جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
سه شنبه ٠٧ بهمن ١٣٩٩


 تاریخ: يکشنبه ١٥ تير ١٣٩٩      ساعت: ١٣:٤٠        شماره خبر: ١١٢٨٥٩         نسخه چاپی 

 

سلسله مباحث "اخلاق اسلامی از منظر قرآن و روایات" - شماره 5

عوامل غفلت در محضر خداوند و راه های تقویت ایمان

 

 

 

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی خراسان، در چهارمین شماره از سلسله مباحث "اخلاق اسلامی از منظر قرآن و روایات" حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا صالح، رئیس جامعه المصطفی العالمیه نمایندگی خراسان، طی سخنانی به شرح عوامل غفلت در محضر خداوند و راه های تقویت ایمان  پرداختند.

متن سخنان ایشان بدین شرح است:

 مراقبت و کسب تقوا:

قَالَ الصَّادِقُ علیه السلام: » مَنْ خَلَا بِذَنْبٍ فَرَاقَبَ اللَّهَ تَعَالَى فِيهِ وَ اسْتَحْيَا مِنَ الْحَفَظَةِ غَفَرَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لَهُ جَمِيعَ ذُنُوبِهِ وَ إِنْ كَانَتْ مِثْلَ ذُنُوبِ الثَّقَلَيْنِ «

ترجمه: « كسى كه در پنهانى مرتكب گناهى شود پس از خداى تعالى بترسد و از فرشتگان نگهبان و ثبت كننده اعمال حیا كند خداوند عزوجل تمامى گناهانش را می بخشايد اگر چه به اندازه گناهان جن و انس باشد »

روایت نورانی فوق از امام صادق (علیه السلام) از کتاب وسائل الشیعه است. یکی از مراتب بالای ایمان و تقوی توجه به حضور خداوند درخلوت و اعتقاد و یقین به در محضر خداوند بودن است.

عوامل غفلت از حضور در پیشگاه الهی:

 مراقبت مستمر و توجه دائم به اینکه انسان در محضر خداوند است از جمله عوامل مهم و موثر در غفلت زدایی، خودسازی و کسب تقوای الهی است زیرا سرچشمه اکثر لغزش های انسان همان غفلت از حضور در پیشگاه خداوند متعال است.

  در شناسایی عوامل غفلت انسان، بیشترین تأثیر مربوط به دنیا و مظاهر دنیایی است. فریبندگی ریاست و پست ها، رسیدن به آوازه و شهرت ها، کسب دارایی و ثروت ها، غوطه ور شدن در تمایلات و شهوات نفسانی و سایر جاذبه های دنیایی، وقتی انسان را به سوی خود، شیفته و فریفته کرد و تمام حواس انسان را به خودش مشغول کرد، طبیعی است که انسان از آن مظهر ربٌٍَُّ العالمین غافل می شود.

 به همین دلیل است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) به همسر بزرگوارشان دستور دادند حتی پرده ای که در منزل آویزان بود را بردارند که ممکن است اندک توجه من به این پرده و تصاویر روی آن توجه من را از خدا کاهش دهد و به خودش جلب کند. ببینید چقدر مراقبت! پرده چیز مباحی است! چه برسد به حرامها! پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) اینگونه مراقبت ها را داشتند که به این مقامات وکمالات معنوی رسیده اند.

 آثار مراقبت نفس و رهایی از غفلت دل:

در روایتی امام صادق (علیه السلام) فرمودند کسی که با گناهی که (مخالفت با خداست، نافرمانی خداوند متعال است)  مواجه شود و در خلوتی باشد ولی مراقب حضور الهی باشد و از کرام الکاتبینی که ثبت کنندگان اعمال انسان است حیا کند. خداوند به دلیل این درجه ایمان و توجه و بیداری دل، از همه گناهانش می گذرد.

این ها جوایز بسیار بزرگی است که به مراقبت و نداشتن غفلت تعلق گرفته است. این درجه از مراقبت باعث پاک شدن گناهان گذشته انسان می شود. هدف از این همه بخشش و ایجاد انگیزه در زدودن غفلت ها مشخص است. هدف از عقاب ها هم رحمت الهی است؛ وعده عذاب انسان هم به خاطر ترساندن و دور کردن انسان از خطر سقوط و سوق دادن او به سوی هدایت وسعادت است. لذا خداوند از رویه ایجاد انگیزه استفاده نموده و فرموده است که اگر گناه او آنقدر عظیم باشد که مانند گناه جن و انس باشد، خداوند او را خواهد بخشید.

 چه عواملی سبب می شود انسان به این درجه از مراقبت برسد؟

یکی از عوامل مهم در بیداری دل و رهایی از غفلت، ترس از خداست. اگرانسان از خداوند خوف داشته باشد یعنی از عظمت او و جایگاه او و عذابی که برای انحرافات مقرر فرموده بترسد هیچ وقت از حضور در پیشگاه الهی غافل نمی شود و لی اگر از خدا کسی نترسد، هر کاری از دستش بیاید انجام می دهد چون فراموش کرده در محضر خداوند است و خود را آزاد و بی صاحب می بیند.

 یقین به احاطه خداوند به تمام ابعاد وجودی انسان:

امام صادق علیه السلام در روایتی مقام حضور و آثار بسیار ارزشمند آن را متذکر می شود.

عن الصادق علیه السلام: » فِي قَوْلِ اَللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ " وَ لِمَنْ خافَ مَقامَ رَبِّهِ جَنَّتانِ" قَالَ مَنْ عَلِمَ أَنَّ اَللَّهَ يَرَاهُ وَ يَسْمَعُ مَا يَقُولُ وَ يَعْلَمُ مَا يَعْمَلُهُ مِنْ خَيْرٍأَوْ شَرٍّ فَيَحْجُزُهُ ذَلِكَ عَنِ اَلْقَبِيحِ مِنَ اَلْأَعْمَالِ فَذَلِكَ اَلَّذِي خٰافَ مَقٰامَ رَبِّهِ وَ نَهَى اَلنَّفْسَ عَنِ اَلْهَوىٰ «

ترجمه: « هر كس باور كند كه خداوند او را می بیند و هر چه بگوید می شنوند و این ایمان، او را از كارهاى زشت بازدارد، پس او همان كسى است كه از مقام خداوند خائف بوده و نفس خود را از هوس باز داشته است »

کسی که می داند خدا بر تمام وجود او احاطه دارد، این علم و یقین و توجه باعث افزایش مراقبت و کاهش شدید غفلت می شود. خیلی وقت ها انسان باید بر احوال خودش گریه کند و از خجالت خداوند اشک بریزد. گاهی اوقات انسان باید گریه کند به خاطر چیزهایی که دیگران خبر ندارند و خدا خبر دارد!

خدا رحمت کند حضرت امام را که این جمله از ایشان به یادگار مانده است که عالم محضر خداست، در محضر خدا معصیت نکنید. این اوج حضور و اوج مراقبت است.

 

 

 

امتیازدهی

خروج


نشست معاونین آموزش المصطفی با رئیس سازمان علمی فرهنگی آستان قدس رضوی برگزار شد

شنبه 4 بهمن 1399
مشاهده
مدیرکل بین المللی تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با رئیس جامعة المصطفی ص العالمیه نمایندگی خراسان دیدار کرد

شنبه 4 بهمن 1399
مشاهده
حضرت زهرا(س) رسالت پیامبر را زنده نگه داشت

چهارشنبه 1 بهمن 1399
مشاهده
گزارش تصویری نشست سیره تربیتی حضرت زهرا س

سه شنبه 30 دی 1399
مشاهده
امروزه با الگوگیری از انقلاب اسلامی، مراسم سوگواری ایام فاطمیه در سراسر جهان اسلام در حال برگزاری است

يکشنبه 28 دی 1399
مشاهده
جامعه المصطفی العالميه تنها نهاد متولی تعليم و تربيت طلاب غير ايرانی در كشور است

شنبه 27 دی 1399
مشاهده
جامعه المصطفی ص خراسان و آستان قدس رضوی تفاهم نامه همکاری امضا کردند

سه شنبه 16 دی 1399
مشاهده
اندیشه جهانی شهید سلیمانی یک الگوی کامل است

يکشنبه 14 دی 1399
مشاهده
«لوح تلاش و خدمت جهادی» به کارکنان جهادی المصطفی خراسان اهدا شد

يکشنبه 14 دی 1399
مشاهده
بازنشر درس اخلاق آیت الله مصباح یزدی در جمع طلاب المصطفی خراسان

يکشنبه 14 دی 1399
مشاهده
جامعةالمصطفی در واکنش با ساخت فیلم «بانوی بهشت» بیانیه‌ای صادر کرد

يکشنبه 14 دی 1399
مشاهده
وظیفه امروز ما، یاری رساندن به حضرت فاطمه زهرا(س) با قلم هایمان است

سه شنبه 9 دی 1399
مشاهده
مجلس تحریم جامعه المصطفی العالمیه را محکوم کرد

دوشنبه 8 دی 1399
مشاهده
تشکل های فرهنگی اتاق فکری برای المصطفی ص و دارای نقش موثر در تعالی این مجموعه هستند

چهارشنبه 3 دی 1399
مشاهده
تحریم جامعه المصطفی برگ ننگین دیگری از کارنامه طولانی تجاوزها و جنایات آمریکاست

سه شنبه 2 دی 1399
مشاهده
جامعة المصطفی
جامعة المصطفی

مشهد،خیابان امام خمینی،امام خمینی35 جامعه المصطفی العالمیه

شبکه سروش شبکه ایتا نرم افزار ارتباطی خراسان
2020 © کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به جامعة المصطفی العالمیه می باشد