پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > دشمن در پی ربودن اندیشه و تمدن اسلامی از مسلمانان است / تعهد المصطفی(ص) استواری بر احیای تمدن اسلامی نجات بخش در جهان است


  چاپ        ارسال به دوست

آیت الله اعرافی:

دشمن در پی ربودن اندیشه و تمدن اسلامی از مسلمانان است / تعهد المصطفی(ص) استواری بر احیای تمدن اسلامی نجات بخش در جهان است

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

رئیس جامعةالمصطفی العالمیة خطاب به علمای اهل سنت افغانستان اظهار داشت: با اشاره به اینکه دشمن در پی گرفتن اندیشه و امید از جوانان و عالمان است، اضافه کرد:  دشمن در تلاش است تا اندیشه و امید تمدنی را از جوانان، فرهیختگان و بزرگان امت بگیرد. لذا جامعة‌المصطفی تعهد می‌دهد بر سر احیای تمدن اسلامی نجات بخش استوار بماند.

به گزارش روابط عمومی جامعةالمصطفی مشهد، آیت الله علیرضا اعرافی رئیس جامعةالمصطفی العالمیة، صبح امروز (12 تیرماه) در نخستین روز از همایش تمدن اسلامی(گذشته، حال و آینده) نقش و رسالت علما افغانستان که در سالن همایش های مجتمع اقامتی آفتاب ولایت برگزار شد، با عرض خیر و مقدم به همه علما و فرهیختگان شیعه و سنی گفت: تقدیر ویژه‌ای نیز از مقام معظم رهبری به واسطه راهنمایی هایی مستمرشان در ایجاد وحدت اسلامی دارم که همواره راهنمای ما در برگزاری چنین همایش‌هایی بوده و هستند.

وی با بیان اینکه ان‌شاالله برگزاری این همایش‌ها در رهایی از مشکلات و برداشت گام‌های نو در همبستگی همه جوامع و احیای تمدن نوین اسلامی مؤثر باشد، ادامه داد: مقصود از تمدن، اندیشه، آیین و دینی است که دارای نظریه کلان در همه حوزه‌ها اعم از فرهنگ، اقتصاد، اجتماع، سیاست و ... باشد.

آیت الله اعرافی با تأکید بر اینکه اندیشه‌ای می‌تواند تمدن ساز باشد که بتواند به همه سؤالات بشر در همه حوزه‌ها پاسخ‌گو باشد، افزود: طبق این ایده، فکر و آیینی تمدن ساز است که دارای نظریه کلان، جامعیت و فراگیری همه جانبه باشد.

مکتبی می‌تواند تمدن ساز باشد که پاسخ‌گوی تمامی نیاز‌های بشر باشد

 مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه برخورداری از نظریه کلان، دارای جامعیت، فراگیری و نظام وارگی اندیشه از عناصر کلیدی تمدنی شدن یک آیین و دین است، ابراز کرد: مکتبی که تمدن ساز باشد باید در کنار همه این عناصر پاسخ‌گو به تمامی نیازهای بشر در همه حوزه‌ها نیز باشد.

وی در پاسخ به سؤال که آیا اسلام را می‌توان تمدنی ارزیابی کرد یا نه؟ گفت: برای پاسخ به این سؤال باید به گذشته تاریخی اسلام برگردیم، اسلام در قرن هفت میلادی در جهان درخشید.

رئیس جامعة‌المصطفی(ص) العالمیة با بیان اینکه از قرن هفت میلادی اسلام جهان را تحت تأثیر خود قرار داد، عنوان کرد: اندیشه و تفکر بشر در پرتوی اسلام به حرکت‌های جدیدی دست یافت و راه‌های بسیاری را به روی بشریت گشود.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه در ادوار گذشته نقدهای بسیاری به تمدن اسلامی وجود داشته است، اظهار داشت: با وجود این نقدها در مجموع شاهد درخشش فوق‌العاده‌ای از اسلام در جهان هستیم.

نور و اندیشه الهی تمام ساحت‌های بشری را تحت تأثیر خود قرار داده است

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به اینکه اسلام تمدن ساز است، ادامه داد: در حال حاضر نیز همه شاهد بر این موضوع که اسلام تمدن ساز است هستیم. نور و اندیشه الهی تمام ساحت‌های بشری را تحت تأثیر خود قرار داده است و این یعنی تمدن ساز بودن یک آیین.

وی با تأکید بر اینکه با نگاه سخت افزاری نیز می‌توان بر این موضوع واقف بود که اسلام تمدن ساز است، ابراز کرد: اسلام دارای این ظرفیت و قدرت است که در ابعاد زندگی بشر نقش تمدنی داشته باشد.

رئیس جامعة‌المصطفی(ص) العالمیة در پاسخ به این سؤال که اسلام تمدنی وجود دارد یا نه؟ عنوان کرد: در خصوص این سؤال چندین دیدگاه وجود دارد، دیدگاه اول ظرفیت تمدنی اسلام را نفی می‌کند. در این دیدگاه اندیشمندان معتقد هستند که در عصر حاضر اسلام نمی‌تواند تمدن ساز باشد و آنچه که در انقلاب اسلامی و تفکرات اندیشمندان اسلامی آمده است امکان پذیر نیست.

آیت الله اعرافی با بیان دیدگاه دوم گفت: در دیدگاه دوم تمدن اسلامی میسر است ولی به شکل و ترکیب انضمامی نه اتحادی. در این دیدگاه فقط مسلمانان می‌توانند تمدن ساز باشند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به دیدگاه سوم، عنوان کرد: در این دیدگاه اندیشمندان معتقد هستند که تمدن اسلامی وجود دارد و نفی نمی‌شود و اینکه تمدن اسلامی تمدنی است که از روح و اندیشه اسلامی سرچشمه گرفته است و به صورت تعلیقی در زندگی بشر تفسیر می‌شود.

وی با بیان اینکه اندیشمندان در دیدگاه سوم به اسلام نگاه حداقلی دارند، افزود: آنان معتقد هستند که بشر راه خود را می‌رود، تولید می‌کند و اسلام نیز در حاشیه زندگی او جریان دارد.

تمدن در ذات اسلام است

رئیس جامعة‌المصطفی(ص) العالمیة با بیان اینکه در نظریه چهارم به اسلام نگاه حداکثری شده است، ابراز کرد: در نظریه پنجم اسلام تمدن ساز است و ذات تمدن در اسلام وجود داشته و دارد چرا که اسلام به همه ساحت‎های زندگی انسان توجه ویژه دارد.

اسلام تمدنی یک ترکیب اتحادی است

آیت الله اعرافی با تأکید بر اینکه مبنای این همایش نیز اسلام تمدنی و اسلام تمدن ساز است، گفت: اسلام دینی تمدنی است و با توجه به تجربه گذشته اسلام تمدنی یک ترکیب اتحادی دارد که از دل معارف دینی برخاسته است.

وی با اشاره به اینکه این نگاه تمدنی به اسلام نگاه حاشیه‌ای نیست، تصریح کرد: این نگاه تمدنی به اسلام، در روح و باطن اسلام جاری است و آن قدر بسته نخواهد بود که تا پایان تاریخ نتواند پاسخ‌گوی نیاز بشر باشد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه روح تمدن اسلامی روح واحد است، ادامه داد: این روح، واحد است اما با شکل‌های متفاوت و با توجه به نظریه پنجم این اندیشه باطنی قابل تطبیق با عصر حاضر است.

قرآن کریم گویای تمدنی بودن اسلام

رئیس جامعة‌المصطفی(ص) العالمیة با اشاره به اینکه 20 عنصر در قرآن کریم گویای تمدنی بودن اسلام است، تصریح کرد: وقتی به حوزه‌های مختلف اسلام از جمله فلسفه، فقه، کلام، اخلاق و ... نگاه می‌کنیم شاهد هستیم دین اسلام از انسجام واحدی برخوردار است که توانایی پاسخ‌گویی به همه سؤالات پایه‌ای بشر را دارد.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه در نظام اسلامی فلسفه زندگی بشر به شکل منطقی توجیح می‌شود، اظهار داشت: در دیگر نظامات فقهی و حقوقی و... انسجام خاصی در دین اسلام برقرار است و همه این موارد می‌تواند گامی برای تمدن سازی باشد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با تأکید بر اینکه وجود نظامات منسجم در اسلام نشان از ظرفیت نرم افزاری برای تمدن ساز بودن اسلام است، عنوان کرد: تعدد مذاهب، فرهنگ‌های مختلف و... نشان از جهان شمول بودن اسلام دارد.

وی با بیان اینکه اسلام در تمامی نظامات حضور دارد، متذکر شد: در صورتی می‌توان از تمدن اسلامی سخن به میان آورد که در فقه مذاهب امکان جمع وجود داشته باشد.

رئیس جامعة‌المصطفی(ص) العالمیة با تأکید بر اینکه در همه جوامع اسلامی ظرفیت تمدنی وجود دارد، افزود: اما در واقعیت امروز ما شاهد این هستیم که جریان این چند قرن به‌گونه‌ای رقم خورده که جهان دچار بحران بوده است و این علما هستند که باید مردم را نجات دهند. این همایش باید به ما بیدار باش بدهد در غیر اینصورت امت اسلامی همچون دهه‌های گذشته در باتلاق‌های تمدن غرب دست و پا خواهد زد.

دشمن در پی گرفتن اندیشه و تمدن اسلامی از همه ماست

آیت الله اعرافی با اشاره به اینکه دشمن در پی گرفتن اندیشه و امید از جوانان و عالمان است، اضافه کرد:  دشمن در تلاش است تا اندیشه و امید تمدنی را از جوانان، فرهیختگان و بزرگان امت بگیرد.

وی با بیان اینکه بالاترین کاری که دشمن آگاهانه برای آن نقشه دارد همین گرفتن امید از جوامع اسلامی است، اظهار کرد: برانگیختن آتش اختلافات و جنگ و اینکه نتوانیم باور داشته باشیم که تمدن ساز خواهیم بود از جمله نقشه‌های دشمن است، اشغال فلسطین و بیت‌المقدس نیز یکی دیگر از اعمال زشت دشمنان برای ناامیدی جوامع اسلامی است.

مراکز علمی، دانشگاه‌ها و حوزه‌ها نیازمند تحول و تغییر

وی با تأکید بر اینکه مراکز علمی، دانشگاه‌ها و حوزه‌ها نیازمند تحول و تغییر هستند، گفت: ما تلاش کردیم نگاه فرامذهبی داشته باشیم و ما در این ویژگی یگانه هستیم، همزمان ١۵٠ هزار نفر در ١٣٠ ملیت در جامعة‌المصطفی تحصیل می‌کنند، این الگویی است که باید در جامعه ایجاد شود و همه باید در مذاهب خود تحصیل کنند.

رئیس جامعة‌المصطفی(ص) العالمیة ادامه داد: ما بدون تقیه از شیعه دفاع می‌کنیم، علمای اسلام باید از تقیه عبور کنند و ظرفیت آسان گفت‌وگو را پدید آورند، ما باید نظام‌های تمدن اسلامی را توسط علما ایجاد کنیم.

آیت الله اعرافی اضافه کرد: نرم‌افزار حرکت به‌سوی تمدن باید در مراکز علمی ایجاد شود، همچنین، منشور ارتباطی عالم اسلام ایجاد شود و تکفیر از میان برود، سیاستمداران به‌سوی نظام حقوقی میان مذاهب پیش‌بروند که این کار توسط جامعة‌المصطفی انجام شده است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور افزود: مگر می‌شود، ترامپ با وقاحت تمام، کشورها را تحریم و فلج کند و ما ساکت باشیم، ما به‌عنوان ایران اسلامی یک روز از کنار فلسطین با اینکه بحث مذهبی نیست، جدا نشده و نخواهیم شد.

وی تاکید کرد: هجمه‌های دشمن در سوریه برای محو جبهه اسلام است، اگر غرب تسلیم شود، ما هیچ جنگی نداریم، اما شما که تن به‌انتخابات نمی‌دهید، حزب‌الله و یمن در برابر شما هستند و این همایش هم این پیام را می‌دهد، این راهی است که باید طی کنیم، ما باید مزدورانی را که پشت پرده دست در دست دشمن نهاده را رسوا کنیم.

رئیس جامعة‌المصطفی(ص) العالمیة گفت: علوم اسلامی و اجتماعی استمرار پیدا می‌کند، این همایش، پیامی که دارد، این است که ما بر سر احیای تمدن اسلامی استوار هستیم و افغانستان به‌عنوان بخش بزرگی از اسلام، توان انجام این کار را دارد که کلید این هم دست خود شما است.

آیت الله اعرافی در پایان خاطر نشان کرد: این همایش مبارک نشان‌دهنده نگاه راسخ شما است، باید دشمنان به‌کناری زده شوند و شکوفه‌های تمدنی را ایجاد کنند، جامعة‌المصطفی تعهد می‌دهد بر سر احیای تمدن اسلامی استوار بماند.


١٢:٠٠ - سه شنبه ١٢ تير ١٣٩٧    /    شماره : ٩٤١١٨    /    تعداد نمایش : ١٦٦


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
دیدار اعضای شورا، مدیران گروه های علمی تربیتی و اعضای هیئت علمی جامعةالمصطفی خراسان با حجةالاسلام و المسلمین عباسی
مراسم بزرگداشت فقیه عالیقدر حضرت آیةالله العظمی شیخ آصف محسنی(ره)
روز عرفه، روز رسیدن به غایت آمال عارفان و روز همجواری با عرش الهی است
عید قربان، عید رهایی از تعلقات است
طراحی سیستم های دینی محصول نگاه کلان و راهبردی به گزاره های دین
رفاه و معنویت جزء نیازهای فرا زمانی و فرا مکانی انسان است
پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت آیت‌الله آصف‌محسنی
پیام تسلیت رئیس المصطفی به مناسبت رحلت رئیس شورای علمای شیعه افغانستان
رئیس جامعةالمصطفی مشهد در پیامی رحلت آیت الله محسنی رحمةالله را تسلیت گفت
صلح پایدار، یکی از مهمترین دغدغه ها و آرمان های بنیادین بشر
«میثاق خادمان اربعین با ولی»
اولین جلسه ستاد اربعین جامعة المصطفی العالمیه مشهد برگزار شد
سیاست ها و محتوای آموزش زبان فارسی باید مورد بازنگری قرار گیرد
تشکیل شبکه علمی جهان اسلام برای احیای میراث کهن تمدن اسلامی با بهره گیری از ظرفیت های آستان قدس رضوی و جامعه المصطفی
نقش جامعة المصطفی در توسعه گردشگری حلال و توریسم اسلامی
توحید گرایی، دانایی محوری، عدالت محوری و اخلاق محوری شاخصه‌های معنویت دینی است
دریافت بیش از 500 مقاله علمی در کنفرانس "دین، معنویت و کیفیت زندگی"
دین، انسان را به درک جایگاه و نقش خود در نظام هدفمند هستی می رساند
انتشار ششمین شماره از دوفصلنامه دانش پژوهی " تامل "
اختتامیه کنفرانس بین المللی " دین، معنویت و کیفیت زندگی "
اولین دیدار حجة الاسلام و المسلمین صالح با طلاب جامعة المصطفی مشهد برگزار شد
ثبت نام پودمان های تابستانی دانشگاه مجازی المصطفی (ص)
فراخوان یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی
تمدید مهلت ثبت نام دوره آموزشی تبلیغ در اربعین
تسلط به زبان فارسی، اعتقاد به گفتمان انقلاب اسلامی، ولایتمداری و آمادگی برای کار با انگیزه بالا، باید از ویژگی های بارز فارغ التحصیلان المصطفی باشد
طلاب المصطفی، سند افتخار اهل بیت عصمت (ع) هستند
باید به اندیشه های مثبت میدان داد
بنای حرکت المصطفی، طرح تحول آموزشی است
امروز با تمام مشکلات و کمبود ها، نگاه المصطفاییان به اهداف بلند المصطفی باعث پیشرفت این مجموعه شده است
تودیع و معارفه رئیس جامعه المصطفی العالمیه مشهد
گاهی برای انجام تکلیف باید هجرت کرد / ریشه و آغاز شکل گیری بیش از ۲۵ تمدن جهانی بر اساس مهاجرت بوده است
عمر طبیعی و عمر اداری مان زودگذر است/ برای کار خیر از تمام فرصت ها استفاده کنیم
نیروهای انسانی جامعه المصطفی هر کدام زمینه ساز ظهور حضرت حجت (عج) هستند
شکر واسطه نعمت، شکر خدای متعال به حساب می آید
توسعه برون مرزی فرهنگ رضوی با کمک جامعه المصطفی صورت پذیرفته است
مجمع خیرین جامعه المصطفی مشهد کنار المصطفی بودن را وظیفه شرعی و انسانی و دینی خود می داند
کسب مجوز مهدکودک تبسم زهرا از سازمان بهزیستی کشور
مجلس ذکر فضائل و مناقب برگزار می گردد
بهترین عبادت خدمت به خلق است
تسلیم فرمان الهی باشیم