پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > راه های موفقیت در مبارزه با نفس، بر اساس آموزه های قرآنی / بنیادی ترین اقدام در رسیدن به کمال معنوی و ایمان، تزکیه نفس است


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس جامعه المصطفی العالمیه خراسان:

راه های موفقیت در مبارزه با نفس، بر اساس آموزه های قرآنی / بنیادی ترین اقدام در رسیدن به کمال معنوی و ایمان، تزکیه نفس است

حجت الاسلام و المسلمین صالح در نخستین جلسه از سلسله درس های اخلاق در قرآن، به بیان راه های موفقیت در مبارزه با نفس، بر اساس آموزه های قرآنی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی العالمیه خراسان، چهارشنبه گذشته نخستین جلسه از سلسله درس های اخلاق در قرآن با سخنرانی رئیسجامعه المصطفی صل الله علیه و آله العالمیه خراسان باحضور طلاب خواهر مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس برگزار شد.

در این دیدار رئیس المصطفی خراسان با اشاره به گروه های گوناگون هدایت شده از زبان قرآن اظهار داشت: قرآن کریم انسانهای راه یافته و هدایت شده را به گروه های مختلف تقسیم می کند. مانند گروه مومنین ، گروه متقین و گروه محسنین. یکی از این گروه ها گروه مفلحین و اهل فلاح است که در آیات متعدد از این گروه سخن به میان آمده و برای آنان نشانه ها و اوصافی را نقل نموده است و در بیش از چهل مورد ماده "فلح" مورد استفاده قرار گرفته است.

حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا صالح در توضیح مفهوم کلمه "فلاح" گفت: «فلاح» در زبان عربی از ریشه«فلح» است. وقتی دانه پس از طی مراحل نمو و عبور از موانع، سر از خاک بیرون می آورد و به مرحله رشد و ثمردهی می رسد عرب به آن می گوید «فَـلَح» و به شخص کشاورز که این دانه را پرورش داده و به این مرحله رسانده می گوید «فلّاح». راغب اصفهانی در کتاب المفردات می‌‌گوید: «افلح» از ماده «فلح و فلاح» در اصل به معناى شکافتن و بریدن است و به هر نوع پیروزى و رسیدن به مقصد و خوشبختى اطلاق شده است.

ایشان در ادامه اظهار داشت: پس مقام فلاح، حاصل تمام تلاش ها و عبادات و مجاهدت های انسان در مسیر کمال و تقرب به خداوند است و نهایت تلاش متقین و مومنین و محسنین رسیدن به مقام فلاح است. قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ»؛ همانا مؤمنان به مقام فلاح رسیدند.

رئیس المصطفی خراسان اهل فلاح را از زبان قرآن اینگونه توصیف کرد: در ابتدای سوره بقره خداوند قران را سبب هدایت اهل تقوی و متقین می داند و سپس به معرفی متقین و نشانه های آنان می پردازد و سپس می فرماید اینان هستند که اهل فلاح هستند. « أُولَئِكَ عَلَى هُدًى مِنْ رَبِّهِمْ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ»؛

وی در خصوی بیانات قران کریم که در آیات متعدد به بررسی عوامل و راه های رسیدن به مقام فلاح پرداخته است گفت: یکی از مهمترین این عوامل تزکیه نفس یا همان برداشتن موانع و پاک سازی و طهارت نفس از رزائل و آلودگی ها است.

در سوره اعلی آیه ۱۴ می فرماید «قَدْ أَفْلَحَ مَنْ تَزَکَّى»؛ یعنی به یقین کسى که پاکى جست (و خود را تزکیه کرد)، به مقام فلاح رسید و در سوره شمس نیز همین مضمون را تکرار می فرماید «قَدْ أَفْلَحَ مَن زَكَّاهَا وَقَدْ وَقَدْ خَابَ مَن دَسَّاهَا »؛ یعنی تنها کسی به مقام فلاح می رسد كه نفس خود را پاکسازی و تزكیه كرده باشد و کسی که دچار آلودگی و ناپاکی و گناه باشد اهل خسارت و زیان خواهد بود .

وی در ادامه گفت: تزكیه نفس، یعنی دورى از عقائد و اخلاقیات و رفتارهاى ناپسند و كسب عقائد و اخلاقیات و كردارهاى پسندیده. از آیات فوق استفاده می شود که پیش نیاز و مقدمه ضروری برای رسیدن به فلاح این است که انسان بتواند نفس خود را از هر گونه آلودگی و هوای نفس پاکسازی کند زیرا در نفسی که آلودگی، کثیفی گناه و هوای نفس باشد امکان دریافت نور توحید و نزدیک شدن به خداوند که مظهر نور و پاکی است امکان پذیر نیست.

حجت الاسلام صالح در ادامه رستگاران را اینگونه توصیف کرد: بنابراین افرادی پیروزمند و رستگار هستند که مانند دانه ای که از سنگ ها و خاک ها عبور می کند و زمین را می شکافد و به نور و روشنایی خورشید می رسد و از آن ارتزاق می کند؛ موانع را از سر راه برمى‌‏دارند و راه خود را به سوى مقصد که همان خدای واحد و توحید است مى‌‏شکافند و پیش مى‌‏روند.

ایشان نفس انسانی را از مهمترین موانع رشد و ایمان دانست و گفت: به همین دلیل کسانی که به دنبال رسیدن به ایمان و تقوی و کمال معنوی هستند ابتدا باید به تزکیه نفس بپردازند . از همین رو مشاهده می کنیم انسان درطول زندگی به صورت مکرر با گناهانی مبارزه می کند و تصمیم به ترک گناه می گیرد و از رذیله ای دوری می کند ولی پس از مدتی دوباره آلوده به همان گناه یا رذیله می شود. علت این است که ما راه کمال و ایمان را درست طی نمی کنیم . ما شاخه ها را که همان رفتار ها و عملکرد است قطع می کنیم ولی دوباره شاخه و شاخه های دیگر رشد می کند و انسان ناموفق می شود، دلیل آن چیست؟

رئیس المصطفی خراسان علت عدم موفقیت در راه کمال و ایمان را اینگونه تبیین کرد: دلیل این است که ما ریشه را رها کرده ایم و با شاخه مبارزه می کنیم . قران و سایر منابع دینی ریشه آلودگی ها و گناهان را نفس می داند. رسول خدا صلی الله علیه و آله می فرمایند: «أَعْدَي عَدُوِّكَ نَفْسَكَ الَّتِي بَيْنَ جَنْبَيْكَ» (عدة الداعی و نجاح الساعی، ص314) یعنی بدترين دشمنان انسان در درون خود انسان است، اگر اعدي عدوّ ما؛ يعني از هر دشمن, دشمن‌تر همان نفس و درون ماست پس باید در مبارزه و پاکسازی هم ابتدا هوای نفس و امیال نفس را کنترل کنیم زیرا منشاء و ریشه گناهان همان هوای نفس است و پس از مهار نفس، میل به گناه و رفتار های آلوده کنترل می شود.

وی در ادامه سخنان خود گفت: پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله می فرمایند: «جَاهِدُوا أَهْوَاءَكُمْ كَمَا تُجَاهِدُونَ أَعْدَاءَكُم‏»؛( بحار الأنوار(ط ـ بيروت)، ج65، ص370.) یعنی همانگونه که با دشمنان بیرونی می جنگید و مبارزه می کنید با دشمن درون و هواهای نفسانی خود نیز مبارزه کنید .

حجت الاسلام والمسلمین صالح تصریح کرد: در نمونه های تاریخی به خوبی می توانیم نقش بسیار مخرب و ویرانگر پیروی از نفس را مشاهده کنیم و ببینیم که چگونه همه جنایت ها و انحرافات بزرگ به دلیل غلبه هوای نفس بر عقل و ایمان انسان ها تحقق پیدا کرده است.

وی به برخی حوادث تاریخ ساز که به دلیل عدم تزکیه نفس صورت پذیرفته اند اینگونه اشاره کرد:

·         قتل هابیل توسط قابیل ، توطئه برادران یوسف که پیغمبر زاده بودند بر اثر حسادت بوده است .

·         انحراف فرعون و ادعای ربوبیت و ظلم ها و قتل ها و استکبار وی براثر میل به استعلا و قدرت طلبی برای خود بوده است.

·      به شهادت رساندن امام حسین علیه السلام به دلیل قدرت طلبی و میل به رسیدن به حکومت توسط یزید و وصول به فرمانروایی سرزمین حاصلخیز ری توسط ابن سعد بوده است .

·         کتمان حقیقت نبوت پیامبر اسلام توسط یهود و نصاری به دلیل هوای نفس و حفظ جایگاه و موقعیت اجتماعی خودشان بوده است .

رئیس المصطفی خراسان در تبیین گام نخست برای موفقیت در راه ایمان و کسب کمالات و رسیدن به مقام فلاح گفت: در نتیجه برای موفقیت در راه ایمان و کسب کمالات و رسیدن به مقام فلاح، در گام اول باید به تزکیه نفس و برداشتن موانع ودر نهایت طهارت نفس پرداخته شود.


 


٠٩:٤١ - دوشنبه ١١ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٣٨٤٣    /    تعداد نمایش : ٢٠١


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
فراخوان همایش ملی مولفه های تمدن ساز در بیانیه دوم انقلاب
حضور المصطفی در سراسر جهان برای نشر اندیشه های امام(ره) ارزشمند و مهم است
بسترهای آموزش و اعزام مبلغ به صورت تخصصی فراهم می شود
نشست مشترک مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی و رئیس جامعه المصطفی العالمیه خراسان
جلب رضایت خداوند، تنها راه تقرب الهی است
نیازسنجی دقیق و داشتن طرح جامع؛ از اولویت‌های جامعةالمصطفی
دوره آموزش‌های کوتاه مدت نمایندگی المصطفی خراسان در حال برگزاری است
"دوازدهمین جشنواره قرآن وحدیثی خانواده های طلاب" برگزار شد
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه استان خراسان با رئیس نمایندگی المصطفی دیدار کرد
خدا محوری و توحید مداری اولین اصل از اصول اندیشه سردار سلیمانی است
تشکیل حکومت جهانی، بدون ایثار و مقاومت امکان ندارد
سخنان رئیس جامعةالمصطفی در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره «شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی»
رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان با رئیس نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت خراسان دیدار کرد
بازدید معاونت آموزش المصطفی از نمایندگی خراسان
حضور پرشور طلاب المصطفی در تشییع پیکر پاک سردار شهید سلیمانی و شهیدان مقاومت
مراسم گرامیداشت و تکریم شهدای بین الملل مقاومت
پیام تسلیت رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان، در پی شهادت سردار سلیمانی
مراسم معارفه مدیران جدید نظام مدرسه ای و برخی از مدیران ستادی
ملاک ما باید ملاک حق باشد / مصداق حق برای ما ولایت فقیه است
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان دیدار کرد
رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان با رئیس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی دیدار کرد
برگزاری مرحله نیمه نهایی مسابقات شفاهی بیست و پنجمین جشنواره قرآن و حدیث جامعةالمصطفی(ص)
توليد علوم انساني- اسلامي كُند و در حال توقف است
ایران الگوی وحدت شیعه و سنی است/ تنها راه نجات فلسطین اتحاد زیرپرچم اسلام است
متن پیام رئیس جامعةالمصطفی العالمیه خراسان به مناسبت رحلت آیت الله سید محمد مهدی موسوی خلخالی رحمةالله علیه
فلسطین؛ فلسطین از بحر تا نهر است، نه حتی یک وجب کمتر! / امروز در جهان خط مقاومت و اتحاد تنها رمز پیروزی است
برگزاری بخش کتبی بیست و پنجمین جشنواره قرآن و حدیث جامعةالمصطفی(ص)
نشست تشویقی مبلغان استان سنده پاکستان
انتصاب مدیران جدید در بخش های مختلف نمایندگی المصطفی خراسان
ندای مظلومیت نهضت اسلامی نیجریه به گوش انسان های آزاده رسیده است
جامعه المصطفی العالمیه خواستار آزادی فوری شیخ زکزاکی شد
مطالعات اسلامی در علوم انسانی در فرآیندی چند مرحله‌ای ظهورپیدا خواهد کرد
اندیشمندان جهان از نوآوری‌های و پژوهش های دینی ما بی‌اطلاعند
بازدید رئیس جامعة المصطفی از غرفه نمایندگی خراسان در نمایشگاه دستاوردهای علمی پژوهشی قم
چگونه باید کتاب بخوانیم؟!
ما در قبال شیخ زکزاکی به عنوان علمدار حرکت اسلامی در آفریقا مسئولیم
بازدید حجت الاسلام و المسلمین صالح از نمایندگی جامعةالمصطفی در اصفهان
رمز پیروزی در پرتوی استقامت و ایمان است
مرحله مقدماتی مسابقات رشته های قرائت قرآن کریم بیست وپنجمین جشنواره بین المللی قرآنی وحدیثی المصطفی
آیت الله مصباح یزدی خطاب به علما و فضلای المصطفی: شیطان و راه های او برای انحراف انسان را باید بشناسید