پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > نیازهای کشورتان را در نظر بگیرید و خودتان را وقف کنید


  چاپ        ارسال به دوست

حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی:

نیازهای کشورتان را در نظر بگیرید و خودتان را وقف کنید

رئیس ستاد اقامه نماز خطاب به حوزیان با اشاره به اینکه باید بدانید که کشور به چه چیزی نیاز دارد، گفت:‌ اگر جرأت داشته باشید کمبود امکانات نمی‌تواند شما را از کاری باز دارد اما اگر جرأت نداشته باشید و امکانات زیادی در اختیار داشته باشید نمی‌توانید کاری انجام دهید. پیش از آنکه به دنبال گرفتن مدرک تحصیلی باشید، به فکر جرأت داشتن باشید.

به گزارش روابط عمومی جامعة المصطفی خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز و مفسر قرآن کریم، روز پنج شنبه، ۲۸ شهریورماه در مراسم آغازین سال تحصیلی جدید جامعة المصطفی(ص) که در مشهد برگزار شد، خطاب به حوزیان حاضر در جلسه اظهار کرد: شما المصطفائیان باید بدانید که درس‌های حوزه خوب خوانده شود، اما نه آن دسته از درس‌هایی که برای کشورتان هیچ منفعتی ندارد، بلکه باید اول ضرورت و نیاز کشور خود را بشناسید و به اقتضای آن‌ها نیز کتاب‌هایی را که برای کشورتان مفید هستند را مطالعه کنید.

وی درس خواندن در حوزه علمیه را جهاد کبیر دانست و افزود: شما طلاب نیز باید تا آخر عمرتان کار جهادی انجام دهید. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که شما نباید تنها هدفتان گرفتن مدرک باشد، بلکه باید خودتان هم فکر کنید و کاری انجام دهید. باید بدانید که کشور به چه چیزی نیاز دارد و هرکسی نباید در همه زمینه‌ها همه کار انجام دهد.

این مفسر قرآن کریم بیان کرد: اما سؤال اینجاست که چه کنیم تا خداوند در آن مسیری که قرار داریم به ما توفیق دهد و عمر با برکت دهد؟ در این راستا باید گفت که اگر نیت و اخلاص هر یک از ما پاک باشد، قطعاً خداوند هم توفیق آن کار را به ما خواهد داد.

اخلاص در انتقال آموزه‌ها

رئیس ستاد اقامه نماز اظهار کرد: حتی شما طلاب در انتقال آموزه‌های مختلف به دیگران می‌توانید اخلاص داشته باشید و هر آنچه را که فرا می‌گیرید به دیگران هم آموزش دهید و منتظر نباشید که در یک فرصت دیگر این کار را انجام دهید چون در قرآن کلمه بغته 14 مرتبه تکرار شده، یعنی ممکن است عمرمان کفاف نکند. آدمی که خودش را ببیند و پا بر روی خود نگذارد حرکت نمی‌کند. از این رو اگر می‌خواهید حرکت کنید خود را نگیرید.

قرائتی در ادامه در خصوص اخلاص در کار نیز بیان کرد: روزی حضرت محمد(ص) وارد شهر مکه شدند هنگامیکه خواستند وارد کعبه شوند، مشرکینی که در آنجا بودند مانع ورودشان شدند و خواستند جنگ کنند اما برای پیشگیری از جنگ قراردادی میان خود و پیامبر(ص) خواندند، در آن قرارداد به دلیل اینکه نام حضرت محمد(ص) نوشته شده بود عده‌ای، مخالف آوردن نام ایشان در آن قرار داد بودند، تصمیم گرفتند که نام مبارک ایشان پاک شود، از این رو خود پیامبر(ص) با اخلاصی که داشتند نام خود را از آن قرارداد پاک کردند و همانجا بود که آیه «محمد رسول‌الله» بر ایشان نازل شد.

وی افزود: از این داستان می‌توان نتیجه گرفت که اگر خود را پاک کردیم خداوند در مقابلش به ما توفیق خواهد داد و نام ما را خواهد نوشت اما اگر خودمان بخواهیم اسم خودمان را بنویسیم خداوند آن را پاک می‌کند. اگر حق با شما باشد خداوند دلها را به سمت شما می کشاند.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی خطاب به طلاب حاظر در این مراسم گفت:  در حال حاضر شما در این شهر به دلیل اینکه در کنار امام رضا(ع) زندگی می‌کنید باید گفت که شما در بهشت هستید پس کفران نعمت برای بهشت نکنید، آنان که در جوار رضا آرمیده اند ، کفران نعمت است  گر بهشت آرزو کنند.

 

جرأت داشته باشید

این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه مسئله دیگر این است که به فکر امکانات نباشید به فکر جرأت باشید، بیان کرد: اگر جرأت داشته باشید کمبود امکانات نمی‌تواند شما را از کاری باز دارد و به فکر امکانات نخواهید بود. اما اگر جرأت نداشته باشید و امکانات زیادی در اختیار داشته باشید نمی‌توانید کاری انجام دهید. پیش از آنکه به دنبال گرفتن مدرک تحصیلی باشید، به فکر جرأت داشتن باشید.

رئیس ستاد اقامه نماز بیان کرد: با توجه به اینکه ۵۰ سال است که تبلیغ می‌کنم و ۶۰ سال است که آخوند هستم و نیم قرن تجربه دارم، در این سال‌ها برخی‌ها را دیده‌ام که جرأت کاری را ندارند. همواره شما که در آینده بنا است وارد این عرصه شوید و القابی مانند آیت‌الله و... را به خود اختصاص دهید، جرأت انجام دادن کار بر حق را داشته باشید.

وی با اشاره به این موضوع که در سال‌هایی که می‌خواستم تصمیم بگیرم در چه زمینه‌ای آخوند شوم، آخوند اطفال را انتخاب کردم، گفت: جلساتی را برای کودکان و نوجوانان تشکیل دادم و افراد زیادی هم در آن جلسات شرکت می‌کردند. بنابراین به مدت چهار سال در کاشان جلساتی را برای آن‌ها برگزار کردم. یک بار که به مشهد برای زیارت آمدم و روز جمعه به کاشان بازمی‌گشتم در حرم امام رضا(ع) گفتم؛ یا اینکه در این شهر جلسه‌ای باشد و در آن شرکت کنم و یا اینکه به کاشان بروم. همانجا در سمیناری شرکت کردم که مقام معظم رهبری، شهید بهشتی، شهید مطهری و بسیاری دیگر از افراد به نامی در آنجا حضور داشتند. این بود که چون در کارم اخلاص داشتم خداوند و امام رضا(ع) هم توفیق این کار را به من داد.

قرائتی اظهار کرد: در سال‌های اولیه فعالیت خود از امام رضا(ع) درخواست کردم تا همه ایران را در اختیار من قرار دهد که پس از پیروزی انقلاب به تلویزیون راه یافتم و این شد که همه ایران در اختیار من قرار داده شد.

رئیس ستاد اقامه نماز بیان کرد: با توجه به اینکه شما حوزویان در شهر خوبی مشغول فعالیت هستید، بدانید که اگر شما نیت کنید و تصمیم بگیرید که شاگرد امام رضا(ع) باشید، او کمک خواهد کرد و اگر اخلاص داشته باشید، خداوند هم به شما قطعاً توفیق خواهد داد.

خود را وقف کنید

این مفسر قرآن کریم بیان کرد: خود را وقف کنید و بازوی حضرت مهدی(عج) شوید و از خدا هم بخواهید همانطور که حضرت اباالفضل(ع) بازوی امام حسین(ع) بود، من هم بازوی حضرت حجت خواهم شد، با این کار خداوند به شما توفیق خواهد داد. مدرک تحصیلی خود را بگیرید، اما تنها بر روی گرفتن مدرک تمرکز نداشته و جرأت انجام کارهای دیگر را هم داشته باشید.

وی افزود: خط‌های سیاسی را کنار گذاشته و سعی کنید هیچ یک از این جبهه‌ها برای شما حجت نباشد، تنها حرف مقام معظم رهبری برای ما حجت است و سعی کنید همان اشاراتی که ایشان دارند، در همان راستا در حرکت باشید.

قرائتی تأکید کرد: بنابراین شما باید ضرورت نیازهای کشور را در نظر بگیرید، با نیت گرفتن پول کاری را انجام ندهید اما اگر در جایی رفتید که پولی را به شما دادند بگیرید زیرا آن پول توفیقی است که خداوند به ما شما داده است. شما باید از این فرصت استثنایی که در جهت شناخت اسلام در اختیار شما قرار گرفته است با توسل استفاده کرده و در آن مسیر گام بردارید.

 

 


١٨:٢٤ - شنبه ٣٠ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٤٢٦٦    /    تعداد نمایش : ٥٨


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتصاب حجت الاسلام و المسلمین دکتر اخلاقی به سمت دستیارویژه و مشاور رییس درامور ارتباطات استان خراسان
وظیفه روحانیون و طلاب در مقابل گروه ها و فرقه های انحرافی، روشنگری و تنویر افکار است.
برای آمادگی حضور در پیشگاه معصوم و کسب حال معنوی سفر اربعین فراوان به یاد خدا باشید
کاروان حرم تا حرم در مسیر عاشقی/ بدرقه زائران اربعین حسینی علیه السلام جامعةالمصطفی خراسان
مراسم بدرقه کاروان زائران اربعین حسینی علیه السلام جامعةالمصطفی خراسان برگزار می شود
گردهمایی بزرگ مبلغان ملل در اربعین(زمینه سازان تشکیل تمدن نوین اسلامی) برگزار شد
توحیدمحوری؛ وجه تمایز تمدن نوین اسلامی و تمدن غربی
ثبت نام قریب به 2200 نفر از 30ملیت در کاروان پیاده روی اربعین جامعةالمصطفی خراسان
نشست عمومی "بهداشت در سفر اربعین حسینی علیه السلام"
گردهمایی بزرگ مبلغان ملل در اربعین در حرم مطهر رضوی برگزار می شود
اجرای مرحله سوم واکسیناسیون هپاتیتB در جامعةالمصطفی خراسان
کارگاه آموزشی "بایسته های تبلیغ در اربعین، با رویکرد اخلاقی_تربیتی" برگزار می شود.
نشست مشترک و هم اندیشی با مدیران مدارس پیوسته جامعةالمصطفی خراسان برگزار شد
دهمین سمینار علمی پژوهشی پژوهشکده بین المللی امام رضا علیه السلام
عمق استراتژیکی ایران اسلامی به خاطر عاشورا و جاذبه اندیشه اباعبد الله علیه السلام است
رشد معنوی در گرو تقویت توحید در ابعاد وجودی انسان است/ باید در جامعة المصطفی اخلاق، دین و تقوا موج بزند
ابعاد چهارگانه تربیتی زیارت اربعین/ وجود سالار شهیدان الگویی انسانی و ذوابعاد است
پیام رئیس محترم جامعة المصطفی (ص) العالميه به مناسبت آغاز سال تحصیلی 99-98
مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله ساجدی (ره)
نشست تخصصی «جایگاه مسیحیت در اسلام» ویژه توریست هایی از کشور سوئیس برگزار شد
دوره دانش افزایی «عاشوراپژوهی در منابع اهل سنت» برگزار شد
شور طلاب ملیتی در ستاد ثبت نام اربعین جامعة المصطفی العالمیه خراسان
نواختن زنگ مهر حسینی در مدارس ابتدایی چند ملیتی شرق کشور / ویژه فرزندان طلاب جامعةالمصطفی خراسان
مراسم آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعة المصطفی خراسان برگزار شد
محفل انس با قرآن در دهه دوم محرم برگزار شد
بازدید حجت الاسلام و المسلمین صالح از مدرسه عالی برادران جامعةالمصطفی خراسان
تدبر در زیارت عاشورا وجدان انسان‌های خفته را بیدار می‌سازد
حضور جوانان عاشق معارف اهل بیت(ع) در جامعة‌المصطفی(ص) را می‌توان معجزه قرن دانست
نیازهای کشورتان را در نظر بگیرید و خودتان را وقف کنید
نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان می تواند به عنوان یک قطب قرآنی در جهان اسلام مطرح شود
اباعبدالله الحسین ریشه همه فضائل و توحید محوری هستند/ معنویت باید در مجموعه جامعه المصطفی موج بزند
توحید مداری اولین ویژگی شخصیتی امام حسین علیه السلام
فلسفه عاشورا و واقعه تاریخی کربلا، تحول‌سازی و احیای حق است / مجالس عزاداری سیدالشهداء علیه السلام محل تربیت و رشد انسان است
آیین آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعةالمصطفی(ص) خراسان
فراخوان مقاله کوتاه « اربعین حسینی »
افتتاحیه پنجمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی / حضور المصطفی خراسان به عنوان بخش بین الملل
آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعةالمصطفی(ص)العالمیه
پنجمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی
سوگواری ملل در عزای سید الشهداء علیه السلام / رنگ و بوی محرم در بین طلاب جامعة المصطفی
«کربلا» و واقعه «عاشورا»، نقطه مشترک همه شیعیان جهان