پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > تمسک بر توحید و عقلانیت، مهمترین رکن سعادت جوامع بشری است


  چاپ        ارسال به دوست

تولیت آستان قدس رضوی:

تمسک بر توحید و عقلانیت، مهمترین رکن سعادت جوامع بشری است

آیت الله رئیسی در جمع علمای اهل سنت افغانستان اظهار داشت: مدنیت در سایه جامعه‌ای که روابطش بر اساس توحید و عقلانیت باشد دست یافتنی است. لذا تمسک بر توحید و عقلانیت، مهمترین رکن سعادت بشر معاصر است.

به گزارش روابط عمومی جامعةالمصطفی مشهد، آیت الله سید ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، صبح امروز (12 تیرماه)، با حضور در همایش علمی تمدن اسلامی (گذشته، حال، آینده) نقش و رسالت علمای افغانستان که در سالن همایش های مجتمع اقامتی ولایت برگزار شد؛ گفت: موضوع تمدن اسلامی و مدنیت دین به عنوان یک موضوع مهم از نظر فرهیختگان و دانشمندان، همواره مورد توجه بوده و اسلام احکامی دارد که برای زندگی بشر لازم و ضروری است.

وی با اشاره به اینکه احکام شریعت و اهداف آن مقدس است، افزود: جامعه‌ای که از عقلانیت، معنویت، اخلاق و عدالت اجتماعی برخوردار باشد، جامعه‌ای سالم است که از زیربنای ای توحید بهره می برد.

قتل، کشتار و ناامنی نتیجه جدایی معنویت از سیاست است

آیت الله رئیسی با تأکید بر اینکه سیاست بدون معنویت و خدا ظلم بوده و دولت اسلامی دولت برقراری عدالت است، عنوان کرد: پیوندی که با نوعی از تفکر تکفیری که نتیجه‌اش قتل و کشتار و ایجاد ناامنی و تفرقه در بین امت اسلامی است نتیجه تمدن غرب است.

وی با اشاره به اینکه امروز در  کشورهای غربی کشورگشایی، سلاح هسته‌ای، قتل و غارت وجود دارد که محصول سیاست بدون معنویت است؛ متذکر شد: در مکتب سیاسی امام(ره) همواره به‌سیاست با اخلاق و معنویت تأکید شده است و آنچه که امروز در برخی از کشورهای اسلامی شاهد آن هستیم، نه تنها آثار تمدن نیست، بلکه آثار انحطاط محض است.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: بحث مهمی که امروزه، توسط علما و نزد فلاسفه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است ایجاد آرمان شهر معنوی، شهر سالم، مدینه فاضله است. حال اینکه این آرمان شهر معنوی چه شاخصه‌هایی دارد موضوع مهمی است که باید در مورد آن بسیار صحبت کرد و هر کدام از علما و اندیشمندان دیدگاه و نظر خود را دارند و ویژگی‌های خاصی را برای این آرمان شهر تعریف می‌کنند.

لازمه ایجاد مدینه فاضله، توحید و عقلانیت است

وی اضافه کرد: زیر بنای این آرمان شهر معنوی و مدینه فاضله، توحید و عقلانیت است. تنظیم رابطه انسان با خود، با خدا، با دیگران و با طبیعت و برقراری تعادل و تعامل میان همه این‌ها از موارد بسیار مهم در این رابطه است.

آیت الله رئیسی با تأکید بر اینکه مدنیتی که امروز جامعه اسلامی به برکت آموزه‌های دینی باید برخوردار باشد را اسلام نوید داده است، ابراز کرد: این مدنیت در سایه جامعه‌ای که روابطش بر اساس توحید و عقلانیت باشد دست یافتنی است.

وی با تأکید بر اینکه آثار انحطاط، جامعه اسلامی را تهدید می‌کند، تصریح کرد: آثار این انحطاط به‌لحاظ حاکمیت غیرعقلانی و تفکر تحجری به‌دور از عقلانیت است. برخی از کشورها به آثار سوء تمدن غربی گرفتار شده‌اند و فکر می‌کنند تجهیز کردن خود به انواع سلاح‌ها تمدن است و این یعنی اینکه امروزه تحجر بر تفکر و تمدن آن‌ها غالب شده است.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه نتیجه این تفکر تکفیری و تحجر قتل، کشتار و ایجاد ناامنی و تفرقه در میان ملت‌ها است، گفت: قتل، غارت و کشتار محصول جدایی سیاست و معنویت است. غریب به 400 سال است که غرب معنویت را از خدا جدا کرده  است و به سیاست می‌پردازد، که محصول آن 70 سال ظلم به مردم فلسطین است.

آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه امروز زیربنای بسیاری از ارتباطات در جامعه اسلامی را به شکل‌گیری تمدن نوین در پرتو عقلانیت می‌دانیم؛ گفت: عقلانیت امر بسیار مهمی است که جامعه باید از آن برخوردار باشد.

نقش علما و بزرگان را در شکل‌گیری تمدن بسیار مهم است

 وی نقش علما و بزرگان را در شکل‌گیری تمدن بسیار مهم دانست و تصریح کرد: به مساله رفاه اجتماعی باید توجه بیشتری داشته باشیم، دولت اسلامی، دولت عدالت است، در دولت اسلامی، رفاه حتما اتقاق می‌افتد و اگر تعلیم و تربیت در همه سطوح جامعه اسلامی شکل بگیرد، همه مدیران و مسئولان به‌سوی عدالت اجتماعی می‌روند.

تولیت آستان قدس رضوی یادآور شد: آن چیزی که غرب به عنوان آثار تمدنی از آن یاد می کند، شاخصه‌ای زشت است. لذا علما و فرهیختگان یک جامعه دینی باید زیبایی عدالت را با زشتی ظلم تبیین کنند، اساس دولت اسلامی در همه سطوح باید بر هدایتی استوار باشد که جامعه را به سوی سعادت رهنمود کند، است تا همه جامعه از مدنیت برخوردار باشند.

آیت الله رئیسی ادامه داد: آنچه که ما به‌عنوان جلوه‌های تمدن و مدنیت درجامعه می‌بینیم، مساله فکری، فرهنگی و هدایتگری بوده است و نقش علما در این بخش بسیار برجسته است.

وی با اشاره به اینکه با استفاده از ابزارهای فناوری و ارتباطات، می توان فعالیت‌های گسترده ای انجام داد؛ افزود: دشمن نیز از این امکانات فناوری در سطح وسیع استفاده می‌کند. از طرفی هر زمانی که، دانشمندان و فرهیختگان ما ازهمین ابزار استفاده کردند، سخن حق آنها بر دل نشسته و بسیاری از حوزه‌ها را تحت تاثیر قرار داده است و ضریب نفوذ را نیز افزایش داده‌اند.

جامعه جهانی هویت اسلامی خود را یافته‌ است

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه دشمن با فضای امپراطوری رسانه‌ای و خبری اش در مقابل سخن حق، امکانات بیشتری ندارد؛ تصریح کرد: جامعه جهانی هویت اسلامی خود را یافته‌ و می‌خواهد مسلمان زندگی کند که این خود پیام مهمی است.

علما تلاش کنند مردم را با آموزه‌های دینی آشنا کنند

آیت الله رئیسی اضافه کرد: علما تلاش کنند، مردم با مفاهیم دینی آشنا شوند و اگر شهروندان زیبایی کلام اسلام ناب را درک کنند، بدون هیچ تأملی به سمت ایجاد جامعه و تمدنی اسلامی و تقویت آن گام خواهند برداشت.

وی افزود: واقعیت این است که تمدن رضوی نیز در پرتو تمدن نبوی در بسیاری از زوایای فکری، فرهنگی و اجتماعی نقش‌آفرین است و این مسئله می تواند در همه ابعاد و زوایای یک تمدن اجتماعی مبتنی بر توحید تأثیرگذار باشد.

تمدن پروسه است و نیاز به زمان دارد

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه تمدن یک پروژه نیست بلکه یک پروسه است، ادامه داد: تمدن یک پروسه است که نیاز به زمان و کار مداوم دارد و امری لحظه‌ای نیست.امروزه دشمن در پی این است که تمدن اسلامی شکل نگیرد چرا که می‌داند این نوع تمدن جامعه ساز و عدالت ساز است و اگر شیرینی این تمدن در زیر کام مردم حس شود آنان نیز از این تمدن دست برنخواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی در پرتو مدنیت اسلام ایجاد شد؛ متذکر شد: مقاومت در افغانستان در مقابل جریان‌های تکفیری بسیارسرافراز است و امروز با هدایت‌گری‌های علمای این کشور، می‌تواند مدنیتی ایجاد شود که تضمین کننده سعادت مردم است.

آیت الله رئیسی یادآور شد: برای مقابله با تهدیدات دشمنان باید تلاش شود، در این زمینه، آنچه در سیره و تمدن رضوی وجود دارد، مسئله کارآمد گفت‌وگوی بین ادیان است.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: تمدن اسلامی می‌تواند به‌زندگی بشر رونق بخشد و شاخصه نظام اسلامی، برقراری عدالت اجتماعی است که اگر بر کام مردم شیرین آید، دیگر از آن دست نخواهند کشید.

وی اظهار داشت: نظر ما در نگاه تمدنی این است که علوم طبیعی، مهندسی و هنری تمدن‌ساز از اهمیت بسیاری برخوردار است، اما اگر این سه موضوع در کنار علوم انسانی تمدن‌ساز نباشد اثر بخش نیست و بهتر است بگوییم، این موضوع دارای چهار ضلعی هستند که مکمل یکدیگرند. لذا علوم انسانی تمدن‌ساز نوعی از مدیریت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است که بر اساس تمدن و مدنیت اسلامی پایه ریزی می شود.

آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه اجتهاد تمدن ساز با توجه به پیچیدگی‌های زندگی بشرهیچ سؤالی را بی جواب نخواهد گذاشت، بیان کرد: به روز بودن علوم و توجه به علم افزایی، مجهز شدن به دانش های مورد نیاز و در نهایت تبیین پیام دین به مردم و تبلیغ آن، از جمله مسئولیت هایی است که بر ذمه علما و بزرگانِ مرتبط با تمدن اسلامی است.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به‌اینکه تلاش شهدای روحانیت در راستای معرفی و حفظ دین بوده است؛ افزود: دولتی که بر پایه دین و ارزش‌های دینی جامعه را پیش ببرد، سعادت زندگی دنیوی و اخروی بشر معاصر تضمین خواهد کرد.

سه مسؤلیت مهم علما در مقابل تمدن سازی

وی با بیان اینکه علما سه مسؤلیت خطیر و مهم در مقابل تمدن سازی دارند، ابراز کرد: علما باید در زمینه علم به روز باشند و از زبانی برخوردار باشند که بتوانند با مردم صحبت کنند و پیام آموزه‌های دین را به آنان برسانند.

آیت الله رئیسی دومین مسؤلیت علما را تبلیغ و رساندن پیام دین به مردم معرفی کرد و گفت: امروزه بر خلاف تبلیغات دشمن سخن حق جای خود را بین مردم باز کرده و رمز این تبلیغ برای مردم خشیت از خداوند است به این معنا که هیچ قدرتی را بالاتر از قدرت خداوند متعال نبینیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: سومین مسؤلیت علما، عمل به دین و اجرای صحیح آن است. لذا فقه باید در متن جامعه پیاده شود تا دولتی مزیّن به نام دین و ارزش‌های دینی، بتواند جامعه را از مواهب دین برخوردار کند.


١٣:٤١ - سه شنبه ١٢ تير ١٣٩٧    /    شماره : ٩٤١٢٥    /    تعداد نمایش : ١٩١


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
دیدار اعضای شورا، مدیران گروه های علمی تربیتی و اعضای هیئت علمی جامعةالمصطفی خراسان با حجةالاسلام و المسلمین عباسی
مراسم بزرگداشت فقیه عالیقدر حضرت آیةالله العظمی شیخ آصف محسنی(ره)
روز عرفه، روز رسیدن به غایت آمال عارفان و روز همجواری با عرش الهی است
عید قربان، عید رهایی از تعلقات است
طراحی سیستم های دینی محصول نگاه کلان و راهبردی به گزاره های دین
رفاه و معنویت جزء نیازهای فرا زمانی و فرا مکانی انسان است
پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت آیت‌الله آصف‌محسنی
پیام تسلیت رئیس المصطفی به مناسبت رحلت رئیس شورای علمای شیعه افغانستان
رئیس جامعةالمصطفی مشهد در پیامی رحلت آیت الله محسنی رحمةالله را تسلیت گفت
صلح پایدار، یکی از مهمترین دغدغه ها و آرمان های بنیادین بشر
«میثاق خادمان اربعین با ولی»
اولین جلسه ستاد اربعین جامعة المصطفی العالمیه مشهد برگزار شد
سیاست ها و محتوای آموزش زبان فارسی باید مورد بازنگری قرار گیرد
تشکیل شبکه علمی جهان اسلام برای احیای میراث کهن تمدن اسلامی با بهره گیری از ظرفیت های آستان قدس رضوی و جامعه المصطفی
نقش جامعة المصطفی در توسعه گردشگری حلال و توریسم اسلامی
توحید گرایی، دانایی محوری، عدالت محوری و اخلاق محوری شاخصه‌های معنویت دینی است
دریافت بیش از 500 مقاله علمی در کنفرانس "دین، معنویت و کیفیت زندگی"
دین، انسان را به درک جایگاه و نقش خود در نظام هدفمند هستی می رساند
انتشار ششمین شماره از دوفصلنامه دانش پژوهی " تامل "
اختتامیه کنفرانس بین المللی " دین، معنویت و کیفیت زندگی "
اولین دیدار حجة الاسلام و المسلمین صالح با طلاب جامعة المصطفی مشهد برگزار شد
ثبت نام پودمان های تابستانی دانشگاه مجازی المصطفی (ص)
فراخوان یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی
تمدید مهلت ثبت نام دوره آموزشی تبلیغ در اربعین
تسلط به زبان فارسی، اعتقاد به گفتمان انقلاب اسلامی، ولایتمداری و آمادگی برای کار با انگیزه بالا، باید از ویژگی های بارز فارغ التحصیلان المصطفی باشد
طلاب المصطفی، سند افتخار اهل بیت عصمت (ع) هستند
باید به اندیشه های مثبت میدان داد
بنای حرکت المصطفی، طرح تحول آموزشی است
امروز با تمام مشکلات و کمبود ها، نگاه المصطفاییان به اهداف بلند المصطفی باعث پیشرفت این مجموعه شده است
تودیع و معارفه رئیس جامعه المصطفی العالمیه مشهد
گاهی برای انجام تکلیف باید هجرت کرد / ریشه و آغاز شکل گیری بیش از ۲۵ تمدن جهانی بر اساس مهاجرت بوده است
عمر طبیعی و عمر اداری مان زودگذر است/ برای کار خیر از تمام فرصت ها استفاده کنیم
نیروهای انسانی جامعه المصطفی هر کدام زمینه ساز ظهور حضرت حجت (عج) هستند
شکر واسطه نعمت، شکر خدای متعال به حساب می آید
توسعه برون مرزی فرهنگ رضوی با کمک جامعه المصطفی صورت پذیرفته است
مجمع خیرین جامعه المصطفی مشهد کنار المصطفی بودن را وظیفه شرعی و انسانی و دینی خود می داند
کسب مجوز مهدکودک تبسم زهرا از سازمان بهزیستی کشور
مجلس ذکر فضائل و مناقب برگزار می گردد
بهترین عبادت خدمت به خلق است
تسلیم فرمان الهی باشیم