پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان می تواند به عنوان یک قطب قرآنی در جهان اسلام مطرح شود


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس جامعة المصطفی العالمیه خراسان:

نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان می تواند به عنوان یک قطب قرآنی در جهان اسلام مطرح شود

حجت الاسلام و المسلمین صالح در اختتامیه یازدهمین جشنواره قرآنی و حدیثی خانواده‌های طلاب المصطفی خراسان: می توانیم در آینده نزدیک به یک مرکز قرآنی کاربردی برای همه گروه های سنی اعم از زنان، مردان، دختران، پسران و کودکان تبدیل شویم.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی العالمیه خراسان مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره قرآنی و حدیثی خانواده‌های طلاب المصطفی خراسان، صبح روز پنج شنبه با حضور اساتید کارکنان، طلاب و خانواده های آنان برگزار شد.

بهره گیری از فضای مهر و محبت همراه با آموزش قرآن از تکنیک های موثر در جذب جوانان و نوجوانان است

 حجت الاسلام والمسلمین صالح در این مراسم با اشاره به بحث تربیت از منظر پیامبر اکرم سلام الله علیه بیان کرد: از واجباتی که پیامبر اکرم سلام الله علیه در خصوص تربیت فرزندان به خانواده ها توصیه فرمودند این بود که به فرزندان خود قرآن را تعلیم دهید. تربیت، از حقوقی است که فرزندان بر گردن پدر و مادر دارند و پدر و مادر باید مانند سایر نیاز های فرزندان به آن عمل کنند.

 وی ادامه داد: پدر و مادر برای تربیت صحیح فرزندان خود نیاز به آشنایی با شیوه های صحیح تربیت فرزند دارند این شیوه ها نیاز به منبع و کتاب دارند وچه منبعی بهتر از قران که سرشار از نکات آموزنده و دقیق است.

حجت الاسلام صالح در ادامه با اشاره به مسئله تعلیم قرآن بعد از تربیت فرزند، اظهار کرد: بعد از تربیت فرزند، تعلیم قرآن به فرزندان در اولویت است و در نزدیک بودن این دو صفت به هم، همین نکته کافی است که قرآن کریم می فرماید: "الرحمن علم القرآن" یعنی خداوند از بین تمام صفات و ویژگی هایش پیش از تعلیم قرآن به" الرحمن"  اشاره می کند. لذا باید آموزش قرآن را با محبت و عاطفه همراه کنیم

وی در تکمیل بیانات خود در خصوص این آیه و صفت "رحمن" در علم آموزی گفت: استاد قرآن باید بداند که شأن او شأن آموزش کتاب خداست لذا باید با محبت و رحمت، کودکان را جذب کرد بعد به آموزش پرداخت. ایشان تاکید کرد: از تکنیک های بسیار موثر و مناسب در جذب جوانان و نوجوانان بهره گیری از فضای مهر و محبت همراه با آموزش قرآن است و براساس آیه شریفه الرحمن علم القران شأن آموزش قرآن شان خداوند تبارک و تعالی است و شأن خداوند همراه با ویژگی مهربانی است که این ویژگی می تواند در امر تربیت و آموزش جوانان و نوجوانان تاثیر مثبت و جذابیت ایجاد کند.

رئیس جامعةالمصطفی خراسان، با اشاره به زبان بین المللی قرآن برای بهره گیری تمامی انسان ها گفت: جامعةالمصطفی به دلیل هویت حوزوی که دارد اقتضایش این است که در همه عرصه ها آموزش تربیتی قرآن را به عنوان اصلی ترین هدف، مورد توجه و اهتمام جدی قرار دهد چرا که قرآن مخصوص یک بخش یا یک حوزه نیست.

نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان می تواند به عنوان یک قطب قرآنی در جهان اسلام مطرح شود

حجت الاسلام و المسلمین صالح با اشاره به ظرفیت های معنوی مشهد بویژه امام رئوف علی بن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء و سرمایه های عظیم طلاب غیرایرانی المصطفی خراسان ابراز داشت: نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان می تواند به عنوان یک قطب قرآنی در جهان اسلام مطرح شود یعنی در معرفت قرآنی و معارف و تعالیم قرآنی به سطحی برسیم که در جهان اسلام به عنوان یک نماد شناخته شده مورد توجه قرار بگیرد و وقتی نام نمایندگی می آید انسان های مبرز و شاخص در زمینه های قرآنی به ذهن خطور کند.

وی در ادامه، به بیان نکات راهبردی در ایجاد این قطب قرآنی پرداخت و گفت: نمایندگی جامعه المصطفی در خراسان می تواند در آینده نزدیک به یک مرکز قرآنی کاربردی برای زنان، دختران، کودکان و مردان در گروه های سنی مختلف تبدیل شود و تفسیر نوجوانان، جوانان و بانوان داشته باشد و پژوهشکده بین المللی می تواند این نیاز امروز ما را پاسخ دهد.

رئیس المصطفی خراسان با بیان اینکه ما نیاز داریم در سازمان، محققان ما برای مخاطبان مختلف تفسیر کاربردی طراحی و تولید کنند، گفت: "الحمدلله رب العالمین" یعنی خداوند نعمت هایی به ما داده که از اوست و باید سپاس گوییم و از غیر او تشکر نمی کنیم این یک مرحله توحید است. در رکوع و سجود و تشهد هم خدای بلند مرتبه را حمد می کنیم حالا این را می شود برای نوجوان به زبان خودش گفت؛ یعنی خدا خیلی ممنون که به من نعمت گوش و چشم و... دادی.

وی با ذکرنمونه هایی دیگردر بیان یک تفسیر کاربردی قرآن گفت: "بسم الله" یعنی به نام خدا و برای خدا یعنی ای جوان: باید بدانی هرجا قرآن در خطر هست من باید جانم را بدهم تا قرآن حفظ شود و مانند امام حسین علیه السلام برای خدا و احیای دینش جان دهم. و همینطور در باب راستگویی، احترام به والدین، همکاری و تعاون و ... قرآن می فرماید تعاونوا علی البر و التقوی پس باید همکاری و روحیه جمع گرایی را به فرزند یاد بدهیم لکن به زبان خودش

 وی در ادامه با اشاره به نقش ادبیات عرب در تفسیر کاربردی ابراز کرد: اهل بیت علیهم السلام ابرار بودند ابرار کسانی هستند که کار خوب را دوست دارند و برای خوبی نفس کار، آن را انجام می دهند نه اجر و مزد. انما نطعمکم لوجه الله، لانرید منکم جزائا و لا شکورا یعنی حتی در اراده و قلبشان هم اجر و پاداشی طلب نمی کنند. این زیبایی های قرآن است که باید به فرزندان آموزش داده شود.

حجت الاسلام و المسلمین صالح در بخش پایانی صحبت های خود با اشاره به روز شهادت امام سجاد علیه السلام و تسلیت این روز گفت: امروز شهادت مردی است که آنقدر قرآن را با صوت زیبا می خواند که وقتی سقاها از کنار خانه امام عبور می کردند صبر می کردند و به نوای دلنشین قرآن گوش می دادند تا آب کوزه هایشان خشک می شد.

گفتنی است اختتامیه جشنواره بین المللی قرآن در دو رشته شفاهی و معارف (کتبی) برگزار شد، که در مجموع از میان ۳۷۸ نفر شرکت کننده تعداد ۵۵ نفراز خانواده های طلاب (۵ نفرازهمسران، ۲۷ نفر از فرزندان دختر و۲۳ نفر از فرزندان پسر) برگزیده این جشنواره شدند.

این مراسم با تلاوت قرآن کریم و همچنین قرائت زیارت عاشورا آغاز و پس از سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا صالح رئیس المصطفی خراسان از نفرات برتر جشنواره تقدیر و تشکر به عمل آمد. 


١٧:٢٣ - جمعه ٢٩ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٤٠٨٦    /    تعداد نمایش : ٣٨٨


امتیازدهی

خروج
شرحی بر زندگی امام هادی علیه السلام
مدیر ارتباطات و بین الملل المصطفی خراسان با سرپرست سازمان فرهنگ و ارتباطات خراسان رضوی دیدار کرد
عید قربان و اعمال آن
رئیس المصطفی خراسان با رئیس مرکز امور طلاب و خانواده های جامعه المصطفی دیدار کرد
عرفه و اعمال شب و روز آن
شهادت جان گداز حضرت امام محمد باقر (ع) بر عموم شیعیان آن حضرت تسلیت باد
دانلود نسخه اندروید نرم افزار ارتباطی نمایندگی خراسان
شهادت حضرت امام محمد تقی علیه السلام بر عموم شیعیان جهان تسلیت باد
توحید محوری و معاد باوری از عوامل اصلی کسب تقوی است
انتصاب حجت الاسلام والمسلمین صالح به عنوان عضو شورای اندیشه ورزان اندیشکده المصطفی
گزارش عملکرد خوابگاه خواهران (ویژه دهه کرامت 1399)
گزارش عملکرد مدرسه عالی قرآن و حدیث (ویژه دهه کرامت 1399)
سومین همایش علوم انسانی با موضوع پیشرفت های نوین در عرصه علم و فراعلم برگزار می گردد
هرچه می توانیم صرفه جویی کنیم و از زمان کم بیشترین بهره را ببریم
طرح سیر مطالعاتی غیر حضوری "نــــــــــــــــــــــور" برگزار می شود
پیام تسلیت رئیس جامعه المصطفی خراسان، در پی درگذشت طلبه فاضل مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای سید علی حسینی
ارائه خدمات نمایندگی المصطفی خراسان از طریق تماس تلفنی امکان پذیر می باشد
عوامل غفلت در محضر خداوند و راه های تقویت ایمان
ابلاغیه ریاست محترم نمایندگی خطاب به اساتید، کارکنان و طلاب در خصوص پیشگیری از شیوع بیماری کرونا
خجسته میلاد با سعادت حضرت ثامن الحجج علیه السلام بر عموم شیعیان جهان تهنیت باد
جلسه ستاد مبارزه با ویروس کرونا در نمایندگی المصطفی خراسان برگزار شد
دیدار رئیس جامعة المصطفی خراسان با استاندار خراسان رضوی
پیام تبریک نماینده المصطفی در خراسان، به مناسبت ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه س و آغاز دهه کرامت
مرجعیت افول یافته غرب فرصتی برای انقلاب اسلامی است / منطق استعماری افکار عمومی را فریب می دهد
تظاهرات ضدنژادپرستی هیمنه آمریکا را نابود کرد / در آینده آمریکا تبدیل به کشور معمولی تر خواهد شد
گزارش تصویری وبینار بررسی تحولات امریکا
ابلاغیه ریاست المصطفی ص خراسان در خصوص رعایت دستورالعمل های بهداشتی جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا
مراسم سوگواری سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) برگزار گردید
سلسله مباحث "اخلاق اسلامی از منظر قرآن و روایات" شماره ۳
وبينار علمی "ویژه بررسی تحولات آمریکا" برگزار می گردد
نخستین اردوی علمی فرهنگی تدوین سند جامع تحول نمایندگی المصطفی در خراسان، برگزار شد
نمایندگی جامعه المصطفی در خراسان و معاونت تبلیغات آستان قدس رضوی تفاهم نامه امضا می کنند
رئیس جامعه المصطفی خراسان با رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی دیدار کرد
آخرت هر فرد، در گرو نیت اعمال آن فرد در این دنیا است/ «انما الاعمال بالنیات»
بازدید رئیس جامعه المصطفی خراسان از نحوه برگزاری آزمون های این نمایندگی
رئیس جامعة المصطفی خراسان با رئیس سازمان علمی فرهنگی آستان قدس رضوی دیدار کرد
نشست آنلاین " بررسی فقه سیاسی اسلام در اندیشه امام خمینی ره"
امام خمینی (ره) شخصیتی بی نظیر در تاریخ معاصر است که فرا زمانی و فرا مکانی بوده و امواج نهضت اسلامی وی سراسر جهان را فراگرفته است
حضور مبلغان در فضای مجازی ضروری است
مبلغان المصطفی با استفاده از ظرفیت مجازی پرچم تبلیغ دین را برافراشته نگاه داشتند