پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > رشد معنوی در گرو تقویت توحید در ابعاد وجودی انسان است/ باید در جامعة المصطفی اخلاق، دین و تقوا موج بزند


  چاپ        ارسال به دوست

حجت الاسلام و المسلمین صالح:

رشد معنوی در گرو تقویت توحید در ابعاد وجودی انسان است/ باید در جامعة المصطفی اخلاق، دین و تقوا موج بزند

رئیس جامعه المصطفی خراسان با بیان این که باید وقتی وارد این مجموعه می شوید، اخلاق، دین و تقوا در وجود شما موج بزند، گفت: یکایک شما در محیط خانه برای فرزندان خود الگو هستید پس باید اصول اخلاق و معنویت را رعایت کنید.

 ویژگی های شخصیتی اباعبدالله الحسین علیه السلام

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی خراسان، حجت الاسلام والمسلمین صالح، با بیان این که امیدواریم این دهه تاثیرگذار محرم یک دهه پربار در زندگی همگان باشد، به بررسی ویژگی های شخصیتی اباعبدالله الحسین(ع) پرداخت و گفت: شناخت ما از اباعبدالله الحسین(ع)، به نظر، بزرگترین درسی است که می توان از این مجالس گرفت.

وی با بیان این که نخستین بُعد وجودی آن حضرت بُعد ایمانی، معنوی و عبودیت سید الشهداست، تصریح کرد: اباعبدالله الحسین(ع)  از ابوالفضل العباس خواست تا به طرف دشمن رفته و یک شب دیگر فرصت بخواهد تا آنان نماز بخوانند و راز و نیاز کنند، یعنی به واقع سیدالشهدا علیه السلام عاشق نماز خواندن و نیز دعا، تلاوت قرآن و استغفار برای خداوند است.

رئیس جامعه المصطفی خراسان با بیان این که اهل بیت عصمت و طهارت روی نماز مراقبت ویژه ای داشته و نماز آنان با نماز سایرین متفاوت بوده، ابراز کرد: امام سجاد علیه السلام تکنیک کیفیت بخشی به نماز را آموزش داد که انسان باید مراقب باشد و بداند برابر چه کسی ایستاده و به همین سبب شان پروردگار در عبادات ما باید حفظ شود و نماز را با توجه خواند.

رسالت ما رسیدگی به امور طلاب است

حجت الاسلام والمسلمین صالح با بیان این که بنده در مجموعه جامعه المصطفی رضایت ندارم وقت نماز کسی در جلسه باشد مگراینکه طلبه ای که به شما مراجعه کرده است، باید کار او را پیش از آمدن به نماز راه بیاندازید و بدانید درخواست او مقدم است، خاطر نشان کرد: این مساله نیز بنای فقهی دارد که اگر طلبکار خدمت شما آمده باید نماز را کوتاه کنید و اول جواب او را بدهید.

وی با بیان این که وظیفه و رسالت ما نیز رسیدگی به طلبه است، عنوان کرد: خداوند متعال می گوید حق دیگران بر من مقدم است و منِ خدا از حق خود کوتاه آمدم تا این رسیدگی به امورات بندگان صورت بگیرد؛ بنابراین رسالت ما رسیدگی به طلبه است.

باید در جامعة المصطفی اخلاق، دین و تقوا موج بزند

رئیس جامعه المصطفی خراسان، با بیان این که باید وقتی وارد این مجموعه می شوید، اخلاق، دین و تقوا در وجود شما موج بزند، اظهار کرد: یکایک شما در محیط خانه برای فرزندان خود الگو هستید پس باید اصول اخلاق و معنویت را رعایت کنید و خشوع در اصل، وقت و کیفیت نماز داشته باشید و از آنچه امکان دارد تمرکز شما را از خداوند متعال برهم بزند، دوری کنید.

اخلاص در عبادات

حجت الاسلام والمسلمین صالح ضمن اشاره به بیانی از حضرت آیت الله جوادی آملی در این خصوص گفت: ایشان می فرمایند هنگامی که در موعد نماز چیزهایی به ذهنتان خطور میکند که تقوا در آن نهفته نیست پس بدانید که این وسوسه شیطان است ولی اگر مسائل معنوی خیر و مبارک در آن وجود دارد، یعنی الهاماتی از سوی خداوند متعال است.

وی با بیان این که یکی از وجوب ایمانی همین است که انسان در عبادت خود جدیت داشته و همه وجودش را برای خداوند خالص کند یعنی از همه چیز توجه خود را به خداوند متعال معطوف کند، افزود: از سوی دیگر باید سعی کنید همیشه نماز اول وقت داشته باشید همانطور که همراهان شهید صیاد شیرازی می گویند اینقدر ایشان نماز می خواند که انسان خسته می شد.

رئیس جامعه المصطفی خراسان ضمن اشاره به اهمیت نوافل در تقیّد انسان به نماز، دین و معنویت تصریح کرد: خانواده یک شخص غیرحوزوی چنین می گفت که فلانی بیش از 20 سال است که نوافل او ترک نشده است. همین نافله، انسان را به اصل نماز مقید می کند؛ بنابراین در این راه حتما تدریج در عبادیات داشته و کیفیت عبادات خود را نیز بالا ببرید.

حجت الاسلام والمسلمین صالح در ادامه ضمن اشاره به شخصیت سعیدبن عبدالله حنفی، از یاران شیدای امام حسین علیه السلام که در روز عاشورا هنگام نماز جماعت برابر حضرت ایستاد و نگذاشت تیرها به ایشان اصابت کند، افزود: سعید بن عبدالله حنفی با جان خود از اباعبدالله الحسین علیه السلام محافظت کرد و هرچه تیر می خورد برابر تیرها مقاومت می کرد؛ ایشان در راه یاری پسر فاطمه(س) در حال مقاومت از نماز سید الشهداعلیه السلام به شهادت رسید که در آن شرائط از یک سو 13 تیر بر بدن او نشسته بود و از سوی دیگر شمشیر و نیزه به او برخورد کرده بود اما با این حال آنقدر مقاومت کرد تا اباعبدالله الحسین نماز را به انتها رساند.

معصیت یکی از موانع رسیدن به مقام خوف و خشیت الهی

وی با بیان این که از ویژگی های انسان در عبودیت و معنویت توجه به این است که برای رسیدن به این مقام معنوی باید موانع را پشت سربگذارد، خاطر نشان کرد: در دعای ابوحمزه ثمالی ده عامل برای بی حالی انسان در عبادت اشاره شده است که یکی از این موانع که نمی گذارد انسان به ایمان، خوف و خشیت خدا برسد آن است که انسان به گناه و معصیت آلوده شود.

رئیس جامعه المصطفی خراسان با بیان این که شخصی نزد اباعبد الله الحسین علیه السلام آمد و به ایشان چنین بیان کرد که مشکلش همین آلوده شدن او به انواع گناه می باشد، بیان کرد: این فرد گفت اینقدر آلوده شده است که نمی تواند خود را کنترل کند یعنی عادت به گناه کرده است و خوشا به حال کسی که به فکر علاج این درد می افتد؛ از سوی دیگر باید گاهی به علمای بزرگ مراجعه و درخواست نصیحت کنید و از آنان بخواهید به شما موعظه و مشاوره معنوی دهند.

حجت الاسلام والمسلمین صالح با بیان این که باید یکی از تخصص های روحانیون این باشد که افراد آلوده را به گونه ای موعظه کنند که در آنان تاثیرکند، به ضرورت ورع در محضر خداوند متعال به عنوان علامت های مومن حقیقی اشاره و ابراز کرد: اگر تقوای در عمل داشته باشید و از صحنه گناه دوری کنید، می توانید به رستگاری برسید و برای رسیدن به تقوا و خوف خدا باید درنظر داشته باشید که خداوند شما را می بیند و برهمه امورات زندگی تان نظارت دارد.

وی ضمن تبیین دقیق تر موانع رسیدن به مراحل ایمانی ذکر شده خاطر نشان کرد: بدون شک هیچ چیز برتر از توحید برای رشد معنوی در وجود انسان نیست و همه این موارد نیز به تقویت توحید در ابعاد وجودی انسان ها اشاره دارند.٢٢:٣٧ - شنبه ٦ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٥٤٧٨    /    تعداد نمایش : ٧٢


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
فراخوان همایش ملی مولفه های تمدن ساز در بیانیه دوم انقلاب
حضور المصطفی در سراسر جهان برای نشر اندیشه های امام(ره) ارزشمند و مهم است
بسترهای آموزش و اعزام مبلغ به صورت تخصصی فراهم می شود
نشست مشترک مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی و رئیس جامعه المصطفی العالمیه خراسان
جلب رضایت خداوند، تنها راه تقرب الهی است
نیازسنجی دقیق و داشتن طرح جامع؛ از اولویت‌های جامعةالمصطفی
دوره آموزش‌های کوتاه مدت نمایندگی المصطفی خراسان در حال برگزاری است
"دوازدهمین جشنواره قرآن وحدیثی خانواده های طلاب" برگزار شد
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه استان خراسان با رئیس نمایندگی المصطفی دیدار کرد
خدا محوری و توحید مداری اولین اصل از اصول اندیشه سردار سلیمانی است
تشکیل حکومت جهانی، بدون ایثار و مقاومت امکان ندارد
سخنان رئیس جامعةالمصطفی در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره «شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی»
رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان با رئیس نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت خراسان دیدار کرد
بازدید معاونت آموزش المصطفی از نمایندگی خراسان
حضور پرشور طلاب المصطفی در تشییع پیکر پاک سردار شهید سلیمانی و شهیدان مقاومت
مراسم گرامیداشت و تکریم شهدای بین الملل مقاومت
پیام تسلیت رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان، در پی شهادت سردار سلیمانی
مراسم معارفه مدیران جدید نظام مدرسه ای و برخی از مدیران ستادی
ملاک ما باید ملاک حق باشد / مصداق حق برای ما ولایت فقیه است
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان دیدار کرد
رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان با رئیس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی دیدار کرد
برگزاری مرحله نیمه نهایی مسابقات شفاهی بیست و پنجمین جشنواره قرآن و حدیث جامعةالمصطفی(ص)
توليد علوم انساني- اسلامي كُند و در حال توقف است
ایران الگوی وحدت شیعه و سنی است/ تنها راه نجات فلسطین اتحاد زیرپرچم اسلام است
متن پیام رئیس جامعةالمصطفی العالمیه خراسان به مناسبت رحلت آیت الله سید محمد مهدی موسوی خلخالی رحمةالله علیه
فلسطین؛ فلسطین از بحر تا نهر است، نه حتی یک وجب کمتر! / امروز در جهان خط مقاومت و اتحاد تنها رمز پیروزی است
برگزاری بخش کتبی بیست و پنجمین جشنواره قرآن و حدیث جامعةالمصطفی(ص)
نشست تشویقی مبلغان استان سنده پاکستان
انتصاب مدیران جدید در بخش های مختلف نمایندگی المصطفی خراسان
ندای مظلومیت نهضت اسلامی نیجریه به گوش انسان های آزاده رسیده است
جامعه المصطفی العالمیه خواستار آزادی فوری شیخ زکزاکی شد
مطالعات اسلامی در علوم انسانی در فرآیندی چند مرحله‌ای ظهورپیدا خواهد کرد
اندیشمندان جهان از نوآوری‌های و پژوهش های دینی ما بی‌اطلاعند
بازدید رئیس جامعة المصطفی از غرفه نمایندگی خراسان در نمایشگاه دستاوردهای علمی پژوهشی قم
چگونه باید کتاب بخوانیم؟!
ما در قبال شیخ زکزاکی به عنوان علمدار حرکت اسلامی در آفریقا مسئولیم
بازدید حجت الاسلام و المسلمین صالح از نمایندگی جامعةالمصطفی در اصفهان
رمز پیروزی در پرتوی استقامت و ایمان است
مرحله مقدماتی مسابقات رشته های قرائت قرآن کریم بیست وپنجمین جشنواره بین المللی قرآنی وحدیثی المصطفی
آیت الله مصباح یزدی خطاب به علما و فضلای المصطفی: شیطان و راه های او برای انحراف انسان را باید بشناسید