پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > توحید گرایی، دانایی محوری، عدالت محوری و اخلاق محوری شاخصه‌های معنویت دینی است


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس جامعه المصطفی العالمیه خراسان:

توحید گرایی، دانایی محوری، عدالت محوری و اخلاق محوری شاخصه‌های معنویت دینی است

 

حجةالاسلام و المسلمین صالح در کنفرانس بین المللی دین، معنویت و کیفیت زندگی گفت: توحید گرایی، دانایی محوری، عدالت محوری و اخلاق محوری چهار شاخصه‌ اصلی معنویت دینی است.

به گزارش روابط عمومی جامعة المصطفی العالمیه خراسان، کنفرانس بین‌المللی دین، معنویت و کیفیت زندگی با حضور جمعی از نخبگان، فرهیختگان،پژوهشگران و اهل قلم به همت جامعه المصطفی و با همکاری مراکز علمی و فرهنگی  امروز در مجتمع فرهنگی اقامتی آفتاب ولایت مشهد برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌ محمدرضا صالح رئیس جامعه المصطفی خراسان در این کنفرانس بیان کرد: بیش از ۵۰۰ مقاله با عناوین مختلف و کاربردی به این کنفرانس ارسال شده که باید با هم اندیشی سایر مراکز مرتبط بخش هایی از این مقالات انتخاب و به سایر زبان ها ترجمه شود.

وی گفت  از آسیب‌های جدی مراکز پژوهشی داخل کشور،انحصار تألیف معارف ارزشمند مکتب اهل‌بیت (ع) به عنوان نیاز ضروری جامعه بشری امروز به زبان فارسی است، درحالی این معارف به عنوان نیاز ضروری جامعه بشری امروز است و صدها میلیون نفر مخاطب ما در خارج کشور نیازمند مباحث نو و جدید هستند اما این‌ها در حصار و زندان زبان فارسی حبس شده اند و امروز برای انجام این رسالت مهم لازم است بخشی از طلاب و دانشجویان، آموختن زبان های پرمخاطب جهان را به صورت جدی دنبال کنند.

وی ادامه داد: در دنیای امروز بحث کیفیت زندگی از بحث‌های بسیار مهم است حتی آیین‌های غیر ابراهیمی مؤسسات مختلفی در حوزه  هنر و کیفیت زندگی راه‌اندازی کرده‌اند.

حجت الاسلام صالح بیان کرد: امروزه بیشتر ارائه مطالب به نسل جدید، در قالب کیفیت زندگی و زندگی برتر است و همه مردم به دنبال زندگی برتر هستند؛  ما می‌توانیم دین را در این قالب با همان محتوا ارائه دهیم؛ ما باید پیام دین را در ابعاد فردی، اجتماعی؛ اخلاقی، فرهنگی، خانوادگی، سیاسی، محیط ‌زیست، اقتصاد و ابعاد دیگری چون تربیت جسمانی به جهان ارائه کنیم.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه خراسان اظهار داشت: ما باید دین را در ساحت وسیعی که از ویژگی‌های اسلام و یک دین تمدن ساز است  ارائه دهیم؛ خوشبختانه در مقالات، ساحت وسیعی از دین مورد توجه قرار گرفته است و فقط دین از نظر اخلاقی، عبادی و معنوی مورد توجه نیست، چون نیاز بشر فراتر از این است.

حجت الاسلام صالح در بخش دیگری از سخنان خود اشاره کرد: امروزه در دنیا بحث معنویت، که مبتنی بر رضایت نفس است و گاه به آرامش معنا می شود، بسیار مطرح می شود اما آسیب های بسیاری به دنبال دارد. در اسلام معنویت دینی، مبتنی بر حقیقت عالم است و ما وظیفه داریم نفس خود را اصلاح و پاکسازی کنیم و این تفاوت معنویت دینی و معنویت غیر دینی است.

وقتی انسان به چنین درجه‌ای برسد و توحید محور شود اگر مهندس و استاد شد در کار خود اخلاص دارد و این معنویت همه چیز را در زندگی فرد استاندارد می‌کند.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه خراسان، شاخص‌های معنویت دینی را بسیار گسترده دانست و با تاکید بر اینکه ما باید شاخص ها و نشانگرهای معنویت دینی را بشناسیم و مورد مطالعه قرار دهیم گفت: نخستین شاخصه معنویت دینی بحث توحید گرایی است، معنویتی که از اتصال به خالق این جهان برخیزد، معنویتی است که از روح حق و نورانیت حاصل شود، وقتی انسان به چنین درجه‌ای برسد و توحید محور شود اگر مهندس و استاد شد در کار خود اخلاص دارد و این معنویت همه چیز را در زندگی فرد استاندارد می‌کند. نگرش توحیدی، انسان ساز است، زندگی بشر را متحول می کند، فرد را از شهرت طلبی دور می کند، تشویش ها را از بین ‌می برد، اختلافات درونی جامعه را کاهش می دهد و ایجاد آرامش می کند و در کیفیت زندگی تاثیر مستقیم دارد.

ایشان دومین شاخصه را دانایی محور بودن معنویت در اسلام ذکر کرد و بیان داشت: اندیشه ورزی و عقلانیت یکی از ویژگی های تمدن ساز است، لذا معنویتی که بر اساس یک بینش روشن، شناخت و عقلانیت باشد قابلیت تمدن سازی دارد بر همین اساس، انسان برخوردار از اندیشه، تعقل و معنویت می تواند برای خود و جامعه نقش آفرینی کند.

وی شاخصه سوم معنویت را عدالت محور بودن عنوان کرد و گفت: بسیاری از معنویت ها که امروز در جهان، ظاهر آن ها مردم را جذب می کند اصول بسیار محدودی دارند و فرد به دنبال زندگی شخصی و آرامش درونی خویش است. اما معنویت عدالت محور در اسلام به دنبال اقامه حق و دفع باطل است.عدالت در اسلام به ویژه مکتب اهل‌بیت (ع) همواره خود را نشان داده است و امام حسین (ع) برای عدالت، جان، مال و اهل بیت خود را حتی فرزند شش ماهه خود را از دست دادند و به شعار عدالت پایبند بودند


حجت‌الاسلام صالح اظهار داشت: شاخصه چهارم معنویت دینی که در زندگی کیفیت می‌بخشد معنویت اخلاق محور است، در سراسر قران آمده است " و عملو الصالحات" مسلمان واقعی کسی است که آزارش به دیگران نرسد و از زبان و قلمش در امان باشند، معنویتی که ما پرچم‌دار آن هستیم معنویتی است که خیرخواهی و آسایش و مهربانی و غیره را به همراه دارد.

 


١٠:٥٧ - يکشنبه ٣٠ تير ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٢٩٥٤    /    تعداد نمایش : ١٠٤


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
دیدار اعضای شورا، مدیران گروه های علمی تربیتی و اعضای هیئت علمی جامعةالمصطفی خراسان با حجةالاسلام و المسلمین عباسی
مراسم بزرگداشت فقیه عالیقدر حضرت آیةالله العظمی شیخ آصف محسنی(ره)
روز عرفه، روز رسیدن به غایت آمال عارفان و روز همجواری با عرش الهی است
عید قربان، عید رهایی از تعلقات است
طراحی سیستم های دینی محصول نگاه کلان و راهبردی به گزاره های دین
رفاه و معنویت جزء نیازهای فرا زمانی و فرا مکانی انسان است
پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت آیت‌الله آصف‌محسنی
پیام تسلیت رئیس المصطفی به مناسبت رحلت رئیس شورای علمای شیعه افغانستان
رئیس جامعةالمصطفی مشهد در پیامی رحلت آیت الله محسنی رحمةالله را تسلیت گفت
صلح پایدار، یکی از مهمترین دغدغه ها و آرمان های بنیادین بشر
«میثاق خادمان اربعین با ولی»
اولین جلسه ستاد اربعین جامعة المصطفی العالمیه مشهد برگزار شد
سیاست ها و محتوای آموزش زبان فارسی باید مورد بازنگری قرار گیرد
تشکیل شبکه علمی جهان اسلام برای احیای میراث کهن تمدن اسلامی با بهره گیری از ظرفیت های آستان قدس رضوی و جامعه المصطفی
نقش جامعة المصطفی در توسعه گردشگری حلال و توریسم اسلامی
توحید گرایی، دانایی محوری، عدالت محوری و اخلاق محوری شاخصه‌های معنویت دینی است
دریافت بیش از 500 مقاله علمی در کنفرانس "دین، معنویت و کیفیت زندگی"
دین، انسان را به درک جایگاه و نقش خود در نظام هدفمند هستی می رساند
انتشار ششمین شماره از دوفصلنامه دانش پژوهی " تامل "
اختتامیه کنفرانس بین المللی " دین، معنویت و کیفیت زندگی "
اولین دیدار حجة الاسلام و المسلمین صالح با طلاب جامعة المصطفی مشهد برگزار شد
ثبت نام پودمان های تابستانی دانشگاه مجازی المصطفی (ص)
فراخوان یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی
تمدید مهلت ثبت نام دوره آموزشی تبلیغ در اربعین
تسلط به زبان فارسی، اعتقاد به گفتمان انقلاب اسلامی، ولایتمداری و آمادگی برای کار با انگیزه بالا، باید از ویژگی های بارز فارغ التحصیلان المصطفی باشد
طلاب المصطفی، سند افتخار اهل بیت عصمت (ع) هستند
باید به اندیشه های مثبت میدان داد
بنای حرکت المصطفی، طرح تحول آموزشی است
امروز با تمام مشکلات و کمبود ها، نگاه المصطفاییان به اهداف بلند المصطفی باعث پیشرفت این مجموعه شده است
تودیع و معارفه رئیس جامعه المصطفی العالمیه مشهد
گاهی برای انجام تکلیف باید هجرت کرد / ریشه و آغاز شکل گیری بیش از ۲۵ تمدن جهانی بر اساس مهاجرت بوده است
عمر طبیعی و عمر اداری مان زودگذر است/ برای کار خیر از تمام فرصت ها استفاده کنیم
نیروهای انسانی جامعه المصطفی هر کدام زمینه ساز ظهور حضرت حجت (عج) هستند
شکر واسطه نعمت، شکر خدای متعال به حساب می آید
توسعه برون مرزی فرهنگ رضوی با کمک جامعه المصطفی صورت پذیرفته است
مجمع خیرین جامعه المصطفی مشهد کنار المصطفی بودن را وظیفه شرعی و انسانی و دینی خود می داند
کسب مجوز مهدکودک تبسم زهرا از سازمان بهزیستی کشور
مجلس ذکر فضائل و مناقب برگزار می گردد
بهترین عبادت خدمت به خلق است
تسلیم فرمان الهی باشیم