پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > حمایت برخی دولت های اسلامی از معامله قرن، باعث تحقیر جوامع اسلامی می شود


  چاپ        ارسال به دوست

نماینده المصطفی در خراسان:

حمایت برخی دولت های اسلامی از معامله قرن، باعث تحقیر جوامع اسلامی می شود

 حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا صالح، در همایش "ایده پردازی تربیت طلاب تراز انقلاب اسلامی" در گام دوم، اظهار داشت: حمایت برخی از کشورها مانند عربستان در برخورد با مطرح شدن معامله قرن باعث تحقیر جوامع اسلامی می شود.

به گزارش روابط عمومی نمایندگی جامعة المصطفی العالمیه در خراسان، رئیس این نمایندگی، اعتلاف با آمریکا و اسرائیل را چالش بزرگ جامعه اسلامی دانست و ادامه داد: امروز ما شاهد مطرح شدن معامله قرن از سمت آمریکا هستیم. اما اعلام قدس به عنوان پایتخت اسراییل خیانت قرن است، نه معامله قرن.

حجت الاسلام والمسلمین صالح، هژمونی آمریکا را به عنوان یک چالش قلمداد کرد و اظهار داشت: آمریکا به عنوان یک قدرت برتر، تمام کشورهای اسلامی را محاصره کرده و به دنبال ایجاد یک نظام تک قطبی در سراسر جهان است.

وی بازگشت به اندیشه سیاسی اسلام را، تنها راه مقابله با هژمونی آمریکا در منطقه و ایجاد نظام تک قطبی دانست و افزود: ما باید معتقد باشیم که کافران نباید بر اندیشه و سرزمین های اسلامی حکومت کنند و با وحدت میان مذاهب اسلامی باعث رشد اسلام در سراسر جهان باشیم.

نماینده المصطفی در خراسان با اشاره به چالش تولید علم در جهان اسلام اظهار کرد: در غرب، اندیشه معاد، در تولید علم مطرح نیست و ویژگی دانشگاه های غربی؛ تولید اندیشه غیر توحیدی است و نگاه آن ها به بشریت به عنوان یک انسان مادی و لیبرال است. در صورتی که در علوم اسلامی ارتباط و پیوند مستقیم میان دنیا و آخرت وجود دارد. و به همین دلیل ما در علوم اسلامی؛ هنوز به اقتصادی که مبانی آن مبتنی بر وحی و سنت نبوی باشد نرسیده ایم.

وی ضمن بیان ضرورت در آشنایی نزدیک با چالش های بزرگ جهان اسلام ادامه داد: ما در جامعه اسلامی باید نگاه ویژه­ای به آینده پژوهی داشته باشیم و با بهره گیری از این علم و بررسی و کشف مسائلی که در آینده مطلوب است واقع شود، برای نسل های آینده متناسب با تغییرات و تحولات آن زمان برنامه ریزی کنیم.

وی با اشاره به روایاتی که با­« يَأْتِي عَلَى اَلنَّاسِ زَمَانٌ» شروع می شوند خاطر نشان کرد: بیان اینگونه روایات در 14 قرن پیش نشان دهنده نگرانی پیامبر اسلام نسبت به آینده است. اما با توجه به آیه شریفه قرآن که می فرماید: (هُوَ الَّذي أَرسَلَ رَسولَهُ بِالهُدىٰ وَدينِ الحَقِّ لِيُظهِرَهُ عَلَى الدّينِ كُلِّهِ وَلَو كَرِهَ المُشرِكونَ)؛ بی شک آینده از آن مسلمانان است.

وی در ادامه تصریح کرد: تاکید اسلام برای تشکیل یک حکومت جهانی، یک آینده پژوهی است. اما برای رسیدن به آینده وعده داده شده و رویارویی با چالش های حال حاضر جهان اسلام، نیاز به یک تفکر جهانی داریم.

 

اشغال سرزمین های اسلامی، بزرگترین و مهمترین چالش جهان اسلام

حجت الاسلام والمسلمین صالح بحث اشغال سرزمین های اسلامی را بزرگترین و مهمترین چالش جهان اسلام دانست و بیان داشت: امروزه برخی از سرزمین های اسلامی کاملاً در اشغال غیر مسلمانان است مانند فلسطین، جولان سوریه و... بعضی از این سرزمین ها تجزیه و یا تبدیل شده اند و از طرفی در برخی از کشورهای جهان اسلام شاهد این هستیم که کشورهای بیگانه منابع و ذخایر آن را در دست گرفته اند.

وی افزود: در جغرافیای جهان اسلام عموما منابع و ذخایر انرژی زیر پای مسلمین است. خداوند این  پشتیبانی را در خلقت برای استقرار اسلام قرار داده زیرا حکومت اسلامی برای جهانی شدن به اقتصاد قوی، نیروی انسانی، موقعیت جغرافیایی خاص و ذخایر انرژی نیاز دارد. از این رو غصب سرزمینی، یکی از چالش های مهم جامعه اسلامی به حساب می آید.

نماینده المصطفی خراسان در ادامه گفت: تغییر بافت جمعیتی مسلمانان یکی دیگر از چالش های جهان اسلام است. هنگامی که مستکبرین جهان بویژه آمریکا و اسرائیل نتوانند با حضور نظامی، یکی از کشورهای مسلمان را اشغال کنند با تزریق افراد غیر مسلمان در مناطق مسلمان نشین سعی در تغییر بافت جمعیت آن منطقه را دارند. و مثال بارز این استراتژی، تزریق نیروهای بازنشسته کمونیست در منطقه سینگ یانگ چین و تغییر جمعیت هندوها و مسلمانان در منطقه کشمیر هندوستان است.

وی غارت منابع مسلمانان را، یکی دیگر از چالش های جهان اسلام خواند و تصریح کرد:  نفت، گاز و معادن کشورهای اسلامی را به غارت بردند و تمام پول های حاصل از فروش نفت کشورهای مسلمان، در بانک های آمریکایی و اروپایی سرمایه گذاری شده که بخشی از آن پول ها صرف خرید تسلیحات از آمریکا می شود.

وی افزود: صدها هزار نسخه کتاب خطی اسلامی داخل موزه های کشورهای غربی قرار دارد. این امر با هدف قطع کردن عقبه فرهنگی و تمدن بزرگ اسلامی صورت گرفته. همچنین نگهداری، مطالعه و نابود کردن میراث بزرگ اسلامی در سطح جهان از دیگر اهداف آنهاست. و زمانی که این انقطاع شکل گیرد جهان اسلام را به کشورهای قومی، نژادی و مذهبی تقسیم و اختلافات را تا ابد نهادینه خواهند کرد.

حجت الاسلام والمسلمین صالح بیان داشت: تجزیه کشورهای اسلامی یکی دیگر از چالش های پیش روی جهان اسلام است. تشکیل کشورهایی بر مبنای قوم، نژاد و مذهب با هدف دائمی کردن اختلافات، از اهداف قدرت های جهان است. این عمل با هدف اصلی فراموش کردن مسئله فلسطین شکل گرفته تا اسرائیل بتواند در منطقه به توازن قدرت برسد.

 وی افزود: ایجاد تفرقه میان کشورهای اسلامی، چالشی است که برخی از کشورهای اسلامی را نابود کرده است. اتفاقاتی که در عراق و سوریه رقم خورد، بیانگر این موضوع است که آن ها دشمن یک مذهب خاص نیستند بلکه هدف آن ها از بین بردن منابع اسلامی، زیرساخت های شهری، مدنی، علمی و اقتصادی، فرهنگی، جمعیت، نیروی انسانی و ارتش های قدرتمند منطقه است.

وی افزود: متاسفانه در صده های اخیر با کاهش تعامل مذاهب اسلامی، توانسته اند هم پذیری مذاهب را با سیاست، سلاح و تکفیر کاهش دهند.

گفتنی است این مراسم با حضور جمعی از ائمه جمعه و جماعت، مدیران و مدرسین مدارس علمیه اهل سنت استان های خراسان، در دو نشست تخصصی؛ معنویت، اخلاق و سبک زندگی با موضوعات؛ مقوله یابی، شناسایی و احصاء چالش ها و نیازهای تربیتی طلاب، در مشهد مقدس برگزار شد.

 


١٥:٥٣ - شنبه ١٩ بهمن ١٣٩٨    /    شماره : ١١٠٣٨٣    /    تعداد نمایش : ١٠١


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب، به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹
سخنرانی تلویزیونی رهبر انقلاب به مناسبت ولادت حضرت امام زمان(عج)
ولادت حضرت بقیه الله الاعظم بر عموم مسلمانان جهان مبارک باد
فراخوان تبلیغ غیرحضوری و آنلاین
ولادت حضرت علی اکبر و روز جوان مبارک باد
پیام رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان در پی درگذشت حجة الاسلام و المسلمین قاضی غلام مرتضی؛ از علمای پاکستان
حوزه علمیه قم آماده تبادل تجربیات خود با مراکز علمی و دینی جهان است
بیانیه جامعةالمصطفی به مناسبت فرارسیدن ۱۲ فروردین‌ماه
میلاد با سعادت امام حسین علیه السلام، حضرت عباس علیه السلام و امام سجاد علیه السلام مبارک باد
تولید بیش از 1000 شیلد در دو روز برای کادر درمانی / تشکیل پویش ابناء المصطفی برای مقابله با ویروس کرونا
رئیس نمایندگی المصطفی خراسان، سال نو را به کارکنان مجموعه تبریک گفت
سخنرانی نوروزی رهبر انقلاب خطاب به ملت ایران
عید مبعث بر همگان مبارکباد
پیام رئیس نمایندگی خراسان خطاب به مدیران مدارس و گروه های علمی و اساتید نمایندگی، در خصوص رویکرد سال ۹۹
مبعث چه روزی است؟/ وقایع بعثت پیامبر (ص)
پیام رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان، به مناسبت فرارسیدن سال جدید
بیانیه اداره‌ کل روابط عمومی جامعةالمصطفی در پی اظهارات مولوی عبدالحمید
از سفر های غیر ضروری امتناع کنید / مواظب باشید سفر آخرتان نباشد!
صیانت از مردم و نظام اسلامی را اولویت خود می دانیم
دانشگاه مجازی المصطفی برای برگزاری دوره های آنلاین، آماده همکاری است
بیانیه جامعة المصطفی العالمیه در محکومیت خشونت علیه مسلمانان در هند
پیام رئیس جامعةالمصطفی به مناسبت فرارسیدن روز تربیت
خبر رییس دانشگاه علوم پزشکی مبنی بر حضور ۷۰۰ تبعه چینی در شهر قم، تکذیب شد!
دوره آموزش تخصصی کوتاه مدت "تربیت مربی احکام" برگزار شد
امضای تفاهم نامه همکاری میان نمایندگی های المصطفی در خراسان و عراق
یک روحانی با سیره عملی خود می تواند جامعه ای را متحول کند
حوزه علمیه باید به جایی برسد که تمام نیاز های بشری را از قرآن استخراج کند
آغاز به کار رسمی مدرسه علمیه ام الائمه (س)؛ تحت اشراف جامعة المصطفی العالمیه
«مقاومت فعال»، پادزهر و برهم زننده همه معادلات آمریکا
اختتامیه بیست و پنجمین جشنواره بین المللی قرآن و حدیث
3 ویژگی شهدا؛ ایمان، استقامت و تلکیف شناسی است
حمایت برخی دولت های اسلامی از معامله قرن، باعث تحقیر جوامع اسلامی می شود
بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی، منزوی کردن افکار مشرکانه و مستکبرانه در دنیاست
امام خمینی فقه را از کتابخانه ها به صحنه اجتماع آورد
خداوند امام را حمایت و حفاظت و هدایت کرد برای تغییر مسیر تاریخ بشریت
جشن بزرگ پیروزی انقلاب اسلامی
تقابلی بین دین و عقل وجود ندارد
فراخوان همایش ملی مولفه های تمدن ساز در بیانیه دوم انقلاب
حضور المصطفی در سراسر جهان برای نشر اندیشه های امام(ره) ارزشمند و مهم است
بسترهای آموزش و اعزام مبلغ به صورت تخصصی فراهم می شود