پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > رسالت حوزه و دانشگاه، انتقال زیبایی‌های معارف الهی به مردم است


  چاپ        ارسال به دوست

جانشین ریاست جامعةالمصطفی العالمیه در اختتامیه جشنواره بین المللی طوبی تأکید کرد

رسالت حوزه و دانشگاه، انتقال زیبایی‌های معارف الهی به مردم است

جانشین ریاست جامعةالمصطفی العالمیه(ص) با بیان اینکه امروز حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها با زبان هنر باید به دنبال ایفای رسالت خود و نشان دادن زیبایی‌های معارف الهی به مردم باشند، گفت: آن‌ها می‌توانند سفیرانی برای تبلیغ معارف الهی هم در داخل و هم در خارج از کشور باشند.

به گزارش روابط عمومی جامعةالمصطفی مشهد ، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن مهدوی مهر، جانشین ریاست جامعه‌المصطفی العالمیه(ص)، ظهر شنبه ۲۳ دی ماه در اختتامیه هفتمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی، هنری طوبی با تأکید بر اینکه این جشنواره به همت معاونت فرهنگی و تربیتی نمایندگی جامعه‌المصطفی(ص) مشهد برگزار شده است، اظهار داشت: امام رضا(ع) می‌فرمایند: زیبایی‌های سخن اهل بیت(ع) را کسانی می‌توانند به مردم منتقل کنند که خود اهل فرهنگ و هنر باشند.

وی با بیان اینکه رسالت جامعه‌المصطفی(ص) رساندن پیام اسلام به همه جامعه جهانی است، ادامه داد: با توجه به آیه ۲۵۶ سوره بقره «لَا إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ قَدْ تَبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ و.....در دين هيچ اجبارى نيست و......» در دین زور و اجبار معنا ندارد بلکه باید معرفت برتر و دانش اعلی را برای جهانیان روشن و مبین کنیم. لذا اگر این اتفاق بیفتد نیازی به زور و اجبار در دین نیست زیرا پیام الهی جز با فکر و اندیشه گسترش پیدا نکرده است.

حجةالاسلام والمسلمین مهدوی مهر افزود: زبان ادیان الهی زبان سلطه و زور نیست و نخواهد بود، رسالت شما طلاب این است که معارف الهی را با زبان هنر و فرهنگ به سراسر دنیا معرفی کنید.

جانشین ریاست جامعه‌المصطفی العالمیه(ص) با اشاره به اینکه هر یک از رشته‌های هنری می‌تواند یک تریبون و عرصه ‌برای ارائه معارف نورانی اهل بیت(ع) باشد، بیان کرد: بعضی در حوزه شعر تقدیر شده‌اند؛ شعر دارای دو وجه است، شعری که برای بیان معارف حق نبوده و برای رساندن پیام الهی از آن استفاده نشده است، در واقع وسیله‌ای برای برانگیختن عادات جاهلی و در جهت گسترش جهل بوده، این شعر، شعری مذموم است.

وی با بیان اینکه در مقابل شعر مذموم، شعر حکمت آمیز وجود دارد، ادامه داد: شعری می‌تواند حکمت آمیز باشد که پیام الهی را به همگان برساند. باید تأثیر شعر در جان انسان را در مقاطع مختلف زندگی بررسی کنیم تا به اهمیت شعر پی ببریم.

حجةالاسلام والمسلمین مهدوی مهر با اشاره به اینکه مردم در جنگ برای معرفی خود از رجزهای شعری استفاده می کردند، ادامه داد: گاهی یک بیت شعر چنان مؤثر است که یک نثر و یا یک قصیده تأثیرگذار نیست.

جانشین ریاست جامعه‌المصطفی العالمیه(ص) با بیان اینکه شعر، زمانی تأثیرگذار است که از خصوصیات شعر حکمت آمیز برخوردار باشد گفت: هنرهایی که شما دارید با هنرهای افراد معمولی متفاوت است؛ شخص دانشمند و هنرمند می‌تواند جامعه را منقلب کند.

وی با بیان اینکه خط زیبا جمال انسان است، گفت: جمال وقتی برای عالم باشد باعث حسن بیشتر عالم می‌شود. امام خمینی(ره) خط بسیار زیبایی داشتند، خواندن خط ایشان انسان را به وجد می‌آورد؛ بهره‌ای که بزرگان از خط داشتند بسیار بالا است.

حجةالاسلام والمسلمین مهدوی مهر عنوان کرد: داستان نیز دارای دو وجه است. وجه افسانه‌گونه آن، که واقعیت ندارد و ما خود آن را روایت می‌کنیم. وجه دیگر آن به معنای قصه‌های واقعی، روایت‌ وقایع تاریخی و آنچه که قبلا اتفاق افتاده است. خداوند قرآن کریم را کتاب داستان و خیال پردازی قرار نداده است ولی قرآن دارای قصه‌های بسیار تأثیرگذاری است.

جانشین ریاست جامعه‌المصطفی العالمیه(ص) گفت: خداوند به پیامبر(ص) فرمود ما برای تو قصه‌هایی بیان می‌کنیم که از بهترین قصص است. بهترین قصه ها، قصصی است که می‌تواند در سرنوشت انسان تأثیر مثبت داشته و انسان را متحول کند. داستان موسی و فرعون ساخته ذهن نیست بلکه از واقعیتی درست نشأت می‌گیرد.

وی اظهار کرد: آنچه که در قرآن تعبیر به احسن القصص می‌شود داستان‌هایی انسان ساز است. داستان حضرت یوسف(ع) داستانی انسان ساز است که اگر انسان دارای معرفت باشد تحولی بزرگ در او به وجود می‌آید.

حجةالاسلام والمسلمین مهدوی مهر با اشاره به اینکه جامعه‌المصطفی(ص)، فعالیت‌های فرهنگی و هنری را یکی از محورهای مهم در برنامه‌های خود می‌داند، عنوان کرد: آنچه که علاوه بر تقدیر در این جشنواره مطرح بود، اسم این جشنواره بود که تعبیر به درخت بهشتی است.

جانشین ریاست جامعه‌المصطفی العالمیه(ص) ادامه داد: باید به کار هنری به عنوان یک رسالت نگاه کنیم، هنر در همه مباحث معنا می‌شود. میزان هنری که در ساخت بارگاه امام رضا(ع) وجود دارد را در نظر بگیرید، هنرمندانی که در خلق این اثر تأثیرگذار بوده‌اند با چه انگیزه‌ای کار کردند، این خیلی مهم است.

وی با تأکید بر اینکه رسالت بزرگی است که بتوانیم هنر را با آموزه‌های دینی تلفیق کنیم، گفت: باید شاکر خداوند باشیم و هنر را برای نشر معارف الهی مورد استفاده قرار دهیم.

حجةالاسلام والمسلمین مهدوی مهر با بیان اینکه امروز حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها با زبان هنر باید به دنبال ایفای رسالت خود و نشان دادن زیبایی‌های معارف الهی به مردم باشند، گفت: آن‌ها می‌توانند سفیرانی برای تبلیغ معارف الهی هم در داخل و هم در خارج از کشور باشند.

جانشین ریاست جامعه‌المصطفی العالمیه(ص) با تأکید بر اینکه امروزه در این زمینه بسیار دچار نقص و مشکل هستیم، ابراز کرد: دشمنان اسلام مطالب سخیف خود را با زبان هنر برای مردم زیبا جلوه می‌دهند و جوامع بشری را به دنبال خود می‌کشانند.

وی افزود: کار ما در جامعه‌المصطفی(ص) ایجاد نعمت نیست، بلکه پرورش نعمت است، لذا شناسایی استعدادها و کمک برای ارتقا و تعالی آن در المصطفی(ص)درحال اجرا است.

حجةالاسلام والمسلمین مهدوی مهر با اشاره به اینکه جشنواره طوبی نیز یکی از همین کارها در پرورش این موهبت الهی است، ادامه داد: اینکه کار شما قدردانی می‌شود به معنای آن است که ارزش کار شما درک شده است. ما به دنبال این هستیم که این هنر خدادادی را پرورش و تعالی دهیم، هنری که از زبان عالم و دانشمند خود ساخته اخلاقی بروز کند، خیلی ارزش‌ دارد، می‌تواند تأثیرگذار باشد.

جانشین ریاست جامعه‌المصطفی العالمیه(ص) با تأکید بر اینکه هنر همانند سلاح و ابزاری تیز است، ابراز کرد: هنر سلاحی است که هم می‌تواند در جهت مثبت و هم در جهت منفی به کار گرفته شود.ما به دنبال این هستیم که هنر در خدمت فرهیختگان قرار بگیرد تا به صورت مفید و مثبت از آن استفاده شود.

وی با بیان اینکه هنر باید انسان‌ساز باشد نه انسان‌سوز، عنوان کرد: هنر ابزار با ارزشی است که باید در دست کسانی قرار بگیرد که بتوانند از آن در جهت مثبت استفاده کنند.

حجةالاسلام والمسلمین مهدوی مهر با اشاره به اینکه افراد برتر این جشنواره باید بقیه طلاب را به عنوان هنرآموز، تحت تعلیم خود قرار دهند، افزود: رهبری با این همه مشغله و اهمیت کاری به حوزه‌های قرآن، شعر و ادبیات به صورت خاص می‌پردازند، با اصحاب قرآن می‌نشینند و با آنان قرآن تلاوت می‌کنند. در زمینه ادبیات فارسی نکات ارزشمندی را به اساتید این رشته گوشزد می‌کنند.

جانشین ریاست جامعه‌المصطفی العالمیه(ص) تصریح کرد: هنر ابزاری برای معرفی بهتر معارف الهی و پیامبر(ص) است.هنرمندان قدرتی دارند که دیگران ندارند لذا از آن‌ها در خصوص این موهبت الهی سوال خواهد شد که آیا این موهبت الهی را در جهت معرفی معارف الهی استفاده کرده‌اند یا نه؟


١٢:١٤ - يکشنبه ٢٤ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٩٠٦٤٤    /    تعداد نمایش : ٢٦٩


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
سال حمایت از کالای ایرانی گرامی باد
وظیفه مبلغان جامعه المصطفی، زدودن غبار تحریف و شبهه از ساحت مقدس عاشورا و عاشوراییان است
شرافت انسانی، یادگار شهدای مدافع حرم در دنیا
یکی از راههای موفقیت، تکرار و نوشتن است
پیش نشست همایش بین المللی فقه گردشگری
مشارکت چهارجانبه تنها راه نجات از جنگ و کشتار در افغانستان
حقوق همه مردان و زنان باید بر اساس برابری و عدالت باشد
همایش « استراتژی صلح پایدار از دیدگاه شهید وحدت ملی »
در پنجمین دهه انقلاب، با عمل به دستورات و رهنمود های مقام معظم رهبری،با توطئه های دشمن مقابله کنیم
نهضت ترویج فرهنگ اقتصاد مقاومتی باید شکل گیرد
زنده بودن انقلاب و قابلیت رشد و تعالی و تصحیح خطا در عین پایبندی، مبنای نظری بیانیه گام دوم انقلاب است
تجلیل از مدرسه عالی خواهران مشهد
بیست و یکمین جشنواره بین المللی پژوهشی شیخ طوسی(ره)
در دنیای مادی امروز توجه جدی به پایه ریزی یک جبهه مشترک بین ادیان ضرورت دارد
کارگاه نقد و بررسی فرق و عرفان های نوظهور برگزار شد
کارگاه چکیده نویسی برگزار شد
مراسم تکریم از مادران و همسران شهدا
الگو قرار دادن معصومین برای مخاطبین نباید محال و دست نیافتنی باشد
اردوی فرهنگی - تربیتی به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)
مدارس جامعه المصطفی العالمیه مشهد میزبان نماینده ویژه مدیر مرکز خدمات حوزه های علمیه کل کشور بودند
شماره پنجم نشریه دو فصل نامه "تأمل" منتشر شد
حضرت زهرا (س) الگویی برای زنان در تمامی عرصه ها
تسلط 300 هزار طلبه غیر ایرانی به زبان فارسی
نهضت امام رضا(ع) به تمدن جهانی اسلام تبدیل شد/ امام رضا(ع) در نهضت تمدن‌ساز نگاه به آخرت داشت
تمدن دینی امنیت و آبادانی جامعه را تضمین می‌کند
برگزاری کارگاه آشنایی با نرم افزارهای فقه و اصول
برگزاری همایش بین المللی امام علی بن موسی الرضا علیه السلام
دیدار رئیس جامعه المصطفی مشهد از خوابگاه انصارالحجه
جامعه المصطفی اکنون یکی از نهادهای پر افتخار و اثرگذار تشیّع در سطح بین‌المللی است
پیروزی انقلاب اسلامی نمایش عقلانیت تشیع در جهان است
برگزاری همایش علمی بین المللی « امام علی بن موسی الرضا علیه السلام و نهضت علمی تمدنی جهان اسلام » در مشهد
گزارش تصویری بازدید معاون فرهنگی جامعه المصطفی از مدرسه عالی برادران مشهد
زبان فارسی، زبان انقلاب و زنده‌ترین زبان کلاسیک جهان است
بیانیه رهبر معظم: «گام دوم انقلاب» خطاب به ملت ایران
امکانات و چالش های جهان اسلام/ هفت پیشنهاد برای حل مشکلات مسلمانان
حضور باشکوه مردم نشان از پایبندی به ارزشهای اسلامی و انقلاب است.
شهادت جانسوز صدیقه طاهره، دخت نبی مکرم اسلام(ص)، حضرت فاطمه زهراء سلام الله علیها بر عموم مسلمانان و شیفتگان حضرتش تسلیت باد.
آیت‌الله اعرافی و وزیر امور مذهبی پاکستان دیدار کردند.
مراسم عزاداری شب شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها در خوابگاه انصار الحجه
مراسم عزاداری شام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها