پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > عمق استراتژیکی ایران اسلامی به خاطر عاشورا و جاذبه اندیشه اباعبد الله علیه السلام است


  چاپ        ارسال به دوست

حجت الاسلام و المسلمین صالح:

عمق استراتژیکی ایران اسلامی به خاطر عاشورا و جاذبه اندیشه اباعبد الله علیه السلام است

رئیس جامعه المصطفی خراسان گفت: امروز همه برد ما در منطقه و بین الملل از واقعه بزرگ و تاریخی عاشورا بوده و عمق استراتژیک ما در دنیا به خاطر عاشورا و جاذبه اندیشه ابا عبدالله الحسین(ع) است.

عاشورا و تاثیر آن بر عمق استراتژیک ما در دنیا

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی خراسان، حجت الاسلام والمسلمین صالح، در هفتمین روز از محرم الحرام با بیان این که در واقعه بزرگ عاشورا، خداوند متعال چنین اراده کرده که این شخصیت عظیم به عنوان محور این روزها، منشا هدایت انسان ها باشد، گفت: به همین دلیل است که امروز همه برد ما در منطقه و بین الملل از عاشوراست و عمق استراتژیک ما در دنیا به خاطر عاشورا و جاذبه اندیشه ابا عبدالله است.

وی با بیان این که ایران به عنوان یک مرکز بین المللی، باید رصدش نسبت به تحولات و گسترش تفکر انقلاب اسلامی و تشیع رصد بروز و نویی باشد، تصریح کرد: خداوند متعال اراده کرده است که از این مسیر زمینه حکومت جهانی حضرت ولی عصر(عج) را فراهم کند لذا به نظر می رسد باید در این زمینه دقیق تر کار کرد و تحلیل ها باید عمیق سازی شود.

رئیس جامعه المصطفی خراسان با بیان این که به نظر بنده امام شناسی تاکنون بیش تر متمرکز بر ابعاد کلامی بوده اما درهمان ابعاد نیز کافی و کامل نیست، عنوان کرد: کلام جدید با توجه به شبهات امروز بسیار مهم است و در این زمینه باید مبانی عقلانی کلام تبیین شده و توام با آن نیز مستنداتی جهت ارائه به نسل امروز تولید شود.

ضرورت نگاه بین المللی نیروی های انسانی جامعةالمصطفی

حجت الاسلام والمسلمین صالح با بیان این که شخصیت اهل البیت(ع) در ابعاد کلامی، اخلاقی، اجتماعی، سیاسی و خانوادگی و همچنین واقعه کربلا شمولی را دارد که باید توسط مراکز علمی بیش تر مورد توجه باشد، عنوان کرد: پژوهشگاه ها باید تولیداتشان در صحنه بین الملل ناظر به نیاز امروز جوامع باشد که در این زمینه نیاز جدی وجود دارد.

وی با بیان این که کارگزاران جامعه المصطفی باید نگاه و بینش شان به مخاطب نگاه بین المللی باشد، بیان کرد: شما امروز در سازمان بین المللی و حوزوی کار می کنید، بنابراین باید خودتان را در این حرکت عظیم سهیم بدانید.

رئیس جامعه المصطفی خراسان ضمن تاکید بر ضرورت تربیت و پرورش انسان های مهذب در جامعه المصطفی خاطر نشان کرد: در مواجهه با مراجعین جامعه المصطفی باید اصول تربیتی مدنظر باشد و رعایت شان و انسانیت طلاب را داشته باشید؛ همچنین بدانید که تربیت منحصر به کلاس های اخلاق نیست بلکه چینش اتاق ها به همراه نوع نگاه و بینش ما نیز تربیت های پنهان در  این مجموعه به عنوان یک مرکز بین المللی به شمار می روند.

حجت الاسلام والمسلمین صالح با بیان این که باید در این مرکز دیدگاه هایمان، جهانی باشد، به تبیین برخی دیگر از خصیصه های شخصیتی ابا عبدالله الحسین(ع) پرداخت و گفت: اگر نقطه پرواز و اوج را ابا عبدالله الحسین(ع) درنظر بگیرید، دراینصورت باید دید جایگاه ما کجاست و چقدر به این شخصیت بزرگ در تحقق رفتار و عمل اسلامی نزدیک یا دور شده ایم.

وی با بیان این که مهمانانی از اقصی نقاط دنیا با سلوک ابا عبدالله حسین(ع) آشنا شده و به همین سبب اینجا حاضرند، افزود: باید طوری برخورد کنید که در این مجموعه منش و سیره و سلوک ابا عبدالله الحسین(ع) دیده شود.

مکتب عاشورا؛ مکتب تربیتی و انسان سازی

رئیس جامعه المصطفی خراسان ادامه داد:جامعه الصطفی اداره و محل درآمد نیست بلکه محل تربیت انسان ها برای  حکومت جهانی و نفوذ بین الملل اندیشه اهل بیت است.

حجت الاسلام والمسلمین صالح با بیان این که میدان کربلا میدان نبرد بین ارزش های انسانی با ارزش های غیر انسانی بوده است، گفت: مکتب عاشورا، یک نوع مکتب تربیتی و انسان سازی است که باید برای نسل امروز تبیین شود و انسان سازی آن آنجا تحقق پیدا می کند که امام حسین(ع) مقابل لشکر دشمنان اینگونه ایستادگی و مقاومت در راه آرمان ها دارد.

وی با بیان این که عاشورا، الهام بخش امام راحل(ره) برای انقلاب عظیم می شود، بیان کرد: بنابراین استمرار عاشورا را درک کنید و حقیقتا اگر کسی کارکردهای اجتماعی و سیاسی عاشورا را درک کند، می تواند تحول عظیمی در جامعه جهانی با مبنای انقلاب عاشورایی ایجاد کند و همین کارکردهای عاشورا را می توان در جنبه های اخلاقی تربیتی نیز وارد کرد.

اجرای عدالت و پرهیز از نگاه نژادپرستانه

رئیس جامعه المصطفی خراسان با بیان این که در مکتب عاشورا، می بینید نگاه و بینش امام حسین(ع)، تاثیرگذار در تعاملات انسان هاست، به نقد نگاه نژاد پرستانه در طول تاریخ در ملل مختلف پرداخت و اظهار کرد: نگاه نژاد پرستانه در طول تاریخ در بین ملل مختلف بخصوص در بین اعراب وجود داشته و پررنگ بوده که آنان به نژاد عرب و قوم و قبیله گرایی بسیار پررنگ نگاه می کردند و یکی از مبارزات پیامبر این بود که نگاه اصحاب خود را نسبت به انسان ها اصلاح کرد.

حجت الاسلام والمسلمین صالح ضمن اشاره به قرآن به عنوان مبین محور برتری و امتیاز انسان ها، ابراز کرد: اسلام نیز مبتنی بر توسعه نگاه توحیدی است و پیامبر شخصی است که در این درجه به اوج رسیده و به عنوان نبی اسلام انتخاب می شود و اصحاب نیز اعم از سیاه پوست و فارس و هر قوم دیگری در نظر ایشان تفاوتی ندارند.

وی ضمن اشاره به عرب و عجم ستیزی، با بیان این که در آن زمان نیز نمی پذیرفتند که سلمان فارسی کنار پیامبر بنشیند و نوعی نگاه تبعیض نژادی بر آنان حاکم بود، بیان کرد: اهل البیت(ع) همه مخالف تبعیض نژادی بودند و ملاک برتری را علم درنظر می گرفتند و این نوع نگاه به انسان، در برخوردها و رفتار او با سایر انسان ها نیز تاثیرگذار بود.

رئیس نمایندگی جامعه المصطفی در خراسان با بیان این که نگاه امیرمومنان(ع) نسبت به خلق به گونه ای بود که مردم را برادران دینی خود می دید که این امر، یک سطح در اندیشه راهبردی حیات انسان است، افزود: در حقیقت اینجا امیر مومنان(ع) ما را توجیه می کنند که همه انسان ها باهم مشترکاتی دارند پس باید عدالت و عدم تبعیض نژادی نیز وجود داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین صالح با بیان این که اباعبدالله الحسین(ع) نیز آمد تا در کربلا به خوبی در برخورد ها و رفتار ها نشان دهد همه انسان ها دارای احترامند، بیان کرد: مساله کرامت انسانی در کربلا به طور ویژه مطرح شد و سیره و سلوک ایشان نیز مبین برخورد با تبعیض نژادی در همه ابعاد ملیت، نژاد، رنگ و یا سطح بندی های اجتماعی بود.

وی با بیان این که بنابراین اگر در کنار ولایت قرار بگیرید و همراه با امام حسین(ع) باشید در هر جایگاهی به شرافت می رسید، خاطر نشان کرد: بنابراین بدانید برای شان انسان ها، احترام و کرامت آنان کافی است؛ حتی در بعد علمی نیز عالمان دین دارای احترام ویژه هستند اما غیرعالم نیز از احترام و تکریم نباید دور باشد. ٢٣:١١ - شنبه ٦ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٥٤٧٩    /    تعداد نمایش : ١٠٣


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
فراخوان همایش ملی مولفه های تمدن ساز در بیانیه دوم انقلاب
حضور المصطفی در سراسر جهان برای نشر اندیشه های امام(ره) ارزشمند و مهم است
بسترهای آموزش و اعزام مبلغ به صورت تخصصی فراهم می شود
نشست مشترک مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی و رئیس جامعه المصطفی العالمیه خراسان
جلب رضایت خداوند، تنها راه تقرب الهی است
نیازسنجی دقیق و داشتن طرح جامع؛ از اولویت‌های جامعةالمصطفی
دوره آموزش‌های کوتاه مدت نمایندگی المصطفی خراسان در حال برگزاری است
"دوازدهمین جشنواره قرآن وحدیثی خانواده های طلاب" برگزار شد
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه استان خراسان با رئیس نمایندگی المصطفی دیدار کرد
خدا محوری و توحید مداری اولین اصل از اصول اندیشه سردار سلیمانی است
تشکیل حکومت جهانی، بدون ایثار و مقاومت امکان ندارد
سخنان رئیس جامعةالمصطفی در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره «شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی»
رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان با رئیس نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت خراسان دیدار کرد
بازدید معاونت آموزش المصطفی از نمایندگی خراسان
حضور پرشور طلاب المصطفی در تشییع پیکر پاک سردار شهید سلیمانی و شهیدان مقاومت
مراسم گرامیداشت و تکریم شهدای بین الملل مقاومت
پیام تسلیت رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان، در پی شهادت سردار سلیمانی
مراسم معارفه مدیران جدید نظام مدرسه ای و برخی از مدیران ستادی
ملاک ما باید ملاک حق باشد / مصداق حق برای ما ولایت فقیه است
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان دیدار کرد
رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان با رئیس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی دیدار کرد
برگزاری مرحله نیمه نهایی مسابقات شفاهی بیست و پنجمین جشنواره قرآن و حدیث جامعةالمصطفی(ص)
توليد علوم انساني- اسلامي كُند و در حال توقف است
ایران الگوی وحدت شیعه و سنی است/ تنها راه نجات فلسطین اتحاد زیرپرچم اسلام است
متن پیام رئیس جامعةالمصطفی العالمیه خراسان به مناسبت رحلت آیت الله سید محمد مهدی موسوی خلخالی رحمةالله علیه
فلسطین؛ فلسطین از بحر تا نهر است، نه حتی یک وجب کمتر! / امروز در جهان خط مقاومت و اتحاد تنها رمز پیروزی است
برگزاری بخش کتبی بیست و پنجمین جشنواره قرآن و حدیث جامعةالمصطفی(ص)
نشست تشویقی مبلغان استان سنده پاکستان
انتصاب مدیران جدید در بخش های مختلف نمایندگی المصطفی خراسان
ندای مظلومیت نهضت اسلامی نیجریه به گوش انسان های آزاده رسیده است
جامعه المصطفی العالمیه خواستار آزادی فوری شیخ زکزاکی شد
مطالعات اسلامی در علوم انسانی در فرآیندی چند مرحله‌ای ظهورپیدا خواهد کرد
اندیشمندان جهان از نوآوری‌های و پژوهش های دینی ما بی‌اطلاعند
بازدید رئیس جامعة المصطفی از غرفه نمایندگی خراسان در نمایشگاه دستاوردهای علمی پژوهشی قم
چگونه باید کتاب بخوانیم؟!
ما در قبال شیخ زکزاکی به عنوان علمدار حرکت اسلامی در آفریقا مسئولیم
بازدید حجت الاسلام و المسلمین صالح از نمایندگی جامعةالمصطفی در اصفهان
رمز پیروزی در پرتوی استقامت و ایمان است
مرحله مقدماتی مسابقات رشته های قرائت قرآن کریم بیست وپنجمین جشنواره بین المللی قرآنی وحدیثی المصطفی
آیت الله مصباح یزدی خطاب به علما و فضلای المصطفی: شیطان و راه های او برای انحراف انسان را باید بشناسید