قال رسول الله (ص): ان لقتل الحسين (ع) حرارة فى قلوب المؤمنين لا تبرد ابدا. پيامبراكرم (ص) فرمود: براى شهادت حسين (ع)، حرارت و گرمايى در دل‌هاى مؤمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمى‏شود. (جامع احاديث الشيعه، ج 12، ص556) ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران باوفایش تسلیت باد.
صفحه اصلی اخبار > گفتگو با رئیس مدرسه تحصیلات تکمیلی مجتمع آموزش عالی مشهد


  چاپ        ارسال به دوست

به بهانه آغاز سال تحصیلی جدید؛

گفتگو با رئیس مدرسه تحصیلات تکمیلی مجتمع آموزش عالی مشهد

تعطیلات تابستانی رو به اتمام است و داغ ترین بحث این روزها، مسئله آغاز سال تحصیلی و شروع درس و بحث است. در این بین حوزه علمیه به عنوان پیشگام و پرچمدار نام آشنای عرصه علم و دانش بسیار زودتر از سایرین بر طبل آغاز کوبیده و با وجود هنوز یک ماه مانده به شروع ماه مهر، کلاس های درس خود را مملو از عاشقان و دلدادگان کسب علوم و معارف دینی می بیند و این مسئله یکی از همان وجوه افتراقی است که حوزه و تحصیل در آن را از سایرین متمایز می کند.

جامعةالمصطفی مشهد نیز به عنوان یک نهاد حوزوی همگام با سایر مدراس و مراکز آموزشی حوزوی، صبح شنبه چهارم شهریورماه، به صورت رسمی فعالیت خود را در سال تحصیلی جدید با سرکشی حجةالاسلام والمسلمین محمدحسین مهدوی مهر رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد از مدارس و مراکز آموزشی آغاز کرد و همین امر بهانه ای شد تا برای گفتگو به سراغ یکی از مدارس عالی طلاب غیرایرانی در مشهد برویم. مدرسه ای که از لحاظ ساختار و نوع دانش پژوه در کشور بی نظیر است. بی نظیر از این حیث که اینجا تنها مدرسه ای است که به صورت اختصاصی با رعایت نظامنامه مدرسه ای با تأکید بر اصول و سنن اصیل حوزوی و بهره گیری از توانمندی ها و ساختار نوین آموزشی عرصه دانشگاهی به امر آموزش طلاب غیرایرانی از ملل مختلف جهان اسلام در مقاطع تحصیلات تکمیلی شامل کارشناسی ارشد، دکتری و سطح چهار حوزه علمیه پرداخته است.

در این رابطه حجةالاسلام دکتر محمدرضا کمیلی در گفتگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی مجتمع آموزش عالی مشهد با اشاره به خلاصه ای از پیشینه آغاز به کار مقطع تحصیلات تکمیلی در المصطفی مشهد اظهار داشت: مدرسه تحصیلات تکمیلی مجتمع آموزش عالی مشهد در سال 1381 به صورت ضمنی آغاز به کار کرد و فعالیت رسمی این مدرسه در سال 1384 با پذیرش اولین گروه از فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی طلاب برادر کلید خورد و در نهایت، در ترم دوم سال تحصیلی 95-94 ساختار و چارت اداری - آموزشی مدرسه تحصیلات تکمیلی شکل مستقل به خود گرفت و به صورت یک مدرسه مستقل راه اندازی شد.

وی افزود: این مدرسه در سال 84 فقط با سه رشته ی تفسیر و علوم قرآنی، کلام اسلامی و رشته فقه و معارف ویژه طلاب برادر کار خود را آغاز کرد اما در حال حاضر در مقطع کارشناسی ارشد بالغ بر 10 رشته و گرایش با عناوین؛ تفسیر و علوم قرآنی، اصول و فقه اسلامی، حقوق جزا و جزم شناسی، روانشناسی تربیتی، علوم تربیتی، فقه و معارف اسلامی، فلسفه اسلامی و مطالعات اسلامی فعالیت می کند.

حجةالاسلام دکتر کمیلی ادامه داد: فعالیت ما در مقطع دکتری در سال 89 با دو رشته تفسیر تطبیقی و کلام اسلامی ویژه آغاز شد و در حال حاضر این مقطع با شش رشته و گرایش شامل تفسیر تطبیقی، حقوق جزا و جرم شناسی، فقه قضایی، فلسفه اسلامی، قرآن و علوم و کلام اسلامی جاری و فعال است. همچنین علاوه بر مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، مقطع سطح چهار حوزه نیز با سه رشته ی ادبیات عرب، اصول و فقه و معارف اسلامی، در این مدرسه برای علاقمندان واجدالشرایط موجود است.

وی یادآور شد: ما در ابتدا در مقطع تحصیلات تکمیلی در ابتدا، 60 طلبه از 4 ملیت افغانستان، هندوستان، پاکستان و آذربایجان داشتیم اما در حال حاضر این تعداد به 304 طلبه از قریب به 20 ملیت ارتقاء یافته است. با این توضیح که در حال حاضر که از این تعداد 197 نفر در مقطع کارشناسی ارشد، تعداد 92 نفر در مقطع دکتری و 15 نفر هم در مقطع سطح چهار حوزه مشغول به تحصیل هستند.

رئیس مدرسه تحصیلات تکمیلی جامعةالمصطفی مشهد گفت: در مقطع تحصیلات تکمیلی به تناسب تعداد واحدهای درسی، کلاس های درس به صورت هفته ای دو جلسه برگزار می گردد. با این حساب، حدود 150 کلاس درس در 7 مدرس با بهره گیری از حضور و تدریس 60 نفر از اساتید برجسته و طراز اول حوزه علمیه مشهد نظیر آیات عظام آیت الله مروارید، آیت الله عبدخدایی، اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاهی مثل دانشگاه فردوسی، دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه آزاد و ... در طول هفته در برنامه ترم جدید گنجانده شده است که اکثر این اساتید نیز دارای رتبه ی علمی استاد تمامی هستند که در مقطح دکتری تدریس می کنند

وی در بررسی رتبه کیفی مدرسه تحصیلات تکمیلی مجتمع آموزش عالی مشهد در مقایسه با مراکز علمی مشابه اظهار داشت: اصل وجود مدرسه تحصیلات تکمیلی با این نوع ساختار که ویژه تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی باشد بی نظیر است و چنین ساختاری با این نوع ساختار تفکیکی در کشور منحصر به فرد است. از طرفی جامعةالمصطفی نهادی با ماهیت حوزوی و دارای ساختار دانشگاهی است و ضمن حفظ و ارتقای سنت های اصیل حوزه از آورده ها و دستاوردهای جدید دانشگاهی نیز بهره مند است.

حجةالاسلام دکتر کمیلی عنوان کرد: هدف از این ساختار این است که با تمرکز کردن روی طلاب مقاطع تحصیلات تکمیلی به عنوان نخبگان و برگزیدگان مقاطع پایین تر راه یافته به مقطع تحصیلات تکمیلی بتوانیم به مؤثرتر وارد میادین علمی و عملی مورد تقاضا مثل فضاهای فرهنگی- تبلیغی بشویم. همچنین طلاب فارغ التحصیل مقطع دکتری علاوه بر ورود به فضای فرهنگی و تبلیغی، گام در عرصه امور آموزشی گذاشته و با حضور در دانشگاه های معتبر بومی و غیربومی نیز مشغول به تدریس می شوند.

وی اظهار داشت: اساتید ما به سه بخش اساتید حوزوی محض، اساتید دانشگاهی محض و اساتیدی که جمع بین این دو مجموعه هستند تقسیم می شوند و با بهره گیری از این ترکیب روش های جدید ترویج خواهند شد. علاوه بر این کلاس های مدرسه تحصیلات تکمیلی مجهز به تکنولوژی ها و ابزارهای نوین آموزشی هستند. بانک اطلاعات و فضای استفاده از اینترنت نیز از ترم آینده، جهت انجام امور پژوهشی طلاب و دسترسی آن ها به کتابخانه های دیجیتال سراسر کشور آماده و مهیا خواهد بود.

رئیس مدرسه تحصیلات تکمیلی جامعةالمصطفی مشهد تصریح کرد: جذب در این مدرسه از طریق برگزاری آزمون های استاندارد دو مرحله ای کتبی و مصاحبه علمی است که با جدیت تمام در حوزه معاونت آموزش پیگیری و پذیرفته شدگان به ما معرفی می شوند.

وی افزود: در بحث آموزش پژوهش محور و تأکید بر امر پژوهش در کنار آموزش، بدون شک، پژوهش به عنوان یه بازوی توانمند در کنار یک آموزش قوی و استاندارد می تواند موجب تثبیت مسائل آموزش یافته شود لذا بحث آموزش پژوهش محور در تحصیلات تکمیلی یک اصل است و از یک طلبه شاغل به تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی انتظار می رود که تحصیلش همراه با پژوهش باشد.

حجةالاسلام دکتر کمیلی خاطر نشان کرد: همچنین تدوین و گردآوری پایان نامه های ارشد و رساله های دکتری و اکثر دروس تحصیلات تکمیلی با تحقیق و پژوهش اجباری همراه هستند. چرا که مدرسه تحصیلات تکمیلی تابع نظام مدرسه ای است. لذا اصل پژوهش به عنوان بخشی از ساختار اداری و مدرسه ای ما در حال پیگیری و اجراست.

 وی عنوان کرد: با هماهنگی و نظارت معاونت پژوهش ستاد مجتمع آموزش عالی مشهد در حال حاضر تعداد پنج انجمن علمی پژوهشی با مدیریت خود طلاب شاغل به تحصیل، در مدرسه فعال است و از جمله فعالیت های شاخص آن ها که باعث جذب و حضور حداکثری طلاب در این انجمن ها شده است، برون داد نشریات فاخری است که توسط هر انجمن به صورت مجزا در حال گردآوری، تدوین و انتشار هستند.

رئیس مدرسه تحصیلات تکمیلی جامعةالمصطفی مشهد با اشاره به تعداد رساله ها و پایان نامه های مصوب و دفاع شده در این مدرسه اظهار داشت: در حال حاضر در مقطع ارشد 412 عنوان پایان نامه مصوب داریم که از این تعداد 325 عنوان دفاع شده است و همچنین در مقطع دکتری نیز 20 عنوان رساله مصوب به دست ما رسیده است که از سه عنوان آن ها دفاع شده است.

وی پیرامون برنامه های فرهنگی و تربیتی این مدرسه عنوان کرد: با توجه به حاکمیت نظام مدرسه ای در این جا، برنامه های فرهنگی و تربیتی به صورت جدی و مستمر پیگیری می شوند و علاوه بر پرداختن به همه مناسبت های ملی و مذهبی، برنامه هایی نظیر اعتکاف، زیارت اربعین، کارگاه های فرهنگی متنوع، کلاس های درس اخلاق منظم هر هفته با حضور اساتید شاخص این حوزه، نظیر آیات عظام و حجج اسلام؛ زنجانی، مروارید، رضایی تهرانی، سیدجعفر طباطبایی و ... برگزار می گردند.

حجةالاسلام دکتر کمیلی تصریح کرد: همچنین بنا داریم برای سال جدید برای اینکه بتوانیم در راستای عمل به شعار ریشه کنی قرآنی، سطح عمومی توانمندی قرآنی طلاب را ارتقاء ببخشیم، علاوه بر برگزاری کرسی های تلاوت هفتگی با حضور قاریان برجسته، کلاس های آموزش تخصصی قرآنی را هفته ای یک جلسه به ارزش دو واحد درسی، به صورت اختصاصی برای آموزشی مهارت های روانخوانی تجوید مقدماتی و پیشرفته و سایر مهارت های تخصصی قرآنی برگزار نماییم.

وی خاطر نشان کرد: علاوه بر این موارد، در ادامه فعالیت های فرهنگی در ترم جدید نیز برای اولین بار برنامه ای تدوین شده است که در آن همه طلاب در یک جلسه یک ساعته در طول هفته در کنار هم در قالب یک مجمع عمومی در قالب دو واحد درسی، با هدف انتقال تذکرات آموزشی، پژوهشی فرهنگی و برگزاری کلاس ها و درس های اخلاق آموزش مهارت های عمومی و اجتماعی حضور می یابند.

وی در پایان یادآور شد: سال تحصیلی جدید ان شاءلله از روز یازدهم شهریور ماه سال جاری آغاز خواهد شد و علاوه بر مراسم متمرکز آغاز سال تحصیلی المصطفی مشهد در مدرسه برادران، در هفته دوم فعالیت مدرسه در سال جدید، برنامه ای تحت عنوان شروع سال تحصیلی با حضور همه طلاب و پرسنل مدرسه تحصیلات تکمیلی خواهیم داشت که آن نیز متعاقبا علام می گردد.


٠٩:٣٥ - دوشنبه ٦ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ٨٨٢٤١    /    تعداد نمایش : ٢١٤


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
سال حمایت از کالای ایرانی گرامی باد
مجاهدت های ائمه اطهار (ع) مکمل بعثت پیامبر (ص) است
حضور رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد در منزل مقتول مظلوم حجةالاسلام محمد تولّایی
نشست مشترک جامعةالمصطفی و پلیس امنیت عمومی، مهاجرت و گذرنامه ناجا
برگزاری کارگاه دو روزه " ارزشیابی پیشرفت تحصیلی" در مدرسه خواهران المصطفی مشهد
برگزاری اردوی فرهنگی تفریحی تربیتی طلاب خواهر غیرایرانی در مشهد
دیدار رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد با طلاب خواهر غیرایرانی
برگزاری دوازدهمین جلسه شورای تحصیلات تکمیلی مدرسه عالی خواهران المصطفی مشهد
تشکیل تمدن اسلامی مبتنی بر ارزش‌های دینی
عزت و منافع امت اسلامی در صدر نگاه رهبری است
هدف اصلی کشورهای غربی تجزیه اسلام است
همه ارکان تمدن امروز دچار مشکل است
علما و اندیشیمندان می‌توانند زندگی بشر را متمدنانه تدوین کنند
اسلام بدون تمدن همانند انسان زنده ولی بدون تحرک است
تمسک بر توحید و عقلانیت، مهمترین رکن سعادت جوامع بشری است
فتح دلها و ایجاد همبستگی ارکان اساسی اعتلای کلمه وحدت و مایه یأس دشمنان هستند
دشمن در پی ربودن اندیشه و تمدن اسلامی از مسلمانان است / تعهد المصطفی(ص) استواری بر احیای تمدن اسلامی نجات بخش در جهان است
همایش علمی تمدن اسلامی (گذشته، حال و آینده) نقش و رسالت علمای افغانستان
اطلاعیه ثبت نام اعتکاف رمضانیه حرم مطهر رضوی
تصاویری از نهمین گردهمایی مبلغان جامعةالمصطفی مشهد حرم مطهر رضوی
قرآن باید محور كارهای تبليغی باشد
جامعةالمصطفی(ص) امروز برگفته از جامعةالسجاد(ع) و جامعةالصادق(ع) است
مراسم تقدیر از برترین های مشهد در بیست و سومین جشنواره بین المللی قرآنی و حدیثی المصطفی(ص)
مهمترین رکن عاقبت به خیری، تمسک به ائمه اطهار(ع) است
کارگاه فشرده "تبلیغ ماندگار" ویژه طلاب مدرسه عالی برادران
امضای تفاهم نامه همکاری میان جامعةالمصطفی مشهد و بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی
رشد کمی و کیفی کارها، مهمترین هدف ما در ارائه خدمات مطلوب است
مراسم تقدیر از نخبه های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی طلاب خواهر غیرایرانی
نشست نقد و بررسی کتاب " راه های شرعی سپرده گذاری بانک ها"
برنامه پزشکان مجتمع آموزش عالی مشهد سال 96
برنامه حضور مشاورین مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی بلاغ سال 1396
رسالت حوزه و دانشگاه، انتقال زیبایی‌های معارف الهی به مردم است
ضرورت ارائه هنرمندانه اسلام ناب به جامعه تشنه جهانی
رسالت ما ارائه پیام در همه عرصه ها برای مخاطبان است
اختتامیه هفتمین جشنواره بین‌‌المللی فرهنگی هنری طوبی برگزار شد
مشهد؛ میزبان هفتمین جشنواره فرهنگی هنری طوبی
جشنواره طوبی باید باعث ارتقاء توان مهارتی طلاب شود
بصیرت و هوشیاری؛ نیاز مبرم امروزِ ملت ایران است
راهپیمایی 9 دی، با شکوهتر از همیشه در مشهد برگزار شد
برگزاری دومین نشست تخصصی همایش کوثر هدایت