پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > توحید مداری اولین ویژگی شخصیتی امام حسین علیه السلام


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس جامعه المصطفی العالمیه مشهد:

توحید مداری اولین ویژگی شخصیتی امام حسین علیه السلام


به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی صل الله علیه و آله العالمیه خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا صالح، در دومین روز از ماه عزای سیدالشهداء علیه السلام و دومین جلسه از سلسله درس ها و عبرت های عاشورا به بررسی سیره و ویژگی های شخصیتی آن حضرت پرداختند.


ابا عبدالله الحسین(ع) فدا شد تا مردم خدا را بشناسند

رئیس جامعه المصطفی خراسان گفت: هدف از بیان فلسفه عاشورا این است که نباید در واقعه عزای کربلا و یا شهادت اباعبد الله الحسین(ع) متوقف شد چراکه هدف برجسته تری پیش روست. حسین بن علی(ع) آمده تا ما را راهنمایی کند ضمن پرواز با او، به خداوند دست پیدا کنیم.  در تعالیم ابا عبدالله الحسین(ع) نیز بارها آمده که من هدف نیستم بلکه فدا می شوم تا شما خداوند متعال را بشناسید.

وی با بیان این که مبدا و منتهای همه هستی خداوند است و انبیا آمده اند تا ما را موحد تربیت کنند، تصریح کرد: اگر کسانی در کنار اهل البیت بوده اما در زندگی بی تقوا باشند، به حسین نرسیده اند و این شباهت به حسین مفهوم و معنای ویژه دارد.

رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس با بیان این که در تعالیم اسلامی خواهید دید همه چیز فلسفه ای دارند که اگر از ظواهر عبور نکنید آن حقیقت مساله تحقق پیدا نمی کند، به یکی از خصوصیات انبیا و اولیای الهی و اهل البیت(ع) یعنی راستگویی در گفتار و رفتار اشاره و بیان کرد: امام رضا(ع) و همه اهل البیت صدیق الشهید بودند؛ همچنان که عایشه نیز می گوید کسی را راستگوتر از فاطمه زهرا(س) به پیامبر ندیدم و اگر این ویژگی ها در زندگی انسان رائج شوند، می توان گفت او به هدف متعالی رسیده است.

وی با اشاره به این که پیامبر گرامی اسلام(ص) و اهل البیت(ع) گلستان و جنت روی زمین هستند که اگر به این باغ وارد شوید و عطر اباعبدالله الحسین(ع) زندگی شما را فرا بگیرد، آنگاه منشا اثر در اجتماع خواهید بود، خاطر نشان کرد: در تربیت و صدور فرزندان خودتان نیز باید پایه های تربیت دینی آنان را با بهره گیری از این گلستان مستحکم کنید.

برای نسل امروز شناخت ویژگی های شخصیتی امام حسین(ع) کارساز است

وی در ادامه ضمن بررسی ویژگی های شخصیتی اباعبد الله الحسین(ع) از راه بازنگری سیره و سلوک ایشان گفت: کل مساله کربلا مبتنی بر انسان سازی بوده و اتاق کار و زندگی ما باید بوی کربلا بدهند؛ بنابراین باید بکوشید ویژگی های این سیره ارزشمند را در زندگی خود پیاده و تلاش کنید امتداد مسیر ابا عبد الله در حیات شما تحقق پیدا کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح با بیان این که هرکجا مجلس وعظ و خطابه ای برپاست، باید از حسین بن علی(ع) و راه او نقل کنید،  به ضرورت آشنایی با کلام و شخصیت اباعبد الله تاکید و ابراز کرد: شخصیت به معنای مجموعه ای از باورها، اندیشه ها و رفتارهای یک شخص است که تبدیل به ثبات و استقراری در وجود او شده است و گرنه رفتار خاص در وجود فرد به معنای شخصیت نیست.

وی ادامه داد: انسان هایی هستند که به ظاهر متانت دارند اما وقتی چیزی مطابق میل شان نباشد، حرکت های غیرمتعارفی انجام می دهند، این نشان می دهد آن تصور مدنظر شما، شخصیت نهادینه شده در وجود فرد نبوده است. آنچنان که در جامع السعادات نیز آمده که اخلاق آنقدر در وجود انسان ثابت شده که بدون فکر و اندیشه به صورت ناخودآگاه از اشخاص سر می زند.

وی با بیان این که ویژگی های شخصیتی امام حسین(ع) برای نسل امروز کارساز است، به شخصیت توحیدی حضرت اشاره و ابراز کرد: اگر انسان نسبت به خداوند شناخت و باور و به دنبال آن نیز اطاعت و تبعیت از اوامر داشته باشد، در اینصورت ویژگی های اخلاقی او به درستی ساخته می شود که در مدارس نیز باید برای تقویت توحید و اخلاق طلاب تلاش کنید.

اگر مطیع خداوند متعال باشید، در این صورت، رزق و عزت خود را به دستان او می بینید

رئیس جامعه المصطفی العالمیه خراسان با بیان این که بازنگری بر سلوک شخصیتی ابا عبدالله الحسین(ع) نشان می دهد ایشان ضمن ناظر دیدن خداوند، نسبت به او مطیع بوده و این اطاعت هم در عبادیات و اجتماعیات و هم در سلبیات و ترک مخالفت با خداوند نمود دارد، تصریح کرد: در بحث توحید مداری، ابا عبدالله الحسین(ع) اسوه و الگو هستند. امام حسین علیه السلام در پاسخ به این سوال که کیف اصبحتَ یابن رسول الله فرمودند: اصبحتُ و لی ربٌّ فوقی، صبح کردم در حالی که من خدایی دارم، خدایی که فوق من است این اوج توحید و بندگی است وقتی می فرماید رب فوقی یعنی خدایی که بر فعلش ناظر است و او را می بیند. یعنی اگر خداوند متعال را رب خودتان بدانید و مطیع او باشید، در اینصورت نیز رزق و عزت خود را به دستان او می بینید.

وی ادامه داد: اینکه انسان گاهی اعمالی را به ظاهر خالصانه اما با نیت و وسوسه های نامناسب دنبال می کند، سبب می شود آن اطاعت در عمل تحقق نیافته باشد. هرچند ملائکه این عمل را خالصانه به درگاه ایزد متعال گزارش دهند اما خداوند به عنوان ناظر بر امورات آگاه به وسوسه های قلبی انسان هاست و این نظارت و آگاهی به اعمال انسان ها، معنای دقیق شخصیت توحیدی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح ضمن توصیه به مطالعه کتاب جامع السعادات از ملامحمد مهدی نراقی و چهل حدیث امام خمینی(ره) این دو را از کتب اخلاقی برجسته ای عنوان کرد که روح اثرگذاری پشت آن قرار دارد و افزود: خداوند متعال برای عموم انسان ها در مسائل و زمینه های مختلف زندگی هم بشارت و هم انذار دارد و به آنان هشدار می دهد که مبدا یعنی خداوند متعال در مقابل شما و معاد نیز پیش روی شماست که این دو مکمل تربیت انسان است.

وی با بیان این که همه تلاشگران جامعه المصطفی العالمیه باید اسوه بوده و در رفتارها شخصیت اباعبد الله الحسین(ع) و سلوک ایشان را الگو قرار دهند، عنوان کرد: باید ضمن درنظر گرفتن اینکه از یک سو خالق متعال فوق همه انسان ها و ناظر بر اعمال آنها بوده و از سوی دیگر آتشی پیش رویتان است که اگر خلافی کنید عذاب خواهید شد، به عمل و اخلاق شایسته متخلق شده و با ترس از حسابرسی در روز معاد، شخصیت توحیدی اباعید الله الحسین را الگوی زندگیتان قرار دهید.١٥:٣٨ - پنج شنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٤٢٤٢    /    تعداد نمایش : ١٣٧


امتیازدهی

خروج
شرحی بر زندگی امام هادی علیه السلام
مدیر ارتباطات و بین الملل المصطفی خراسان با سرپرست سازمان فرهنگ و ارتباطات خراسان رضوی دیدار کرد
عید قربان و اعمال آن
رئیس المصطفی خراسان با رئیس مرکز امور طلاب و خانواده های جامعه المصطفی دیدار کرد
عرفه و اعمال شب و روز آن
شهادت جان گداز حضرت امام محمد باقر (ع) بر عموم شیعیان آن حضرت تسلیت باد
دانلود نسخه اندروید نرم افزار ارتباطی نمایندگی خراسان
شهادت حضرت امام محمد تقی علیه السلام بر عموم شیعیان جهان تسلیت باد
توحید محوری و معاد باوری از عوامل اصلی کسب تقوی است
انتصاب حجت الاسلام والمسلمین صالح به عنوان عضو شورای اندیشه ورزان اندیشکده المصطفی
گزارش عملکرد خوابگاه خواهران (ویژه دهه کرامت 1399)
گزارش عملکرد مدرسه عالی قرآن و حدیث (ویژه دهه کرامت 1399)
سومین همایش علوم انسانی با موضوع پیشرفت های نوین در عرصه علم و فراعلم برگزار می گردد
هرچه می توانیم صرفه جویی کنیم و از زمان کم بیشترین بهره را ببریم
طرح سیر مطالعاتی غیر حضوری "نــــــــــــــــــــــور" برگزار می شود
پیام تسلیت رئیس جامعه المصطفی خراسان، در پی درگذشت طلبه فاضل مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای سید علی حسینی
ارائه خدمات نمایندگی المصطفی خراسان از طریق تماس تلفنی امکان پذیر می باشد
عوامل غفلت در محضر خداوند و راه های تقویت ایمان
ابلاغیه ریاست محترم نمایندگی خطاب به اساتید، کارکنان و طلاب در خصوص پیشگیری از شیوع بیماری کرونا
خجسته میلاد با سعادت حضرت ثامن الحجج علیه السلام بر عموم شیعیان جهان تهنیت باد
جلسه ستاد مبارزه با ویروس کرونا در نمایندگی المصطفی خراسان برگزار شد
دیدار رئیس جامعة المصطفی خراسان با استاندار خراسان رضوی
پیام تبریک نماینده المصطفی در خراسان، به مناسبت ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه س و آغاز دهه کرامت
مرجعیت افول یافته غرب فرصتی برای انقلاب اسلامی است / منطق استعماری افکار عمومی را فریب می دهد
تظاهرات ضدنژادپرستی هیمنه آمریکا را نابود کرد / در آینده آمریکا تبدیل به کشور معمولی تر خواهد شد
گزارش تصویری وبینار بررسی تحولات امریکا
ابلاغیه ریاست المصطفی ص خراسان در خصوص رعایت دستورالعمل های بهداشتی جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا
مراسم سوگواری سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) برگزار گردید
سلسله مباحث "اخلاق اسلامی از منظر قرآن و روایات" شماره ۳
وبينار علمی "ویژه بررسی تحولات آمریکا" برگزار می گردد
نخستین اردوی علمی فرهنگی تدوین سند جامع تحول نمایندگی المصطفی در خراسان، برگزار شد
نمایندگی جامعه المصطفی در خراسان و معاونت تبلیغات آستان قدس رضوی تفاهم نامه امضا می کنند
رئیس جامعه المصطفی خراسان با رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی دیدار کرد
آخرت هر فرد، در گرو نیت اعمال آن فرد در این دنیا است/ «انما الاعمال بالنیات»
بازدید رئیس جامعه المصطفی خراسان از نحوه برگزاری آزمون های این نمایندگی
رئیس جامعة المصطفی خراسان با رئیس سازمان علمی فرهنگی آستان قدس رضوی دیدار کرد
نشست آنلاین " بررسی فقه سیاسی اسلام در اندیشه امام خمینی ره"
امام خمینی (ره) شخصیتی بی نظیر در تاریخ معاصر است که فرا زمانی و فرا مکانی بوده و امواج نهضت اسلامی وی سراسر جهان را فراگرفته است
حضور مبلغان در فضای مجازی ضروری است
مبلغان المصطفی با استفاده از ظرفیت مجازی پرچم تبلیغ دین را برافراشته نگاه داشتند