پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > نیازهای کشورتان را در نظر بگیرید و خودتان را وقف کنید


  چاپ        ارسال به دوست

حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی:

نیازهای کشورتان را در نظر بگیرید و خودتان را وقف کنید

رئیس ستاد اقامه نماز خطاب به حوزیان با اشاره به اینکه باید بدانید که کشور به چه چیزی نیاز دارد، گفت:‌ اگر جرأت داشته باشید کمبود امکانات نمی‌تواند شما را از کاری باز دارد اما اگر جرأت نداشته باشید و امکانات زیادی در اختیار داشته باشید نمی‌توانید کاری انجام دهید. پیش از آنکه به دنبال گرفتن مدرک تحصیلی باشید، به فکر جرأت داشتن باشید.

به گزارش روابط عمومی جامعة المصطفی خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز و مفسر قرآن کریم، روز پنج شنبه، ۲۸ شهریورماه در مراسم آغازین سال تحصیلی جدید جامعة المصطفی(ص) که در مشهد برگزار شد، خطاب به حوزیان حاضر در جلسه اظهار کرد: شما المصطفائیان باید بدانید که درس‌های حوزه خوب خوانده شود، اما نه آن دسته از درس‌هایی که برای کشورتان هیچ منفعتی ندارد، بلکه باید اول ضرورت و نیاز کشور خود را بشناسید و به اقتضای آن‌ها نیز کتاب‌هایی را که برای کشورتان مفید هستند را مطالعه کنید.

وی درس خواندن در حوزه علمیه را جهاد کبیر دانست و افزود: شما طلاب نیز باید تا آخر عمرتان کار جهادی انجام دهید. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که شما نباید تنها هدفتان گرفتن مدرک باشد، بلکه باید خودتان هم فکر کنید و کاری انجام دهید. باید بدانید که کشور به چه چیزی نیاز دارد و هرکسی نباید در همه زمینه‌ها همه کار انجام دهد.

این مفسر قرآن کریم بیان کرد: اما سؤال اینجاست که چه کنیم تا خداوند در آن مسیری که قرار داریم به ما توفیق دهد و عمر با برکت دهد؟ در این راستا باید گفت که اگر نیت و اخلاص هر یک از ما پاک باشد، قطعاً خداوند هم توفیق آن کار را به ما خواهد داد.

اخلاص در انتقال آموزه‌ها

رئیس ستاد اقامه نماز اظهار کرد: حتی شما طلاب در انتقال آموزه‌های مختلف به دیگران می‌توانید اخلاص داشته باشید و هر آنچه را که فرا می‌گیرید به دیگران هم آموزش دهید و منتظر نباشید که در یک فرصت دیگر این کار را انجام دهید چون در قرآن کلمه بغته 14 مرتبه تکرار شده، یعنی ممکن است عمرمان کفاف نکند. آدمی که خودش را ببیند و پا بر روی خود نگذارد حرکت نمی‌کند. از این رو اگر می‌خواهید حرکت کنید خود را نگیرید.

قرائتی در ادامه در خصوص اخلاص در کار نیز بیان کرد: روزی حضرت محمد(ص) وارد شهر مکه شدند هنگامیکه خواستند وارد کعبه شوند، مشرکینی که در آنجا بودند مانع ورودشان شدند و خواستند جنگ کنند اما برای پیشگیری از جنگ قراردادی میان خود و پیامبر(ص) خواندند، در آن قرارداد به دلیل اینکه نام حضرت محمد(ص) نوشته شده بود عده‌ای، مخالف آوردن نام ایشان در آن قرار داد بودند، تصمیم گرفتند که نام مبارک ایشان پاک شود، از این رو خود پیامبر(ص) با اخلاصی که داشتند نام خود را از آن قرارداد پاک کردند و همانجا بود که آیه «محمد رسول‌الله» بر ایشان نازل شد.

وی افزود: از این داستان می‌توان نتیجه گرفت که اگر خود را پاک کردیم خداوند در مقابلش به ما توفیق خواهد داد و نام ما را خواهد نوشت اما اگر خودمان بخواهیم اسم خودمان را بنویسیم خداوند آن را پاک می‌کند. اگر حق با شما باشد خداوند دلها را به سمت شما می کشاند.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی خطاب به طلاب حاظر در این مراسم گفت:  در حال حاضر شما در این شهر به دلیل اینکه در کنار امام رضا(ع) زندگی می‌کنید باید گفت که شما در بهشت هستید پس کفران نعمت برای بهشت نکنید، آنان که در جوار رضا آرمیده اند ، کفران نعمت است  گر بهشت آرزو کنند.

 

جرأت داشته باشید

این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه مسئله دیگر این است که به فکر امکانات نباشید به فکر جرأت باشید، بیان کرد: اگر جرأت داشته باشید کمبود امکانات نمی‌تواند شما را از کاری باز دارد و به فکر امکانات نخواهید بود. اما اگر جرأت نداشته باشید و امکانات زیادی در اختیار داشته باشید نمی‌توانید کاری انجام دهید. پیش از آنکه به دنبال گرفتن مدرک تحصیلی باشید، به فکر جرأت داشتن باشید.

رئیس ستاد اقامه نماز بیان کرد: با توجه به اینکه ۵۰ سال است که تبلیغ می‌کنم و ۶۰ سال است که آخوند هستم و نیم قرن تجربه دارم، در این سال‌ها برخی‌ها را دیده‌ام که جرأت کاری را ندارند. همواره شما که در آینده بنا است وارد این عرصه شوید و القابی مانند آیت‌الله و... را به خود اختصاص دهید، جرأت انجام دادن کار بر حق را داشته باشید.

وی با اشاره به این موضوع که در سال‌هایی که می‌خواستم تصمیم بگیرم در چه زمینه‌ای آخوند شوم، آخوند اطفال را انتخاب کردم، گفت: جلساتی را برای کودکان و نوجوانان تشکیل دادم و افراد زیادی هم در آن جلسات شرکت می‌کردند. بنابراین به مدت چهار سال در کاشان جلساتی را برای آن‌ها برگزار کردم. یک بار که به مشهد برای زیارت آمدم و روز جمعه به کاشان بازمی‌گشتم در حرم امام رضا(ع) گفتم؛ یا اینکه در این شهر جلسه‌ای باشد و در آن شرکت کنم و یا اینکه به کاشان بروم. همانجا در سمیناری شرکت کردم که مقام معظم رهبری، شهید بهشتی، شهید مطهری و بسیاری دیگر از افراد به نامی در آنجا حضور داشتند. این بود که چون در کارم اخلاص داشتم خداوند و امام رضا(ع) هم توفیق این کار را به من داد.

قرائتی اظهار کرد: در سال‌های اولیه فعالیت خود از امام رضا(ع) درخواست کردم تا همه ایران را در اختیار من قرار دهد که پس از پیروزی انقلاب به تلویزیون راه یافتم و این شد که همه ایران در اختیار من قرار داده شد.

رئیس ستاد اقامه نماز بیان کرد: با توجه به اینکه شما حوزویان در شهر خوبی مشغول فعالیت هستید، بدانید که اگر شما نیت کنید و تصمیم بگیرید که شاگرد امام رضا(ع) باشید، او کمک خواهد کرد و اگر اخلاص داشته باشید، خداوند هم به شما قطعاً توفیق خواهد داد.

خود را وقف کنید

این مفسر قرآن کریم بیان کرد: خود را وقف کنید و بازوی حضرت مهدی(عج) شوید و از خدا هم بخواهید همانطور که حضرت اباالفضل(ع) بازوی امام حسین(ع) بود، من هم بازوی حضرت حجت خواهم شد، با این کار خداوند به شما توفیق خواهد داد. مدرک تحصیلی خود را بگیرید، اما تنها بر روی گرفتن مدرک تمرکز نداشته و جرأت انجام کارهای دیگر را هم داشته باشید.

وی افزود: خط‌های سیاسی را کنار گذاشته و سعی کنید هیچ یک از این جبهه‌ها برای شما حجت نباشد، تنها حرف مقام معظم رهبری برای ما حجت است و سعی کنید همان اشاراتی که ایشان دارند، در همان راستا در حرکت باشید.

قرائتی تأکید کرد: بنابراین شما باید ضرورت نیازهای کشور را در نظر بگیرید، با نیت گرفتن پول کاری را انجام ندهید اما اگر در جایی رفتید که پولی را به شما دادند بگیرید زیرا آن پول توفیقی است که خداوند به ما شما داده است. شما باید از این فرصت استثنایی که در جهت شناخت اسلام در اختیار شما قرار گرفته است با توسل استفاده کرده و در آن مسیر گام بردارید.

 

 


١٨:٢٤ - شنبه ٣٠ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٤٢٦٦    /    تعداد نمایش : ٢٠٢


امتیازدهی

خروج
شرحی بر زندگی امام هادی علیه السلام
مدیر ارتباطات و بین الملل المصطفی خراسان با سرپرست سازمان فرهنگ و ارتباطات خراسان رضوی دیدار کرد
عید قربان و اعمال آن
رئیس المصطفی خراسان با رئیس مرکز امور طلاب و خانواده های جامعه المصطفی دیدار کرد
عرفه و اعمال شب و روز آن
شهادت جان گداز حضرت امام محمد باقر (ع) بر عموم شیعیان آن حضرت تسلیت باد
دانلود نسخه اندروید نرم افزار ارتباطی نمایندگی خراسان
شهادت حضرت امام محمد تقی علیه السلام بر عموم شیعیان جهان تسلیت باد
توحید محوری و معاد باوری از عوامل اصلی کسب تقوی است
انتصاب حجت الاسلام والمسلمین صالح به عنوان عضو شورای اندیشه ورزان اندیشکده المصطفی
گزارش عملکرد خوابگاه خواهران (ویژه دهه کرامت 1399)
گزارش عملکرد مدرسه عالی قرآن و حدیث (ویژه دهه کرامت 1399)
سومین همایش علوم انسانی با موضوع پیشرفت های نوین در عرصه علم و فراعلم برگزار می گردد
هرچه می توانیم صرفه جویی کنیم و از زمان کم بیشترین بهره را ببریم
طرح سیر مطالعاتی غیر حضوری "نــــــــــــــــــــــور" برگزار می شود
پیام تسلیت رئیس جامعه المصطفی خراسان، در پی درگذشت طلبه فاضل مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای سید علی حسینی
ارائه خدمات نمایندگی المصطفی خراسان از طریق تماس تلفنی امکان پذیر می باشد
عوامل غفلت در محضر خداوند و راه های تقویت ایمان
ابلاغیه ریاست محترم نمایندگی خطاب به اساتید، کارکنان و طلاب در خصوص پیشگیری از شیوع بیماری کرونا
خجسته میلاد با سعادت حضرت ثامن الحجج علیه السلام بر عموم شیعیان جهان تهنیت باد
جلسه ستاد مبارزه با ویروس کرونا در نمایندگی المصطفی خراسان برگزار شد
دیدار رئیس جامعة المصطفی خراسان با استاندار خراسان رضوی
پیام تبریک نماینده المصطفی در خراسان، به مناسبت ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه س و آغاز دهه کرامت
مرجعیت افول یافته غرب فرصتی برای انقلاب اسلامی است / منطق استعماری افکار عمومی را فریب می دهد
تظاهرات ضدنژادپرستی هیمنه آمریکا را نابود کرد / در آینده آمریکا تبدیل به کشور معمولی تر خواهد شد
گزارش تصویری وبینار بررسی تحولات امریکا
ابلاغیه ریاست المصطفی ص خراسان در خصوص رعایت دستورالعمل های بهداشتی جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا
مراسم سوگواری سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) برگزار گردید
سلسله مباحث "اخلاق اسلامی از منظر قرآن و روایات" شماره ۳
وبينار علمی "ویژه بررسی تحولات آمریکا" برگزار می گردد
نخستین اردوی علمی فرهنگی تدوین سند جامع تحول نمایندگی المصطفی در خراسان، برگزار شد
نمایندگی جامعه المصطفی در خراسان و معاونت تبلیغات آستان قدس رضوی تفاهم نامه امضا می کنند
رئیس جامعه المصطفی خراسان با رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی دیدار کرد
آخرت هر فرد، در گرو نیت اعمال آن فرد در این دنیا است/ «انما الاعمال بالنیات»
بازدید رئیس جامعه المصطفی خراسان از نحوه برگزاری آزمون های این نمایندگی
رئیس جامعة المصطفی خراسان با رئیس سازمان علمی فرهنگی آستان قدس رضوی دیدار کرد
نشست آنلاین " بررسی فقه سیاسی اسلام در اندیشه امام خمینی ره"
امام خمینی (ره) شخصیتی بی نظیر در تاریخ معاصر است که فرا زمانی و فرا مکانی بوده و امواج نهضت اسلامی وی سراسر جهان را فراگرفته است
حضور مبلغان در فضای مجازی ضروری است
مبلغان المصطفی با استفاده از ظرفیت مجازی پرچم تبلیغ دین را برافراشته نگاه داشتند