پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > رشد معنوی در گرو تقویت توحید در ابعاد وجودی انسان است/ باید در جامعة المصطفی اخلاق، دین و تقوا موج بزند


  چاپ        ارسال به دوست

حجت الاسلام و المسلمین صالح:

رشد معنوی در گرو تقویت توحید در ابعاد وجودی انسان است/ باید در جامعة المصطفی اخلاق، دین و تقوا موج بزند

رئیس جامعه المصطفی خراسان با بیان این که باید وقتی وارد این مجموعه می شوید، اخلاق، دین و تقوا در وجود شما موج بزند، گفت: یکایک شما در محیط خانه برای فرزندان خود الگو هستید پس باید اصول اخلاق و معنویت را رعایت کنید.

 ویژگی های شخصیتی اباعبدالله الحسین علیه السلام

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی خراسان، حجت الاسلام والمسلمین صالح، با بیان این که امیدواریم این دهه تاثیرگذار محرم یک دهه پربار در زندگی همگان باشد، به بررسی ویژگی های شخصیتی اباعبدالله الحسین(ع) پرداخت و گفت: شناخت ما از اباعبدالله الحسین(ع)، به نظر، بزرگترین درسی است که می توان از این مجالس گرفت.

وی با بیان این که نخستین بُعد وجودی آن حضرت بُعد ایمانی، معنوی و عبودیت سید الشهداست، تصریح کرد: اباعبدالله الحسین(ع)  از ابوالفضل العباس خواست تا به طرف دشمن رفته و یک شب دیگر فرصت بخواهد تا آنان نماز بخوانند و راز و نیاز کنند، یعنی به واقع سیدالشهدا علیه السلام عاشق نماز خواندن و نیز دعا، تلاوت قرآن و استغفار برای خداوند است.

رئیس جامعه المصطفی خراسان با بیان این که اهل بیت عصمت و طهارت روی نماز مراقبت ویژه ای داشته و نماز آنان با نماز سایرین متفاوت بوده، ابراز کرد: امام سجاد علیه السلام تکنیک کیفیت بخشی به نماز را آموزش داد که انسان باید مراقب باشد و بداند برابر چه کسی ایستاده و به همین سبب شان پروردگار در عبادات ما باید حفظ شود و نماز را با توجه خواند.

رسالت ما رسیدگی به امور طلاب است

حجت الاسلام والمسلمین صالح با بیان این که بنده در مجموعه جامعه المصطفی رضایت ندارم وقت نماز کسی در جلسه باشد مگراینکه طلبه ای که به شما مراجعه کرده است، باید کار او را پیش از آمدن به نماز راه بیاندازید و بدانید درخواست او مقدم است، خاطر نشان کرد: این مساله نیز بنای فقهی دارد که اگر طلبکار خدمت شما آمده باید نماز را کوتاه کنید و اول جواب او را بدهید.

وی با بیان این که وظیفه و رسالت ما نیز رسیدگی به طلبه است، عنوان کرد: خداوند متعال می گوید حق دیگران بر من مقدم است و منِ خدا از حق خود کوتاه آمدم تا این رسیدگی به امورات بندگان صورت بگیرد؛ بنابراین رسالت ما رسیدگی به طلبه است.

باید در جامعة المصطفی اخلاق، دین و تقوا موج بزند

رئیس جامعه المصطفی خراسان، با بیان این که باید وقتی وارد این مجموعه می شوید، اخلاق، دین و تقوا در وجود شما موج بزند، اظهار کرد: یکایک شما در محیط خانه برای فرزندان خود الگو هستید پس باید اصول اخلاق و معنویت را رعایت کنید و خشوع در اصل، وقت و کیفیت نماز داشته باشید و از آنچه امکان دارد تمرکز شما را از خداوند متعال برهم بزند، دوری کنید.

اخلاص در عبادات

حجت الاسلام والمسلمین صالح ضمن اشاره به بیانی از حضرت آیت الله جوادی آملی در این خصوص گفت: ایشان می فرمایند هنگامی که در موعد نماز چیزهایی به ذهنتان خطور میکند که تقوا در آن نهفته نیست پس بدانید که این وسوسه شیطان است ولی اگر مسائل معنوی خیر و مبارک در آن وجود دارد، یعنی الهاماتی از سوی خداوند متعال است.

وی با بیان این که یکی از وجوب ایمانی همین است که انسان در عبادت خود جدیت داشته و همه وجودش را برای خداوند خالص کند یعنی از همه چیز توجه خود را به خداوند متعال معطوف کند، افزود: از سوی دیگر باید سعی کنید همیشه نماز اول وقت داشته باشید همانطور که همراهان شهید صیاد شیرازی می گویند اینقدر ایشان نماز می خواند که انسان خسته می شد.

رئیس جامعه المصطفی خراسان ضمن اشاره به اهمیت نوافل در تقیّد انسان به نماز، دین و معنویت تصریح کرد: خانواده یک شخص غیرحوزوی چنین می گفت که فلانی بیش از 20 سال است که نوافل او ترک نشده است. همین نافله، انسان را به اصل نماز مقید می کند؛ بنابراین در این راه حتما تدریج در عبادیات داشته و کیفیت عبادات خود را نیز بالا ببرید.

حجت الاسلام والمسلمین صالح در ادامه ضمن اشاره به شخصیت سعیدبن عبدالله حنفی، از یاران شیدای امام حسین علیه السلام که در روز عاشورا هنگام نماز جماعت برابر حضرت ایستاد و نگذاشت تیرها به ایشان اصابت کند، افزود: سعید بن عبدالله حنفی با جان خود از اباعبدالله الحسین علیه السلام محافظت کرد و هرچه تیر می خورد برابر تیرها مقاومت می کرد؛ ایشان در راه یاری پسر فاطمه(س) در حال مقاومت از نماز سید الشهداعلیه السلام به شهادت رسید که در آن شرائط از یک سو 13 تیر بر بدن او نشسته بود و از سوی دیگر شمشیر و نیزه به او برخورد کرده بود اما با این حال آنقدر مقاومت کرد تا اباعبدالله الحسین نماز را به انتها رساند.

معصیت یکی از موانع رسیدن به مقام خوف و خشیت الهی

وی با بیان این که از ویژگی های انسان در عبودیت و معنویت توجه به این است که برای رسیدن به این مقام معنوی باید موانع را پشت سربگذارد، خاطر نشان کرد: در دعای ابوحمزه ثمالی ده عامل برای بی حالی انسان در عبادت اشاره شده است که یکی از این موانع که نمی گذارد انسان به ایمان، خوف و خشیت خدا برسد آن است که انسان به گناه و معصیت آلوده شود.

رئیس جامعه المصطفی خراسان با بیان این که شخصی نزد اباعبد الله الحسین علیه السلام آمد و به ایشان چنین بیان کرد که مشکلش همین آلوده شدن او به انواع گناه می باشد، بیان کرد: این فرد گفت اینقدر آلوده شده است که نمی تواند خود را کنترل کند یعنی عادت به گناه کرده است و خوشا به حال کسی که به فکر علاج این درد می افتد؛ از سوی دیگر باید گاهی به علمای بزرگ مراجعه و درخواست نصیحت کنید و از آنان بخواهید به شما موعظه و مشاوره معنوی دهند.

حجت الاسلام والمسلمین صالح با بیان این که باید یکی از تخصص های روحانیون این باشد که افراد آلوده را به گونه ای موعظه کنند که در آنان تاثیرکند، به ضرورت ورع در محضر خداوند متعال به عنوان علامت های مومن حقیقی اشاره و ابراز کرد: اگر تقوای در عمل داشته باشید و از صحنه گناه دوری کنید، می توانید به رستگاری برسید و برای رسیدن به تقوا و خوف خدا باید درنظر داشته باشید که خداوند شما را می بیند و برهمه امورات زندگی تان نظارت دارد.

وی ضمن تبیین دقیق تر موانع رسیدن به مراحل ایمانی ذکر شده خاطر نشان کرد: بدون شک هیچ چیز برتر از توحید برای رشد معنوی در وجود انسان نیست و همه این موارد نیز به تقویت توحید در ابعاد وجودی انسان ها اشاره دارند.٢٢:٣٧ - شنبه ٦ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٥٤٧٨    /    تعداد نمایش : ٢٤


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتصاب حجت الاسلام و المسلمین دکتر اخلاقی به سمت دستیارویژه و مشاور رییس درامور ارتباطات استان خراسان
وظیفه روحانیون و طلاب در مقابل گروه ها و فرقه های انحرافی، روشنگری و تنویر افکار است.
برای آمادگی حضور در پیشگاه معصوم و کسب حال معنوی سفر اربعین فراوان به یاد خدا باشید
کاروان حرم تا حرم در مسیر عاشقی/ بدرقه زائران اربعین حسینی علیه السلام جامعةالمصطفی خراسان
مراسم بدرقه کاروان زائران اربعین حسینی علیه السلام جامعةالمصطفی خراسان برگزار می شود
گردهمایی بزرگ مبلغان ملل در اربعین(زمینه سازان تشکیل تمدن نوین اسلامی) برگزار شد
توحیدمحوری؛ وجه تمایز تمدن نوین اسلامی و تمدن غربی
ثبت نام قریب به 2200 نفر از 30ملیت در کاروان پیاده روی اربعین جامعةالمصطفی خراسان
نشست عمومی "بهداشت در سفر اربعین حسینی علیه السلام"
گردهمایی بزرگ مبلغان ملل در اربعین در حرم مطهر رضوی برگزار می شود
اجرای مرحله سوم واکسیناسیون هپاتیتB در جامعةالمصطفی خراسان
کارگاه آموزشی "بایسته های تبلیغ در اربعین، با رویکرد اخلاقی_تربیتی" برگزار می شود.
نشست مشترک و هم اندیشی با مدیران مدارس پیوسته جامعةالمصطفی خراسان برگزار شد
دهمین سمینار علمی پژوهشی پژوهشکده بین المللی امام رضا علیه السلام
عمق استراتژیکی ایران اسلامی به خاطر عاشورا و جاذبه اندیشه اباعبد الله علیه السلام است
رشد معنوی در گرو تقویت توحید در ابعاد وجودی انسان است/ باید در جامعة المصطفی اخلاق، دین و تقوا موج بزند
ابعاد چهارگانه تربیتی زیارت اربعین/ وجود سالار شهیدان الگویی انسانی و ذوابعاد است
پیام رئیس محترم جامعة المصطفی (ص) العالميه به مناسبت آغاز سال تحصیلی 99-98
مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله ساجدی (ره)
نشست تخصصی «جایگاه مسیحیت در اسلام» ویژه توریست هایی از کشور سوئیس برگزار شد
دوره دانش افزایی «عاشوراپژوهی در منابع اهل سنت» برگزار شد
شور طلاب ملیتی در ستاد ثبت نام اربعین جامعة المصطفی العالمیه خراسان
نواختن زنگ مهر حسینی در مدارس ابتدایی چند ملیتی شرق کشور / ویژه فرزندان طلاب جامعةالمصطفی خراسان
مراسم آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعة المصطفی خراسان برگزار شد
محفل انس با قرآن در دهه دوم محرم برگزار شد
بازدید حجت الاسلام و المسلمین صالح از مدرسه عالی برادران جامعةالمصطفی خراسان
تدبر در زیارت عاشورا وجدان انسان‌های خفته را بیدار می‌سازد
حضور جوانان عاشق معارف اهل بیت(ع) در جامعة‌المصطفی(ص) را می‌توان معجزه قرن دانست
نیازهای کشورتان را در نظر بگیرید و خودتان را وقف کنید
نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان می تواند به عنوان یک قطب قرآنی در جهان اسلام مطرح شود
اباعبدالله الحسین ریشه همه فضائل و توحید محوری هستند/ معنویت باید در مجموعه جامعه المصطفی موج بزند
توحید مداری اولین ویژگی شخصیتی امام حسین علیه السلام
فلسفه عاشورا و واقعه تاریخی کربلا، تحول‌سازی و احیای حق است / مجالس عزاداری سیدالشهداء علیه السلام محل تربیت و رشد انسان است
آیین آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعةالمصطفی(ص) خراسان
فراخوان مقاله کوتاه « اربعین حسینی »
افتتاحیه پنجمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی / حضور المصطفی خراسان به عنوان بخش بین الملل
آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعةالمصطفی(ص)العالمیه
پنجمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی
سوگواری ملل در عزای سید الشهداء علیه السلام / رنگ و بوی محرم در بین طلاب جامعة المصطفی
«کربلا» و واقعه «عاشورا»، نقطه مشترک همه شیعیان جهان