پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > عمق استراتژیکی ایران اسلامی به خاطر عاشورا و جاذبه اندیشه اباعبد الله علیه السلام است


  چاپ        ارسال به دوست

حجت الاسلام و المسلمین صالح:

عمق استراتژیکی ایران اسلامی به خاطر عاشورا و جاذبه اندیشه اباعبد الله علیه السلام است

رئیس جامعه المصطفی خراسان گفت: امروز همه برد ما در منطقه و بین الملل از واقعه بزرگ و تاریخی عاشورا بوده و عمق استراتژیک ما در دنیا به خاطر عاشورا و جاذبه اندیشه ابا عبدالله الحسین(ع) است.

عاشورا و تاثیر آن بر عمق استراتژیک ما در دنیا

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی خراسان، حجت الاسلام والمسلمین صالح، در هفتمین روز از محرم الحرام با بیان این که در واقعه بزرگ عاشورا، خداوند متعال چنین اراده کرده که این شخصیت عظیم به عنوان محور این روزها، منشا هدایت انسان ها باشد، گفت: به همین دلیل است که امروز همه برد ما در منطقه و بین الملل از عاشوراست و عمق استراتژیک ما در دنیا به خاطر عاشورا و جاذبه اندیشه ابا عبدالله است.

وی با بیان این که ایران به عنوان یک مرکز بین المللی، باید رصدش نسبت به تحولات و گسترش تفکر انقلاب اسلامی و تشیع رصد بروز و نویی باشد، تصریح کرد: خداوند متعال اراده کرده است که از این مسیر زمینه حکومت جهانی حضرت ولی عصر(عج) را فراهم کند لذا به نظر می رسد باید در این زمینه دقیق تر کار کرد و تحلیل ها باید عمیق سازی شود.

رئیس جامعه المصطفی خراسان با بیان این که به نظر بنده امام شناسی تاکنون بیش تر متمرکز بر ابعاد کلامی بوده اما درهمان ابعاد نیز کافی و کامل نیست، عنوان کرد: کلام جدید با توجه به شبهات امروز بسیار مهم است و در این زمینه باید مبانی عقلانی کلام تبیین شده و توام با آن نیز مستنداتی جهت ارائه به نسل امروز تولید شود.

ضرورت نگاه بین المللی نیروی های انسانی جامعةالمصطفی

حجت الاسلام والمسلمین صالح با بیان این که شخصیت اهل البیت(ع) در ابعاد کلامی، اخلاقی، اجتماعی، سیاسی و خانوادگی و همچنین واقعه کربلا شمولی را دارد که باید توسط مراکز علمی بیش تر مورد توجه باشد، عنوان کرد: پژوهشگاه ها باید تولیداتشان در صحنه بین الملل ناظر به نیاز امروز جوامع باشد که در این زمینه نیاز جدی وجود دارد.

وی با بیان این که کارگزاران جامعه المصطفی باید نگاه و بینش شان به مخاطب نگاه بین المللی باشد، بیان کرد: شما امروز در سازمان بین المللی و حوزوی کار می کنید، بنابراین باید خودتان را در این حرکت عظیم سهیم بدانید.

رئیس جامعه المصطفی خراسان ضمن تاکید بر ضرورت تربیت و پرورش انسان های مهذب در جامعه المصطفی خاطر نشان کرد: در مواجهه با مراجعین جامعه المصطفی باید اصول تربیتی مدنظر باشد و رعایت شان و انسانیت طلاب را داشته باشید؛ همچنین بدانید که تربیت منحصر به کلاس های اخلاق نیست بلکه چینش اتاق ها به همراه نوع نگاه و بینش ما نیز تربیت های پنهان در  این مجموعه به عنوان یک مرکز بین المللی به شمار می روند.

حجت الاسلام والمسلمین صالح با بیان این که باید در این مرکز دیدگاه هایمان، جهانی باشد، به تبیین برخی دیگر از خصیصه های شخصیتی ابا عبدالله الحسین(ع) پرداخت و گفت: اگر نقطه پرواز و اوج را ابا عبدالله الحسین(ع) درنظر بگیرید، دراینصورت باید دید جایگاه ما کجاست و چقدر به این شخصیت بزرگ در تحقق رفتار و عمل اسلامی نزدیک یا دور شده ایم.

وی با بیان این که مهمانانی از اقصی نقاط دنیا با سلوک ابا عبدالله حسین(ع) آشنا شده و به همین سبب اینجا حاضرند، افزود: باید طوری برخورد کنید که در این مجموعه منش و سیره و سلوک ابا عبدالله الحسین(ع) دیده شود.

مکتب عاشورا؛ مکتب تربیتی و انسان سازی

رئیس جامعه المصطفی خراسان ادامه داد:جامعه الصطفی اداره و محل درآمد نیست بلکه محل تربیت انسان ها برای  حکومت جهانی و نفوذ بین الملل اندیشه اهل بیت است.

حجت الاسلام والمسلمین صالح با بیان این که میدان کربلا میدان نبرد بین ارزش های انسانی با ارزش های غیر انسانی بوده است، گفت: مکتب عاشورا، یک نوع مکتب تربیتی و انسان سازی است که باید برای نسل امروز تبیین شود و انسان سازی آن آنجا تحقق پیدا می کند که امام حسین(ع) مقابل لشکر دشمنان اینگونه ایستادگی و مقاومت در راه آرمان ها دارد.

وی با بیان این که عاشورا، الهام بخش امام راحل(ره) برای انقلاب عظیم می شود، بیان کرد: بنابراین استمرار عاشورا را درک کنید و حقیقتا اگر کسی کارکردهای اجتماعی و سیاسی عاشورا را درک کند، می تواند تحول عظیمی در جامعه جهانی با مبنای انقلاب عاشورایی ایجاد کند و همین کارکردهای عاشورا را می توان در جنبه های اخلاقی تربیتی نیز وارد کرد.

اجرای عدالت و پرهیز از نگاه نژادپرستانه

رئیس جامعه المصطفی خراسان با بیان این که در مکتب عاشورا، می بینید نگاه و بینش امام حسین(ع)، تاثیرگذار در تعاملات انسان هاست، به نقد نگاه نژاد پرستانه در طول تاریخ در ملل مختلف پرداخت و اظهار کرد: نگاه نژاد پرستانه در طول تاریخ در بین ملل مختلف بخصوص در بین اعراب وجود داشته و پررنگ بوده که آنان به نژاد عرب و قوم و قبیله گرایی بسیار پررنگ نگاه می کردند و یکی از مبارزات پیامبر این بود که نگاه اصحاب خود را نسبت به انسان ها اصلاح کرد.

حجت الاسلام والمسلمین صالح ضمن اشاره به قرآن به عنوان مبین محور برتری و امتیاز انسان ها، ابراز کرد: اسلام نیز مبتنی بر توسعه نگاه توحیدی است و پیامبر شخصی است که در این درجه به اوج رسیده و به عنوان نبی اسلام انتخاب می شود و اصحاب نیز اعم از سیاه پوست و فارس و هر قوم دیگری در نظر ایشان تفاوتی ندارند.

وی ضمن اشاره به عرب و عجم ستیزی، با بیان این که در آن زمان نیز نمی پذیرفتند که سلمان فارسی کنار پیامبر بنشیند و نوعی نگاه تبعیض نژادی بر آنان حاکم بود، بیان کرد: اهل البیت(ع) همه مخالف تبعیض نژادی بودند و ملاک برتری را علم درنظر می گرفتند و این نوع نگاه به انسان، در برخوردها و رفتار او با سایر انسان ها نیز تاثیرگذار بود.

رئیس نمایندگی جامعه المصطفی در خراسان با بیان این که نگاه امیرمومنان(ع) نسبت به خلق به گونه ای بود که مردم را برادران دینی خود می دید که این امر، یک سطح در اندیشه راهبردی حیات انسان است، افزود: در حقیقت اینجا امیر مومنان(ع) ما را توجیه می کنند که همه انسان ها باهم مشترکاتی دارند پس باید عدالت و عدم تبعیض نژادی نیز وجود داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین صالح با بیان این که اباعبدالله الحسین(ع) نیز آمد تا در کربلا به خوبی در برخورد ها و رفتار ها نشان دهد همه انسان ها دارای احترامند، بیان کرد: مساله کرامت انسانی در کربلا به طور ویژه مطرح شد و سیره و سلوک ایشان نیز مبین برخورد با تبعیض نژادی در همه ابعاد ملیت، نژاد، رنگ و یا سطح بندی های اجتماعی بود.

وی با بیان این که بنابراین اگر در کنار ولایت قرار بگیرید و همراه با امام حسین(ع) باشید در هر جایگاهی به شرافت می رسید، خاطر نشان کرد: بنابراین بدانید برای شان انسان ها، احترام و کرامت آنان کافی است؛ حتی در بعد علمی نیز عالمان دین دارای احترام ویژه هستند اما غیرعالم نیز از احترام و تکریم نباید دور باشد. ٢٣:١١ - شنبه ٦ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٥٤٧٩    /    تعداد نمایش : ٢٦٠


امتیازدهی

خروج
شرحی بر زندگی امام هادی علیه السلام
مدیر ارتباطات و بین الملل المصطفی خراسان با سرپرست سازمان فرهنگ و ارتباطات خراسان رضوی دیدار کرد
عید قربان و اعمال آن
رئیس المصطفی خراسان با رئیس مرکز امور طلاب و خانواده های جامعه المصطفی دیدار کرد
عرفه و اعمال شب و روز آن
شهادت جان گداز حضرت امام محمد باقر (ع) بر عموم شیعیان آن حضرت تسلیت باد
دانلود نسخه اندروید نرم افزار ارتباطی نمایندگی خراسان
شهادت حضرت امام محمد تقی علیه السلام بر عموم شیعیان جهان تسلیت باد
توحید محوری و معاد باوری از عوامل اصلی کسب تقوی است
انتصاب حجت الاسلام والمسلمین صالح به عنوان عضو شورای اندیشه ورزان اندیشکده المصطفی
گزارش عملکرد خوابگاه خواهران (ویژه دهه کرامت 1399)
گزارش عملکرد مدرسه عالی قرآن و حدیث (ویژه دهه کرامت 1399)
سومین همایش علوم انسانی با موضوع پیشرفت های نوین در عرصه علم و فراعلم برگزار می گردد
هرچه می توانیم صرفه جویی کنیم و از زمان کم بیشترین بهره را ببریم
طرح سیر مطالعاتی غیر حضوری "نــــــــــــــــــــــور" برگزار می شود
پیام تسلیت رئیس جامعه المصطفی خراسان، در پی درگذشت طلبه فاضل مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای سید علی حسینی
ارائه خدمات نمایندگی المصطفی خراسان از طریق تماس تلفنی امکان پذیر می باشد
عوامل غفلت در محضر خداوند و راه های تقویت ایمان
ابلاغیه ریاست محترم نمایندگی خطاب به اساتید، کارکنان و طلاب در خصوص پیشگیری از شیوع بیماری کرونا
خجسته میلاد با سعادت حضرت ثامن الحجج علیه السلام بر عموم شیعیان جهان تهنیت باد
جلسه ستاد مبارزه با ویروس کرونا در نمایندگی المصطفی خراسان برگزار شد
دیدار رئیس جامعة المصطفی خراسان با استاندار خراسان رضوی
پیام تبریک نماینده المصطفی در خراسان، به مناسبت ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه س و آغاز دهه کرامت
مرجعیت افول یافته غرب فرصتی برای انقلاب اسلامی است / منطق استعماری افکار عمومی را فریب می دهد
تظاهرات ضدنژادپرستی هیمنه آمریکا را نابود کرد / در آینده آمریکا تبدیل به کشور معمولی تر خواهد شد
گزارش تصویری وبینار بررسی تحولات امریکا
ابلاغیه ریاست المصطفی ص خراسان در خصوص رعایت دستورالعمل های بهداشتی جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا
مراسم سوگواری سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) برگزار گردید
سلسله مباحث "اخلاق اسلامی از منظر قرآن و روایات" شماره ۳
وبينار علمی "ویژه بررسی تحولات آمریکا" برگزار می گردد
نخستین اردوی علمی فرهنگی تدوین سند جامع تحول نمایندگی المصطفی در خراسان، برگزار شد
نمایندگی جامعه المصطفی در خراسان و معاونت تبلیغات آستان قدس رضوی تفاهم نامه امضا می کنند
رئیس جامعه المصطفی خراسان با رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی دیدار کرد
آخرت هر فرد، در گرو نیت اعمال آن فرد در این دنیا است/ «انما الاعمال بالنیات»
بازدید رئیس جامعه المصطفی خراسان از نحوه برگزاری آزمون های این نمایندگی
رئیس جامعة المصطفی خراسان با رئیس سازمان علمی فرهنگی آستان قدس رضوی دیدار کرد
نشست آنلاین " بررسی فقه سیاسی اسلام در اندیشه امام خمینی ره"
امام خمینی (ره) شخصیتی بی نظیر در تاریخ معاصر است که فرا زمانی و فرا مکانی بوده و امواج نهضت اسلامی وی سراسر جهان را فراگرفته است
حضور مبلغان در فضای مجازی ضروری است
مبلغان المصطفی با استفاده از ظرفیت مجازی پرچم تبلیغ دین را برافراشته نگاه داشتند