پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > آیت‌الله اعرافی و وزیر امور مذهبی پاکستان دیدار کردند.


  چاپ        ارسال به دوست

آیت‌الله اعرافی و وزیر امور مذهبی پاکستان دیدار کردند.

آیت الله اعرافی در دیدار با وزیر امور مذهبی پاکستان گفت: انقلاب اسلامی علاوه بر استقلال و آزادی برای دنیا پیام علم، دانش،فرهنگ و ادب را به همراه دارد و می شود با همکاری فکری علمای دنیای اسلام به ویژه علمای ایران و پاکستان جبهه قدرتمند علمی و فرهنگی و معرفتی را در دنیای اسلام رقم زد.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی به نقل از سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»، آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه کشور با پیر نورالحق وزیر امور مذهبی کشور پاکستان دیدار کرد.

مهدی هنردوست سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان در ابتدای این دیدار در مورد اهمیت روابط پاکستان و ایران صحبت کرد و در ادامه آیت الله اعرافی ضمن ابلاغ سلام حوزه های علمیه، مراجع عظام تقلید و مقام معظم رهبری به علما، دولت و ملت پاکستان ابراز امیداوری کرد: روابط ایران و پاکستان با پشتوانه عمیق تاریخی و فرهنگی که وجود داشته توسعه و تعمیق پیدا کند.

وی در مورد پیشرفت های علمی جمهوری اسلامی ایران گفت: وجود پنچ میلیون دانشجو، بیش از دو هزار مرکز دانشگاهی، یکصد هزار استاد و پیشرفت های علمی و فناوری جمهوری اسلامی در عرصه های مختلف و به ویژه دانش های نوین پیشرفته نشان دهنده پیشرفت علمی جمهوری اسلامی ایران است.

* توسعه مرزهای دانش در حوزه های علمیه

مدیر حوزه های علمیه گفت: علوم اسلامی و حوزه های علمیه پا به پای پیشرفت های کلان علمی کشور پیشرفت های خیلی خوبی داشتند و امروز، مرزهای دانش در حوزه های علمیه توسعه قابل قبولی پیدا کرده است؛ امروز ما شاهد بیش از 200 رشته و تخصص و گرایش در قلمروهای مختلف علوم اسلامی و انسانی هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به پیشرفت هایی در عرصه فقه به ویژه فقه معاصر و گرایش هایی مثل فقه پزشکی، فقه محیط زیست، فقه خانواده، فقه مباحث اقتصادی و بانکی اشاره کرد و گفت: پیشرفت حوزه‌های علمیه در قلمرو قرآن و حدیث چشم گیر است و در مطالعات میان رشته ای میان قرآن و عرصه های مختلف علوم انسانی و اجنماعی شاهد پیشرفت قابل قبولی هستیم.

آیت الله اعرافی اظهار داشت: حوزه های علمیه در عرصه های علوم عقلی، کلامی و فلسفی و تعمیق بنیانهای فلسفی حوزه های علمیه در کنار نقد عالمانه و عمیق اندیشه غربی و توجه فلسفه های مضاف حوزه های علمیه چه در قالب تربیت نیروی انسانی و چه در تولید محتوا پیشرفت های قابل قبولی داشتند، و همه این پیشرفت ها رویکرد کلان حوزه های علمیه توجه به مصالح و اقتصاعات دنیای اسلام و با توجه به مطالعات تطبیقی و همچنین توجه به نیازهای روز و مطالبات جوامع اسلامی بوده است.

رئیس هیئت امنای جامعه المصطفی العالمیه در ادامه گفت: انقلاب اسلامی علاوه بر استقلال آزادی برای دنیا پیام علم، دانش،فرهنگ و ادب را به همراه دارد و می شود با همکاری فکری علمای دنیای اسلام به ویژه علمای ایران و پاکستان جبهه قدرتمند علمی و فرهنگی و معرفتی را در دنیای اسلام رقم زد.

وی در ادامه اظهار داشت: دنیا اسلام امروز هم از دشمنان خارجی رنج می برند و بخشی از اختلافات و آسیب های داخلی که جریان های تکفیری و جریان های تروریستی موجب این شده که از ظرفیت های اسلام از ظرفیت های لازم نشود.

آیت الله اعرافی اقبال لاهوری را یک شخصیت برجسته مشترک میان دو ملت و دو فرهنگ ایران و پاکستان خواند و گفت: می شود با همکاری ایران و پاکستان به دستیابی به تمدن نوین بشری و اسلامی امید بست و پایه ی شکل گیری این چنین تمدن نوینی وحدت و همکاری میان مراکز حوزوی و دانشگاهی است.

وی به ظرفیت های علمی جامعه المصطفی العالمیه و توجه جامعه المصطفی به رویکرد تقریبی و مذهبی اشاره کرد و افزود: بخشی از نمایندگی ها و مدارس جامعه المصطفی که کاملا مختص به آموزش ماهب اهل سنت است و در این مراکز از اساتید و متون اهل سنت استفاده می شود.

وزیر دینی پاکستان: توجه به  ایران اولویت دولت جدید پاکستان است

در این دیدار وزیر امور مذهبی پاکستان ضمن خیر مقدم به آیت الله اعرافی و با تبریک چهلمین سالروز پیروز انقلاب اسلامی گفت: پاکستان کشور خود شما است و شما در کشور خودتان هستید و ملت ایران همیشه در تاریخ آبرومند بوده و امروز هم یک ملت آبرومند در عرصه بین الملل است.

وی انقلاب اسلامی را متعلق به همه ی مستصعفین جهان دانست و گفت: همه ی مستصعفین جهان از برکات انقلاب اسلامی بهره مند شدند و دوستی ایران و پاکستان یک دوستی تردید ناپذیر و فراتر از روابط میان دولت ها، ما روابط ملت ها، روابط تاریخی و فرهنگی را میان ایران و پاکستان شاهد هستیم؛ خصوصا در دولت جدید پاکستان، توجه به جمهوری اسلامی ایران از اولویت دولت کنونی است.

وی در این دیدار از علمای ایران دعوت کرد که روحانیون ایران از پاکستان بیشتر بازدید کنند و با علمای پاکستان تعامل و ملاقات های کاری و مباشرت علمی بیشتری داشته باشند.

وی در پایان رویکردها و پیشترفت هایی حوزه های علمیه و جامعه المصطفی ابراز خوشحالی و امیداوری کرد و گفت: با همین نگاه به نیاز ها و مطالبات امروز جوامع بتوانند دنیا اسلام پیشرفت های بیشتری را داشته باشند.


١٢:٥٦ - شنبه ٢٠ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٩٧١٣٠    /    تعداد نمایش : ١٢٥


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
دیدار اعضای شورا، مدیران گروه های علمی تربیتی و اعضای هیئت علمی جامعةالمصطفی خراسان با حجةالاسلام و المسلمین عباسی
مراسم بزرگداشت فقیه عالیقدر حضرت آیةالله العظمی شیخ آصف محسنی(ره)
روز عرفه، روز رسیدن به غایت آمال عارفان و روز همجواری با عرش الهی است
عید قربان، عید رهایی از تعلقات است
طراحی سیستم های دینی محصول نگاه کلان و راهبردی به گزاره های دین
رفاه و معنویت جزء نیازهای فرا زمانی و فرا مکانی انسان است
پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت آیت‌الله آصف‌محسنی
پیام تسلیت رئیس المصطفی به مناسبت رحلت رئیس شورای علمای شیعه افغانستان
رئیس جامعةالمصطفی مشهد در پیامی رحلت آیت الله محسنی رحمةالله را تسلیت گفت
صلح پایدار، یکی از مهمترین دغدغه ها و آرمان های بنیادین بشر
«میثاق خادمان اربعین با ولی»
اولین جلسه ستاد اربعین جامعة المصطفی العالمیه مشهد برگزار شد
سیاست ها و محتوای آموزش زبان فارسی باید مورد بازنگری قرار گیرد
تشکیل شبکه علمی جهان اسلام برای احیای میراث کهن تمدن اسلامی با بهره گیری از ظرفیت های آستان قدس رضوی و جامعه المصطفی
نقش جامعة المصطفی در توسعه گردشگری حلال و توریسم اسلامی
توحید گرایی، دانایی محوری، عدالت محوری و اخلاق محوری شاخصه‌های معنویت دینی است
دریافت بیش از 500 مقاله علمی در کنفرانس "دین، معنویت و کیفیت زندگی"
دین، انسان را به درک جایگاه و نقش خود در نظام هدفمند هستی می رساند
انتشار ششمین شماره از دوفصلنامه دانش پژوهی " تامل "
اختتامیه کنفرانس بین المللی " دین، معنویت و کیفیت زندگی "
اولین دیدار حجة الاسلام و المسلمین صالح با طلاب جامعة المصطفی مشهد برگزار شد
ثبت نام پودمان های تابستانی دانشگاه مجازی المصطفی (ص)
فراخوان یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی
تمدید مهلت ثبت نام دوره آموزشی تبلیغ در اربعین
تسلط به زبان فارسی، اعتقاد به گفتمان انقلاب اسلامی، ولایتمداری و آمادگی برای کار با انگیزه بالا، باید از ویژگی های بارز فارغ التحصیلان المصطفی باشد
طلاب المصطفی، سند افتخار اهل بیت عصمت (ع) هستند
باید به اندیشه های مثبت میدان داد
بنای حرکت المصطفی، طرح تحول آموزشی است
امروز با تمام مشکلات و کمبود ها، نگاه المصطفاییان به اهداف بلند المصطفی باعث پیشرفت این مجموعه شده است
تودیع و معارفه رئیس جامعه المصطفی العالمیه مشهد
گاهی برای انجام تکلیف باید هجرت کرد / ریشه و آغاز شکل گیری بیش از ۲۵ تمدن جهانی بر اساس مهاجرت بوده است
عمر طبیعی و عمر اداری مان زودگذر است/ برای کار خیر از تمام فرصت ها استفاده کنیم
نیروهای انسانی جامعه المصطفی هر کدام زمینه ساز ظهور حضرت حجت (عج) هستند
شکر واسطه نعمت، شکر خدای متعال به حساب می آید
توسعه برون مرزی فرهنگ رضوی با کمک جامعه المصطفی صورت پذیرفته است
مجمع خیرین جامعه المصطفی مشهد کنار المصطفی بودن را وظیفه شرعی و انسانی و دینی خود می داند
کسب مجوز مهدکودک تبسم زهرا از سازمان بهزیستی کشور
مجلس ذکر فضائل و مناقب برگزار می گردد
بهترین عبادت خدمت به خلق است
تسلیم فرمان الهی باشیم