قال رسول الله (ص): ان لقتل الحسين (ع) حرارة فى قلوب المؤمنين لا تبرد ابدا. پيامبراكرم (ص) فرمود: براى شهادت حسين (ع)، حرارت و گرمايى در دل‌هاى مؤمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمى‏شود. (جامع احاديث الشيعه، ج 12، ص556) ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران باوفایش تسلیت باد.
صفحه اصلی اخبار > بصیرت، لازمه اتحاد امّت اسلامی


  چاپ        ارسال به دوست

در مراسم سالگرد رهبران فقید شیعه پاکستان مطرح شد

بصیرت، لازمه اتحاد امّت اسلامی

مقارن با سالگرد تمامی رهبران فقید شیعه پاکستان در ماه اوت و به منظور پاسداشت مقام این بزرگواران برنامه ی تحت عنوان «مراسم سالگرد رهبران فقید شیعه پاکستان» از سوی دفتر نماینده ولی فقیه و رهبر شیعیان پاکستان آیت الله سید ساجد علی نقوی در مسجد العلی مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جامعةالمصطفی مشهد در این مراسم که با حضور جمع زیادی از طلاب و دانش پژوهان پاکستانی مقیم مشهد برگزار شد یاد و خاطره علامه مرحوم سید محمد دهلوی رهبر کمیته مطالبات شیعه پاکستان (۲۰اوت)، علامه مفتی جعفرحسین، رهبر نهضت اجرای فقه جعفریه (۲۹اوت)، و علامه شهید عارف حسین الحسینی رهبر نهضت اجرای فقه جعفریه (۵اوت) گرامی داشته شد.

بصیرت امری ضروری در راستای اتحاد امت اسلامی

حجت الاسلام والمسلمین سید اظهر حسین زیدی نماینده و مدیر دفتر ایت الله سید ساجد علی نقوی رهبر شیعیان پاکستان در قم در ابتدای این مراسم با بیان این حدیث از امام رضا(ع) که خداوند رحمت کند کسی را که امر ما را زنده کند (علوم ما را یاد بگیرند و به دیگران منتقل کنند) تصریح کرد: رهبران ما در همین زمینه و در راستای زنده کردن سیره ائمه اطهار گام برداشته اند. سید اظهر حسین زیدی در ادامه با تاکید بر اینکه تمام ائمه بر همین اساس در راستای شناساندن و زنده نگه داشتن اسلام راستین گام برداشته اند افزود: بویژه امام صادق(ع) به خاطر زمینه های مساعد دوره زندگی ایشان که همزمان با اواخر حکومت بنی امیه و اغاز بنی عباس و در نتیجه افول قدرت حکومت مرکزی بود اقدامات زیادی برای احیاء اسلام از طریق پرورش دادن شاگردان بسیار انجام داد. یکی دیگر از کارهای ممتاز دیگر امام جعفر صادق (ع) نیز این بود که توانستند با وجود محدودیت های بسیار با تلاش و مجاهدت فرهنگ تشیع را در مدینه پیاده کنند. امروز نیز بر همه مسلمین لازم است با بصیرت که لازمه زندگی امروز است در راستای اتحاد امت اسلامی و پرهیز از تفرقه اقدام کنند.

رهبران ما پیرو سیره ائمه اطهار هستند

نماینده و مدیر دفتر ایت الله سید ساجد علی نقوی رهبر شیعیان پاکستان در قم در ادامه با اشاره به تاریخ پاکستان گفت: پس از استقلال پاکستان برخی گروه های افراط گرا سعی کردن شیعیان را از حقوق انها محروم کنند اما همین رهبران ما با استقامت تاکید کردن که در کشور ما همه باید از حقوق برابر برخوردار باشند. نخستین کسی هم که در این زمینه به مبارزه با اقدامات افراط گرایان پرداخت علامه سید محمد دهلوی رهبر کمیته مطالبات شیعه پاکستان بود. علامه دهلوی همچنین در راستای تدوین کتب ویژه بر اساس فقه شیعه و برای پیروان اهل بیت کارهای زیادی انجام داد. پس از ایشان علامه مفتی جعفرحسین رهبر نهضت اجرای فقه جعفریه در راستای احقاق حقوق شیعیان تلاش بسیار کرد. یکی از کارهای ایشان ان بود که دولت حنفی مذهب پاکستان را متقاعد کرد که پرداخت زکات شیعیان بر اساس تعالیم خود انها را بپذیرند. در ادامه علامه شهید عارف حسین الحسینی رهبر نهضت اجرای فقه جعفریه با تشکیل مجمع علمای شیعه پاکستان کار دو رهبر گذشته را تکمیل کرده و هم اکنون نیز این راه توسط ایت الله سید ساجد علی نقوی ادامه یافته است. سید اظهر حسین زیدی تاکید کرد: اقدامات رهبران ما همه در راستای سیره ائمه اطهار و تحکیم وحدت میان مسلمانان صورت گرفته و این اقدامات تا انجا کارامد بوده است که رهبر فرقه دیوبندی ( یکی از فرقه های اهل سنت پاکستان) بارها بر صحت کلام و رفتار علامه نقوی تاکید کرده است. علامه نقوی در چند سال گذشته کارهای زیادی در جهت تحکیم وحدت مسلمانان برداشته و بر همین اساس اعتقاد دارند که ما در پاکستان فرقه گرایی نداریم و شیعه و سنی با هم و هم دل هستند و این گروه های تروریست که از خارج تغذیه می شود هستند که بدنبال ایجاد اختلاف بوده و می خواهند وحدت مسلمین را از بین ببرند.

 

 

دولت پاکستان همچنان باید نقش بی طرفانه خود را ادامه دهد

 

حجت الاسلام والمسلمین سید اظهر حسین زیدی در ادامه این نشست و در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار شهرارا در مورد وقوع گاه و بیگاه انفجارهای تروریستی در مناطق شیعه نشین پاکستان تصریح کرد: پدیده شوم تروریسم تنها مختص پاکستان نبوده و در این کشور نیز تنها مختص شیعیان نیست بلکه همه جامعه اعم از شیعه و سنی و حتی نیروهای امنیتی مورد هدف هستند. پاکستان هم مانند بسیاری از کشورها قربانی این پدیده شوم است و این در حالی است که برخی از کشورها از تروریسم بعنوان یک ابزار برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند. سید اظهر حسین زیدی با اشاره به عملیات ارتش پاکستان علیه تروریست ها عنوان کرد: این عملیات از دو سال پیش اغاز شده و موفقیت های خوبی هم داشته اما کافی نیست و درخواست جامعه ان است که جدیت بیشتری در این زمینه صورت پذیرد

 

 زیدی با اشاره به وجود اختلاف میان جوامع اسلامی تاکید کرد دولت پاکستان بعنوان یک دولت مهم اسلامی می تواند نقش میانجیگری را برای حل این تنش ها بر عهده بگیرد. نقش اسلام اباد در گذشته برای میانجیگری میان دولت ها بسیار اشکار بود اما امروزه متاسفانه بدلیل برخی بحران های سیاسی داخلی و فشارهایی که از جانب امریکا و عربستان صورت می گیرد از این نقش کاسته شده است. مثلا در یک مورد عربستان سعودی مدعی شده است که به دولت پاکستان کمک های مالی بسیاری کرده که شاید همین ادعا باعث شود برخی سیاسیون خواهان همراهی با سیاست های ریاض باشند. اما ما ضمن مخالفت با این موضوع تاکید داریم که دولت پاکستان همچنان باید نقش بی طرفانه خود را ادامه دهد. نماینده و مدیر دفتر ایت الله سید ساجد علی نقوی رهبر شیعیان پاکستان در قم در ادامه با اشاره به پیوندهای زبانی، فرهنگی، دینی و اجتماعی میان دو ملت ایران و پاکستان، توطئه های خارجی را در دوری دو کشور موثر دانسته و افزود: ایران بعنوان کشوری محوری و تاثیرگذار در منطقه باید سعی کند نقش و فعالیت های فرهنگی خود را افزایش دهد چراکه ما احساس می کنیم شاید به دلایلی مانند دل مشغولی ایران در بحران های منطقه از این نقش تهران بعنوان کشوری انقلابی که از عامه مردم حمایت می کند کاسته شده است.


١١:٢٢ - پنج شنبه ١٩ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٨٦٩٧٢    /    تعداد نمایش : ١٣٢


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
سال حمایت از کالای ایرانی گرامی باد
مجاهدت های ائمه اطهار (ع) مکمل بعثت پیامبر (ص) است
حضور رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد در منزل مقتول مظلوم حجةالاسلام محمد تولّایی
نشست مشترک جامعةالمصطفی و پلیس امنیت عمومی، مهاجرت و گذرنامه ناجا
برگزاری کارگاه دو روزه " ارزشیابی پیشرفت تحصیلی" در مدرسه خواهران المصطفی مشهد
برگزاری اردوی فرهنگی تفریحی تربیتی طلاب خواهر غیرایرانی در مشهد
دیدار رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد با طلاب خواهر غیرایرانی
برگزاری دوازدهمین جلسه شورای تحصیلات تکمیلی مدرسه عالی خواهران المصطفی مشهد
تشکیل تمدن اسلامی مبتنی بر ارزش‌های دینی
عزت و منافع امت اسلامی در صدر نگاه رهبری است
هدف اصلی کشورهای غربی تجزیه اسلام است
همه ارکان تمدن امروز دچار مشکل است
علما و اندیشیمندان می‌توانند زندگی بشر را متمدنانه تدوین کنند
اسلام بدون تمدن همانند انسان زنده ولی بدون تحرک است
تمسک بر توحید و عقلانیت، مهمترین رکن سعادت جوامع بشری است
فتح دلها و ایجاد همبستگی ارکان اساسی اعتلای کلمه وحدت و مایه یأس دشمنان هستند
دشمن در پی ربودن اندیشه و تمدن اسلامی از مسلمانان است / تعهد المصطفی(ص) استواری بر احیای تمدن اسلامی نجات بخش در جهان است
همایش علمی تمدن اسلامی (گذشته، حال و آینده) نقش و رسالت علمای افغانستان
اطلاعیه ثبت نام اعتکاف رمضانیه حرم مطهر رضوی
تصاویری از نهمین گردهمایی مبلغان جامعةالمصطفی مشهد حرم مطهر رضوی
قرآن باید محور كارهای تبليغی باشد
جامعةالمصطفی(ص) امروز برگفته از جامعةالسجاد(ع) و جامعةالصادق(ع) است
مراسم تقدیر از برترین های مشهد در بیست و سومین جشنواره بین المللی قرآنی و حدیثی المصطفی(ص)
مهمترین رکن عاقبت به خیری، تمسک به ائمه اطهار(ع) است
کارگاه فشرده "تبلیغ ماندگار" ویژه طلاب مدرسه عالی برادران
امضای تفاهم نامه همکاری میان جامعةالمصطفی مشهد و بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی
رشد کمی و کیفی کارها، مهمترین هدف ما در ارائه خدمات مطلوب است
مراسم تقدیر از نخبه های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی طلاب خواهر غیرایرانی
نشست نقد و بررسی کتاب " راه های شرعی سپرده گذاری بانک ها"
برنامه پزشکان مجتمع آموزش عالی مشهد سال 96
برنامه حضور مشاورین مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی بلاغ سال 1396
رسالت حوزه و دانشگاه، انتقال زیبایی‌های معارف الهی به مردم است
ضرورت ارائه هنرمندانه اسلام ناب به جامعه تشنه جهانی
رسالت ما ارائه پیام در همه عرصه ها برای مخاطبان است
اختتامیه هفتمین جشنواره بین‌‌المللی فرهنگی هنری طوبی برگزار شد
مشهد؛ میزبان هفتمین جشنواره فرهنگی هنری طوبی
جشنواره طوبی باید باعث ارتقاء توان مهارتی طلاب شود
بصیرت و هوشیاری؛ نیاز مبرم امروزِ ملت ایران است
راهپیمایی 9 دی، با شکوهتر از همیشه در مشهد برگزار شد
برگزاری دومین نشست تخصصی همایش کوثر هدایت