قال رسول الله (ص): ان لقتل الحسين (ع) حرارة فى قلوب المؤمنين لا تبرد ابدا. پيامبراكرم (ص) فرمود: براى شهادت حسين (ع)، حرارت و گرمايى در دل‌هاى مؤمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمى‏شود. (جامع احاديث الشيعه، ج 12، ص556) ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران باوفایش تسلیت باد.
صفحه اصلی اخبار > رسالت حوزه و دانشگاه، انتقال زیبایی‌های معارف الهی به مردم است


  چاپ        ارسال به دوست

جانشین ریاست جامعةالمصطفی العالمیه در اختتامیه جشنواره بین المللی طوبی تأکید کرد

رسالت حوزه و دانشگاه، انتقال زیبایی‌های معارف الهی به مردم است

جانشین ریاست جامعةالمصطفی العالمیه(ص) با بیان اینکه امروز حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها با زبان هنر باید به دنبال ایفای رسالت خود و نشان دادن زیبایی‌های معارف الهی به مردم باشند، گفت: آن‌ها می‌توانند سفیرانی برای تبلیغ معارف الهی هم در داخل و هم در خارج از کشور باشند.

به گزارش روابط عمومی جامعةالمصطفی مشهد ، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن مهدوی مهر، جانشین ریاست جامعه‌المصطفی العالمیه(ص)، ظهر شنبه ۲۳ دی ماه در اختتامیه هفتمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی، هنری طوبی با تأکید بر اینکه این جشنواره به همت معاونت فرهنگی و تربیتی نمایندگی جامعه‌المصطفی(ص) مشهد برگزار شده است، اظهار داشت: امام رضا(ع) می‌فرمایند: زیبایی‌های سخن اهل بیت(ع) را کسانی می‌توانند به مردم منتقل کنند که خود اهل فرهنگ و هنر باشند.

وی با بیان اینکه رسالت جامعه‌المصطفی(ص) رساندن پیام اسلام به همه جامعه جهانی است، ادامه داد: با توجه به آیه ۲۵۶ سوره بقره «لَا إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ قَدْ تَبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ و.....در دين هيچ اجبارى نيست و......» در دین زور و اجبار معنا ندارد بلکه باید معرفت برتر و دانش اعلی را برای جهانیان روشن و مبین کنیم. لذا اگر این اتفاق بیفتد نیازی به زور و اجبار در دین نیست زیرا پیام الهی جز با فکر و اندیشه گسترش پیدا نکرده است.

حجةالاسلام والمسلمین مهدوی مهر افزود: زبان ادیان الهی زبان سلطه و زور نیست و نخواهد بود، رسالت شما طلاب این است که معارف الهی را با زبان هنر و فرهنگ به سراسر دنیا معرفی کنید.

جانشین ریاست جامعه‌المصطفی العالمیه(ص) با اشاره به اینکه هر یک از رشته‌های هنری می‌تواند یک تریبون و عرصه ‌برای ارائه معارف نورانی اهل بیت(ع) باشد، بیان کرد: بعضی در حوزه شعر تقدیر شده‌اند؛ شعر دارای دو وجه است، شعری که برای بیان معارف حق نبوده و برای رساندن پیام الهی از آن استفاده نشده است، در واقع وسیله‌ای برای برانگیختن عادات جاهلی و در جهت گسترش جهل بوده، این شعر، شعری مذموم است.

وی با بیان اینکه در مقابل شعر مذموم، شعر حکمت آمیز وجود دارد، ادامه داد: شعری می‌تواند حکمت آمیز باشد که پیام الهی را به همگان برساند. باید تأثیر شعر در جان انسان را در مقاطع مختلف زندگی بررسی کنیم تا به اهمیت شعر پی ببریم.

حجةالاسلام والمسلمین مهدوی مهر با اشاره به اینکه مردم در جنگ برای معرفی خود از رجزهای شعری استفاده می کردند، ادامه داد: گاهی یک بیت شعر چنان مؤثر است که یک نثر و یا یک قصیده تأثیرگذار نیست.

جانشین ریاست جامعه‌المصطفی العالمیه(ص) با بیان اینکه شعر، زمانی تأثیرگذار است که از خصوصیات شعر حکمت آمیز برخوردار باشد گفت: هنرهایی که شما دارید با هنرهای افراد معمولی متفاوت است؛ شخص دانشمند و هنرمند می‌تواند جامعه را منقلب کند.

وی با بیان اینکه خط زیبا جمال انسان است، گفت: جمال وقتی برای عالم باشد باعث حسن بیشتر عالم می‌شود. امام خمینی(ره) خط بسیار زیبایی داشتند، خواندن خط ایشان انسان را به وجد می‌آورد؛ بهره‌ای که بزرگان از خط داشتند بسیار بالا است.

حجةالاسلام والمسلمین مهدوی مهر عنوان کرد: داستان نیز دارای دو وجه است. وجه افسانه‌گونه آن، که واقعیت ندارد و ما خود آن را روایت می‌کنیم. وجه دیگر آن به معنای قصه‌های واقعی، روایت‌ وقایع تاریخی و آنچه که قبلا اتفاق افتاده است. خداوند قرآن کریم را کتاب داستان و خیال پردازی قرار نداده است ولی قرآن دارای قصه‌های بسیار تأثیرگذاری است.

جانشین ریاست جامعه‌المصطفی العالمیه(ص) گفت: خداوند به پیامبر(ص) فرمود ما برای تو قصه‌هایی بیان می‌کنیم که از بهترین قصص است. بهترین قصه ها، قصصی است که می‌تواند در سرنوشت انسان تأثیر مثبت داشته و انسان را متحول کند. داستان موسی و فرعون ساخته ذهن نیست بلکه از واقعیتی درست نشأت می‌گیرد.

وی اظهار کرد: آنچه که در قرآن تعبیر به احسن القصص می‌شود داستان‌هایی انسان ساز است. داستان حضرت یوسف(ع) داستانی انسان ساز است که اگر انسان دارای معرفت باشد تحولی بزرگ در او به وجود می‌آید.

حجةالاسلام والمسلمین مهدوی مهر با اشاره به اینکه جامعه‌المصطفی(ص)، فعالیت‌های فرهنگی و هنری را یکی از محورهای مهم در برنامه‌های خود می‌داند، عنوان کرد: آنچه که علاوه بر تقدیر در این جشنواره مطرح بود، اسم این جشنواره بود که تعبیر به درخت بهشتی است.

جانشین ریاست جامعه‌المصطفی العالمیه(ص) ادامه داد: باید به کار هنری به عنوان یک رسالت نگاه کنیم، هنر در همه مباحث معنا می‌شود. میزان هنری که در ساخت بارگاه امام رضا(ع) وجود دارد را در نظر بگیرید، هنرمندانی که در خلق این اثر تأثیرگذار بوده‌اند با چه انگیزه‌ای کار کردند، این خیلی مهم است.

وی با تأکید بر اینکه رسالت بزرگی است که بتوانیم هنر را با آموزه‌های دینی تلفیق کنیم، گفت: باید شاکر خداوند باشیم و هنر را برای نشر معارف الهی مورد استفاده قرار دهیم.

حجةالاسلام والمسلمین مهدوی مهر با بیان اینکه امروز حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها با زبان هنر باید به دنبال ایفای رسالت خود و نشان دادن زیبایی‌های معارف الهی به مردم باشند، گفت: آن‌ها می‌توانند سفیرانی برای تبلیغ معارف الهی هم در داخل و هم در خارج از کشور باشند.

جانشین ریاست جامعه‌المصطفی العالمیه(ص) با تأکید بر اینکه امروزه در این زمینه بسیار دچار نقص و مشکل هستیم، ابراز کرد: دشمنان اسلام مطالب سخیف خود را با زبان هنر برای مردم زیبا جلوه می‌دهند و جوامع بشری را به دنبال خود می‌کشانند.

وی افزود: کار ما در جامعه‌المصطفی(ص) ایجاد نعمت نیست، بلکه پرورش نعمت است، لذا شناسایی استعدادها و کمک برای ارتقا و تعالی آن در المصطفی(ص)درحال اجرا است.

حجةالاسلام والمسلمین مهدوی مهر با اشاره به اینکه جشنواره طوبی نیز یکی از همین کارها در پرورش این موهبت الهی است، ادامه داد: اینکه کار شما قدردانی می‌شود به معنای آن است که ارزش کار شما درک شده است. ما به دنبال این هستیم که این هنر خدادادی را پرورش و تعالی دهیم، هنری که از زبان عالم و دانشمند خود ساخته اخلاقی بروز کند، خیلی ارزش‌ دارد، می‌تواند تأثیرگذار باشد.

جانشین ریاست جامعه‌المصطفی العالمیه(ص) با تأکید بر اینکه هنر همانند سلاح و ابزاری تیز است، ابراز کرد: هنر سلاحی است که هم می‌تواند در جهت مثبت و هم در جهت منفی به کار گرفته شود.ما به دنبال این هستیم که هنر در خدمت فرهیختگان قرار بگیرد تا به صورت مفید و مثبت از آن استفاده شود.

وی با بیان اینکه هنر باید انسان‌ساز باشد نه انسان‌سوز، عنوان کرد: هنر ابزار با ارزشی است که باید در دست کسانی قرار بگیرد که بتوانند از آن در جهت مثبت استفاده کنند.

حجةالاسلام والمسلمین مهدوی مهر با اشاره به اینکه افراد برتر این جشنواره باید بقیه طلاب را به عنوان هنرآموز، تحت تعلیم خود قرار دهند، افزود: رهبری با این همه مشغله و اهمیت کاری به حوزه‌های قرآن، شعر و ادبیات به صورت خاص می‌پردازند، با اصحاب قرآن می‌نشینند و با آنان قرآن تلاوت می‌کنند. در زمینه ادبیات فارسی نکات ارزشمندی را به اساتید این رشته گوشزد می‌کنند.

جانشین ریاست جامعه‌المصطفی العالمیه(ص) تصریح کرد: هنر ابزاری برای معرفی بهتر معارف الهی و پیامبر(ص) است.هنرمندان قدرتی دارند که دیگران ندارند لذا از آن‌ها در خصوص این موهبت الهی سوال خواهد شد که آیا این موهبت الهی را در جهت معرفی معارف الهی استفاده کرده‌اند یا نه؟


١٢:١٤ - يکشنبه ٢٤ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٩٠٦٤٤    /    تعداد نمایش : ٩


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» گرامی باد
نشست نقد و بررسی کتاب " راه های شرعی سپرده گذاری بانک ها"
برنامه پزشکان مجتمع آموزش عالی مشهد سال 96
برنامه حضور مشاورین مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی بلاغ سال 1396
رسالت حوزه و دانشگاه، انتقال زیبایی‌های معارف الهی به مردم است
ضرورت ارائه هنرمندانه اسلام ناب به جامعه تشنه جهانی
رسالت ما ارائه پیام در همه عرصه ها برای مخاطبان است
اختتامیه هفتمین جشنواره بین‌‌المللی فرهنگی هنری طوبی برگزار شد
مشهد؛ میزبان هفتمین جشنواره فرهنگی هنری طوبی
جشنواره طوبی باید باعث ارتقاء توان مهارتی طلاب شود
بصیرت و هوشیاری؛ نیاز مبرم امروزِ ملت ایران است
راهپیمایی 9 دی، با شکوهتر از همیشه در مشهد برگزار شد
برگزاری دومین نشست تخصصی همایش کوثر هدایت
بیانیه المصطفی به مناسبت فرارسیدن سالروز حماسه 9 دی
وجود مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی در مشهد بسیار ارزشمند است
تحقق رسالت جهانی المصطفی(ص) نیازمند حمایت بیشتر مسئولان است
هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای علمی و پژوهشی استان خراسان رضوی برگزار شد+ عکس
دیدار رؤسای جامعةالمصطفی و سازمان تبلیغات خراسان رضوی
جشن بزرگ المصطفائیان در مشهد برگزار شد
نمایشگاه ناشران جهان اسلام در مشهد گشایش یافت
همایش بین‌المللی «بازخوانی تمدن اسلامی و جهان‌شهر معنوی»
سبک زندگی، بنیاد کلیدی تمدن اسلامی است
پیاده‌روی طلاب خواهر غیر ایرانی جهت آمادگی در مراسم باشکوه اربعین
مراسم شهادت سید الساجدین حضرت زین العابدین (ع)
جلسه پاسخ به شبهات عقیدتی پیرامون محرم واربعین
برگزاری نشست روان شناسی از منظر فقه اسلامی در مدرسه عالی خواهران المصطفی مشهد
نشست علمی گذری بر مطالعات شیعی در آلمان
چهل و هشتمین جلسه دفاعیه پایان نامه کارشناسی ارشد مدرسه خواهران
حماسه عاشورا؛ ترکیبی از عقل و احساس است
مراسم بیتوته در مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی خواهران المصطفی مشهد برگزار شد
برگزاری مراسم گرامیداشت شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم در مدرسه عالی خواهران المصطفی مشهد
برگزاری دوره آموزش های کوتاه مدت جامعه المصطفی مشهد ویژه جمعی از دانشجویان کشور هند
نگاه تحلیلی به نهضت عاشورا سازنده و هدایتگر است
تقوا، رکن اساسی تحصیل در حوزه علمیه است
جامعةالمصطفی پرچم برافراشتۀ اندیشه های ناب اسلامی است
حقوق بشر به ابزاری در دست افراد نا اهل تبدیل شده است
برگزاری جشن ولادت هفتمین امام شیعیان حضرت امام موسی کاظم(ع) در مدرسه عالی خواهران المصطفی مشهد
امروز بیشترین ترس دشمن از ایدئولوژی، ایمان و اعتقاد مسلمانان است
رشد برون دادهای پژوهشی طلاب نیازمند یک مسئله یابی صحیح است
جشن بزرگ ولایت و امامت در مدرسه عالی خواهران المصطفی مشهد برگزار شد