پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > ابعاد چهارگانه تربیتی زیارت اربعین/ وجود سالار شهیدان الگویی انسانی و ذوابعاد است


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس جامعة المصطفی العالمیه خراسان:

ابعاد چهارگانه تربیتی زیارت اربعین/ وجود سالار شهیدان الگویی انسانی و ذوابعاد است

رئیس جامعة‌المصطفی العالمیه خراسان گفت: الگو داشتن برای هر کسی که می خواهد شخصیت محکم و استواری داشته باشد، لازم است و وجود سالار شهیدان الگویی انسانی و ذوابعاد است که می تواند انسان را به این سمت سوق دهد و جاذبه وجودی ایشان انسان را از نظر الگویی می تواند تأمین کند.

به گزارش روابط عمومی جامعةالمصطفی خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا صالح، در نشست عمومی ابعاد تربیتی زیارت اربعین که  یک شنبه، 31 شهریور ماه با حضور جمعی از طلاب در مرکز آموزش زبان ومعارف اسلامی خواهران برگزار شد، اظهار کرد: اربعین، چهلمین روز شهادت امام حسین (ع) است که جان خود و یارانش را فدای دین کرد. از عاشورا که شهادت امام حسین (ع)  می باشد تا 20 صفر که 40 روز گذشته است را اربعین می گویند از آنجا که گرامیداشت خاطره شهید و احیاء اربعین وی، زنده نگهداشتن نام و یاد و راه اوست و زیارت، یکی از راههای احیای یاد و خاطره است، زیارت امام حسین (ع) بویژه در روز بیستم ماه صفر که اربعین آن حضرت است، فضیلت بسیار دارد.

حجت الاسلام و المسلمین صالح با اشاره به اینکه اربعین روزی است که جابر بن عبدالله انصاری، صحابی بزرگ رسول خدا صلی الله علیه وآله به زیارت قبر امام حسین علیه السلام نائل شد وایشان اولین زائر قبر امام حسین (ع) بوده است گفت: عطیه که همراه جابر بوده است دیدکه کاروان اهل بیت پیامبر (ص) و امام حسین (ع ) از شام به مدینه بازگشتند به زیارت قبر امام حسین (ع) آمدند و جابر را ملاقات کردند. و شیخ طوسی وشیخ مفید از علمای بزرگ گفته اند روز اربعین روز بازگشت اهل بیت امام حسین (ع) از شام به مدینه بوده است.  در واقع دو اتفاق مهم اربعین، یکی زیارت جابر ودیگری زیارت اما حسین (ع) می باشد.

وی تاکید کرد: در مورد زیارت اربعین هیچ امامی به غیر از امام حسین (ع) اربعین ندارد. در واقع برای همه امامان روز شهادت فقط عزاداری می کنیم اما در مورد امام حسین (ع) علاوه بر روز عاشورا که روز شهادت ایشان است اربعین هم زیارتش وارد شده است. 

پنج نشانه مومن از منظر امام حسن عسگری (ع)

حجت الاسلام و المسلمین صالح  با اشاره به پنج نشانه مومن از منظر امام حسن عسگری (ع) بیان کرد: اولین نشانه، اقامه پنجاه و یک ركعت نماز که 17 رکعت نماز واجب و بقیه نماز نافله است و دومین علامت مومن زيارت اربعين، هم از راه نزدیک و هم از راه دور برای کسانی که دراربعین نمی توانند به زیارت ابا عبدالله الحسین بروند. سومین علامت مومن، انگشتر در دست راست كردن و چهارمین نشانه، پيشاني بر خاك نهادن در سجده و پنجمین و آخرین علامت نیز بلند گفتن بسم الله الرحمن الرحيم است.

رئیس جامعة‌المصطفی مشهد با اشاره به معنای زیارت بیان کرد: زیارت یعنی به دیدار کسی رفتن حالا این سوال مطرح است که کسی که از دنیا می رود چرا باید به زیارت او برویم؟ اول اینکه روایت داریم پیامبر اکرم (ص) به قبرستان بقیع می رفت و قبرمردگان را زیارت می کرد و برای آنها درود وسلام می فرستاد. اهل بیت (ع) نیز دائم به زیارت می رفتند. امام حسین (ع) وقتی مدینه را می خواست ترک کند به زیارت قبر پیامبر اکرم (ص) می رفت. حضرت فاطمه زهرا (س) وحضرت علی (ع) مرتب قبر پیامبر (ص) را زیارت می کردند. در زیارت عمده کار مهم این است که به دیدن امام می رویم

درسهای تربیتی اربعین:

1-در زیارت، اهل بیت را شفیع قرار می دهیم 

حجت الاسلام صالح بیان کرد: در زیارت اربعین ما امام حسین (ع) را واسطه و وسیله قرار می دهیم و او را بین خودمان و خدا شفیع قرار می دهیم. یعنی اینکه خدایا به حقِّ پیامبر اسلام و اهل بیت ایشان دعای مرا مستجاب کن ونور ایمان را در قلب من تقویت کن.

2-توسل به اهل بیت 

وی بیان کرد: توسل به اهل بیت علیهم السلام در نزد بزرگان بسیار مشهور است و اهل بیت مستجاب الدعوه هستند زیرا پاکترین انسانهای روی زمین هستند.

3-ایجاد الگویی برای تربیت

رئیس جامعة‌ المصطفی ص خراسان در ادامه افزود: نکته بعدی این است که همه از لحاظ تربیتی برای دست یافتن به یک شخصیت کامل، نیاز به یک الگو و اسوه برای همانندسازی دارند، وقتی این جمعیت‌های انبوه به سوی کربلا در این راهپیمایی عظیم حرکت می کنند، آنچه مدنظرشان است این است که آرمان سالار شهیدان علیه السلام را که اعتلای کلمه حق بود، را بشناسند و این آرمان را حفظ کرده و به آن عشق و محبت داشته باشند. طبیعتاً هم آنها الگوی خود را پیدا می کنند چرا که انسان کاملی که دارای جمیع ابعاد انسانی است، مثل سالار شهیدان(ع) برای هر کسی که قدم در این راه می‌گذارد، یک الگو، آرمان و اسوه محسوب می شود.

وی افزود: بنابراین وجود سالار شهیدان که الگویی ذوابعاد است می تواند انسان را به سمت خود سوق دهد و جاذبه وجودی ایشان، انسان را از نظر الگویی تأمین کند و برای هر کسی که  می خواهد شخصیت محکم و استواری داشته باشد، الگویی کامل تأمین می شود. 

4-تقویت ایمان برای دفاع از دین

حجت الاسلام صالح با بیان اینکه تقویت ایمان بسیار مهم است گفت: از مباحث ایمان این است که روح دفاع از دین تقویت شود. دراین بین اصحاب امام حسین (ع) در برابر سختیها و مشکلات صبور بودند، برای خدا و رضایت امام زمان خود صبر می کردند؛ در بخشی از کتاب سیدبن اللهوف آمده است که در وسط جنگ هنگام ظهر روز عاشورا، امام حسين (ع) با ياران باقي مانده خود به اقامه نماز ظهر ايستادند. اما چگونه مي‌توانستند نماز را به پايان برند در حالي كه دشمن، تيرها را به سوي آن حضرت و يارانش نشانه گرفته بودند. در اين ميان دو تن از ياران وفادار امام به نام‌هاي «زهير» و «سعيدبن عبدالله حنفی» سپر بلاي آن حضرت شدند و تيرها را به جان خريدند. آن قدر تير بر جسم آن دو عزيز نشسته بود که سعیدبن عبدالله حنفی بعد از سلام بر امام بر زمين افتاد و جام شهادت را نوشيد. سعيد هنگامي كه بر بدن جاي نيزه و شمشير و سيزده تير داشت اين چنين گفت: «خدايا! اينها را چون قوم عاد و ثمود از خود دور ساز و مورد لعن قرار ده. پروردگارا! سلام مرا به پيامبرت برسان، و به او از درد جراحاتم بگو، من ثواب تو را خواسته‌ام تا ذريه پيامبرت صلي الله عليه و آله و سلم را ياري رسانم» سپس رو به امام حسين عليه‌السلام كرد و گفت: «اوفيت يابن رسول الله؟؛ اي فرزند رسول خدا! آيا من به عهد خود وفا كرده‌ام؟» امام فرمود: «نعم، انت امامي في الجنة؛ آري، تو در بهشت جلوتر از من رفتی سپس به شهادت رسيد. زمان جنگ کربلا اصحاب امام حسین (ع) با جان، دست و بدن از امام حسین (ع) و دین دفاع کردند.

رئیس جامعة‌ المصطفی خراسان اظهار کرد: رفتن به زیارت اربعین یعنی من الگویی دارم به نام امام حسین (ع) و چون او در راه خدا از دین دفاع کرده، من این الگو را می گیرم، در این مسیر به زیارت کسی می روم که اینگونه اصحابی داشت وتمام زندگی خودش را برای دفاع از دین داده است.

حجت الاسلام صالح با اشاره به اینکه امروز همان روحیه باید در شما طلاب با مطالعه جدی و خوب درس خواندن تقویت شود تاکید کرد: برای اینکه از اصحاب امام حسین (ع) باشید شما طلاب هم در پایان هر روز مقابل قبله به امام زمان بگویید اوفيت يابن رسول الله؟؛اینکه ببینید امام زمان از شما راضی هست یا نه، قدرت کنترل خوبی برای شما خواهد بود.


١٦:١٢ - شنبه ٦ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٤٣٣١    /    تعداد نمایش : ٢٢٩


امتیازدهی

خروج
شرحی بر زندگی امام هادی علیه السلام
مدیر ارتباطات و بین الملل المصطفی خراسان با سرپرست سازمان فرهنگ و ارتباطات خراسان رضوی دیدار کرد
عید قربان و اعمال آن
رئیس المصطفی خراسان با رئیس مرکز امور طلاب و خانواده های جامعه المصطفی دیدار کرد
عرفه و اعمال شب و روز آن
شهادت جان گداز حضرت امام محمد باقر (ع) بر عموم شیعیان آن حضرت تسلیت باد
دانلود نسخه اندروید نرم افزار ارتباطی نمایندگی خراسان
شهادت حضرت امام محمد تقی علیه السلام بر عموم شیعیان جهان تسلیت باد
توحید محوری و معاد باوری از عوامل اصلی کسب تقوی است
انتصاب حجت الاسلام والمسلمین صالح به عنوان عضو شورای اندیشه ورزان اندیشکده المصطفی
گزارش عملکرد خوابگاه خواهران (ویژه دهه کرامت 1399)
گزارش عملکرد مدرسه عالی قرآن و حدیث (ویژه دهه کرامت 1399)
سومین همایش علوم انسانی با موضوع پیشرفت های نوین در عرصه علم و فراعلم برگزار می گردد
هرچه می توانیم صرفه جویی کنیم و از زمان کم بیشترین بهره را ببریم
طرح سیر مطالعاتی غیر حضوری "نــــــــــــــــــــــور" برگزار می شود
پیام تسلیت رئیس جامعه المصطفی خراسان، در پی درگذشت طلبه فاضل مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای سید علی حسینی
ارائه خدمات نمایندگی المصطفی خراسان از طریق تماس تلفنی امکان پذیر می باشد
عوامل غفلت در محضر خداوند و راه های تقویت ایمان
ابلاغیه ریاست محترم نمایندگی خطاب به اساتید، کارکنان و طلاب در خصوص پیشگیری از شیوع بیماری کرونا
خجسته میلاد با سعادت حضرت ثامن الحجج علیه السلام بر عموم شیعیان جهان تهنیت باد
جلسه ستاد مبارزه با ویروس کرونا در نمایندگی المصطفی خراسان برگزار شد
دیدار رئیس جامعة المصطفی خراسان با استاندار خراسان رضوی
پیام تبریک نماینده المصطفی در خراسان، به مناسبت ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه س و آغاز دهه کرامت
مرجعیت افول یافته غرب فرصتی برای انقلاب اسلامی است / منطق استعماری افکار عمومی را فریب می دهد
تظاهرات ضدنژادپرستی هیمنه آمریکا را نابود کرد / در آینده آمریکا تبدیل به کشور معمولی تر خواهد شد
گزارش تصویری وبینار بررسی تحولات امریکا
ابلاغیه ریاست المصطفی ص خراسان در خصوص رعایت دستورالعمل های بهداشتی جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا
مراسم سوگواری سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) برگزار گردید
سلسله مباحث "اخلاق اسلامی از منظر قرآن و روایات" شماره ۳
وبينار علمی "ویژه بررسی تحولات آمریکا" برگزار می گردد
نخستین اردوی علمی فرهنگی تدوین سند جامع تحول نمایندگی المصطفی در خراسان، برگزار شد
نمایندگی جامعه المصطفی در خراسان و معاونت تبلیغات آستان قدس رضوی تفاهم نامه امضا می کنند
رئیس جامعه المصطفی خراسان با رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی دیدار کرد
آخرت هر فرد، در گرو نیت اعمال آن فرد در این دنیا است/ «انما الاعمال بالنیات»
بازدید رئیس جامعه المصطفی خراسان از نحوه برگزاری آزمون های این نمایندگی
رئیس جامعة المصطفی خراسان با رئیس سازمان علمی فرهنگی آستان قدس رضوی دیدار کرد
نشست آنلاین " بررسی فقه سیاسی اسلام در اندیشه امام خمینی ره"
امام خمینی (ره) شخصیتی بی نظیر در تاریخ معاصر است که فرا زمانی و فرا مکانی بوده و امواج نهضت اسلامی وی سراسر جهان را فراگرفته است
حضور مبلغان در فضای مجازی ضروری است
مبلغان المصطفی با استفاده از ظرفیت مجازی پرچم تبلیغ دین را برافراشته نگاه داشتند