پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > جامعةالمصطفی(ص) امروز برگفته از جامعةالسجاد(ع) و جامعةالصادق(ع) است


  چاپ        ارسال به دوست

حجةالاسلام والمسلمین وحیدی خطاب به طلاب غیرایرانی مدرسه عالی برادران المصطفی مشهد:

جامعةالمصطفی(ص) امروز برگفته از جامعةالسجاد(ع) و جامعةالصادق(ع) است

جامعةالمصطفی(ص) امروز برگفته از جامعةالسجاد و جامعةالصادقی است که در زمان اهل بیت علیهم السلام در قالب نوعی حوزه علمیه خصوصی دایر بوده است. تربیت مبلغان توانمند در طول یک سال و اعزام آن ها برای رساندن پیام اسلام ناب محمدی(ص) به اقصی نقاط جهان در عید فطر هر سال از مهمترین اقداماتی است که می توان در کنار سایر اقدامات برای امام زین العابدین(ع) در راستای نشر معارف غنی اسلام اصیل برشمرد.

به گزارش واحد فرهنگی تربیتی و ارتباطات مدرسه عالی برادران حجةالاسلام والمسلمین محمد وحیدی استاد درس اخلاق حوزه و دانشگاه، صبح امروز در آخرین جلسه درس اخلاق سال تحصیلی جاری در جمع طلاب غیرایرانی مشهد اظهار داشت: یک هواپیما اگر بخواهد پرواز کند ابتدا باید موتورش روشن شود و سپس باید مقداری سرعت بگیرد تا آماده پرواز شود.

وی افزود: در نماز نیز این چنین است و طبیعتا اگر کسی بخواهد یک نماز با حال بخواند و آن نمازی که معراج مؤمن است را به جا بیاورد باید مدتی از قبل از وقت نماز مثل وقت وضو و هنگام اذان و اقامه و بر دعاهای مستحبی قبل نماز به آماده سازی خود برای عروج بپردازد.

استاد وحیدی ادامه داد: برای ماه رمضان نیز این مسئله صدق می کند. برای بهره گیری از ماه رمضان خداوند دو ماه را مقدمه برای بهره بیشتر از ماه رمضان قرار داده است. لذا باید مراقبت های خودش را در ماه های رجب و شعبان بیشتر کند تا بهره بیشتری از ماه رمضان ببرد.

وی اضافه کرد: در روایتی از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است رمضان ماه خداوند و شعبان ماه من است. همچنین در برخی روایات آمده است ماه رجب نیز ماه امیرمؤمنان و فرزندان معصوم ایشان است. این یعنی راه رسیدن به پیامبر(ص) اهل بیت(ع) هستند. "انا مدینه العلم و علی بابها" و راه رسیدن به خدای متعال نیز پیامبر(ص) است.

این استاد درس اخلاق گفت: در ذیل آیه "یا ایهالذین آمنوا کتب علیکم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم لعلکم تتقون" امام صادق(ع) می فرمایند روزه ماه رمضان فقط مخصوص امت پیامبر خاتم(ص) است. عده ای نیز پرسیده اند مگر عبارت "کما کتب علی الذین من قبلکم" اشاره به امت های پیشین ندارد؟ حضرت در پاسخ فرموده اند که روزه ماه رمضان در زمان قبل از پیامبر خاتم(ص) فقط برای انبیاء و اوصیاء علیهم السلام بوده است و مردم آن دوران ها، در زمان دیگری روزه می گرفته اند اما به احترام پیامبر اکرم(ص) روزه ماه رمضان عمومی و مردمی شد. لذا ما در ماه رمضان سر سفره ای هستیم که انبیاء و اوصیاء الهی بر گِرد آن نشسته اند.

وی یادآور شد: در باب سیره معصومین (ع) وجود مبارک پیامبر(ص) و طبق آیه دو سوره جمعه انبیاء و اوصیاء(ع) با هفت هدف مشترک برای تعلیم و تربیت آمده اند و ما نیز به عنوان یک طلبه باید در همین مسیر گام برداریم.

استاد وحیدی متذکر شد: در این راستا دو هدف از عبارت "یتلوا علیهم آیاته" برداشت می شود که عبارتند از : یک، زدودن باورها و اعتقادات غلط مثل کفر، شرک و ارتداد و دوم؛ دادن باورها و اعتقادات صحیح به مردم است.

 

وی تصریح کرد: دو هدف نیز از کلمه "یزکیهم" گرفته می شود که شامل از بین بردن و ذائل کردن رذائل اخلاقی مثل حسد، بخل، تکبر و غرور و دادن حسن خلق و مکارم اخلاقی به آن ها می شود.

 

حجةالاسلام وحیدی عنوان کرد: اهدافی که از عبارت "یعلمهم الکتاب" برداشت می شوند؛ تعلیم آداب دین و تعلیم آداب احکام دین هستند. تعلیم دستور العمل زندگی به عنوان رابطه ما با اطرافمان از خدا تا بندگان و جامعه به عنوان احکام دین، در این عبارت توصیه شده اند.

وی اظهار ادامه داد: در اختتام این آیه و مورد هفتم بر اساس عبارت "یعلمهم الحکمة" آنچه باید تعلیم داده شود؛ تعلیم حکمت و آداب حکمت است که یکی از مصادیق تعلیم حکمت، یادگیری مدیریت حکمت است که شامل مدیریت بر خویشتن، خانواده و دیگران است. لذا اگر با هدف آموختن این نوع مدیریت، آیات و روایات را بررسی کنیم شاهد این مسئله خواهیم بود.

استاد وحیدی با اشاره به سالروز ولادت امام زین العابدین (ع) است اظهار داشت: می دانید که تعامل و برخورد امامان ما با طاغوتهای زمانشان در چهار حالت متصور است.

وی افزود: در حالت اول با نبود یار کافی و وافی دست به اسلحه نمی بردند و با طاغوت مبارزه نمی کردند چون این عمل نوعی خودکشی و خلاف عقل است. در حالت دوم نیز هیچگاه به خاطر نجات جان خود همه چیز را رها نمی کردند و اینگونه نبوده ایت که هیچ تعرضی به اعمال سوء خلافت نداشته باشند و این خلاف دستور دین است.

این استاد درس اخلاق با اشاره به حالت سوم و چهارم ادامه داد: ائمه اطهار علیهم السلام هیچ وقت به خاطر تأمین نیازهای مادی شان دست اندرکار دستگاه طاغوت  نمی شدند و چهارم اینکه نحوه تعامل آنها به گونه ای بود که همواره خودشان و شیعیان را حفظ کنند.

وی متذکر شد: لذا در این راستا همواره بر سه محور تأکید داشتند؛ محور اول؛ تبین اسلام ناب محمدی، محور دوم؛ معرفی رهبر و رهبری حق و محور سوم؛ ایجاد یک حرکت زیر زمینی سریع برای کنترل و مدیریت مستتر فضای دینی و اعتقادی جامعه با جذب و تربیت نیروهای قابل و نفوذ دادن آن ها در دستگاه های طاغوت بوده است.

حجةالاسلام والمسلمین وحیدی تصریح کرد: امام سجاد(ع) پس از واقعه کربلا، جریان تربیت نیرو برای تبیین اسلام ناب را از نقطه صفر شروع کردند و در این راه اقداماتی نظیر تألیف رساله حقوق و تهیه و تدوین صحیفه سجادیه را در دستور کار قرار دادند. لذا امام سجاد علیه السلام راه دعا را برای انتقال و تبیین اسلام ناب به مردم برگزیدند و می بینیم که مضامین موجود در ادعیه صحیفه شریفه در روایات کمتر دیده می شوند.

وی اضافه کرد: لذا صحیفه سجادیه تنها کتاب دعا نیست بلکه نوعی طرح جامع از یک نوع حکومت اسلامی است و چون امام علیه السلام در خفقان و تنگنا بودند در قالب دعا مسائل را تبیین می کردند و یکی از مهمترین ویژگی های دعاهای امام سجاد علیه السلام انتقال بحث ولایت و رهبری است که به صورت سر بسته مطرح می شود.

استاد وحیدی اظهار داشت: جامعةالمصطفی(ص) امروز برگفته از جامعةالسجاد و جامعةالصادقی است که در زمان اهل بیت علیهم السلام در قالب نوعی حوزه علمیه خصوصی دایر بوده است.

وی خاطر نشان کرد: تربیت مبلغان توانمند در طول یک سال و اعزام آن ها برای رساندن پیام اسلام ناب محمدی به اقصی نقاط جهان در عید فطر هر سال از مهمترین اقدامات است که می توان برای امام زین العابدین(ع) در راستای نشر معارف غنی اسلام اصیل بر شمرد.

 

 

 


١٤:٢٨ - يکشنبه ٢ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٩٣٠٣٤    /    تعداد نمایش : ١٦٥


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
سال حمایت از کالای ایرانی گرامی باد
وظیفه مبلغان جامعه المصطفی، زدودن غبار تحریف و شبهه از ساحت مقدس عاشورا و عاشوراییان است
شرافت انسانی، یادگار شهدای مدافع حرم در دنیا
یکی از راههای موفقیت، تکرار و نوشتن است
پیش نشست همایش بین المللی فقه گردشگری
مشارکت چهارجانبه تنها راه نجات از جنگ و کشتار در افغانستان
حقوق همه مردان و زنان باید بر اساس برابری و عدالت باشد
همایش « استراتژی صلح پایدار از دیدگاه شهید وحدت ملی »
در پنجمین دهه انقلاب، با عمل به دستورات و رهنمود های مقام معظم رهبری،با توطئه های دشمن مقابله کنیم
نهضت ترویج فرهنگ اقتصاد مقاومتی باید شکل گیرد
زنده بودن انقلاب و قابلیت رشد و تعالی و تصحیح خطا در عین پایبندی، مبنای نظری بیانیه گام دوم انقلاب است
تجلیل از مدرسه عالی خواهران مشهد
بیست و یکمین جشنواره بین المللی پژوهشی شیخ طوسی(ره)
در دنیای مادی امروز توجه جدی به پایه ریزی یک جبهه مشترک بین ادیان ضرورت دارد
کارگاه نقد و بررسی فرق و عرفان های نوظهور برگزار شد
کارگاه چکیده نویسی برگزار شد
مراسم تکریم از مادران و همسران شهدا
الگو قرار دادن معصومین برای مخاطبین نباید محال و دست نیافتنی باشد
اردوی فرهنگی - تربیتی به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)
مدارس جامعه المصطفی العالمیه مشهد میزبان نماینده ویژه مدیر مرکز خدمات حوزه های علمیه کل کشور بودند
شماره پنجم نشریه دو فصل نامه "تأمل" منتشر شد
حضرت زهرا (س) الگویی برای زنان در تمامی عرصه ها
تسلط 300 هزار طلبه غیر ایرانی به زبان فارسی
نهضت امام رضا(ع) به تمدن جهانی اسلام تبدیل شد/ امام رضا(ع) در نهضت تمدن‌ساز نگاه به آخرت داشت
تمدن دینی امنیت و آبادانی جامعه را تضمین می‌کند
برگزاری کارگاه آشنایی با نرم افزارهای فقه و اصول
برگزاری همایش بین المللی امام علی بن موسی الرضا علیه السلام
دیدار رئیس جامعه المصطفی مشهد از خوابگاه انصارالحجه
جامعه المصطفی اکنون یکی از نهادهای پر افتخار و اثرگذار تشیّع در سطح بین‌المللی است
پیروزی انقلاب اسلامی نمایش عقلانیت تشیع در جهان است
برگزاری همایش علمی بین المللی « امام علی بن موسی الرضا علیه السلام و نهضت علمی تمدنی جهان اسلام » در مشهد
گزارش تصویری بازدید معاون فرهنگی جامعه المصطفی از مدرسه عالی برادران مشهد
زبان فارسی، زبان انقلاب و زنده‌ترین زبان کلاسیک جهان است
بیانیه رهبر معظم: «گام دوم انقلاب» خطاب به ملت ایران
امکانات و چالش های جهان اسلام/ هفت پیشنهاد برای حل مشکلات مسلمانان
حضور باشکوه مردم نشان از پایبندی به ارزشهای اسلامی و انقلاب است.
شهادت جانسوز صدیقه طاهره، دخت نبی مکرم اسلام(ص)، حضرت فاطمه زهراء سلام الله علیها بر عموم مسلمانان و شیفتگان حضرتش تسلیت باد.
آیت‌الله اعرافی و وزیر امور مذهبی پاکستان دیدار کردند.
مراسم عزاداری شب شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها در خوابگاه انصار الحجه
مراسم عزاداری شام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها