پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > عمق استراتژیکی ایران اسلامی به خاطر عاشورا و جاذبه اندیشه اباعبد الله علیه السلام است


  چاپ        ارسال به دوست

حجت الاسلام و المسلمین صالح:

عمق استراتژیکی ایران اسلامی به خاطر عاشورا و جاذبه اندیشه اباعبد الله علیه السلام است

رئیس جامعه المصطفی خراسان گفت: امروز همه برد ما در منطقه و بین الملل از واقعه بزرگ و تاریخی عاشورا بوده و عمق استراتژیک ما در دنیا به خاطر عاشورا و جاذبه اندیشه ابا عبدالله الحسین(ع) است.

عاشورا و تاثیر آن بر عمق استراتژیک ما در دنیا

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی خراسان، حجت الاسلام والمسلمین صالح، در هفتمین روز از محرم الحرام با بیان این که در واقعه بزرگ عاشورا، خداوند متعال چنین اراده کرده که این شخصیت عظیم به عنوان محور این روزها، منشا هدایت انسان ها باشد، گفت: به همین دلیل است که امروز همه برد ما در منطقه و بین الملل از عاشوراست و عمق استراتژیک ما در دنیا به خاطر عاشورا و جاذبه اندیشه ابا عبدالله است.

وی با بیان این که ایران به عنوان یک مرکز بین المللی، باید رصدش نسبت به تحولات و گسترش تفکر انقلاب اسلامی و تشیع رصد بروز و نویی باشد، تصریح کرد: خداوند متعال اراده کرده است که از این مسیر زمینه حکومت جهانی حضرت ولی عصر(عج) را فراهم کند لذا به نظر می رسد باید در این زمینه دقیق تر کار کرد و تحلیل ها باید عمیق سازی شود.

رئیس جامعه المصطفی خراسان با بیان این که به نظر بنده امام شناسی تاکنون بیش تر متمرکز بر ابعاد کلامی بوده اما درهمان ابعاد نیز کافی و کامل نیست، عنوان کرد: کلام جدید با توجه به شبهات امروز بسیار مهم است و در این زمینه باید مبانی عقلانی کلام تبیین شده و توام با آن نیز مستنداتی جهت ارائه به نسل امروز تولید شود.

ضرورت نگاه بین المللی نیروی های انسانی جامعةالمصطفی

حجت الاسلام والمسلمین صالح با بیان این که شخصیت اهل البیت(ع) در ابعاد کلامی، اخلاقی، اجتماعی، سیاسی و خانوادگی و همچنین واقعه کربلا شمولی را دارد که باید توسط مراکز علمی بیش تر مورد توجه باشد، عنوان کرد: پژوهشگاه ها باید تولیداتشان در صحنه بین الملل ناظر به نیاز امروز جوامع باشد که در این زمینه نیاز جدی وجود دارد.

وی با بیان این که کارگزاران جامعه المصطفی باید نگاه و بینش شان به مخاطب نگاه بین المللی باشد، بیان کرد: شما امروز در سازمان بین المللی و حوزوی کار می کنید، بنابراین باید خودتان را در این حرکت عظیم سهیم بدانید.

رئیس جامعه المصطفی خراسان ضمن تاکید بر ضرورت تربیت و پرورش انسان های مهذب در جامعه المصطفی خاطر نشان کرد: در مواجهه با مراجعین جامعه المصطفی باید اصول تربیتی مدنظر باشد و رعایت شان و انسانیت طلاب را داشته باشید؛ همچنین بدانید که تربیت منحصر به کلاس های اخلاق نیست بلکه چینش اتاق ها به همراه نوع نگاه و بینش ما نیز تربیت های پنهان در  این مجموعه به عنوان یک مرکز بین المللی به شمار می روند.

حجت الاسلام والمسلمین صالح با بیان این که باید در این مرکز دیدگاه هایمان، جهانی باشد، به تبیین برخی دیگر از خصیصه های شخصیتی ابا عبدالله الحسین(ع) پرداخت و گفت: اگر نقطه پرواز و اوج را ابا عبدالله الحسین(ع) درنظر بگیرید، دراینصورت باید دید جایگاه ما کجاست و چقدر به این شخصیت بزرگ در تحقق رفتار و عمل اسلامی نزدیک یا دور شده ایم.

وی با بیان این که مهمانانی از اقصی نقاط دنیا با سلوک ابا عبدالله حسین(ع) آشنا شده و به همین سبب اینجا حاضرند، افزود: باید طوری برخورد کنید که در این مجموعه منش و سیره و سلوک ابا عبدالله الحسین(ع) دیده شود.

مکتب عاشورا؛ مکتب تربیتی و انسان سازی

رئیس جامعه المصطفی خراسان ادامه داد:جامعه الصطفی اداره و محل درآمد نیست بلکه محل تربیت انسان ها برای  حکومت جهانی و نفوذ بین الملل اندیشه اهل بیت است.

حجت الاسلام والمسلمین صالح با بیان این که میدان کربلا میدان نبرد بین ارزش های انسانی با ارزش های غیر انسانی بوده است، گفت: مکتب عاشورا، یک نوع مکتب تربیتی و انسان سازی است که باید برای نسل امروز تبیین شود و انسان سازی آن آنجا تحقق پیدا می کند که امام حسین(ع) مقابل لشکر دشمنان اینگونه ایستادگی و مقاومت در راه آرمان ها دارد.

وی با بیان این که عاشورا، الهام بخش امام راحل(ره) برای انقلاب عظیم می شود، بیان کرد: بنابراین استمرار عاشورا را درک کنید و حقیقتا اگر کسی کارکردهای اجتماعی و سیاسی عاشورا را درک کند، می تواند تحول عظیمی در جامعه جهانی با مبنای انقلاب عاشورایی ایجاد کند و همین کارکردهای عاشورا را می توان در جنبه های اخلاقی تربیتی نیز وارد کرد.

اجرای عدالت و پرهیز از نگاه نژادپرستانه

رئیس جامعه المصطفی خراسان با بیان این که در مکتب عاشورا، می بینید نگاه و بینش امام حسین(ع)، تاثیرگذار در تعاملات انسان هاست، به نقد نگاه نژاد پرستانه در طول تاریخ در ملل مختلف پرداخت و اظهار کرد: نگاه نژاد پرستانه در طول تاریخ در بین ملل مختلف بخصوص در بین اعراب وجود داشته و پررنگ بوده که آنان به نژاد عرب و قوم و قبیله گرایی بسیار پررنگ نگاه می کردند و یکی از مبارزات پیامبر این بود که نگاه اصحاب خود را نسبت به انسان ها اصلاح کرد.

حجت الاسلام والمسلمین صالح ضمن اشاره به قرآن به عنوان مبین محور برتری و امتیاز انسان ها، ابراز کرد: اسلام نیز مبتنی بر توسعه نگاه توحیدی است و پیامبر شخصی است که در این درجه به اوج رسیده و به عنوان نبی اسلام انتخاب می شود و اصحاب نیز اعم از سیاه پوست و فارس و هر قوم دیگری در نظر ایشان تفاوتی ندارند.

وی ضمن اشاره به عرب و عجم ستیزی، با بیان این که در آن زمان نیز نمی پذیرفتند که سلمان فارسی کنار پیامبر بنشیند و نوعی نگاه تبعیض نژادی بر آنان حاکم بود، بیان کرد: اهل البیت(ع) همه مخالف تبعیض نژادی بودند و ملاک برتری را علم درنظر می گرفتند و این نوع نگاه به انسان، در برخوردها و رفتار او با سایر انسان ها نیز تاثیرگذار بود.

رئیس نمایندگی جامعه المصطفی در خراسان با بیان این که نگاه امیرمومنان(ع) نسبت به خلق به گونه ای بود که مردم را برادران دینی خود می دید که این امر، یک سطح در اندیشه راهبردی حیات انسان است، افزود: در حقیقت اینجا امیر مومنان(ع) ما را توجیه می کنند که همه انسان ها باهم مشترکاتی دارند پس باید عدالت و عدم تبعیض نژادی نیز وجود داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین صالح با بیان این که اباعبدالله الحسین(ع) نیز آمد تا در کربلا به خوبی در برخورد ها و رفتار ها نشان دهد همه انسان ها دارای احترامند، بیان کرد: مساله کرامت انسانی در کربلا به طور ویژه مطرح شد و سیره و سلوک ایشان نیز مبین برخورد با تبعیض نژادی در همه ابعاد ملیت، نژاد، رنگ و یا سطح بندی های اجتماعی بود.

وی با بیان این که بنابراین اگر در کنار ولایت قرار بگیرید و همراه با امام حسین(ع) باشید در هر جایگاهی به شرافت می رسید، خاطر نشان کرد: بنابراین بدانید برای شان انسان ها، احترام و کرامت آنان کافی است؛ حتی در بعد علمی نیز عالمان دین دارای احترام ویژه هستند اما غیرعالم نیز از احترام و تکریم نباید دور باشد. ٢٣:١١ - شنبه ٦ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٥٤٧٩    /    تعداد نمایش : ٣٣


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتصاب حجت الاسلام و المسلمین دکتر اخلاقی به سمت دستیارویژه و مشاور رییس درامور ارتباطات استان خراسان
وظیفه روحانیون و طلاب در مقابل گروه ها و فرقه های انحرافی، روشنگری و تنویر افکار است.
برای آمادگی حضور در پیشگاه معصوم و کسب حال معنوی سفر اربعین فراوان به یاد خدا باشید
کاروان حرم تا حرم در مسیر عاشقی/ بدرقه زائران اربعین حسینی علیه السلام جامعةالمصطفی خراسان
مراسم بدرقه کاروان زائران اربعین حسینی علیه السلام جامعةالمصطفی خراسان برگزار می شود
گردهمایی بزرگ مبلغان ملل در اربعین(زمینه سازان تشکیل تمدن نوین اسلامی) برگزار شد
توحیدمحوری؛ وجه تمایز تمدن نوین اسلامی و تمدن غربی
ثبت نام قریب به 2200 نفر از 30ملیت در کاروان پیاده روی اربعین جامعةالمصطفی خراسان
نشست عمومی "بهداشت در سفر اربعین حسینی علیه السلام"
گردهمایی بزرگ مبلغان ملل در اربعین در حرم مطهر رضوی برگزار می شود
اجرای مرحله سوم واکسیناسیون هپاتیتB در جامعةالمصطفی خراسان
کارگاه آموزشی "بایسته های تبلیغ در اربعین، با رویکرد اخلاقی_تربیتی" برگزار می شود.
نشست مشترک و هم اندیشی با مدیران مدارس پیوسته جامعةالمصطفی خراسان برگزار شد
دهمین سمینار علمی پژوهشی پژوهشکده بین المللی امام رضا علیه السلام
عمق استراتژیکی ایران اسلامی به خاطر عاشورا و جاذبه اندیشه اباعبد الله علیه السلام است
رشد معنوی در گرو تقویت توحید در ابعاد وجودی انسان است/ باید در جامعة المصطفی اخلاق، دین و تقوا موج بزند
ابعاد چهارگانه تربیتی زیارت اربعین/ وجود سالار شهیدان الگویی انسانی و ذوابعاد است
پیام رئیس محترم جامعة المصطفی (ص) العالميه به مناسبت آغاز سال تحصیلی 99-98
مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله ساجدی (ره)
نشست تخصصی «جایگاه مسیحیت در اسلام» ویژه توریست هایی از کشور سوئیس برگزار شد
دوره دانش افزایی «عاشوراپژوهی در منابع اهل سنت» برگزار شد
شور طلاب ملیتی در ستاد ثبت نام اربعین جامعة المصطفی العالمیه خراسان
نواختن زنگ مهر حسینی در مدارس ابتدایی چند ملیتی شرق کشور / ویژه فرزندان طلاب جامعةالمصطفی خراسان
مراسم آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعة المصطفی خراسان برگزار شد
محفل انس با قرآن در دهه دوم محرم برگزار شد
بازدید حجت الاسلام و المسلمین صالح از مدرسه عالی برادران جامعةالمصطفی خراسان
تدبر در زیارت عاشورا وجدان انسان‌های خفته را بیدار می‌سازد
حضور جوانان عاشق معارف اهل بیت(ع) در جامعة‌المصطفی(ص) را می‌توان معجزه قرن دانست
نیازهای کشورتان را در نظر بگیرید و خودتان را وقف کنید
نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان می تواند به عنوان یک قطب قرآنی در جهان اسلام مطرح شود
اباعبدالله الحسین ریشه همه فضائل و توحید محوری هستند/ معنویت باید در مجموعه جامعه المصطفی موج بزند
توحید مداری اولین ویژگی شخصیتی امام حسین علیه السلام
فلسفه عاشورا و واقعه تاریخی کربلا، تحول‌سازی و احیای حق است / مجالس عزاداری سیدالشهداء علیه السلام محل تربیت و رشد انسان است
آیین آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعةالمصطفی(ص) خراسان
فراخوان مقاله کوتاه « اربعین حسینی »
افتتاحیه پنجمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی / حضور المصطفی خراسان به عنوان بخش بین الملل
آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعةالمصطفی(ص)العالمیه
پنجمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی
سوگواری ملل در عزای سید الشهداء علیه السلام / رنگ و بوی محرم در بین طلاب جامعة المصطفی
«کربلا» و واقعه «عاشورا»، نقطه مشترک همه شیعیان جهان