پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > ابعاد چهارگانه تربیتی زیارت اربعین/ وجود سالار شهیدان الگویی انسانی و ذوابعاد است


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس جامعة المصطفی العالمیه خراسان:

ابعاد چهارگانه تربیتی زیارت اربعین/ وجود سالار شهیدان الگویی انسانی و ذوابعاد است

رئیس جامعة‌المصطفی العالمیه خراسان گفت: الگو داشتن برای هر کسی که می خواهد شخصیت محکم و استواری داشته باشد، لازم است و وجود سالار شهیدان الگویی انسانی و ذوابعاد است که می تواند انسان را به این سمت سوق دهد و جاذبه وجودی ایشان انسان را از نظر الگویی می تواند تأمین کند.

به گزارش روابط عمومی جامعةالمصطفی خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا صالح، در نشست عمومی ابعاد تربیتی زیارت اربعین که  یک شنبه، 31 شهریور ماه با حضور جمعی از طلاب در مرکز آموزش زبان ومعارف اسلامی خواهران برگزار شد، اظهار کرد: اربعین، چهلمین روز شهادت امام حسین (ع) است که جان خود و یارانش را فدای دین کرد. از عاشورا که شهادت امام حسین (ع)  می باشد تا 20 صفر که 40 روز گذشته است را اربعین می گویند از آنجا که گرامیداشت خاطره شهید و احیاء اربعین وی، زنده نگهداشتن نام و یاد و راه اوست و زیارت، یکی از راههای احیای یاد و خاطره است، زیارت امام حسین (ع) بویژه در روز بیستم ماه صفر که اربعین آن حضرت است، فضیلت بسیار دارد.

حجت الاسلام و المسلمین صالح با اشاره به اینکه اربعین روزی است که جابر بن عبدالله انصاری، صحابی بزرگ رسول خدا صلی الله علیه وآله به زیارت قبر امام حسین علیه السلام نائل شد وایشان اولین زائر قبر امام حسین (ع) بوده است گفت: عطیه که همراه جابر بوده است دیدکه کاروان اهل بیت پیامبر (ص) و امام حسین (ع ) از شام به مدینه بازگشتند به زیارت قبر امام حسین (ع) آمدند و جابر را ملاقات کردند. و شیخ طوسی وشیخ مفید از علمای بزرگ گفته اند روز اربعین روز بازگشت اهل بیت امام حسین (ع) از شام به مدینه بوده است.  در واقع دو اتفاق مهم اربعین، یکی زیارت جابر ودیگری زیارت اما حسین (ع) می باشد.

وی تاکید کرد: در مورد زیارت اربعین هیچ امامی به غیر از امام حسین (ع) اربعین ندارد. در واقع برای همه امامان روز شهادت فقط عزاداری می کنیم اما در مورد امام حسین (ع) علاوه بر روز عاشورا که روز شهادت ایشان است اربعین هم زیارتش وارد شده است. 

پنج نشانه مومن از منظر امام حسن عسگری (ع)

حجت الاسلام و المسلمین صالح  با اشاره به پنج نشانه مومن از منظر امام حسن عسگری (ع) بیان کرد: اولین نشانه، اقامه پنجاه و یک ركعت نماز که 17 رکعت نماز واجب و بقیه نماز نافله است و دومین علامت مومن زيارت اربعين، هم از راه نزدیک و هم از راه دور برای کسانی که دراربعین نمی توانند به زیارت ابا عبدالله الحسین بروند. سومین علامت مومن، انگشتر در دست راست كردن و چهارمین نشانه، پيشاني بر خاك نهادن در سجده و پنجمین و آخرین علامت نیز بلند گفتن بسم الله الرحمن الرحيم است.

رئیس جامعة‌المصطفی مشهد با اشاره به معنای زیارت بیان کرد: زیارت یعنی به دیدار کسی رفتن حالا این سوال مطرح است که کسی که از دنیا می رود چرا باید به زیارت او برویم؟ اول اینکه روایت داریم پیامبر اکرم (ص) به قبرستان بقیع می رفت و قبرمردگان را زیارت می کرد و برای آنها درود وسلام می فرستاد. اهل بیت (ع) نیز دائم به زیارت می رفتند. امام حسین (ع) وقتی مدینه را می خواست ترک کند به زیارت قبر پیامبر اکرم (ص) می رفت. حضرت فاطمه زهرا (س) وحضرت علی (ع) مرتب قبر پیامبر (ص) را زیارت می کردند. در زیارت عمده کار مهم این است که به دیدن امام می رویم

درسهای تربیتی اربعین:

1-در زیارت، اهل بیت را شفیع قرار می دهیم 

حجت الاسلام صالح بیان کرد: در زیارت اربعین ما امام حسین (ع) را واسطه و وسیله قرار می دهیم و او را بین خودمان و خدا شفیع قرار می دهیم. یعنی اینکه خدایا به حقِّ پیامبر اسلام و اهل بیت ایشان دعای مرا مستجاب کن ونور ایمان را در قلب من تقویت کن.

2-توسل به اهل بیت 

وی بیان کرد: توسل به اهل بیت علیهم السلام در نزد بزرگان بسیار مشهور است و اهل بیت مستجاب الدعوه هستند زیرا پاکترین انسانهای روی زمین هستند.

3-ایجاد الگویی برای تربیت

رئیس جامعة‌ المصطفی ص خراسان در ادامه افزود: نکته بعدی این است که همه از لحاظ تربیتی برای دست یافتن به یک شخصیت کامل، نیاز به یک الگو و اسوه برای همانندسازی دارند، وقتی این جمعیت‌های انبوه به سوی کربلا در این راهپیمایی عظیم حرکت می کنند، آنچه مدنظرشان است این است که آرمان سالار شهیدان علیه السلام را که اعتلای کلمه حق بود، را بشناسند و این آرمان را حفظ کرده و به آن عشق و محبت داشته باشند. طبیعتاً هم آنها الگوی خود را پیدا می کنند چرا که انسان کاملی که دارای جمیع ابعاد انسانی است، مثل سالار شهیدان(ع) برای هر کسی که قدم در این راه می‌گذارد، یک الگو، آرمان و اسوه محسوب می شود.

وی افزود: بنابراین وجود سالار شهیدان که الگویی ذوابعاد است می تواند انسان را به سمت خود سوق دهد و جاذبه وجودی ایشان، انسان را از نظر الگویی تأمین کند و برای هر کسی که  می خواهد شخصیت محکم و استواری داشته باشد، الگویی کامل تأمین می شود. 

4-تقویت ایمان برای دفاع از دین

حجت الاسلام صالح با بیان اینکه تقویت ایمان بسیار مهم است گفت: از مباحث ایمان این است که روح دفاع از دین تقویت شود. دراین بین اصحاب امام حسین (ع) در برابر سختیها و مشکلات صبور بودند، برای خدا و رضایت امام زمان خود صبر می کردند؛ در بخشی از کتاب سیدبن اللهوف آمده است که در وسط جنگ هنگام ظهر روز عاشورا، امام حسين (ع) با ياران باقي مانده خود به اقامه نماز ظهر ايستادند. اما چگونه مي‌توانستند نماز را به پايان برند در حالي كه دشمن، تيرها را به سوي آن حضرت و يارانش نشانه گرفته بودند. در اين ميان دو تن از ياران وفادار امام به نام‌هاي «زهير» و «سعيدبن عبدالله حنفی» سپر بلاي آن حضرت شدند و تيرها را به جان خريدند. آن قدر تير بر جسم آن دو عزيز نشسته بود که سعیدبن عبدالله حنفی بعد از سلام بر امام بر زمين افتاد و جام شهادت را نوشيد. سعيد هنگامي كه بر بدن جاي نيزه و شمشير و سيزده تير داشت اين چنين گفت: «خدايا! اينها را چون قوم عاد و ثمود از خود دور ساز و مورد لعن قرار ده. پروردگارا! سلام مرا به پيامبرت برسان، و به او از درد جراحاتم بگو، من ثواب تو را خواسته‌ام تا ذريه پيامبرت صلي الله عليه و آله و سلم را ياري رسانم» سپس رو به امام حسين عليه‌السلام كرد و گفت: «اوفيت يابن رسول الله؟؛ اي فرزند رسول خدا! آيا من به عهد خود وفا كرده‌ام؟» امام فرمود: «نعم، انت امامي في الجنة؛ آري، تو در بهشت جلوتر از من رفتی سپس به شهادت رسيد. زمان جنگ کربلا اصحاب امام حسین (ع) با جان، دست و بدن از امام حسین (ع) و دین دفاع کردند.

رئیس جامعة‌ المصطفی خراسان اظهار کرد: رفتن به زیارت اربعین یعنی من الگویی دارم به نام امام حسین (ع) و چون او در راه خدا از دین دفاع کرده، من این الگو را می گیرم، در این مسیر به زیارت کسی می روم که اینگونه اصحابی داشت وتمام زندگی خودش را برای دفاع از دین داده است.

حجت الاسلام صالح با اشاره به اینکه امروز همان روحیه باید در شما طلاب با مطالعه جدی و خوب درس خواندن تقویت شود تاکید کرد: برای اینکه از اصحاب امام حسین (ع) باشید شما طلاب هم در پایان هر روز مقابل قبله به امام زمان بگویید اوفيت يابن رسول الله؟؛اینکه ببینید امام زمان از شما راضی هست یا نه، قدرت کنترل خوبی برای شما خواهد بود.


١٦:١٢ - شنبه ٦ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٤٣٣١    /    تعداد نمایش : ٤٦


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتصاب حجت الاسلام و المسلمین دکتر اخلاقی به سمت دستیارویژه و مشاور رییس درامور ارتباطات استان خراسان
وظیفه روحانیون و طلاب در مقابل گروه ها و فرقه های انحرافی، روشنگری و تنویر افکار است.
برای آمادگی حضور در پیشگاه معصوم و کسب حال معنوی سفر اربعین فراوان به یاد خدا باشید
کاروان حرم تا حرم در مسیر عاشقی/ بدرقه زائران اربعین حسینی علیه السلام جامعةالمصطفی خراسان
مراسم بدرقه کاروان زائران اربعین حسینی علیه السلام جامعةالمصطفی خراسان برگزار می شود
گردهمایی بزرگ مبلغان ملل در اربعین(زمینه سازان تشکیل تمدن نوین اسلامی) برگزار شد
توحیدمحوری؛ وجه تمایز تمدن نوین اسلامی و تمدن غربی
ثبت نام قریب به 2200 نفر از 30ملیت در کاروان پیاده روی اربعین جامعةالمصطفی خراسان
نشست عمومی "بهداشت در سفر اربعین حسینی علیه السلام"
گردهمایی بزرگ مبلغان ملل در اربعین در حرم مطهر رضوی برگزار می شود
اجرای مرحله سوم واکسیناسیون هپاتیتB در جامعةالمصطفی خراسان
کارگاه آموزشی "بایسته های تبلیغ در اربعین، با رویکرد اخلاقی_تربیتی" برگزار می شود.
نشست مشترک و هم اندیشی با مدیران مدارس پیوسته جامعةالمصطفی خراسان برگزار شد
دهمین سمینار علمی پژوهشی پژوهشکده بین المللی امام رضا علیه السلام
عمق استراتژیکی ایران اسلامی به خاطر عاشورا و جاذبه اندیشه اباعبد الله علیه السلام است
رشد معنوی در گرو تقویت توحید در ابعاد وجودی انسان است/ باید در جامعة المصطفی اخلاق، دین و تقوا موج بزند
ابعاد چهارگانه تربیتی زیارت اربعین/ وجود سالار شهیدان الگویی انسانی و ذوابعاد است
پیام رئیس محترم جامعة المصطفی (ص) العالميه به مناسبت آغاز سال تحصیلی 99-98
مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله ساجدی (ره)
نشست تخصصی «جایگاه مسیحیت در اسلام» ویژه توریست هایی از کشور سوئیس برگزار شد
دوره دانش افزایی «عاشوراپژوهی در منابع اهل سنت» برگزار شد
شور طلاب ملیتی در ستاد ثبت نام اربعین جامعة المصطفی العالمیه خراسان
نواختن زنگ مهر حسینی در مدارس ابتدایی چند ملیتی شرق کشور / ویژه فرزندان طلاب جامعةالمصطفی خراسان
مراسم آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعة المصطفی خراسان برگزار شد
محفل انس با قرآن در دهه دوم محرم برگزار شد
بازدید حجت الاسلام و المسلمین صالح از مدرسه عالی برادران جامعةالمصطفی خراسان
تدبر در زیارت عاشورا وجدان انسان‌های خفته را بیدار می‌سازد
حضور جوانان عاشق معارف اهل بیت(ع) در جامعة‌المصطفی(ص) را می‌توان معجزه قرن دانست
نیازهای کشورتان را در نظر بگیرید و خودتان را وقف کنید
نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان می تواند به عنوان یک قطب قرآنی در جهان اسلام مطرح شود
اباعبدالله الحسین ریشه همه فضائل و توحید محوری هستند/ معنویت باید در مجموعه جامعه المصطفی موج بزند
توحید مداری اولین ویژگی شخصیتی امام حسین علیه السلام
فلسفه عاشورا و واقعه تاریخی کربلا، تحول‌سازی و احیای حق است / مجالس عزاداری سیدالشهداء علیه السلام محل تربیت و رشد انسان است
آیین آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعةالمصطفی(ص) خراسان
فراخوان مقاله کوتاه « اربعین حسینی »
افتتاحیه پنجمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی / حضور المصطفی خراسان به عنوان بخش بین الملل
آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعةالمصطفی(ص)العالمیه
پنجمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی
سوگواری ملل در عزای سید الشهداء علیه السلام / رنگ و بوی محرم در بین طلاب جامعة المصطفی
«کربلا» و واقعه «عاشورا»، نقطه مشترک همه شیعیان جهان