پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > اولین دیدار حجة الاسلام و المسلمین صالح با طلاب جامعة المصطفی مشهد برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

اولین دیدار حجة الاسلام و المسلمین صالح با طلاب جامعة المصطفی مشهد برگزار شد

شنبه 15 تیرماه در آستانه ولادت با سعادت امام رضا علیه السلام، جامعة المصطفی مشهد مقدس پذیرای اولین دیدار صمیمانه طلاب غیر ایرانی با حجة الاسلام و المسلمین محمد رضا صالح رئیس نمایندگی جامعه المصطفی در مشهد بود. این مراسم با حضور حجة الاسلام خالق پور جانشین ریاست جامعة المصطفی و حجه الاسلام مهدوی مهر رئیس سابق نمایندگی مشهد و مدیر کنونی منطقه ای شامات المصطفی برگزار شد.

حجة الاسلام والمسلمین مهدوی مهر طی سخنانی کوتاه در جمع طلاب تصریح کرد: ما در مباحث علمی و آموزشی بسیار سخت گیر بودیم ولی در امور دیگر رفاقت را سرلوحه کار قرار دادیم. 12345ایشان در ادامه ابراز خرسندی کردند که خداوند متعال فردی شایسته، صالح و فرهیخته را جایگزین بنده کرده است. وی افزود: برادری به جای برادری آمده و حاضرم تجربیات خود را در اختیار ایشان قرار دهم.

در ادامه حجة الاسلام و المسلمین خالق پورطلاب را؛ سند افتخار اهل بیت(ع) خواند و بیان داشت: شما درد غربت و دشواری تحصیل را تحمل می کنید تا در کشور خود منشا اثر و امام جامعه باشید و مردم را به سمت قرآن و دستورات نبی مکرم اسلام (ص) هدایت کنید.

جانشین رئیس جامعة المصطفی از خدمات ارزنده حجة السلام والمسلمین مهدوی مهر در مدت 18 سال تلاش و زحمت در نماینگی مشهد تقدیر و تشکرکرد و بارزترین شاخصه ایشان را عشق و علاقه وصف ناشدنی به طلبه ها دانست و مهمترین اثر بجا مانده را رضایتمندی طلاب از تلاش و زحمات ایشان ذکر کرد. در ادامه با تاکید بر این که حجة الاسلام صالح فردی ذوابعاد و توانمند در زمینه های علمی، تربیتی، خلاقی و فرهنگی هستند افزود: ایشان با برنامه ای مدون به نمایندگی مشهد آمده و شناخت کامل نسبت به جامعة المصطفی و ماموریت های آن دارند و از دغدغه های طلاب محترم نیز آگاه هستند.

حجة الاسلام والمسلمین خالق پور خطاب به طلاب تصریح کرد: جامعه المصطفی موقعیت ویژه ای در دنیا دارد و دشمن نسبت به دانش آموختگان این حوزه روز به روز حساس تر می شود. شرایط اقتصادی مطلوب نیست و از طرفی فشار های سیاسی را باید در نظر گرفت؛ در نتیجه نیاز است تمام طلبه ها با همکاری، این تهدید ها را تبدیل به فرصت کنند و در این مسیر از سنت الهی غافل نشوید زیرا خداوند متعال از ابتدا تا کنون حق را در دستان خالی از لحاظ مادی، نمایان ساخته و ثمرات فراوانی را نشانده است.

ایشان اظهار داشت: گام نخست برای یک طلبه به لحاظ شخصی، تهذیب نفس است، زیرا به ظرف وجودی او برای پذیرش علم شکل می دهد. گام بعدی، تحصیل علم است سپس در تبیین گام دوم افزود: ما انتظار داریم طلبه های جامعه المصطفی مطالبه گر، پرسش گر و به دنبال علم باشند و یک فضای پر نشاط را در محل تحصیل ایجاد کنند. از طرفی برای طلبه رفع نیازهای کشورش یک اصل است و بر این اساس باید انتخاب رشته کند و توانمندی های خود را افزایش دهد.

ایشان در انتها خاطر نشان کرد: با مسلح شدن به دو بال تهذیب نفس و دیگری تحصیل علم بر اساس نیاز جامعه، بی شک در کشور خود منشا خیر و برکت خواهید بود.

در این دیدار حجة الااسلام والمسلمین صالح ضمن قدردانی از زحمات فراوان حجة الاسلام و المسلمین مهدوی مهر ایشان را فردی متواضع در برابر طلبه و شخصی که در راه خدمت به طلبه و دین، موی خود را سفید کرده خطاب کرد و بیان داشت: سعی داریم خادم طلبه ها باشیم و بر این مبنا در زمینه حمایت معنوی و عاطفی بین طلبه ها هیچ تفاوتی قائل نمی شویم و این یک اصل است که؛ طلبه با هر شرایط تحصیلی و از هر ملیتی که باشد، یک محل پناه داشته باشد. تمام فرزندانم در المصطفی زیر چتر عاطفه و پدری ما قرار دارند.

رئیس نمایندگی جامعة المصطفی در مشهد در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: راه یک طلبه با فردی که وارد دانشگاه می شود تا مدرکی اخذ کند متفاوت است. طلبه باید عاشق باشد و سختی راه را به جان بخرد. در حال حاضر وظیفه ترویج و تبلیغ دین بر عهده حضرت ولی عصر(عج) است و طلبه می کوشد تا در نهایت کمک کاری برای انجام این رسالت الهی باشد و اکنون ما در این راه قیام کرده ایم. ایشان در ادامه افزود: در راه ترویج و تبلیغ دین، مهمترین شیوه، اصلاح خود است و بهترین عمل آن است که نشانه هایی از دین در ما ظاهر باشد مهمتر از ظاهر، باطن است و حوزه علمیه شیعه به جوانانی نیاز دارد که همانند علی اکبر(ع) به لحاظ خَلق، خُلق و منطق شبیه به رسول الله(ص)باشند، برای محقق شدن این مهم، باید سیره رسول الله(ص) رابه طور دائم مطالعه کنید.

حجة الاسلام و المسلمین صالح با تاکید بر اینکه طلاب، بدنه اصلی جامعة المصطفی هستند اظهار داشت: ما نیازمند نظر، ایده وطرح های شما برای برنامه ریزی و حرکتی پرشتاب تر به سمت آینده ای روشن هستیم. در همین راستا شورای همفکری طلاب، شورای نخبگان و اتاق فکر های ملیتی را فعال خواهیم کرد و طلاب باید در تصمیم گیری ها سهیم باشند. ایشان در ادامه افزود: ما باید شاهد رشد بیشتر طلاب در بدنه علمی و آموزشی المصطفی باشیم، به همین منظور در تدوین و طراحی افق 5 سال آینده باید مشخص شود؛ چند درصد و یا چه تعداد طلبه، تا سطح تدریس در المصطفی رشد پیدا کنند و از دانش آنها استفاده کنیم و سپس این تجربه تدریس را به کشور خود انتقال دهند.

رئیس جامعة المصطفی مشهد با اشاره به تهاجم فرهنگی حال حاضر، که سبک زندگی مسلمان و غیر مسلمان را تحت تاثیر قرار داده است، بیان داشت: طلبه باید به شدت به فکر مردم کشورش و خدمت کردن به آنها باشد،در زمان بازگشت، ارتباطات عاطفی و علمی خود را با مسلمان و غیر مسلمان گسترش دهد و راهنما و هدایت کننده آنها باشد.

 ایشان در انتها تصریح کرد: اکنون که در ایران هستید، مردم خود را فراموش نکنید برای آنها بنویسید، از فضای مجازی بهره ببرید و فعال باشید فقط باید در نظر گرفت که ایران با کشور های شما متفاوت است و برخی اتفاقات مختص به جامعه ایران است. در این حوزه ها، معارف، سیاست و تقوا را فرا بگیرید و آنچه را که صادر می کنید متناسب با ظرفیت های کشورتان باشد.

 


١٤:٤٣ - يکشنبه ٢٣ تير ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٢٧٦٩    /    تعداد نمایش : ١٣٢


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
آغاز سال تحصیلی 99-98 جامعةالمصطفی(ص)العالمیه
سوگواری ملل در عزای سید الشهداء علیه السلام / رنگ و بوی محرم در بین طلاب جامعة المصطفی
«کربلا» و واقعه «عاشورا»، نقطه مشترک همه شیعیان جهان
تشرف دسته عزای ملل به بارگاه ملکوتی ثامن الحجج علیه آلاف التحیةوالثناء
جلسه شورای مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی برادران با حضور حجت الاسلام و المسلمین صالح
آثار و برکات نهضت عاشورا برای جامعه بشری / همه مختصات زندگی الهی و مجتهدانه در سبک زندگی حسینی وجود دارد
اصلاح فرد و خانواده، بدون اصلاح حکومت و نظام‌های اجتماعی امکان پذیر نیست
تسلیت شهادت مظلومانه ابا عبدالله الحسین و یاران با وفای ایشان
استقامت، صبر و وفاداری از جمله صفات بارز سپهسالار لشگر امام حسین علیه السلام
پرچم عزای ابا عبدالله الحسین علیه السلام بر فراز قله دماوند برافراشته شد
ویژه برنامه‌های تاسوعا و عاشورای حسینی مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی خواهران
مسابقه کتابخوانی 72 سخن عاشورایی
همایش جهانی بزرگداشت مقام حضرت علی اصغر(ع) در حرم مطهر امام رضا(ع)
راه های موفقیت در مبارزه با نفس، بر اساس آموزه های قرآنی / بنیادی ترین اقدام در رسیدن به کمال معنوی و ایمان، تزکیه نفس است
انتشار نخستین شماره نشریه " سخن المصطفی (ص) " به زبان اردو
پیام رئیس جامعةالمصطفی در پی درگذشت «پروفسور یحیی بونو»
پروفسور یحیی علوی «کریستین بونو»، اندیشمند فرانسوی، مترجم، نویسنده و استاد فسلفه و عرفان شیعی دار فانی را وداع گفت
به مناسبت روز مباهله مراسمی با حضور رئیس جامعه المصطفی خراسان برگزار شد
دیدار رئیس جامعةالمصطفی و تولیت آستان قدس رضوی(ع)
مراسم بزرگداشت آیت‌الله آصف محسنی به همت جامعةالمصطفی العالمیه برگزار شد
آیت الله آصف محسنی کارنامه درخشانی از خود برجای گذاشت/ تقریب مذاهب اسلامی از گام‌های بزرگ ایشان بود
دیدار اعضای شورا، مدیران گروه های علمی تربیتی و اعضای هیئت علمی جامعةالمصطفی خراسان با حجةالاسلام و المسلمین عباسی
مراسم بزرگداشت فقیه عالیقدر حضرت آیةالله العظمی شیخ آصف محسنی(ره)
روز عرفه، روز رسیدن به غایت آمال عارفان و روز همجواری با عرش الهی است
عید قربان، عید رهایی از تعلقات است
طراحی سیستم های دینی محصول نگاه کلان و راهبردی به گزاره های دین
رفاه و معنویت جزء نیازهای فرا زمانی و فرا مکانی انسان است
پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت آیت‌الله آصف‌محسنی
پیام تسلیت رئیس المصطفی به مناسبت رحلت رئیس شورای علمای شیعه افغانستان
رئیس جامعةالمصطفی مشهد در پیامی رحلت آیت الله محسنی رحمةالله را تسلیت گفت
صلح پایدار، یکی از مهمترین دغدغه ها و آرمان های بنیادین بشر
«میثاق خادمان اربعین با ولی»
اولین جلسه ستاد اربعین جامعة المصطفی العالمیه مشهد برگزار شد
سیاست ها و محتوای آموزش زبان فارسی باید مورد بازنگری قرار گیرد
تشکیل شبکه علمی جهان اسلام برای احیای میراث کهن تمدن اسلامی با بهره گیری از ظرفیت های آستان قدس رضوی و جامعه المصطفی
نقش جامعة المصطفی در توسعه گردشگری حلال و توریسم اسلامی
توحید گرایی، دانایی محوری، عدالت محوری و اخلاق محوری شاخصه‌های معنویت دینی است
دریافت بیش از 500 مقاله علمی در کنفرانس "دین، معنویت و کیفیت زندگی"
دین، انسان را به درک جایگاه و نقش خود در نظام هدفمند هستی می رساند
انتشار ششمین شماره از دوفصلنامه دانش پژوهی " تامل "