاهب اسلامی بدون اینکه دیگران را نفی کنند باید همدیگر را به رسمیت بشناسند و فضایی برای تعامل و تفاهم میان خود باز کنند و از تندروی و افراط گرایی مذهبی دست بردارند، زیرا علمای اسلامی با تحقیقاتی که صورت می‌گیرد و مطالعاتی که در مبانی اسلام انجام می دهیم اکر این اختلافات را از دنیای اسلام برچینیم، زمینه برای تعامل و تفاهم بهتر و حل مشکلات ایجاد خواهد شد و خوشبختانه منابع اسلامی اعم از قرآن و سنت و تاریخ اسلامی، سرشار از محورهایی است که می تواند این گونه تندروی ها را به حداقل برساند.

پیشنهاد دوم ایشان این بود که نظام های آموزشی و تعلیمی حوزوی بر اساس گفتگو و وحدت و مطالعات تطبیقی و ارتقای همکاری ها بازسازی کرد و زمینه‌هایی را فراهم کرد تا پیروان مذاهب مختلف به راحتی در مراکز علمی و دینی و حوزوی آموزش های لازم را ببینند و در این زمینه به تجربه "المصطفی" اشاره کرد که پیروان مذاهب اسلامی طبق مذهب خودشان در این دانشگاه آموزش می بینند.

پیشنهاد سوم آیت الله اعرافی این بود که ما علاوه بر تمرکز بر دوستی، باید بر دشمن شناسی نیز تاکید کنیم؛ زیرا علمای اسلام لازم است مخالفت با اشغالگران سرزمین های اسلامی و دشمنان مسلمانان را به صورت هماهنگ در دستور کار قرار دهند.

پیشنهاد چهارم آیت الله اعرافی ارتقای اجتهاد در اسلام و درک صحیح از اسلام و توسعه مطالعات عقلانی و فلسفی و منطقی بود و پنجمین پیشنهاد ایشان این بود که بر نقاط مشترک مانند فرهنگ و زبان وهویت اسلامی مشترک خود باید تاکید کنیم و در این زمینه چهار زبان اصلی دنیای اسلام یعنی زبان عربی، فارسی، اردو و ترگی که زبان تاریخ دنیای اسلام هستند باید این زبان ها توسعه یابد.

پیشنهاد ششم آیت الله اعرافی تقویت تولید علمی و افزایش نوآوری های علمی و تحقیق و دانش و ارتقای آنها در مراکز علمی بود. ایشان افزود: اگر در دنیای علم عقب بمانیم مشکلات ما هم باقی خواهد ماند و علاوه بر این ما نیازمند بازار مشترک اقتصادی هستیم.

آیت الله اعرافی به عنوان هفتمین پیشنهاد خود گفت: لازم است علمای اسلام برای شکل گیری بازار اقتصادی مشترک و تلاش برای اتحاد هرچه بیشتر سیاستمدران و نخبگان تلاش کنند تا بتوانیم قدرت متناسب با اسلام را  در دنیای امروز فراهم کنیم.

 


١٣:٣١ - چهارشنبه ٢٤ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٩٧١٨٣    /    تعداد نمایش : ٩٠


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اختتامیه کنفرانس بین المللی " دین، معنویت و کیفیت زندگی "
اولین دیدار حجة الاسلام و المسلمین صالح با طلاب جامعة المصطفی مشهد برگزار شد
ثبت نام پودمان های تابستانی دانشگاه مجازی المصطفی (ص)
فراخوان یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی
تمدید مهلت ثبت نام دوره آموزشی تبلیغ در اربعین
تسلط به زبان فارسی، اعتقاد به گفتمان انقلاب اسلامی، ولایتمداری و آمادگی برای کار با انگیزه بالا، باید از ویژگی های بارز فارغ التحصیلان المصطفی باشد
طلاب المصطفی، سند افتخار اهل بیت عصمت (ع) هستند
باید به اندیشه های مثبت میدان داد
بنای حرکت المصطفی، طرح تحول آموزشی است
امروز با تمام مشکلات و کمبود ها، نگاه المصطفاییان به اهداف بلند المصطفی باعث پیشرفت این مجموعه شده است
تودیع و معارفه رئیس جامعه المصطفی العالمیه مشهد
گاهی برای انجام تکلیف باید هجرت کرد / ریشه و آغاز شکل گیری بیش از ۲۵ تمدن جهانی بر اساس مهاجرت بوده است
عمر طبیعی و عمر اداری مان زودگذر است/ برای کار خیر از تمام فرصت ها استفاده کنیم
نیروهای انسانی جامعه المصطفی هر کدام زمینه ساز ظهور حضرت حجت (عج) هستند
شکر واسطه نعمت، شکر خدای متعال به حساب می آید
توسعه برون مرزی فرهنگ رضوی با کمک جامعه المصطفی صورت پذیرفته است
مجمع خیرین جامعه المصطفی مشهد کنار المصطفی بودن را وظیفه شرعی و انسانی و دینی خود می داند
کسب مجوز مهدکودک تبسم زهرا از سازمان بهزیستی کشور
مجلس ذکر فضائل و مناقب برگزار می گردد
بهترین عبادت خدمت به خلق است
تسلیم فرمان الهی باشیم
دومین کنفرانس بین المللی صلح پژوهی
متن پیام حجةالاسلام و المسلمین محمد حسین مهدوی مهر به مناسبت انتصاب حجة الاسلام و المسلمین محمدرضا صالح به ریاست نمایندگی المصطفی در مشهد
انتصاب حجه الاسلام و المسلمین محمد حسین مهدوی مهر به سمت مدیر منطقه ای المصطفی در کشورهای لبنان، سوریه، فلسطین و اردن
انتصاب حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا صالح به ریاست جامعه المصطفی العالمیه مشهد
مراسم بزرگداشت ارتحال آیت الله العظمی محقق کابلی در مشهد مقدس برگزار می شود
" همایش مطالعات تربیتی و علوم اسلامی "
فراخوان مقاله " همایش بین المللی گفتگوهای فرهنگی در چشم انداز تمدنی ایران و جهان عرب "
فراخوان مقاله آرایه های ادبی قرآن
باید برای بازگشت به دارالخلود که «خانه جاودانگی» است اشتیاق داشته باشیم وآن را بشناسیم
مراسم معنوی اعتکاف رمضانیه جامعه المصطفی مشهد آغاز شد
مراسم معنوی اعتکاف رمضانیه
سال 1398، سال "رونق تولید" گرامی باد
واقعیت های جهانی را با تبلیغات عوض می کنند!
اگر مردم و جامعه جهانی به درستی با قرآن آشنا بشوند خودشان دنبال قرآن خواهند آمد
فعالیتهای قرآنی سریعترین و موثرترین راه برای ایجاد سلامت اجتماعی جامعه است
نشست علمی نقش زبان فارسی در گسترش معارف اسلامی
نمایشگاه قرآن ظرفیت خوبی برای آشنایی با معارف دینی است
حضور جامعه المصطفی در نمایشگاه قرآن هدفمند و با برنامه بوده است
وحدت مهم ترین پیام حضور ما در نمایشگاه قران است