پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان می تواند به عنوان یک قطب قرآنی در جهان اسلام مطرح شود


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس جامعة المصطفی العالمیه خراسان:

نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان می تواند به عنوان یک قطب قرآنی در جهان اسلام مطرح شود

حجت الاسلام و المسلمین صالح در اختتامیه یازدهمین جشنواره قرآنی و حدیثی خانواده‌های طلاب المصطفی خراسان: می توانیم در آینده نزدیک به یک مرکز قرآنی کاربردی برای همه گروه های سنی اعم از زنان، مردان، دختران، پسران و کودکان تبدیل شویم.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی العالمیه خراسان مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره قرآنی و حدیثی خانواده‌های طلاب المصطفی خراسان، صبح روز پنج شنبه با حضور اساتید کارکنان، طلاب و خانواده های آنان برگزار شد.

بهره گیری از فضای مهر و محبت همراه با آموزش قرآن از تکنیک های موثر در جذب جوانان و نوجوانان است

 حجت الاسلام والمسلمین صالح در این مراسم با اشاره به بحث تربیت از منظر پیامبر اکرم سلام الله علیه بیان کرد: از واجباتی که پیامبر اکرم سلام الله علیه در خصوص تربیت فرزندان به خانواده ها توصیه فرمودند این بود که به فرزندان خود قرآن را تعلیم دهید. تربیت، از حقوقی است که فرزندان بر گردن پدر و مادر دارند و پدر و مادر باید مانند سایر نیاز های فرزندان به آن عمل کنند.

 وی ادامه داد: پدر و مادر برای تربیت صحیح فرزندان خود نیاز به آشنایی با شیوه های صحیح تربیت فرزند دارند این شیوه ها نیاز به منبع و کتاب دارند وچه منبعی بهتر از قران که سرشار از نکات آموزنده و دقیق است.

حجت الاسلام صالح در ادامه با اشاره به مسئله تعلیم قرآن بعد از تربیت فرزند، اظهار کرد: بعد از تربیت فرزند، تعلیم قرآن به فرزندان در اولویت است و در نزدیک بودن این دو صفت به هم، همین نکته کافی است که قرآن کریم می فرماید: "الرحمن علم القرآن" یعنی خداوند از بین تمام صفات و ویژگی هایش پیش از تعلیم قرآن به" الرحمن"  اشاره می کند. لذا باید آموزش قرآن را با محبت و عاطفه همراه کنیم

وی در تکمیل بیانات خود در خصوص این آیه و صفت "رحمن" در علم آموزی گفت: استاد قرآن باید بداند که شأن او شأن آموزش کتاب خداست لذا باید با محبت و رحمت، کودکان را جذب کرد بعد به آموزش پرداخت. ایشان تاکید کرد: از تکنیک های بسیار موثر و مناسب در جذب جوانان و نوجوانان بهره گیری از فضای مهر و محبت همراه با آموزش قرآن است و براساس آیه شریفه الرحمن علم القران شأن آموزش قرآن شان خداوند تبارک و تعالی است و شأن خداوند همراه با ویژگی مهربانی است که این ویژگی می تواند در امر تربیت و آموزش جوانان و نوجوانان تاثیر مثبت و جذابیت ایجاد کند.

رئیس جامعةالمصطفی خراسان، با اشاره به زبان بین المللی قرآن برای بهره گیری تمامی انسان ها گفت: جامعةالمصطفی به دلیل هویت حوزوی که دارد اقتضایش این است که در همه عرصه ها آموزش تربیتی قرآن را به عنوان اصلی ترین هدف، مورد توجه و اهتمام جدی قرار دهد چرا که قرآن مخصوص یک بخش یا یک حوزه نیست.

نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان می تواند به عنوان یک قطب قرآنی در جهان اسلام مطرح شود

حجت الاسلام و المسلمین صالح با اشاره به ظرفیت های معنوی مشهد بویژه امام رئوف علی بن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء و سرمایه های عظیم طلاب غیرایرانی المصطفی خراسان ابراز داشت: نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان می تواند به عنوان یک قطب قرآنی در جهان اسلام مطرح شود یعنی در معرفت قرآنی و معارف و تعالیم قرآنی به سطحی برسیم که در جهان اسلام به عنوان یک نماد شناخته شده مورد توجه قرار بگیرد و وقتی نام نمایندگی می آید انسان های مبرز و شاخص در زمینه های قرآنی به ذهن خطور کند.

وی در ادامه، به بیان نکات راهبردی در ایجاد این قطب قرآنی پرداخت و گفت: نمایندگی جامعه المصطفی در خراسان می تواند در آینده نزدیک به یک مرکز قرآنی کاربردی برای زنان، دختران، کودکان و مردان در گروه های سنی مختلف تبدیل شود و تفسیر نوجوانان، جوانان و بانوان داشته باشد و پژوهشکده بین المللی می تواند این نیاز امروز ما را پاسخ دهد.

رئیس المصطفی خراسان با بیان اینکه ما نیاز داریم در سازمان، محققان ما برای مخاطبان مختلف تفسیر کاربردی طراحی و تولید کنند، گفت: "الحمدلله رب العالمین" یعنی خداوند نعمت هایی به ما داده که از اوست و باید سپاس گوییم و از غیر او تشکر نمی کنیم این یک مرحله توحید است. در رکوع و سجود و تشهد هم خدای بلند مرتبه را حمد می کنیم حالا این را می شود برای نوجوان به زبان خودش گفت؛ یعنی خدا خیلی ممنون که به من نعمت گوش و چشم و... دادی.

وی با ذکرنمونه هایی دیگردر بیان یک تفسیر کاربردی قرآن گفت: "بسم الله" یعنی به نام خدا و برای خدا یعنی ای جوان: باید بدانی هرجا قرآن در خطر هست من باید جانم را بدهم تا قرآن حفظ شود و مانند امام حسین علیه السلام برای خدا و احیای دینش جان دهم. و همینطور در باب راستگویی، احترام به والدین، همکاری و تعاون و ... قرآن می فرماید تعاونوا علی البر و التقوی پس باید همکاری و روحیه جمع گرایی را به فرزند یاد بدهیم لکن به زبان خودش

 وی در ادامه با اشاره به نقش ادبیات عرب در تفسیر کاربردی ابراز کرد: اهل بیت علیهم السلام ابرار بودند ابرار کسانی هستند که کار خوب را دوست دارند و برای خوبی نفس کار، آن را انجام می دهند نه اجر و مزد. انما نطعمکم لوجه الله، لانرید منکم جزائا و لا شکورا یعنی حتی در اراده و قلبشان هم اجر و پاداشی طلب نمی کنند. این زیبایی های قرآن است که باید به فرزندان آموزش داده شود.

حجت الاسلام و المسلمین صالح در بخش پایانی صحبت های خود با اشاره به روز شهادت امام سجاد علیه السلام و تسلیت این روز گفت: امروز شهادت مردی است که آنقدر قرآن را با صوت زیبا می خواند که وقتی سقاها از کنار خانه امام عبور می کردند صبر می کردند و به نوای دلنشین قرآن گوش می دادند تا آب کوزه هایشان خشک می شد.

گفتنی است اختتامیه جشنواره بین المللی قرآن در دو رشته شفاهی و معارف (کتبی) برگزار شد، که در مجموع از میان ۳۷۸ نفر شرکت کننده تعداد ۵۵ نفراز خانواده های طلاب (۵ نفرازهمسران، ۲۷ نفر از فرزندان دختر و۲۳ نفر از فرزندان پسر) برگزیده این جشنواره شدند.

این مراسم با تلاوت قرآن کریم و همچنین قرائت زیارت عاشورا آغاز و پس از سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا صالح رئیس المصطفی خراسان از نفرات برتر جشنواره تقدیر و تشکر به عمل آمد. 


١٧:٢٣ - جمعه ٢٩ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٤٠٨٦    /    تعداد نمایش : ٧٦


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
انتصاب حجت الاسلام و المسلمین دکتر اخلاقی به سمت دستیارویژه و مشاور رییس درامور ارتباطات استان خراسان
وظیفه روحانیون و طلاب در مقابل گروه ها و فرقه های انحرافی، روشنگری و تنویر افکار است.
برای آمادگی حضور در پیشگاه معصوم و کسب حال معنوی سفر اربعین فراوان به یاد خدا باشید
کاروان حرم تا حرم در مسیر عاشقی/ بدرقه زائران اربعین حسینی علیه السلام جامعةالمصطفی خراسان
مراسم بدرقه کاروان زائران اربعین حسینی علیه السلام جامعةالمصطفی خراسان برگزار می شود
گردهمایی بزرگ مبلغان ملل در اربعین(زمینه سازان تشکیل تمدن نوین اسلامی) برگزار شد
توحیدمحوری؛ وجه تمایز تمدن نوین اسلامی و تمدن غربی
ثبت نام قریب به 2200 نفر از 30ملیت در کاروان پیاده روی اربعین جامعةالمصطفی خراسان
نشست عمومی "بهداشت در سفر اربعین حسینی علیه السلام"
گردهمایی بزرگ مبلغان ملل در اربعین در حرم مطهر رضوی برگزار می شود
اجرای مرحله سوم واکسیناسیون هپاتیتB در جامعةالمصطفی خراسان
کارگاه آموزشی "بایسته های تبلیغ در اربعین، با رویکرد اخلاقی_تربیتی" برگزار می شود.
نشست مشترک و هم اندیشی با مدیران مدارس پیوسته جامعةالمصطفی خراسان برگزار شد
دهمین سمینار علمی پژوهشی پژوهشکده بین المللی امام رضا علیه السلام
عمق استراتژیکی ایران اسلامی به خاطر عاشورا و جاذبه اندیشه اباعبد الله علیه السلام است
رشد معنوی در گرو تقویت توحید در ابعاد وجودی انسان است/ باید در جامعة المصطفی اخلاق، دین و تقوا موج بزند
ابعاد چهارگانه تربیتی زیارت اربعین/ وجود سالار شهیدان الگویی انسانی و ذوابعاد است
پیام رئیس محترم جامعة المصطفی (ص) العالميه به مناسبت آغاز سال تحصیلی 99-98
مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله ساجدی (ره)
نشست تخصصی «جایگاه مسیحیت در اسلام» ویژه توریست هایی از کشور سوئیس برگزار شد
دوره دانش افزایی «عاشوراپژوهی در منابع اهل سنت» برگزار شد
شور طلاب ملیتی در ستاد ثبت نام اربعین جامعة المصطفی العالمیه خراسان
نواختن زنگ مهر حسینی در مدارس ابتدایی چند ملیتی شرق کشور / ویژه فرزندان طلاب جامعةالمصطفی خراسان
مراسم آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعة المصطفی خراسان برگزار شد
محفل انس با قرآن در دهه دوم محرم برگزار شد
بازدید حجت الاسلام و المسلمین صالح از مدرسه عالی برادران جامعةالمصطفی خراسان
تدبر در زیارت عاشورا وجدان انسان‌های خفته را بیدار می‌سازد
حضور جوانان عاشق معارف اهل بیت(ع) در جامعة‌المصطفی(ص) را می‌توان معجزه قرن دانست
نیازهای کشورتان را در نظر بگیرید و خودتان را وقف کنید
نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان می تواند به عنوان یک قطب قرآنی در جهان اسلام مطرح شود
اباعبدالله الحسین ریشه همه فضائل و توحید محوری هستند/ معنویت باید در مجموعه جامعه المصطفی موج بزند
توحید مداری اولین ویژگی شخصیتی امام حسین علیه السلام
فلسفه عاشورا و واقعه تاریخی کربلا، تحول‌سازی و احیای حق است / مجالس عزاداری سیدالشهداء علیه السلام محل تربیت و رشد انسان است
آیین آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعةالمصطفی(ص) خراسان
فراخوان مقاله کوتاه « اربعین حسینی »
افتتاحیه پنجمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی / حضور المصطفی خراسان به عنوان بخش بین الملل
آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعةالمصطفی(ص)العالمیه
پنجمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی
سوگواری ملل در عزای سید الشهداء علیه السلام / رنگ و بوی محرم در بین طلاب جامعة المصطفی
«کربلا» و واقعه «عاشورا»، نقطه مشترک همه شیعیان جهان