قال رسول الله (ص): ان لقتل الحسين (ع) حرارة فى قلوب المؤمنين لا تبرد ابدا. پيامبراكرم (ص) فرمود: براى شهادت حسين (ع)، حرارت و گرمايى در دل‌هاى مؤمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمى‏شود. (جامع احاديث الشيعه، ج 12، ص556) ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران باوفایش تسلیت باد.
صفحه اصلی اخبار > جامعةالمصطفی(ص) امروز برگفته از جامعةالسجاد(ع) و جامعةالصادق(ع) است


  چاپ        ارسال به دوست

حجةالاسلام والمسلمین وحیدی خطاب به طلاب غیرایرانی مدرسه عالی برادران المصطفی مشهد:

جامعةالمصطفی(ص) امروز برگفته از جامعةالسجاد(ع) و جامعةالصادق(ع) است

جامعةالمصطفی(ص) امروز برگفته از جامعةالسجاد و جامعةالصادقی است که در زمان اهل بیت علیهم السلام در قالب نوعی حوزه علمیه خصوصی دایر بوده است. تربیت مبلغان توانمند در طول یک سال و اعزام آن ها برای رساندن پیام اسلام ناب محمدی(ص) به اقصی نقاط جهان در عید فطر هر سال از مهمترین اقداماتی است که می توان در کنار سایر اقدامات برای امام زین العابدین(ع) در راستای نشر معارف غنی اسلام اصیل برشمرد.

به گزارش واحد فرهنگی تربیتی و ارتباطات مدرسه عالی برادران حجةالاسلام والمسلمین محمد وحیدی استاد درس اخلاق حوزه و دانشگاه، صبح امروز در آخرین جلسه درس اخلاق سال تحصیلی جاری در جمع طلاب غیرایرانی مشهد اظهار داشت: یک هواپیما اگر بخواهد پرواز کند ابتدا باید موتورش روشن شود و سپس باید مقداری سرعت بگیرد تا آماده پرواز شود.

وی افزود: در نماز نیز این چنین است و طبیعتا اگر کسی بخواهد یک نماز با حال بخواند و آن نمازی که معراج مؤمن است را به جا بیاورد باید مدتی از قبل از وقت نماز مثل وقت وضو و هنگام اذان و اقامه و بر دعاهای مستحبی قبل نماز به آماده سازی خود برای عروج بپردازد.

استاد وحیدی ادامه داد: برای ماه رمضان نیز این مسئله صدق می کند. برای بهره گیری از ماه رمضان خداوند دو ماه را مقدمه برای بهره بیشتر از ماه رمضان قرار داده است. لذا باید مراقبت های خودش را در ماه های رجب و شعبان بیشتر کند تا بهره بیشتری از ماه رمضان ببرد.

وی اضافه کرد: در روایتی از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است رمضان ماه خداوند و شعبان ماه من است. همچنین در برخی روایات آمده است ماه رجب نیز ماه امیرمؤمنان و فرزندان معصوم ایشان است. این یعنی راه رسیدن به پیامبر(ص) اهل بیت(ع) هستند. "انا مدینه العلم و علی بابها" و راه رسیدن به خدای متعال نیز پیامبر(ص) است.

این استاد درس اخلاق گفت: در ذیل آیه "یا ایهالذین آمنوا کتب علیکم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم لعلکم تتقون" امام صادق(ع) می فرمایند روزه ماه رمضان فقط مخصوص امت پیامبر خاتم(ص) است. عده ای نیز پرسیده اند مگر عبارت "کما کتب علی الذین من قبلکم" اشاره به امت های پیشین ندارد؟ حضرت در پاسخ فرموده اند که روزه ماه رمضان در زمان قبل از پیامبر خاتم(ص) فقط برای انبیاء و اوصیاء علیهم السلام بوده است و مردم آن دوران ها، در زمان دیگری روزه می گرفته اند اما به احترام پیامبر اکرم(ص) روزه ماه رمضان عمومی و مردمی شد. لذا ما در ماه رمضان سر سفره ای هستیم که انبیاء و اوصیاء الهی بر گِرد آن نشسته اند.

وی یادآور شد: در باب سیره معصومین (ع) وجود مبارک پیامبر(ص) و طبق آیه دو سوره جمعه انبیاء و اوصیاء(ع) با هفت هدف مشترک برای تعلیم و تربیت آمده اند و ما نیز به عنوان یک طلبه باید در همین مسیر گام برداریم.

استاد وحیدی متذکر شد: در این راستا دو هدف از عبارت "یتلوا علیهم آیاته" برداشت می شود که عبارتند از : یک، زدودن باورها و اعتقادات غلط مثل کفر، شرک و ارتداد و دوم؛ دادن باورها و اعتقادات صحیح به مردم است.

 

وی تصریح کرد: دو هدف نیز از کلمه "یزکیهم" گرفته می شود که شامل از بین بردن و ذائل کردن رذائل اخلاقی مثل حسد، بخل، تکبر و غرور و دادن حسن خلق و مکارم اخلاقی به آن ها می شود.

 

حجةالاسلام وحیدی عنوان کرد: اهدافی که از عبارت "یعلمهم الکتاب" برداشت می شوند؛ تعلیم آداب دین و تعلیم آداب احکام دین هستند. تعلیم دستور العمل زندگی به عنوان رابطه ما با اطرافمان از خدا تا بندگان و جامعه به عنوان احکام دین، در این عبارت توصیه شده اند.

وی اظهار ادامه داد: در اختتام این آیه و مورد هفتم بر اساس عبارت "یعلمهم الحکمة" آنچه باید تعلیم داده شود؛ تعلیم حکمت و آداب حکمت است که یکی از مصادیق تعلیم حکمت، یادگیری مدیریت حکمت است که شامل مدیریت بر خویشتن، خانواده و دیگران است. لذا اگر با هدف آموختن این نوع مدیریت، آیات و روایات را بررسی کنیم شاهد این مسئله خواهیم بود.

استاد وحیدی با اشاره به سالروز ولادت امام زین العابدین (ع) است اظهار داشت: می دانید که تعامل و برخورد امامان ما با طاغوتهای زمانشان در چهار حالت متصور است.

وی افزود: در حالت اول با نبود یار کافی و وافی دست به اسلحه نمی بردند و با طاغوت مبارزه نمی کردند چون این عمل نوعی خودکشی و خلاف عقل است. در حالت دوم نیز هیچگاه به خاطر نجات جان خود همه چیز را رها نمی کردند و اینگونه نبوده ایت که هیچ تعرضی به اعمال سوء خلافت نداشته باشند و این خلاف دستور دین است.

این استاد درس اخلاق با اشاره به حالت سوم و چهارم ادامه داد: ائمه اطهار علیهم السلام هیچ وقت به خاطر تأمین نیازهای مادی شان دست اندرکار دستگاه طاغوت  نمی شدند و چهارم اینکه نحوه تعامل آنها به گونه ای بود که همواره خودشان و شیعیان را حفظ کنند.

وی متذکر شد: لذا در این راستا همواره بر سه محور تأکید داشتند؛ محور اول؛ تبین اسلام ناب محمدی، محور دوم؛ معرفی رهبر و رهبری حق و محور سوم؛ ایجاد یک حرکت زیر زمینی سریع برای کنترل و مدیریت مستتر فضای دینی و اعتقادی جامعه با جذب و تربیت نیروهای قابل و نفوذ دادن آن ها در دستگاه های طاغوت بوده است.

حجةالاسلام والمسلمین وحیدی تصریح کرد: امام سجاد(ع) پس از واقعه کربلا، جریان تربیت نیرو برای تبیین اسلام ناب را از نقطه صفر شروع کردند و در این راه اقداماتی نظیر تألیف رساله حقوق و تهیه و تدوین صحیفه سجادیه را در دستور کار قرار دادند. لذا امام سجاد علیه السلام راه دعا را برای انتقال و تبیین اسلام ناب به مردم برگزیدند و می بینیم که مضامین موجود در ادعیه صحیفه شریفه در روایات کمتر دیده می شوند.

وی اضافه کرد: لذا صحیفه سجادیه تنها کتاب دعا نیست بلکه نوعی طرح جامع از یک نوع حکومت اسلامی است و چون امام علیه السلام در خفقان و تنگنا بودند در قالب دعا مسائل را تبیین می کردند و یکی از مهمترین ویژگی های دعاهای امام سجاد علیه السلام انتقال بحث ولایت و رهبری است که به صورت سر بسته مطرح می شود.

استاد وحیدی اظهار داشت: جامعةالمصطفی(ص) امروز برگفته از جامعةالسجاد و جامعةالصادقی است که در زمان اهل بیت علیهم السلام در قالب نوعی حوزه علمیه خصوصی دایر بوده است.

وی خاطر نشان کرد: تربیت مبلغان توانمند در طول یک سال و اعزام آن ها برای رساندن پیام اسلام ناب محمدی به اقصی نقاط جهان در عید فطر هر سال از مهمترین اقدامات است که می توان برای امام زین العابدین(ع) در راستای نشر معارف غنی اسلام اصیل بر شمرد.

 

 

 


١٤:٢٨ - يکشنبه ٢ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٩٣٠٣٤    /    تعداد نمایش : ١٤٢


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
سال حمایت از کالای ایرانی گرامی باد
مجاهدت های ائمه اطهار (ع) مکمل بعثت پیامبر (ص) است
حضور رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد در منزل مقتول مظلوم حجةالاسلام محمد تولّایی
نشست مشترک جامعةالمصطفی و پلیس امنیت عمومی، مهاجرت و گذرنامه ناجا
برگزاری کارگاه دو روزه " ارزشیابی پیشرفت تحصیلی" در مدرسه خواهران المصطفی مشهد
برگزاری اردوی فرهنگی تفریحی تربیتی طلاب خواهر غیرایرانی در مشهد
دیدار رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد با طلاب خواهر غیرایرانی
برگزاری دوازدهمین جلسه شورای تحصیلات تکمیلی مدرسه عالی خواهران المصطفی مشهد
تشکیل تمدن اسلامی مبتنی بر ارزش‌های دینی
عزت و منافع امت اسلامی در صدر نگاه رهبری است
هدف اصلی کشورهای غربی تجزیه اسلام است
همه ارکان تمدن امروز دچار مشکل است
علما و اندیشیمندان می‌توانند زندگی بشر را متمدنانه تدوین کنند
اسلام بدون تمدن همانند انسان زنده ولی بدون تحرک است
تمسک بر توحید و عقلانیت، مهمترین رکن سعادت جوامع بشری است
فتح دلها و ایجاد همبستگی ارکان اساسی اعتلای کلمه وحدت و مایه یأس دشمنان هستند
دشمن در پی ربودن اندیشه و تمدن اسلامی از مسلمانان است / تعهد المصطفی(ص) استواری بر احیای تمدن اسلامی نجات بخش در جهان است
همایش علمی تمدن اسلامی (گذشته، حال و آینده) نقش و رسالت علمای افغانستان
اطلاعیه ثبت نام اعتکاف رمضانیه حرم مطهر رضوی
تصاویری از نهمین گردهمایی مبلغان جامعةالمصطفی مشهد حرم مطهر رضوی
قرآن باید محور كارهای تبليغی باشد
جامعةالمصطفی(ص) امروز برگفته از جامعةالسجاد(ع) و جامعةالصادق(ع) است
مراسم تقدیر از برترین های مشهد در بیست و سومین جشنواره بین المللی قرآنی و حدیثی المصطفی(ص)
مهمترین رکن عاقبت به خیری، تمسک به ائمه اطهار(ع) است
کارگاه فشرده "تبلیغ ماندگار" ویژه طلاب مدرسه عالی برادران
امضای تفاهم نامه همکاری میان جامعةالمصطفی مشهد و بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی
رشد کمی و کیفی کارها، مهمترین هدف ما در ارائه خدمات مطلوب است
مراسم تقدیر از نخبه های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی طلاب خواهر غیرایرانی
نشست نقد و بررسی کتاب " راه های شرعی سپرده گذاری بانک ها"
برنامه پزشکان مجتمع آموزش عالی مشهد سال 96
برنامه حضور مشاورین مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی بلاغ سال 1396
رسالت حوزه و دانشگاه، انتقال زیبایی‌های معارف الهی به مردم است
ضرورت ارائه هنرمندانه اسلام ناب به جامعه تشنه جهانی
رسالت ما ارائه پیام در همه عرصه ها برای مخاطبان است
اختتامیه هفتمین جشنواره بین‌‌المللی فرهنگی هنری طوبی برگزار شد
مشهد؛ میزبان هفتمین جشنواره فرهنگی هنری طوبی
جشنواره طوبی باید باعث ارتقاء توان مهارتی طلاب شود
بصیرت و هوشیاری؛ نیاز مبرم امروزِ ملت ایران است
راهپیمایی 9 دی، با شکوهتر از همیشه در مشهد برگزار شد
برگزاری دومین نشست تخصصی همایش کوثر هدایت