پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > رشد معنوی در گرو تقویت توحید در ابعاد وجودی انسان است/ باید در جامعة المصطفی اخلاق، دین و تقوا موج بزند


  چاپ        ارسال به دوست

حجت الاسلام و المسلمین صالح:

رشد معنوی در گرو تقویت توحید در ابعاد وجودی انسان است/ باید در جامعة المصطفی اخلاق، دین و تقوا موج بزند

رئیس جامعه المصطفی خراسان با بیان این که باید وقتی وارد این مجموعه می شوید، اخلاق، دین و تقوا در وجود شما موج بزند، گفت: یکایک شما در محیط خانه برای فرزندان خود الگو هستید پس باید اصول اخلاق و معنویت را رعایت کنید.

 ویژگی های شخصیتی اباعبدالله الحسین علیه السلام

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی خراسان، حجت الاسلام والمسلمین صالح، با بیان این که امیدواریم این دهه تاثیرگذار محرم یک دهه پربار در زندگی همگان باشد، به بررسی ویژگی های شخصیتی اباعبدالله الحسین(ع) پرداخت و گفت: شناخت ما از اباعبدالله الحسین(ع)، به نظر، بزرگترین درسی است که می توان از این مجالس گرفت.

وی با بیان این که نخستین بُعد وجودی آن حضرت بُعد ایمانی، معنوی و عبودیت سید الشهداست، تصریح کرد: اباعبدالله الحسین(ع)  از ابوالفضل العباس خواست تا به طرف دشمن رفته و یک شب دیگر فرصت بخواهد تا آنان نماز بخوانند و راز و نیاز کنند، یعنی به واقع سیدالشهدا علیه السلام عاشق نماز خواندن و نیز دعا، تلاوت قرآن و استغفار برای خداوند است.

رئیس جامعه المصطفی خراسان با بیان این که اهل بیت عصمت و طهارت روی نماز مراقبت ویژه ای داشته و نماز آنان با نماز سایرین متفاوت بوده، ابراز کرد: امام سجاد علیه السلام تکنیک کیفیت بخشی به نماز را آموزش داد که انسان باید مراقب باشد و بداند برابر چه کسی ایستاده و به همین سبب شان پروردگار در عبادات ما باید حفظ شود و نماز را با توجه خواند.

رسالت ما رسیدگی به امور طلاب است

حجت الاسلام والمسلمین صالح با بیان این که بنده در مجموعه جامعه المصطفی رضایت ندارم وقت نماز کسی در جلسه باشد مگراینکه طلبه ای که به شما مراجعه کرده است، باید کار او را پیش از آمدن به نماز راه بیاندازید و بدانید درخواست او مقدم است، خاطر نشان کرد: این مساله نیز بنای فقهی دارد که اگر طلبکار خدمت شما آمده باید نماز را کوتاه کنید و اول جواب او را بدهید.

وی با بیان این که وظیفه و رسالت ما نیز رسیدگی به طلبه است، عنوان کرد: خداوند متعال می گوید حق دیگران بر من مقدم است و منِ خدا از حق خود کوتاه آمدم تا این رسیدگی به امورات بندگان صورت بگیرد؛ بنابراین رسالت ما رسیدگی به طلبه است.

باید در جامعة المصطفی اخلاق، دین و تقوا موج بزند

رئیس جامعه المصطفی خراسان، با بیان این که باید وقتی وارد این مجموعه می شوید، اخلاق، دین و تقوا در وجود شما موج بزند، اظهار کرد: یکایک شما در محیط خانه برای فرزندان خود الگو هستید پس باید اصول اخلاق و معنویت را رعایت کنید و خشوع در اصل، وقت و کیفیت نماز داشته باشید و از آنچه امکان دارد تمرکز شما را از خداوند متعال برهم بزند، دوری کنید.

اخلاص در عبادات

حجت الاسلام والمسلمین صالح ضمن اشاره به بیانی از حضرت آیت الله جوادی آملی در این خصوص گفت: ایشان می فرمایند هنگامی که در موعد نماز چیزهایی به ذهنتان خطور میکند که تقوا در آن نهفته نیست پس بدانید که این وسوسه شیطان است ولی اگر مسائل معنوی خیر و مبارک در آن وجود دارد، یعنی الهاماتی از سوی خداوند متعال است.

وی با بیان این که یکی از وجوب ایمانی همین است که انسان در عبادت خود جدیت داشته و همه وجودش را برای خداوند خالص کند یعنی از همه چیز توجه خود را به خداوند متعال معطوف کند، افزود: از سوی دیگر باید سعی کنید همیشه نماز اول وقت داشته باشید همانطور که همراهان شهید صیاد شیرازی می گویند اینقدر ایشان نماز می خواند که انسان خسته می شد.

رئیس جامعه المصطفی خراسان ضمن اشاره به اهمیت نوافل در تقیّد انسان به نماز، دین و معنویت تصریح کرد: خانواده یک شخص غیرحوزوی چنین می گفت که فلانی بیش از 20 سال است که نوافل او ترک نشده است. همین نافله، انسان را به اصل نماز مقید می کند؛ بنابراین در این راه حتما تدریج در عبادیات داشته و کیفیت عبادات خود را نیز بالا ببرید.

حجت الاسلام والمسلمین صالح در ادامه ضمن اشاره به شخصیت سعیدبن عبدالله حنفی، از یاران شیدای امام حسین علیه السلام که در روز عاشورا هنگام نماز جماعت برابر حضرت ایستاد و نگذاشت تیرها به ایشان اصابت کند، افزود: سعید بن عبدالله حنفی با جان خود از اباعبدالله الحسین علیه السلام محافظت کرد و هرچه تیر می خورد برابر تیرها مقاومت می کرد؛ ایشان در راه یاری پسر فاطمه(س) در حال مقاومت از نماز سید الشهداعلیه السلام به شهادت رسید که در آن شرائط از یک سو 13 تیر بر بدن او نشسته بود و از سوی دیگر شمشیر و نیزه به او برخورد کرده بود اما با این حال آنقدر مقاومت کرد تا اباعبدالله الحسین نماز را به انتها رساند.

معصیت یکی از موانع رسیدن به مقام خوف و خشیت الهی

وی با بیان این که از ویژگی های انسان در عبودیت و معنویت توجه به این است که برای رسیدن به این مقام معنوی باید موانع را پشت سربگذارد، خاطر نشان کرد: در دعای ابوحمزه ثمالی ده عامل برای بی حالی انسان در عبادت اشاره شده است که یکی از این موانع که نمی گذارد انسان به ایمان، خوف و خشیت خدا برسد آن است که انسان به گناه و معصیت آلوده شود.

رئیس جامعه المصطفی خراسان با بیان این که شخصی نزد اباعبد الله الحسین علیه السلام آمد و به ایشان چنین بیان کرد که مشکلش همین آلوده شدن او به انواع گناه می باشد، بیان کرد: این فرد گفت اینقدر آلوده شده است که نمی تواند خود را کنترل کند یعنی عادت به گناه کرده است و خوشا به حال کسی که به فکر علاج این درد می افتد؛ از سوی دیگر باید گاهی به علمای بزرگ مراجعه و درخواست نصیحت کنید و از آنان بخواهید به شما موعظه و مشاوره معنوی دهند.

حجت الاسلام والمسلمین صالح با بیان این که باید یکی از تخصص های روحانیون این باشد که افراد آلوده را به گونه ای موعظه کنند که در آنان تاثیرکند، به ضرورت ورع در محضر خداوند متعال به عنوان علامت های مومن حقیقی اشاره و ابراز کرد: اگر تقوای در عمل داشته باشید و از صحنه گناه دوری کنید، می توانید به رستگاری برسید و برای رسیدن به تقوا و خوف خدا باید درنظر داشته باشید که خداوند شما را می بیند و برهمه امورات زندگی تان نظارت دارد.

وی ضمن تبیین دقیق تر موانع رسیدن به مراحل ایمانی ذکر شده خاطر نشان کرد: بدون شک هیچ چیز برتر از توحید برای رشد معنوی در وجود انسان نیست و همه این موارد نیز به تقویت توحید در ابعاد وجودی انسان ها اشاره دارند.٢٢:٣٧ - شنبه ٦ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٥٤٧٨    /    تعداد نمایش : ١٨٣


امتیازدهی

خروج
شرحی بر زندگی امام هادی علیه السلام
مدیر ارتباطات و بین الملل المصطفی خراسان با سرپرست سازمان فرهنگ و ارتباطات خراسان رضوی دیدار کرد
عید قربان و اعمال آن
رئیس المصطفی خراسان با رئیس مرکز امور طلاب و خانواده های جامعه المصطفی دیدار کرد
عرفه و اعمال شب و روز آن
شهادت جان گداز حضرت امام محمد باقر (ع) بر عموم شیعیان آن حضرت تسلیت باد
دانلود نسخه اندروید نرم افزار ارتباطی نمایندگی خراسان
شهادت حضرت امام محمد تقی علیه السلام بر عموم شیعیان جهان تسلیت باد
توحید محوری و معاد باوری از عوامل اصلی کسب تقوی است
انتصاب حجت الاسلام والمسلمین صالح به عنوان عضو شورای اندیشه ورزان اندیشکده المصطفی
گزارش عملکرد خوابگاه خواهران (ویژه دهه کرامت 1399)
گزارش عملکرد مدرسه عالی قرآن و حدیث (ویژه دهه کرامت 1399)
سومین همایش علوم انسانی با موضوع پیشرفت های نوین در عرصه علم و فراعلم برگزار می گردد
هرچه می توانیم صرفه جویی کنیم و از زمان کم بیشترین بهره را ببریم
طرح سیر مطالعاتی غیر حضوری "نــــــــــــــــــــــور" برگزار می شود
پیام تسلیت رئیس جامعه المصطفی خراسان، در پی درگذشت طلبه فاضل مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای سید علی حسینی
ارائه خدمات نمایندگی المصطفی خراسان از طریق تماس تلفنی امکان پذیر می باشد
عوامل غفلت در محضر خداوند و راه های تقویت ایمان
ابلاغیه ریاست محترم نمایندگی خطاب به اساتید، کارکنان و طلاب در خصوص پیشگیری از شیوع بیماری کرونا
خجسته میلاد با سعادت حضرت ثامن الحجج علیه السلام بر عموم شیعیان جهان تهنیت باد
جلسه ستاد مبارزه با ویروس کرونا در نمایندگی المصطفی خراسان برگزار شد
دیدار رئیس جامعة المصطفی خراسان با استاندار خراسان رضوی
پیام تبریک نماینده المصطفی در خراسان، به مناسبت ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه س و آغاز دهه کرامت
مرجعیت افول یافته غرب فرصتی برای انقلاب اسلامی است / منطق استعماری افکار عمومی را فریب می دهد
تظاهرات ضدنژادپرستی هیمنه آمریکا را نابود کرد / در آینده آمریکا تبدیل به کشور معمولی تر خواهد شد
گزارش تصویری وبینار بررسی تحولات امریکا
ابلاغیه ریاست المصطفی ص خراسان در خصوص رعایت دستورالعمل های بهداشتی جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا
مراسم سوگواری سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) برگزار گردید
سلسله مباحث "اخلاق اسلامی از منظر قرآن و روایات" شماره ۳
وبينار علمی "ویژه بررسی تحولات آمریکا" برگزار می گردد
نخستین اردوی علمی فرهنگی تدوین سند جامع تحول نمایندگی المصطفی در خراسان، برگزار شد
نمایندگی جامعه المصطفی در خراسان و معاونت تبلیغات آستان قدس رضوی تفاهم نامه امضا می کنند
رئیس جامعه المصطفی خراسان با رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی دیدار کرد
آخرت هر فرد، در گرو نیت اعمال آن فرد در این دنیا است/ «انما الاعمال بالنیات»
بازدید رئیس جامعه المصطفی خراسان از نحوه برگزاری آزمون های این نمایندگی
رئیس جامعة المصطفی خراسان با رئیس سازمان علمی فرهنگی آستان قدس رضوی دیدار کرد
نشست آنلاین " بررسی فقه سیاسی اسلام در اندیشه امام خمینی ره"
امام خمینی (ره) شخصیتی بی نظیر در تاریخ معاصر است که فرا زمانی و فرا مکانی بوده و امواج نهضت اسلامی وی سراسر جهان را فراگرفته است
حضور مبلغان در فضای مجازی ضروری است
مبلغان المصطفی با استفاده از ظرفیت مجازی پرچم تبلیغ دین را برافراشته نگاه داشتند