پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > راه های موفقیت در مبارزه با نفس، بر اساس آموزه های قرآنی / بنیادی ترین اقدام در رسیدن به کمال معنوی و ایمان، تزکیه نفس است


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس جامعه المصطفی العالمیه خراسان:

راه های موفقیت در مبارزه با نفس، بر اساس آموزه های قرآنی / بنیادی ترین اقدام در رسیدن به کمال معنوی و ایمان، تزکیه نفس است

حجت الاسلام و المسلمین صالح در نخستین جلسه از سلسله درس های اخلاق در قرآن، به بیان راه های موفقیت در مبارزه با نفس، بر اساس آموزه های قرآنی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی العالمیه خراسان، چهارشنبه گذشته نخستین جلسه از سلسله درس های اخلاق در قرآن با سخنرانی رئیسجامعه المصطفی صل الله علیه و آله العالمیه خراسان باحضور طلاب خواهر مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس برگزار شد.

در این دیدار رئیس المصطفی خراسان با اشاره به گروه های گوناگون هدایت شده از زبان قرآن اظهار داشت: قرآن کریم انسانهای راه یافته و هدایت شده را به گروه های مختلف تقسیم می کند. مانند گروه مومنین ، گروه متقین و گروه محسنین. یکی از این گروه ها گروه مفلحین و اهل فلاح است که در آیات متعدد از این گروه سخن به میان آمده و برای آنان نشانه ها و اوصافی را نقل نموده است و در بیش از چهل مورد ماده "فلح" مورد استفاده قرار گرفته است.

حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا صالح در توضیح مفهوم کلمه "فلاح" گفت: «فلاح» در زبان عربی از ریشه«فلح» است. وقتی دانه پس از طی مراحل نمو و عبور از موانع، سر از خاک بیرون می آورد و به مرحله رشد و ثمردهی می رسد عرب به آن می گوید «فَـلَح» و به شخص کشاورز که این دانه را پرورش داده و به این مرحله رسانده می گوید «فلّاح». راغب اصفهانی در کتاب المفردات می‌‌گوید: «افلح» از ماده «فلح و فلاح» در اصل به معناى شکافتن و بریدن است و به هر نوع پیروزى و رسیدن به مقصد و خوشبختى اطلاق شده است.

ایشان در ادامه اظهار داشت: پس مقام فلاح، حاصل تمام تلاش ها و عبادات و مجاهدت های انسان در مسیر کمال و تقرب به خداوند است و نهایت تلاش متقین و مومنین و محسنین رسیدن به مقام فلاح است. قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ»؛ همانا مؤمنان به مقام فلاح رسیدند.

رئیس المصطفی خراسان اهل فلاح را از زبان قرآن اینگونه توصیف کرد: در ابتدای سوره بقره خداوند قران را سبب هدایت اهل تقوی و متقین می داند و سپس به معرفی متقین و نشانه های آنان می پردازد و سپس می فرماید اینان هستند که اهل فلاح هستند. « أُولَئِكَ عَلَى هُدًى مِنْ رَبِّهِمْ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ»؛

وی در خصوی بیانات قران کریم که در آیات متعدد به بررسی عوامل و راه های رسیدن به مقام فلاح پرداخته است گفت: یکی از مهمترین این عوامل تزکیه نفس یا همان برداشتن موانع و پاک سازی و طهارت نفس از رزائل و آلودگی ها است.

در سوره اعلی آیه ۱۴ می فرماید «قَدْ أَفْلَحَ مَنْ تَزَکَّى»؛ یعنی به یقین کسى که پاکى جست (و خود را تزکیه کرد)، به مقام فلاح رسید و در سوره شمس نیز همین مضمون را تکرار می فرماید «قَدْ أَفْلَحَ مَن زَكَّاهَا وَقَدْ وَقَدْ خَابَ مَن دَسَّاهَا »؛ یعنی تنها کسی به مقام فلاح می رسد كه نفس خود را پاکسازی و تزكیه كرده باشد و کسی که دچار آلودگی و ناپاکی و گناه باشد اهل خسارت و زیان خواهد بود .

وی در ادامه گفت: تزكیه نفس، یعنی دورى از عقائد و اخلاقیات و رفتارهاى ناپسند و كسب عقائد و اخلاقیات و كردارهاى پسندیده. از آیات فوق استفاده می شود که پیش نیاز و مقدمه ضروری برای رسیدن به فلاح این است که انسان بتواند نفس خود را از هر گونه آلودگی و هوای نفس پاکسازی کند زیرا در نفسی که آلودگی، کثیفی گناه و هوای نفس باشد امکان دریافت نور توحید و نزدیک شدن به خداوند که مظهر نور و پاکی است امکان پذیر نیست.

حجت الاسلام صالح در ادامه رستگاران را اینگونه توصیف کرد: بنابراین افرادی پیروزمند و رستگار هستند که مانند دانه ای که از سنگ ها و خاک ها عبور می کند و زمین را می شکافد و به نور و روشنایی خورشید می رسد و از آن ارتزاق می کند؛ موانع را از سر راه برمى‌‏دارند و راه خود را به سوى مقصد که همان خدای واحد و توحید است مى‌‏شکافند و پیش مى‌‏روند.

ایشان نفس انسانی را از مهمترین موانع رشد و ایمان دانست و گفت: به همین دلیل کسانی که به دنبال رسیدن به ایمان و تقوی و کمال معنوی هستند ابتدا باید به تزکیه نفس بپردازند . از همین رو مشاهده می کنیم انسان درطول زندگی به صورت مکرر با گناهانی مبارزه می کند و تصمیم به ترک گناه می گیرد و از رذیله ای دوری می کند ولی پس از مدتی دوباره آلوده به همان گناه یا رذیله می شود. علت این است که ما راه کمال و ایمان را درست طی نمی کنیم . ما شاخه ها را که همان رفتار ها و عملکرد است قطع می کنیم ولی دوباره شاخه و شاخه های دیگر رشد می کند و انسان ناموفق می شود، دلیل آن چیست؟

رئیس المصطفی خراسان علت عدم موفقیت در راه کمال و ایمان را اینگونه تبیین کرد: دلیل این است که ما ریشه را رها کرده ایم و با شاخه مبارزه می کنیم . قران و سایر منابع دینی ریشه آلودگی ها و گناهان را نفس می داند. رسول خدا صلی الله علیه و آله می فرمایند: «أَعْدَي عَدُوِّكَ نَفْسَكَ الَّتِي بَيْنَ جَنْبَيْكَ» (عدة الداعی و نجاح الساعی، ص314) یعنی بدترين دشمنان انسان در درون خود انسان است، اگر اعدي عدوّ ما؛ يعني از هر دشمن, دشمن‌تر همان نفس و درون ماست پس باید در مبارزه و پاکسازی هم ابتدا هوای نفس و امیال نفس را کنترل کنیم زیرا منشاء و ریشه گناهان همان هوای نفس است و پس از مهار نفس، میل به گناه و رفتار های آلوده کنترل می شود.

وی در ادامه سخنان خود گفت: پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله می فرمایند: «جَاهِدُوا أَهْوَاءَكُمْ كَمَا تُجَاهِدُونَ أَعْدَاءَكُم‏»؛( بحار الأنوار(ط ـ بيروت)، ج65، ص370.) یعنی همانگونه که با دشمنان بیرونی می جنگید و مبارزه می کنید با دشمن درون و هواهای نفسانی خود نیز مبارزه کنید .

حجت الاسلام والمسلمین صالح تصریح کرد: در نمونه های تاریخی به خوبی می توانیم نقش بسیار مخرب و ویرانگر پیروی از نفس را مشاهده کنیم و ببینیم که چگونه همه جنایت ها و انحرافات بزرگ به دلیل غلبه هوای نفس بر عقل و ایمان انسان ها تحقق پیدا کرده است.

وی به برخی حوادث تاریخ ساز که به دلیل عدم تزکیه نفس صورت پذیرفته اند اینگونه اشاره کرد:

·         قتل هابیل توسط قابیل ، توطئه برادران یوسف که پیغمبر زاده بودند بر اثر حسادت بوده است .

·         انحراف فرعون و ادعای ربوبیت و ظلم ها و قتل ها و استکبار وی براثر میل به استعلا و قدرت طلبی برای خود بوده است.

·      به شهادت رساندن امام حسین علیه السلام به دلیل قدرت طلبی و میل به رسیدن به حکومت توسط یزید و وصول به فرمانروایی سرزمین حاصلخیز ری توسط ابن سعد بوده است .

·         کتمان حقیقت نبوت پیامبر اسلام توسط یهود و نصاری به دلیل هوای نفس و حفظ جایگاه و موقعیت اجتماعی خودشان بوده است .

رئیس المصطفی خراسان در تبیین گام نخست برای موفقیت در راه ایمان و کسب کمالات و رسیدن به مقام فلاح گفت: در نتیجه برای موفقیت در راه ایمان و کسب کمالات و رسیدن به مقام فلاح، در گام اول باید به تزکیه نفس و برداشتن موانع ودر نهایت طهارت نفس پرداخته شود.


 


٠٩:٤١ - دوشنبه ١١ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٣٨٤٣    /    تعداد نمایش : ١١٤


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
نواختن زنگ مهر حسینی در مدارس ابتدایی چند ملیتی شرق کشور / ویژه فرزندان طلاب جامعةالمصطفی خراسان
مراسم آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعة المصطفی خراسان برگزار شد
محفل انس با قرآن در دهه دوم محرم برگزار شد
بازدید حجت الاسلام و المسلمین صالح از مدرسه عالی برادران جامعةالمصطفی خراسان
تدبر در زیارت عاشورا وجدان انسان‌های خفته را بیدار می‌سازد
حضور جوانان عاشق معارف اهل بیت(ع) در جامعة‌المصطفی(ص) را می‌توان معجزه قرن دانست
نیازهای کشورتان را در نظر بگیرید و خودتان را وقف کنید
نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان می تواند به عنوان یک قطب قرآنی در جهان اسلام مطرح شود
اباعبدالله الحسین ریشه همه فضائل و توحید محوری هستند/ معنویت باید در مجموعه جامعه المصطفی موج بزند
توحید مداری اولین ویژگی شخصیتی امام حسین علیه السلام
فلسفه عاشورا و واقعه تاریخی کربلا، تحول‌سازی و احیای حق است / مجالس عزاداری سیدالشهداء علیه السلام محل تربیت و رشد انسان است
آیین آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعةالمصطفی(ص) خراسان
فراخوان مقاله کوتاه « اربعین حسینی »
افتتاحیه پنجمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی / حضور المصطفی خراسان به عنوان بخش بین الملل
آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعةالمصطفی(ص)العالمیه
پنجمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی
سوگواری ملل در عزای سید الشهداء علیه السلام / رنگ و بوی محرم در بین طلاب جامعة المصطفی
«کربلا» و واقعه «عاشورا»، نقطه مشترک همه شیعیان جهان
تشرف دسته عزای ملل به بارگاه ملکوتی ثامن الحجج علیه آلاف التحیةوالثناء
جلسه شورای مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی برادران با حضور حجت الاسلام و المسلمین صالح
آثار و برکات نهضت عاشورا برای جامعه بشری / همه مختصات زندگی الهی و مجتهدانه در سبک زندگی حسینی وجود دارد
اصلاح فرد و خانواده، بدون اصلاح حکومت و نظام‌های اجتماعی امکان پذیر نیست
تسلیت شهادت مظلومانه ابا عبدالله الحسین و یاران با وفای ایشان
استقامت، صبر و وفاداری از جمله صفات بارز سپهسالار لشگر امام حسین علیه السلام
پرچم عزای ابا عبدالله الحسین علیه السلام بر فراز قله دماوند برافراشته شد
ویژه برنامه‌های تاسوعا و عاشورای حسینی مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی خواهران
مسابقه کتابخوانی 72 سخن عاشورایی
همایش جهانی بزرگداشت مقام حضرت علی اصغر(ع) در حرم مطهر امام رضا(ع)
راه های موفقیت در مبارزه با نفس، بر اساس آموزه های قرآنی / بنیادی ترین اقدام در رسیدن به کمال معنوی و ایمان، تزکیه نفس است
انتشار نخستین شماره نشریه " سخن المصطفی (ص) " به زبان اردو
پیام رئیس جامعةالمصطفی در پی درگذشت «پروفسور یحیی بونو»
پروفسور یحیی علوی «کریستین بونو»، اندیشمند فرانسوی، مترجم، نویسنده و استاد فسلفه و عرفان شیعی دار فانی را وداع گفت
به مناسبت روز مباهله مراسمی با حضور رئیس جامعه المصطفی خراسان برگزار شد
دیدار رئیس جامعةالمصطفی و تولیت آستان قدس رضوی(ع)
مراسم بزرگداشت آیت‌الله آصف محسنی به همت جامعةالمصطفی العالمیه برگزار شد
آیت الله آصف محسنی کارنامه درخشانی از خود برجای گذاشت/ تقریب مذاهب اسلامی از گام‌های بزرگ ایشان بود
دیدار اعضای شورا، مدیران گروه های علمی تربیتی و اعضای هیئت علمی جامعةالمصطفی خراسان با حجةالاسلام و المسلمین عباسی
مراسم بزرگداشت فقیه عالیقدر حضرت آیةالله العظمی شیخ آصف محسنی(ره)
روز عرفه، روز رسیدن به غایت آمال عارفان و روز همجواری با عرش الهی است
عید قربان، عید رهایی از تعلقات است