قال رسول الله (ص): ان لقتل الحسين (ع) حرارة فى قلوب المؤمنين لا تبرد ابدا. پيامبراكرم (ص) فرمود: براى شهادت حسين (ع)، حرارت و گرمايى در دل‌هاى مؤمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمى‏شود. (جامع احاديث الشيعه، ج 12، ص556) ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران باوفایش تسلیت باد.
صفحه اصلی اخبار > هرمنوتیک، کمک می کند در میان گفته ها، دنبال نا گفته ها بگردیم


  چاپ        ارسال به دوست

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد:

هرمنوتیک، کمک می کند در میان گفته ها، دنبال نا گفته ها بگردیم

دکترعلیرضا آزاد عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد اظهارداشت : هرمنوتیک درک فهم تاریخی به ما می دهد و  می خواهد به ما بفهماند که در میان گفته ها، دنبال ناگفته ها بگردیم و نا خودآگاه را درک کنیم.

به گزارش روابط عمومی مدرسه عالی خواهران المصطفی مشهد، کارگاه هرمنوتیک در فهم متون فقهی و کلامی با حضور دکتر علیرضا آزاد، استادیار دانشکده الهیات فردوسی مشهد، 24فروردین ماه در این مرکز برگزار شد.

دکتر آزاد در ابتدا به تعریف و اهمیت هرمنوتیک پرداخت و گفت: فهمیدن در دیدگاه سنتی، پی بردن به مراد متکلم است. دکتر آزاد افزود: نقص ما در زبان، نقص ما در درک زبان، نقص ما در فهم مراد گوینده در مراد متکلم دخیل است.

وی گفت: فرق است میان خود فهم و فهم چیزی و هرمنوتیک، می خواهد ماهیت خود فهم را بفهمد نه فهم چیزی را؛ بنابراین هرمنوتیک، فهم خود فهم است.

استادیار دانشکده الهیات فردوسی مشهد ابراز کرد: هرمنوتیک می گوید در عین اشتراک به صورت ناخودآگاه، پیوند با پیش فرض ها و تربیت ها شکل متفاوتی از فهم می گیرد.

هرمنوتیک به ما می فهماند که در میان گفته ها، دنبال ناگفته ها بگردیم

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: هرمنوتیک می خواهد درک فهم تاریخی به ما بدهد. می خواهد به ما بفهماند که در میان گفته ها، دنبال ناگفته ها بگردیم و نا خودآگاه را درک کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: فراوان روایت داریم که سائل را دست خالی برنگردانید، رد سائل از جمله بدترین کارهاست. ولی به این نکته توجه نکردیم که این مساله در چه فضایی مطرح شده است.

وی گفت: عرب یک سنت هایی داشت که کتاب های اندکی آن ها را ذکر کردند، از جمله سنت ها این بود که به هیچ وجه از کسی چیزی نمی خواست و تقاضا کردن را یکی از بزرگترین عارهای خودش می دانست؛ از این رو طلب کردن پول را عار می دانست.

استادیار دانشکده الهیات فردوسی مشهد ابراز کرد: تا این حد این سنت در بین آن ها قوی بود که اگر بازرگان و تاجری برشکست می شد، در خانه خودش را مهر و موم کرده و می نشست تا بمیرد و از هیچ کس قرض نمی گرفت. وقتی ما این را بدانیم، بعد مراد آیه ای که می فرماید:«مَن ذَا الَّذی یُقرِضُ اللهَ قَرضًا حَسَنًا فَیُضعِفَهُ لَهُ اَضعافًا كَثیرَةً واللهُ یَقبِضُ ویَبصُطُ واِلَیهِ تُرجَعون، كيست آن كه به خداوند قرض الحسنه دهد تا خدا آن را برايش (در وقت پرداخت) چندين برابر فزونتر كند؟! و خداست كه (روزى را) تنگ مى‏كند و مى‏گسترد، و به سوى او بازگردانده مى‏شويد.» را تازه متوجه می شویم و پی می بریم مراد از این که در اسلام  آمده است، سائل را رد نکنید، چیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: در عرب وقتی کسی، پولی طلب می کرد، به معنای این بود که تمام شرافت و حیثیت خودش را زیر پا گذاشته است؛ از این رو گفته شده است سائل را رد نکنید.

وی گفت: برخی افراد به قرینه همین سنت عرب می گویند؛ در سوره انسان که می فرماید: «وَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى‏ حُبِّهِ مِسْکیناً وَ یَتیماً وَ أَسیراً»، اینکه حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) و حسنین غذاشان را به فقیر دادند. اصلا فقیر پیش اینها نیامده است؛ چرا که اصلا مرسوم عرب نبوده است که فقیر، دم در خانه ای برود و مطالبه چیزی را کند؛ بلکه این بزرگواران وقتی متوجه شدند کسی نیاز دارد، خودشان رفتند و به این فقیر کمک کردند.

دکتر آزاد افزود: بسیاری می پرسند که چرا در اسلام بحث غلام و کنیز را داریم؟ و به این مساله اعتراض دارند؟ در پاسخ باید گفت که فهم این افراد عاری از پارامترهای هرمنوتیکی است. این افراد با عینک امروز مستقیم یک گزاره دیروزی را آوردند، به همین خاطر معنای آن متفاوت می شود.

دکتر آزاد افزود: ایشان در زمینه حقوق زنان نظرات خیلی ویژه ای داشتند. ایشان می گفتند مثلا اگر زن به هر دلیلی نخواسته باشد بچه دار شود، از لحاظ حقوقی، قانونی و شرعی، شوهر نمی تواند او را مجاب کند. حال آنکه تمام فقهای معاصر ما، این حق را به شوهر می دهند. 

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: ایشان دیدگاه های ویژه ای در مورد زنان دارند و برخی مراجع ایران با دیدگاه های ایشان مخالف هستند. علامه فضل الله ساکن لبنان بودند. کشوری که حداکثر 25 درصد شیعه دارد و بقیه مسیحی و سنی هستند. شهر بیروت عروس خاورمیانه است و فضای خاص خودش را دارد، شما نمی توانید با آن فتوایی که در ایران می دهید، در آنجا اصلا جامعه را پیش ببرید. 

استادیار دانشکده الهیات فردوسی مشهد در ادامه با اشاره به این که فضا و محیطی که فقیه در آن بزرگ شده است، ناخودآگاه در فتواها تاثیر می گذارد، ابراز کرد: هم بخاطر تبعات برخی فتواها و هم بخاطر اینکه در آن فضا بزرگ شده است؛ این مهم را چه در سطح خرد و چه در سطح کلان می توانیم مشاهده کنیم.

 

 


١٤:٤٨ - يکشنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٦    /    شماره : ٨٤٦٤٨    /    تعداد نمایش : ٢٢٨


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
سال حمایت از کالای ایرانی گرامی باد
اطلاعیه ثبت نام اعتکاف رمضانیه حرم مطهر رضوی
تصاویری از نهمین گردهمایی مبلغان جامعةالمصطفی مشهد حرم مطهر رضوی
قرآن باید محور كارهای تبليغی باشد
جامعةالمصطفی(ص) امروز برگفته از جامعةالسجاد(ع) و جامعةالصادق(ع) است
مراسم تقدیر از برترین های مشهد در بیست و سومین جشنواره بین المللی قرآنی و حدیثی المصطفی(ص)
مهمترین رکن عاقبت به خیری، تمسک به ائمه اطهار(ع) است
کارگاه فشرده "تبلیغ ماندگار" ویژه طلاب مدرسه عالی برادران
امضای تفاهم نامه همکاری میان جامعةالمصطفی مشهد و بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی
رشد کمی و کیفی کارها، مهمترین هدف ما در ارائه خدمات مطلوب است
مراسم تقدیر از نخبه های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی طلاب خواهر غیرایرانی
نشست نقد و بررسی کتاب " راه های شرعی سپرده گذاری بانک ها"
برنامه پزشکان مجتمع آموزش عالی مشهد سال 96
برنامه حضور مشاورین مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی بلاغ سال 1396
رسالت حوزه و دانشگاه، انتقال زیبایی‌های معارف الهی به مردم است
ضرورت ارائه هنرمندانه اسلام ناب به جامعه تشنه جهانی
رسالت ما ارائه پیام در همه عرصه ها برای مخاطبان است
اختتامیه هفتمین جشنواره بین‌‌المللی فرهنگی هنری طوبی برگزار شد
مشهد؛ میزبان هفتمین جشنواره فرهنگی هنری طوبی
جشنواره طوبی باید باعث ارتقاء توان مهارتی طلاب شود
بصیرت و هوشیاری؛ نیاز مبرم امروزِ ملت ایران است
راهپیمایی 9 دی، با شکوهتر از همیشه در مشهد برگزار شد
برگزاری دومین نشست تخصصی همایش کوثر هدایت
بیانیه المصطفی به مناسبت فرارسیدن سالروز حماسه 9 دی
وجود مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی در مشهد بسیار ارزشمند است
تحقق رسالت جهانی المصطفی(ص) نیازمند حمایت بیشتر مسئولان است
هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای علمی و پژوهشی استان خراسان رضوی برگزار شد+ عکس
دیدار رؤسای جامعةالمصطفی و سازمان تبلیغات خراسان رضوی
جشن بزرگ المصطفائیان در مشهد برگزار شد
نمایشگاه ناشران جهان اسلام در مشهد گشایش یافت
همایش بین‌المللی «بازخوانی تمدن اسلامی و جهان‌شهر معنوی»
سبک زندگی، بنیاد کلیدی تمدن اسلامی است
پیاده‌روی طلاب خواهر غیر ایرانی جهت آمادگی در مراسم باشکوه اربعین
مراسم شهادت سید الساجدین حضرت زین العابدین (ع)
جلسه پاسخ به شبهات عقیدتی پیرامون محرم واربعین
برگزاری نشست روان شناسی از منظر فقه اسلامی در مدرسه عالی خواهران المصطفی مشهد
نشست علمی گذری بر مطالعات شیعی در آلمان
چهل و هشتمین جلسه دفاعیه پایان نامه کارشناسی ارشد مدرسه خواهران
حماسه عاشورا؛ ترکیبی از عقل و احساس است
مراسم بیتوته در مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی خواهران المصطفی مشهد برگزار شد