پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > توحید مداری اولین ویژگی شخصیتی امام حسین علیه السلام


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس جامعه المصطفی العالمیه مشهد:

توحید مداری اولین ویژگی شخصیتی امام حسین علیه السلام


به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی صل الله علیه و آله العالمیه خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا صالح، در دومین روز از ماه عزای سیدالشهداء علیه السلام و دومین جلسه از سلسله درس ها و عبرت های عاشورا به بررسی سیره و ویژگی های شخصیتی آن حضرت پرداختند.


ابا عبدالله الحسین(ع) فدا شد تا مردم خدا را بشناسند

رئیس جامعه المصطفی خراسان گفت: هدف از بیان فلسفه عاشورا این است که نباید در واقعه عزای کربلا و یا شهادت اباعبد الله الحسین(ع) متوقف شد چراکه هدف برجسته تری پیش روست. حسین بن علی(ع) آمده تا ما را راهنمایی کند ضمن پرواز با او، به خداوند دست پیدا کنیم.  در تعالیم ابا عبدالله الحسین(ع) نیز بارها آمده که من هدف نیستم بلکه فدا می شوم تا شما خداوند متعال را بشناسید.

وی با بیان این که مبدا و منتهای همه هستی خداوند است و انبیا آمده اند تا ما را موحد تربیت کنند، تصریح کرد: اگر کسانی در کنار اهل البیت بوده اما در زندگی بی تقوا باشند، به حسین نرسیده اند و این شباهت به حسین مفهوم و معنای ویژه دارد.

رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس با بیان این که در تعالیم اسلامی خواهید دید همه چیز فلسفه ای دارند که اگر از ظواهر عبور نکنید آن حقیقت مساله تحقق پیدا نمی کند، به یکی از خصوصیات انبیا و اولیای الهی و اهل البیت(ع) یعنی راستگویی در گفتار و رفتار اشاره و بیان کرد: امام رضا(ع) و همه اهل البیت صدیق الشهید بودند؛ همچنان که عایشه نیز می گوید کسی را راستگوتر از فاطمه زهرا(س) به پیامبر ندیدم و اگر این ویژگی ها در زندگی انسان رائج شوند، می توان گفت او به هدف متعالی رسیده است.

وی با اشاره به این که پیامبر گرامی اسلام(ص) و اهل البیت(ع) گلستان و جنت روی زمین هستند که اگر به این باغ وارد شوید و عطر اباعبدالله الحسین(ع) زندگی شما را فرا بگیرد، آنگاه منشا اثر در اجتماع خواهید بود، خاطر نشان کرد: در تربیت و صدور فرزندان خودتان نیز باید پایه های تربیت دینی آنان را با بهره گیری از این گلستان مستحکم کنید.

برای نسل امروز شناخت ویژگی های شخصیتی امام حسین(ع) کارساز است

وی در ادامه ضمن بررسی ویژگی های شخصیتی اباعبد الله الحسین(ع) از راه بازنگری سیره و سلوک ایشان گفت: کل مساله کربلا مبتنی بر انسان سازی بوده و اتاق کار و زندگی ما باید بوی کربلا بدهند؛ بنابراین باید بکوشید ویژگی های این سیره ارزشمند را در زندگی خود پیاده و تلاش کنید امتداد مسیر ابا عبد الله در حیات شما تحقق پیدا کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح با بیان این که هرکجا مجلس وعظ و خطابه ای برپاست، باید از حسین بن علی(ع) و راه او نقل کنید،  به ضرورت آشنایی با کلام و شخصیت اباعبد الله تاکید و ابراز کرد: شخصیت به معنای مجموعه ای از باورها، اندیشه ها و رفتارهای یک شخص است که تبدیل به ثبات و استقراری در وجود او شده است و گرنه رفتار خاص در وجود فرد به معنای شخصیت نیست.

وی ادامه داد: انسان هایی هستند که به ظاهر متانت دارند اما وقتی چیزی مطابق میل شان نباشد، حرکت های غیرمتعارفی انجام می دهند، این نشان می دهد آن تصور مدنظر شما، شخصیت نهادینه شده در وجود فرد نبوده است. آنچنان که در جامع السعادات نیز آمده که اخلاق آنقدر در وجود انسان ثابت شده که بدون فکر و اندیشه به صورت ناخودآگاه از اشخاص سر می زند.

وی با بیان این که ویژگی های شخصیتی امام حسین(ع) برای نسل امروز کارساز است، به شخصیت توحیدی حضرت اشاره و ابراز کرد: اگر انسان نسبت به خداوند شناخت و باور و به دنبال آن نیز اطاعت و تبعیت از اوامر داشته باشد، در اینصورت ویژگی های اخلاقی او به درستی ساخته می شود که در مدارس نیز باید برای تقویت توحید و اخلاق طلاب تلاش کنید.

اگر مطیع خداوند متعال باشید، در این صورت، رزق و عزت خود را به دستان او می بینید

رئیس جامعه المصطفی العالمیه خراسان با بیان این که بازنگری بر سلوک شخصیتی ابا عبدالله الحسین(ع) نشان می دهد ایشان ضمن ناظر دیدن خداوند، نسبت به او مطیع بوده و این اطاعت هم در عبادیات و اجتماعیات و هم در سلبیات و ترک مخالفت با خداوند نمود دارد، تصریح کرد: در بحث توحید مداری، ابا عبدالله الحسین(ع) اسوه و الگو هستند. امام حسین علیه السلام در پاسخ به این سوال که کیف اصبحتَ یابن رسول الله فرمودند: اصبحتُ و لی ربٌّ فوقی، صبح کردم در حالی که من خدایی دارم، خدایی که فوق من است این اوج توحید و بندگی است وقتی می فرماید رب فوقی یعنی خدایی که بر فعلش ناظر است و او را می بیند. یعنی اگر خداوند متعال را رب خودتان بدانید و مطیع او باشید، در اینصورت نیز رزق و عزت خود را به دستان او می بینید.

وی ادامه داد: اینکه انسان گاهی اعمالی را به ظاهر خالصانه اما با نیت و وسوسه های نامناسب دنبال می کند، سبب می شود آن اطاعت در عمل تحقق نیافته باشد. هرچند ملائکه این عمل را خالصانه به درگاه ایزد متعال گزارش دهند اما خداوند به عنوان ناظر بر امورات آگاه به وسوسه های قلبی انسان هاست و این نظارت و آگاهی به اعمال انسان ها، معنای دقیق شخصیت توحیدی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح ضمن توصیه به مطالعه کتاب جامع السعادات از ملامحمد مهدی نراقی و چهل حدیث امام خمینی(ره) این دو را از کتب اخلاقی برجسته ای عنوان کرد که روح اثرگذاری پشت آن قرار دارد و افزود: خداوند متعال برای عموم انسان ها در مسائل و زمینه های مختلف زندگی هم بشارت و هم انذار دارد و به آنان هشدار می دهد که مبدا یعنی خداوند متعال در مقابل شما و معاد نیز پیش روی شماست که این دو مکمل تربیت انسان است.

وی با بیان این که همه تلاشگران جامعه المصطفی العالمیه باید اسوه بوده و در رفتارها شخصیت اباعبد الله الحسین(ع) و سلوک ایشان را الگو قرار دهند، عنوان کرد: باید ضمن درنظر گرفتن اینکه از یک سو خالق متعال فوق همه انسان ها و ناظر بر اعمال آنها بوده و از سوی دیگر آتشی پیش رویتان است که اگر خلافی کنید عذاب خواهید شد، به عمل و اخلاق شایسته متخلق شده و با ترس از حسابرسی در روز معاد، شخصیت توحیدی اباعید الله الحسین را الگوی زندگیتان قرار دهید.١٥:٣٨ - پنج شنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٤٢٤٢    /    تعداد نمایش : ٣٦


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتصاب حجت الاسلام و المسلمین دکتر اخلاقی به سمت دستیارویژه و مشاور رییس درامور ارتباطات استان خراسان
وظیفه روحانیون و طلاب در مقابل گروه ها و فرقه های انحرافی، روشنگری و تنویر افکار است.
برای آمادگی حضور در پیشگاه معصوم و کسب حال معنوی سفر اربعین فراوان به یاد خدا باشید
کاروان حرم تا حرم در مسیر عاشقی/ بدرقه زائران اربعین حسینی علیه السلام جامعةالمصطفی خراسان
مراسم بدرقه کاروان زائران اربعین حسینی علیه السلام جامعةالمصطفی خراسان برگزار می شود
گردهمایی بزرگ مبلغان ملل در اربعین(زمینه سازان تشکیل تمدن نوین اسلامی) برگزار شد
توحیدمحوری؛ وجه تمایز تمدن نوین اسلامی و تمدن غربی
ثبت نام قریب به 2200 نفر از 30ملیت در کاروان پیاده روی اربعین جامعةالمصطفی خراسان
نشست عمومی "بهداشت در سفر اربعین حسینی علیه السلام"
گردهمایی بزرگ مبلغان ملل در اربعین در حرم مطهر رضوی برگزار می شود
اجرای مرحله سوم واکسیناسیون هپاتیتB در جامعةالمصطفی خراسان
کارگاه آموزشی "بایسته های تبلیغ در اربعین، با رویکرد اخلاقی_تربیتی" برگزار می شود.
نشست مشترک و هم اندیشی با مدیران مدارس پیوسته جامعةالمصطفی خراسان برگزار شد
دهمین سمینار علمی پژوهشی پژوهشکده بین المللی امام رضا علیه السلام
عمق استراتژیکی ایران اسلامی به خاطر عاشورا و جاذبه اندیشه اباعبد الله علیه السلام است
رشد معنوی در گرو تقویت توحید در ابعاد وجودی انسان است/ باید در جامعة المصطفی اخلاق، دین و تقوا موج بزند
ابعاد چهارگانه تربیتی زیارت اربعین/ وجود سالار شهیدان الگویی انسانی و ذوابعاد است
پیام رئیس محترم جامعة المصطفی (ص) العالميه به مناسبت آغاز سال تحصیلی 99-98
مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله ساجدی (ره)
نشست تخصصی «جایگاه مسیحیت در اسلام» ویژه توریست هایی از کشور سوئیس برگزار شد
دوره دانش افزایی «عاشوراپژوهی در منابع اهل سنت» برگزار شد
شور طلاب ملیتی در ستاد ثبت نام اربعین جامعة المصطفی العالمیه خراسان
نواختن زنگ مهر حسینی در مدارس ابتدایی چند ملیتی شرق کشور / ویژه فرزندان طلاب جامعةالمصطفی خراسان
مراسم آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعة المصطفی خراسان برگزار شد
محفل انس با قرآن در دهه دوم محرم برگزار شد
بازدید حجت الاسلام و المسلمین صالح از مدرسه عالی برادران جامعةالمصطفی خراسان
تدبر در زیارت عاشورا وجدان انسان‌های خفته را بیدار می‌سازد
حضور جوانان عاشق معارف اهل بیت(ع) در جامعة‌المصطفی(ص) را می‌توان معجزه قرن دانست
نیازهای کشورتان را در نظر بگیرید و خودتان را وقف کنید
نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان می تواند به عنوان یک قطب قرآنی در جهان اسلام مطرح شود
اباعبدالله الحسین ریشه همه فضائل و توحید محوری هستند/ معنویت باید در مجموعه جامعه المصطفی موج بزند
توحید مداری اولین ویژگی شخصیتی امام حسین علیه السلام
فلسفه عاشورا و واقعه تاریخی کربلا، تحول‌سازی و احیای حق است / مجالس عزاداری سیدالشهداء علیه السلام محل تربیت و رشد انسان است
آیین آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعةالمصطفی(ص) خراسان
فراخوان مقاله کوتاه « اربعین حسینی »
افتتاحیه پنجمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی / حضور المصطفی خراسان به عنوان بخش بین الملل
آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعةالمصطفی(ص)العالمیه
پنجمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی
سوگواری ملل در عزای سید الشهداء علیه السلام / رنگ و بوی محرم در بین طلاب جامعة المصطفی
«کربلا» و واقعه «عاشورا»، نقطه مشترک همه شیعیان جهان