پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی، منزوی کردن افکار مشرکانه و مستکبرانه در دنیاست


  چاپ        ارسال به دوست

در نشست تخصصی انقلاب اسلامی، دکتر جواد منصوری:

بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی، منزوی کردن افکار مشرکانه و مستکبرانه در دنیاست

در نشست تخصصی با موضوع انقلاب اسلامی که پنجشنبه گذشته در جمع کارکنان نمایندگی المصطفی در خراسان برگزار شد، دکتر جواد منصوری از یاران امام خمینی ره و معاون اسبق وزیر امور خارجه گفت: بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی منزوی کردن افکار مشرکانه و مستکبرانه در دنیاست.

دکتر منصوری با اشاره به اهمیت شناخت آینده بیان داشت: مهمترین نقش و رسالت مراکز علمی شناخت آینده است و باید دانشجو را برای دنیایی که در آینده رخ خواهد داد تربیت کند و امکانات لازم را فراهم کند و بداند با چه تهدیداتی رویرو خواهد بود و دراین زمینه کشورهای پیشرفته سرمایه گذاری و هزینه بالایی در مورد آینده شناسی انجام دادند.

وی در ادامه افزود: البته شناخت آینده کارپیچیده ای است چراکه روند تحولات به عوامل بسیار پیچیده و متعددی مرتبط می شود که به سادگی قابل شناخت نیست.

وی برای نمونه از کارهای آینده شناسی در دنیا با اشاره به گزارش پوتین به دومای روسیه مبنی بر تهدیدات روسیه تا سال 2099 عنوان کرد: طبق این گزارش سالانه یک میلیون دویست هزار نفر به تعداد مسلمانان روسیه اضافه می شود و حساب شده بود که تا 40 سال آینده اکثریت جمعیت روسیه مسلمانان خواهند بود و این سوال مطرح شده بود که ایا این یک تهدید برای روسیه است یا نه؟

وی ادامه داد: کتابهای زیادی در دنیا وجود دارد که باید مورد مطالعه قرار گیرد تا بفهمیم احتمالات ممکن چیست و چگونه باید خودمان را آماده کنیم.

وی در ادامه رسالت مراکز علمی در این زمینه بیان داشت: یکی دیگر از رسالتهای مراکز علمی علاوه بر شناخت آینده شناخت ابزار های لازم برای پیشبرد اهداف در آینده است و باید بدانیم که بسیاری از ابزارهای موجود در اینده جواب نخواهد داد و سومین رسالت این است که بدانیم ما چگونه در آن فضا و با کدام ابزارها می توانیم کارکنیم و امروز جنگ واقعی و پنهانی و تعیین کننده جهانی بر سر همین است که  چه کسی آینده را بهتر می شناسد و بهتر آمادگی را فراهم می کند.

وی با اشاره به دشمنی غیر عادی و شدید غرب با انقلاب اسلامی، و در بیان چرایی دلایل این دشمنی عجیب عنوان کرد: چند روز پیش رئیس جمهور فرانسه به صراحت اعتراف کرده بود ما دیگر از نظر فکری قادر به اقناع افکار عمومی جامعه غربی خودمان نیستیم و دنیا نیازمند بک فرهنگ و تمدن اخلاقی و انسانی است و نظیر این سخنان را نیز دیگران گفنه اند و الان قریب 20 سال است که به طور جدی بحث سقوط سرمایه گذاری آمریکا مطرح است.

وی ادامه داد: در این زمینه کتابهای زیادی در غرب نوشته و در ایران ترجمه شده است که برای نمونه  کتاب های "پایان عصر آمریکا" اثر چارلز کوپچان و کتاب " در سراشیبی به سوی گوکورا "لیبرالیسم و افول آمریکا" اثر پروفسور رابرت بورک و همچنین کتاب " مکافات" آخرین روزهای جمهوری آمریکایی"  ا