پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > ابعاد چهارگانه تربیتی زیارت اربعین/ وجود سالار شهیدان الگویی انسانی و ذوابعاد است


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس جامعة المصطفی العالمیه خراسان:

ابعاد چهارگانه تربیتی زیارت اربعین/ وجود سالار شهیدان الگویی انسانی و ذوابعاد است

رئیس جامعة‌المصطفی العالمیه خراسان گفت: الگو داشتن برای هر کسی که می خواهد شخصیت محکم و استواری داشته باشد، لازم است و وجود سالار شهیدان الگویی انسانی و ذوابعاد است که می تواند انسان را به این سمت سوق دهد و جاذبه وجودی ایشان انسان را از نظر الگویی می تواند تأمین کند.

به گزارش روابط عمومی جامعةالمصطفی خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا صالح، در نشست عمومی ابعاد تربیتی زیارت اربعین که  یک شنبه، 31 شهریور ماه با حضور جمعی از طلاب در مرکز آموزش زبان ومعارف اسلامی خواهران برگزار شد، اظهار کرد: اربعین، چهلمین روز شهادت امام حسین (ع) است که جان خود و یارانش را فدای دین کرد. از عاشورا که شهادت امام حسین (ع)  می باشد تا 20 صفر که 40 روز گذشته است را اربعین می گویند از آنجا که گرامیداشت خاطره شهید و احیاء اربعین وی، زنده نگهداشتن نام و یاد و راه اوست و زیارت، یکی از راههای احیای یاد و خاطره است، زیارت امام حسین (ع) بویژه در روز بیستم ماه صفر که اربعین آن حضرت است، فضیلت بسیار دارد.

حجت الاسلام و المسلمین صالح با اشاره به اینکه اربعین روزی است که جابر بن عبدالله انصاری، صحابی بزرگ رسول خدا صلی الله علیه وآله به زیارت قبر امام حسین علیه السلام نائل شد وایشان اولین زائر قبر امام حسین (ع) بوده است گفت: عطیه که همراه جابر بوده است دیدکه کاروان اهل بیت پیامبر (ص) و امام حسین (ع ) از شام به مدینه بازگشتند به زیارت قبر امام حسین (ع) آمدند و جابر را ملاقات کردند. و شیخ طوسی وشیخ مفید از علمای بزرگ گفته اند روز اربعین روز بازگشت اهل بیت امام حسین (ع) از شام به مدینه بوده است.  در واقع دو اتفاق مهم اربعین، یکی زیارت جابر ودیگری زیارت اما حسین (ع) می باشد.

وی تاکید کرد: در مورد زیارت اربعین هیچ امامی به غیر از امام حسین (ع) اربعین ندارد. در واقع برای همه امامان روز شهادت فقط عزاداری می کنیم اما در مورد امام حسین (ع) علاوه بر روز عاشورا که روز شهادت ایشان است اربعین هم زیارتش وارد شده است. 

پنج نشانه مومن از منظر امام حسن عسگری (ع)

حجت الاسلام و المسلمین صالح  با اشاره به پنج نشانه مومن از منظر امام حسن عسگری (ع) بیان کرد: اولین نشانه، اقامه پنجاه و یک ركعت نماز که 17 رکعت نماز واجب و بقیه نماز نافله است و دومین علامت مومن زيارت اربعين، هم از راه نزدیک و هم از راه دور برای کسانی که دراربعین نمی توانند به زیارت ابا عبدالله الحسین بروند. سومین علامت مومن، انگشتر در دست راست كردن و چهارمین نشانه، پيشاني بر خاك نهادن در سجده و پنجمین و آخرین علامت نیز بلند گفتن بسم الله الرحمن الرحيم است.

رئیس جامعة‌المصطفی مشهد با اشاره به معنای زیارت بیان کرد: زیارت یعنی به دیدار کسی رفتن حالا این سوال مطرح است که کسی که از دنیا می رود چرا باید به زیارت او برویم؟ اول اینکه روایت داریم پیامبر اکرم (ص) به قبرستان بقیع می رفت و قبرمردگان را زیارت می کرد و برای آنها درود وسلام می فرستاد. اهل بیت (ع) نیز دائم به زیارت می رفتند. امام حسین (ع) وقتی مدینه را می خواست ترک کند به زیارت قبر پیامبر اکرم (ص) می رفت. حضرت فاطمه زهرا (س) وحضرت علی (ع) مرتب قبر پیامبر (ص) را زیارت می کردند. در زیارت عمده کار مهم این است که به دیدن امام می رویم

درسهای تربیتی اربعین:

1-در زیارت، اهل بیت را شفیع قرار می دهیم 

حجت الاسلام صالح بیان کرد: در زیارت اربعین ما امام حسین (ع) را واسطه و وسیله قرار می دهیم و او را بین خودمان و خدا شفیع قرار می دهیم. یعنی اینکه خدایا به حقِّ پیامبر اسلام و اهل بیت ایشان دعای مرا مستجاب کن ونور ایمان را در قلب من تقویت کن.

2-توسل به اهل بیت 

وی بیان کرد: توسل به اهل بیت علیهم السلام در نزد بزرگان بسیار مشهور است و اهل بیت مستجاب الدعوه هستند زیرا پاکترین انسانهای روی زمین هستند.

3-ایجاد الگویی برای تربیت

رئیس جامعة‌ المصطفی ص خراسان در ادامه افزود: نکته بعدی این است که همه از لحاظ تربیتی برای دست یافتن به یک شخصیت کامل، نیاز به یک الگو و اسوه برای همانندسازی دارند، وقتی این جمعیت‌های انبوه به سوی کربلا در این راهپیمایی عظیم حرکت می کنند، آنچه مدنظرشان است این است که آرمان سالار شهیدان علیه السلام را که اعتلای کلمه حق بود، را بشناسند و این آرمان را حفظ کرده و به آن عشق و محبت داشته باشند. طبیعتاً هم آنها الگوی خود را پیدا می کنند چرا که انسان کاملی که دارای جمیع ابعاد انسانی است، مثل سالار شهیدان(ع) برای هر کسی که قدم در این راه می‌گذارد، یک الگو، آرمان و اسوه محسوب می شود.

وی افزود: بنابراین وجود سالار شهیدان که الگویی ذوابعاد است می تواند انسان را به سمت خود سوق دهد و جاذبه وجودی ایشان، انسان را از نظر الگویی تأمین کند و برای هر کسی که  می خواهد شخصیت محکم و استواری داشته باشد، الگویی کامل تأمین می شود. 

4-تقویت ایمان برای دفاع از دین

حجت الاسلام صالح با بیان اینکه تقویت ایمان بسیار مهم است گفت: از مباحث ایمان این است که روح دفاع از دین تقویت شود. دراین بین اصحاب امام حسین (ع) در برابر سختیها و مشکلات صبور بودند، برای خدا و رضایت امام زمان خود صبر می کردند؛ در بخشی از کتاب سیدبن اللهوف آمده است که در وسط جنگ هنگام ظهر روز عاشورا، امام حسين (ع) با ياران باقي مانده خود به اقامه نماز ظهر ايستادند. اما چگونه مي‌توانستند نماز را به پايان برند در حالي كه دشمن، تيرها را به سوي آن حضرت و يارانش نشانه گرفته بودند. در اين ميان دو تن از ياران وفادار امام به نام‌هاي «زهير» و «سعيدبن عبدالله حنفی» سپر بلاي آن حضرت شدند و تيرها را به جان خريدند. آن قدر تير بر جسم آن دو عزيز نشسته بود که سعیدبن عبدالله حنفی بعد از سلام بر امام بر زمين افتاد و جام شهادت را نوشيد. سعيد هنگامي كه بر بدن جاي نيزه و شمشير و سيزده تير داشت اين چنين گفت: «خدايا! اينها را چون قوم عاد و ثمود از خود دور ساز و مورد لعن قرار ده. پروردگارا! سلام مرا به پيامبرت برسان، و به او از درد جراحاتم بگو، من ثواب تو را خواسته‌ام تا ذريه پيامبرت صلي الله عليه و آله و سلم را ياري رسانم» سپس رو به امام حسين عليه‌السلام كرد و گفت: «اوفيت يابن رسول الله؟؛ اي فرزند رسول خدا! آيا من به عهد خود وفا كرده‌ام؟» امام فرمود: «نعم، انت امامي في الجنة؛ آري، تو در بهشت جلوتر از من رفتی سپس به شهادت رسيد. زمان جنگ کربلا اصحاب امام حسین (ع) با جان، دست و بدن از امام حسین (ع) و دین دفاع کردند.

رئیس جامعة‌ المصطفی خراسان اظهار کرد: رفتن به زیارت اربعین یعنی من الگویی دارم به نام امام حسین (ع) و چون او در راه خدا از دین دفاع کرده، من این الگو را می گیرم، در این مسیر به زیارت کسی می روم که اینگونه اصحابی داشت وتمام زندگی خودش را برای دفاع از دین داده است.

حجت الاسلام صالح با اشاره به اینکه امروز همان روحیه باید در شما طلاب با مطالعه جدی و خوب درس خواندن تقویت شود تاکید کرد: برای اینکه از اصحاب امام حسین (ع) باشید شما طلاب هم در پایان هر روز مقابل قبله به امام زمان بگویید اوفيت يابن رسول الله؟؛اینکه ببینید امام زمان از شما راضی هست یا نه، قدرت کنترل خوبی برای شما خواهد بود.


١٦:١٢ - شنبه ٦ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٤٣٣١    /    تعداد نمایش : ١١٥


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
فراخوان همایش ملی مولفه های تمدن ساز در بیانیه دوم انقلاب
حضور المصطفی در سراسر جهان برای نشر اندیشه های امام(ره) ارزشمند و مهم است
بسترهای آموزش و اعزام مبلغ به صورت تخصصی فراهم می شود
نشست مشترک مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی و رئیس جامعه المصطفی العالمیه خراسان
جلب رضایت خداوند، تنها راه تقرب الهی است
نیازسنجی دقیق و داشتن طرح جامع؛ از اولویت‌های جامعةالمصطفی
دوره آموزش‌های کوتاه مدت نمایندگی المصطفی خراسان در حال برگزاری است
"دوازدهمین جشنواره قرآن وحدیثی خانواده های طلاب" برگزار شد
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه استان خراسان با رئیس نمایندگی المصطفی دیدار کرد
خدا محوری و توحید مداری اولین اصل از اصول اندیشه سردار سلیمانی است
تشکیل حکومت جهانی، بدون ایثار و مقاومت امکان ندارد
سخنان رئیس جامعةالمصطفی در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره «شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی»
رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان با رئیس نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت خراسان دیدار کرد
بازدید معاونت آموزش المصطفی از نمایندگی خراسان
حضور پرشور طلاب المصطفی در تشییع پیکر پاک سردار شهید سلیمانی و شهیدان مقاومت
مراسم گرامیداشت و تکریم شهدای بین الملل مقاومت
پیام تسلیت رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان، در پی شهادت سردار سلیمانی
مراسم معارفه مدیران جدید نظام مدرسه ای و برخی از مدیران ستادی
ملاک ما باید ملاک حق باشد / مصداق حق برای ما ولایت فقیه است
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان دیدار کرد
رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان با رئیس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی دیدار کرد
برگزاری مرحله نیمه نهایی مسابقات شفاهی بیست و پنجمین جشنواره قرآن و حدیث جامعةالمصطفی(ص)
توليد علوم انساني- اسلامي كُند و در حال توقف است
ایران الگوی وحدت شیعه و سنی است/ تنها راه نجات فلسطین اتحاد زیرپرچم اسلام است
متن پیام رئیس جامعةالمصطفی العالمیه خراسان به مناسبت رحلت آیت الله سید محمد مهدی موسوی خلخالی رحمةالله علیه
فلسطین؛ فلسطین از بحر تا نهر است، نه حتی یک وجب کمتر! / امروز در جهان خط مقاومت و اتحاد تنها رمز پیروزی است
برگزاری بخش کتبی بیست و پنجمین جشنواره قرآن و حدیث جامعةالمصطفی(ص)
نشست تشویقی مبلغان استان سنده پاکستان
انتصاب مدیران جدید در بخش های مختلف نمایندگی المصطفی خراسان
ندای مظلومیت نهضت اسلامی نیجریه به گوش انسان های آزاده رسیده است
جامعه المصطفی العالمیه خواستار آزادی فوری شیخ زکزاکی شد
مطالعات اسلامی در علوم انسانی در فرآیندی چند مرحله‌ای ظهورپیدا خواهد کرد
اندیشمندان جهان از نوآوری‌های و پژوهش های دینی ما بی‌اطلاعند
بازدید رئیس جامعة المصطفی از غرفه نمایندگی خراسان در نمایشگاه دستاوردهای علمی پژوهشی قم
چگونه باید کتاب بخوانیم؟!
ما در قبال شیخ زکزاکی به عنوان علمدار حرکت اسلامی در آفریقا مسئولیم
بازدید حجت الاسلام و المسلمین صالح از نمایندگی جامعةالمصطفی در اصفهان
رمز پیروزی در پرتوی استقامت و ایمان است
مرحله مقدماتی مسابقات رشته های قرائت قرآن کریم بیست وپنجمین جشنواره بین المللی قرآنی وحدیثی المصطفی
آیت الله مصباح یزدی خطاب به علما و فضلای المصطفی: شیطان و راه های او برای انحراف انسان را باید بشناسید